Всі турецькі футболісти в ЧУ: від Батурая з Реал Фарми до Арди Турана, який дебютував у Шахтарі з перемоги
- 01 Перший турецький гравець переходив у Шахтар за протекцією тренера, який також перебрався в Донецьк з Туреччини
- 02 Другий і останній турок в УПЛ грав також у Донецьку, інший запускав кар’єру в Другій лізі, а потім виступав за збірну невизнаної країни
- 03 З Туреччини в Україну переходило чимало яскравих легіонерів з інших країн
Арда Туран став першим турецьким тренером в УПЛ. Але раніше в різних наших командах грали кілька турецьких футболістів, а загалом чемпіонат Туреччини приніс Україні чимало яскравих персон, зокрема, і тренерських.
Коментатор Кирило Круторогов у статті на сайті «Український футбол» розповідає про земляків нового головного тренера Шахтаря в чемпіонаті України та інших посланців у наш футбол з того берега Босфору.
Перший турецький гравець переходив у Шахтар за протекцією тренера, який також перебрався в Донецьк з Туреччини
Мова про центрального захисника Толгу Сейхана. У 2005 році «гірники» придбали його майже за 4 мільйони євро у Трабзонспора. 28-річний Сейхан переїздив в Україну в статусі гравця збірної Туреччини на запрошення Мірчі Луческу. І тут важливо зауважити, що найуспішніший тренер в історії Шахтаря хоч і румун за громадянством та крім рідної країни й Італії активну тренерську кар’єру мав саме у Туреччині, де здобув два чемпіонські титули з Галатасараєм (2001-2002) та Бешикташем (2002-2003). Його хотіли бачити в Шахтарі і раніше, але він тоді обрав роботу по той бік Босфору, і саме після завершення співпраці з Бешикташем Мірчу вдалося запросили в Україну. Та слід в українському футболі він залишив шалений.
Сейхана підписували як уже достатньо досвідченого гравця, який одразу мав би підсилити донеччан в обороні. В дебютному сезоні він зіграв приблизно у половині матчів (21 поєдинок, 0 голів, 1 асист, 4 жовті), переважно у парі з Маріушем Левандовським, але загалом не вражав, тим більше на підході був молодий і талановитий Дмитро Чигринський. Тож через рік Толга поїхав по орендах – спершу в Галатасарай, потім у Трабзонспор і загалом через три роки залишив Шахтар на правах вільного агента. Грав до 2011 за доволі скромні турецькі команди, після чого завершив кар’єру, в тренерство не подався – працював спортивним директором Гіресунспора, а наразі обіймає аналогічну посаду в маловідомому клубі 23 Елазіг.
Мірча Луческу та Толга Сейхан. Фото: Шахтар
Другий і останній турок в УПЛ грав також у Донецьку, інший запускав кар’єру в Другій лізі, а потім виступав за збірну невизнаної країни
Ерол Булут народився в Німеччині та пройшов футбольну школу саме там – у Айнтрахті. А потім грав за Фенербахче, повертався в Айнтрахт, виступав у складі Трабзонспора, грецького Паніоніса та Олімпіакоса, звідки у 2007 на правах вільного агента перейшов у донецький Металург. Щоправда, як і Сейхан чомусь геть зовсім не прижився в команді Йоса Дардена. Попри те, що мав солідний досвід виступу в Бундеслізі, турецькій Суперлізі та навіть у Лізі чемпіонів, де взимку 2005-го забивав гол у ворота мадридського Реалу, а його Олімпіакос перемагав гранда (2:1).
В Україні лівий захисник Булут провів 18 матчів у команді з Андресом Мендосою, Жорді Кройфом та В’ячеславом Чечером. З приходом в Металург Ніколая Костова турок залишив Донецьк і після пограв у трьох скромних грецьких клубах, завершивши кар’єру у 2012-му.
Про Батурая Арсланхана широкому загалу українських уболівальників навряд чи відомо багато. Як він з’явився в нашій країні – загадка, але судячи з більшості статистичних порталів, свою кар’єру він почав в друголіговій Реал Фармі, за яку провів аж 13 хвилин у сезоні 2015-16 років. У наступному значився в тій же команді з Одещини, але не мав ігрового часу. Потім опинився в дублі Сівасспора, у сезоні 2017-18 виступав у Другій лізі Туреччини за Еюпспор, звідки й прийшов у Шахтар Арда Туран, хоча там вони не перетиналися. Статистичний слід Арсланхана втрачається після сезону 2018-19 років, коли він грав за клуб з Третьої ліги. Разом з тим Гугл видає, що у 2017-му він буцімто виступав за збірну невизнаної країни Абхазії незрозуміло в яких турнірах.
А ще є український футболіст, який народився у Стамбулі в родині турка та українки – Джемаль Кізілатеш. В дитинстві він переїхав до Києва, де й почав займатися футболом, виступав у низці аматорських командах, а також у Колосі з Ковалівки, Волині, Ворсклі та київському Арсеналі, зокрема провів сім матчів в УПЛ, але з 2020-го повернувся на батьківщину батька, де грає в командах з Другої та Третьої ліг Туреччини.
З Туреччини в Україну переходило чимало яскравих легіонерів з інших країн
Бразильський центрбек Батіста з Галатасарая став одним з перших трансферів Луческу на посаді головного тренера гірників у 2004, але не заграв. Густав Свенсон виявився першим шведом в історії чемпіонатів України, коли з турецького Бурсаспора у 2012 перейшов у сімферопольську Таврію, провів в УПЛ 21 матч, але пішов у березні 2014-го коли почалися заворушення в Криму, що призвели до анексії півострова. Пізніше гравець національної збірної Швеції виступав у Китаї, в МЛС за Сіетл і багато років віддав рідному Гетеборгу, в якому грає досі у свої 38 років.
Аллах'яр Сайядманеш. Фото: Зоря
У 2020-му на правах оренди з Фенербахче до Зорі приєднався іранець Аллах'яр Сайядманеш. Круто вистрілив у луганській команді, забив 12 голів та зробив 7 асистів у 35 матчах, але луганський клуб так і не зумів викупити його контракт, тож Фенер відправив його в оренду в англійський Халл, куди потім продав за 4,5 мільйона євро. Хоча на топовий рівень Аллах'яр так і не заскочив, але зараз грає в бельгійській лізі у складі Вестерло разом з ексдинамівцем Сергієм Сидорчуком.