Як зіграє Довбик у Ромі, на що здатна Жирона Циганкова, а Забарний і Миколенко – в АПЛ? Повний гід «УФ» по топ-лігах
Цими днями стартують найкращі ліги світу, в яких виступає чимало наших футболістів. Без перебільшення, від кожного з них хочеться бачити наступного кроку в плані розвитку індивідуальної кар’єри та досягнень команд, в яких вони грають. Але, здається, не в кожному випадку це буде реально. Подекуди навпаки, результати можуть бути гіршими, аніж в минулому сезоні.
Коментатор Кирило Круторогов у статті на сайті «Український футбол» представляє сезон 2024/25 для українських футболістів у топ-чемпіонатах.
АНГЛІЙСЬКА ПРЕМ’ЄР-ЛІГА
Олександр Зінченко (Арсенал, Лондон)
Результат 2023/24: 2 місце АПЛ, Суперкубок Англії, чвертьфінал ЛЧ.
Що відбулося влітку. Продали Еміля Сміт-Роу у Фулгем майже за 32 мільйони євро, відправили в оренду до Лаціо конкурента Зінченка на позиції лівого захисника Нуну Тавареша, відпустили Мохамеда Ель-Нені вільним агентом в Аль-Джазіру. На противагу, викупили контракт орендованого раніше найкращого воротаря АПЛ минулого сезону Давіда Райю у Брентфорда за 31,9 млн. та придбали італійського захисника Рікардо Калафьорі в Болоньї за 45 млн.
Перспективи Зінченка. Про це ми писали окремий матеріал.
Очевидно, що Зінченко не матиме гарантованого місця в стартовому складі. Хоча придбання Калафьорі може і не дати прямого впливу на це, адже італієць провів блискучий минулий сезон на позиції центрального захисника і до збірної викликався саме з цим амплуа. В будь-якому випадку, інформація у британській пресі про те, що в Арсеналі не дуже задоволені прогресом українця, мовляв, він не рухається вперед з тією ж швидкістю, що і команда – це не дуже хороші сигнали для нього.
Проте очевидно, що він залишається в основній обоймі і цей сезон стане головним каталізатором подальшої кар’єри Зінченка – він усе ще здатен грати в топових клубах (не обов’язково в Арсеналі) і отримає запрошення від такого наступного літа, або апетити доведеться зменшити.
Перспективи команди. «Гармаші» знову спробують зазіхнути на чемпіонство. За літо вони точно не стали слабшими, але й навряд чи дуже зміцнилися. Відчувається, що Арсенал готовий пройти тривалу дистанцію сезону зі своїми претензіями, але здобуття трофеїв буде залежати також від аналогічної готовності конкурентів. МанСіті, як і раніше, видається фаворитом. А от наприклад, Ліверпуль у першому сезоні без Клоппа, схоже, навряд чи претендуватиме на золото.
Олександр Зінченко. Фото: Арсенал
Михайло Мудрик (Челсі, Лондон)
Результат 2023/24: 6 місце АПЛ, півфінал Кубка Англії, поразка у фіналі Кубка ліги.
Що відбулося влітку. Прийшов новий тренер Енцо Мареска. Продали молодих хлопців Маатсена (44,5 млн. в Астон Віллу), Холла (в Ньюкасл за 33 млн.) та Хатчінсона (в Іпсвіч за 23,5 млн.) на загальну суму в 101 мільйон євро. Попрощалися з вільними агентами Тьяго Сілвою (Флуміненсе), Сарр (Ланс) та Зієш (Галатасарай). І ще розраховують продати 10-12 гравців, розвантажуючи склад. Витратили 189 мільйонів на підписання Педру Нету (Вулвергемптон, 60 млн.), Дьюсберрі-Холла (Лестер, 34,5 млн.), Йоргенсена (Вільярреал, 24,5 млн.) та інших.
Перспективи Мудрика. Непрості. Мареска придбання Михайла не вимагав, тож ставитиметься до нього як і до інших. За інформацією в пресі, італійський тренер чимало спілкувався з Мудриком індивідуально і задоволений залученістю українця в робочий процес. Але в одному зі спарингів навіщось вирішив спробувати його праворуч, куди згодом підписали Педру Нету.
З іншого боку, до кінця літа Челсі може попрощатися ще й зі Стерлінгом та Мадуеке, що зменшить хоча би кількість конкурентів Мудрика за місце на полі. Залишатиметься він, кілька юнаків та універсали, здатні зіграти ще й на цій позиції.
Перспективи команди. Мареска має щонайменше повернути «синіх» в Лігу чемпіонів. Зробити це буде непросто, адже по суті команда проходитиме чергову реформацію. За потенціалом та кадровими ресурсами Челсі видається реальним претендентом на місце в топ-4. Якщо команда буде на ходу, ймовірно, це сприятиме і прогресу нашого Мудрика. Але чи виріс вже до цього рівня сам Енцо Мареска? Покаже сезон.
Михайло Мудрик. Фото: Челсі
Ілля Забарний (Борнмут)
Результат 2023/24: 12 місце АПЛ.
Що відбулося влітку. Витратили понад 63 мільйони євро на підписання Сіністерра з Лідса за 23,4 млн., Унала з Гетафе за 16,5 млн., Хюйсена з Ювентуса за 15,2 млн., Хуліана Араужо з Барселони за 10 млн. Продали в Тоттенгем за божевільні 64,3 мільйони форварда Домініка Соланке.
