Епіцентр уже в УПЛ. А хто ще виходить із Першої та Другої ліг: ось що визначено в регламенті ПФЛ
ПФЛ постійно збирає думки клубів-учасників і перед сезоном 2024/25 вони змінили правила обміну між лігами. При новому регламенті хто отримає шанс на підвищення, а хто — на виліт? Як буде відбуватися обмін між УПЛ і ПФЛ, хто виходить із Першої та Другої ліг, які правила плей-офф?
Сайт «Український футбол» розібрав усі нюанси чинного регламенту УПЛ і ПФЛ, затвердженого УАФ: стикові матчі, пониження та сенсації: ось що чекає на клуби Першої та Другої ліг у сезоні 2024/25.
Хто виходить із Першої та Другої ліг: ось що визначено в регламенті ПФЛ
Сезон 2024/25 в українському футболі обіцяє бути напруженим не лише на полі, а й у турнірних таблицях – принаймні, інтрига зберігається на 75% аж до заключних турів і на всіх рівнях. Професіональна футбольна ліга (ПФЛ) оновила правила переходів між лігами, що суттєво вплинуло на долю багатьох клубів. Розглянемо за кілька турів до фінішу більш детально, хто може підвищитися в класі, а хто ризикує опинитися на щабель нижче.
Переходи між Прем’єр-лігою та Першою лігою
- Пряме підвищення: Команди, що посіли перше та друге місця у змаганнях Першої ліги, переходять до Прем’єр-ліги за умови дотримання вимог Регламенту Прем’єр-ліги та наявності атестату.
- Пряме пониження: Клуби Прем’єр-ліги, команди яких за підсумками змагального сезону посіли п’ятнадцяте та шістнадцяте місця, переходять до Першої ліги.
Плей-офф за місце в Прем’єр-лізі:
- Команда, що посіла тринадцяте місце у Прем’єр-лізі, та команда, що посіла четверте місце Першої ліги, зіграють між собою у плей-офф за право грати у Прем’єр-лізі сезону 2025/26.
- Команда, що посіла чотирнадцяте місце у Прем’єр-лізі, та команда, що посіла третє місце Першої ліги, теж зіграють у плей-офф за місце в елітному дивізіоні.
Турнірна таблиця Першої ліги, група «Чемпіонська»
Переходи між Першою та Другою лігами
- Пряме пониження: Команди Першої ліги, що посіли шістнадцяте, сімнадцяте та вісімнадцяте місця, переходять до Другої ліги.
- Пряме підвищення: Команда Другої ліги, що посіла перше місце у підсумковій турнірній таблиці, переходить до Першої ліги.
Плей-офф за місце в Першій лізі:
- Команди, що посіли чотирнадцяте та п’ятнадцяте місця Першої ліги, та команди, що посіли друге та третє місця Другої ліги, беруть участь у плей-офф за право грати у Першій лізі сезону 2025/26.
- Плей-офф складається з двох матчів (вдома та на виїзді). У разі рівності забитих м’ячів після двох матчів призначається додатковий час, а за потреби — серія пенальті.
Суттєве зауваження: хоча на другому етапі Першої ліги команди поділені на групи «Чемпіонська» та «Вибування», в кінці сезону ми будемо враховувати цілісний рейтинг – звідси 14-та, 15-та… 18-та команди Першої ліги.
Турнірна таблиця Першої ліги, група «Вибування»
Матчі за перше та третє місця в Другій лізі
- Фінал за перше місце: Команди, що посіли перші місця в групах «А» і «Б» Другої ліги, змагаються за звання чемпіона. Чемпіон підвищується в класі напряму, срібний призер зіграє в плей-офф.
- Плей-офф за третє місце: Команди, що посіли другі місця в групах «А» і «Б», грають між собою за третє місце. Переможець (бронзовий призер всієї Другої ліги) зіграє в плей-офф за місце в Першій лізі.
Турнірна таблиця Другої ліги ліги
Коротка довідка: лігова система чемпіонату України
Український футбольний чемпіонат має три основні професійні рівні:
- Прем’єр-ліга (УПЛ): найвищий дивізіон, де змагаються топ-клуби країни.
- Перша ліга: другий за силою рівень, де команди борються за вихід до УПЛ.
- Друга ліга: третій рівень, поділений на групи, з яких команди можуть підвищитися до Першої ліги.
Під цими рівнями існує аматорський чемпіонат, звідки клуби можуть отримати професійний статус і заявитися до Другої ліги. Нижче – чемпіонати областей, районів, ОТГ, міст і сіл. Професіональний статус мають тільки найвищих три дивізіони (УПЛ і ПФЛ), інші – це любительські змагання без контрактів, де гравці поєднують футбол з іншими професіями, з основною роботою.
А що буде в сезоні 2025/26 і хто це вирішуватиме?
Оновлений регламент ПФЛ 2024/25 додав інтриги та підвищує конкуренцію на всіх рівнях українського футболу. Кожен матч може стати вирішальним у боротьбі за підвищення або уникнення пониження. Проте багато клубів, тренерів і футболістів нарікали на тривалу зимову перерву та малу кількість матчів навесні (особливо, звісно, це стосується Другої ліги, де при 10 командах у групах грають лише в два кола).
Проте перевага змагань чемпіонату України полягає в тому, що самі клуби-учасники УПЛ і ПФЛ подають ідеї проведення змагань і голосують за формат, який потім затверджує УАФ. Вже стало відомо, що в тій же ПФЛ збирають думки клубів і готують реформу формату:
«Ми радились з клубами, чи готові вони повернутись до звичного формату, бо він автоматично збільшить їхні бюджети. Адже команді доведеться виїжджати за день до матчу, витрачатися на готель.
Зрештою, якщо при нинішньому поділі Першої ліги в чемпіонській групі кожна команда проводила 26 матчів за сезон, а в групі на вибування – 28, то, повернувшись до звичного формату, кожен клуб гарантовано зіграє 30 матчів. А це знову ж таки вищі фінансові витрати. Але більшість клубів сказали, що готові до цього», – сказав президент ПФЛ Олександр Каденко.