Перспективи Забарного. Українець провів усі 38 матчів чемпіонату без замін. Звісно, в команді розраховують на повторення його переконливого виступу та продовження прогресу. Одного конкурента – Ллойда Келлі – відпустили вільним агентом у Ньюкасл. Хоча 19-річний Хюйсен з Ювентуса – також центрбек. Доволі талановитий хлопець, що він показав у минулому сезоні в оренді в Ромі. Однак поки що не дуже стабільний. Але, скоріше за все, його поступово підпускатимуть у зв’язку до Забарного, де саме Ілля буде вожаком.
Перспективи команди. Втрата Соланке може відчутно позначитися на «вишнях». Все ж таки він забив 19 з 54 голів Борнмута у минулому розіграші АПЛ. Повторення тих виступів, коли команда не йшла серед претендентів на виліт, але й не зазіхала на щось вище, вважатиметься за позитив. За відчуттям, цього разу команді Забарного буде важче і вона боротиметься за збереження прописки.
Ілля Забарний. Фото: Борнмут
Віталій Миколенко (Евертон)
Результат 2023/24: 15 місце АПЛ.
Що відбулося влітку. Заробили 83,15 мільйона на продажу Онана та Доббіна (обох в Астон Віллу за 59,35 млн. та 11,8 млн. відповідно), а також Годфрі в Аталанту (за 12 млн.). Витратили 50 мільйонів на придбання трьох гравців. Двоє з французької Ліги 1: О’Брайєна (Ліон, 19,5 млн.) та Іліма Ндіайє (Марсель, 18 млн.), а ще Іроегбунама з Астон Вілли (10,7 млн.) та орендували в Наполі Ліндстрьома.
Перспективи Миколенка. Якщо травми не заважатимуть, буде основним гравцем команди та одним з її лідерів.
Перспективи команди. Втрата Онана може дуже болісно вдарити по Евертону. Підписані футболісти для рівня АПЛ станом на зараз видаються дуже сумнівним підсиленням. Ймовірно, Евертон знову боротиметься за збереження прописки в англійській еліті – цього разу, скоріше за все, їм доведеться робити це ще відчайдушніше, адже досягнути бажаного стане складніше.
Віталій Миколенко. Фото: Евертон
Єгор Ярмолюк (Брентфорд)
Результат 2023/24: 16 місце АПЛ.
Що відбулося влітку. Трохи розвантажили склад, відпустивши вільними агентами Стракошу (АЕК), Баптіста (Лутон) та Гуді (Стівенейдж) та дешево продали у Санкт-Паулі Стевенса (600 тисяч євро). При цьому спробували підсилити атаку, купивши у Брюгге за 33 мільйони бразильського форварда Ігора Тьяго, який травмував меніск і вибув до кінця року. А ще придбали у Ліверпуля за 23,4 млн. атакувального хава Фабіу Карвалью.
Перспективи Ярмолюка. Здається, придбання португальця Карвалью може ще зменшити ігровий час для українського півзахисника. І без того конкуренція на позиціях в центрі поля у Брентфорда була пристойною і не на користь нашого хлопця, а зараз і тим більше. Хоча Ярмолюку лише 19 і робота в команді рівня АПЛ з бодай періодичним здобуттям ігрового часу це вже дуже непогано для індивідуального прогресу.
Перспективи команди. Знову боротьба за збереження прописки. Буде непросто, але перед стартом сезону здається, що в АПЛ є значно слабші команди. Тож за логікою Брентфорд має впевнено гарантувати собі прописку.
Єгор Ярмолюк. Фото: Брентфорд
ІТАЛІЙСЬКА СЕРІЯ А
Артем Довбик (Рома, Рим)
Результат 2023/24: Довбик – 3 місце іспанської Ла Ліги, Рома – 6 місце Серії А, півфінал Ліги Європи.
Що відбулося влітку. Найкращий бомбардир минулого сезону Прімери, а за сумісництвом форвард збірної України перейшов з Жирони в Рому. В яку команду і клуб він потрапив, можна прочитати ТУТ.
Довбик став п’ятим найдорожчим трансфером в історії Роми після Шика, Абрахама, Батистути та Кассано. Цікаво, що вся п’ятірка – форварди. Також у нинішнє міжсезоння Рома придбала вінгера Ювентуса Суле (за 25,6 мільйонів), центрхава Ренна Енцо Ле Фе та двох лівих захисників – Анхеліньо у Лейпцига (5,2 млн.) та на перспективу Даля у Юргордена (4,2 млн.). Завершилася оренда у Челсі форварда Лукаку, за 4,5 млн. продали в Комо Белотті, відпустили в Саудівську Аравію за 12 млн. Уссема Ауара.
Перспективи Довбика. Очевидно, що його купували під основний склад. Ба більше, головний конкурент Абрахам може ще й залишити Рому до кінця сезону. Все залежатиме від Артема. На нього в Римі точно дуже розраховують.
Перспективи команди. Повернення в Лігу чемпіонів після паузи в шість сезонів вважатиметься великим досягненням. Конкуренція за місця в четвірці буде серйозною. Хоча за кадровим потенціалом Рома видається доволі цікавим проєктом, але їм буде непросто.
Артем Довбик. Фото: Рома
Руслан Малиновський (Дженоа, Генуя)
Результат 2023/24: 11 місце Серії А.
Що відбулося влітку. Генуезці заробили понад 35 мільйонів на продажу форварда Маттео Ретегі в Аталанту та воротаря Хосепа Мартінеса в Інтер. Ці футболісти були ключовими фігурами команди. Замінити їх покликаний португальський нападник Вітінья, який грав за них в оренді з Марселя, але тепер став повноправним гравцем Дженоа, та орендований у Аталанти голкіпер Голліні. Залишив Дженоа на правах вільного агента і прямий конкурент Руслана – Кевін Строотман. Але за 4 мільйони євро придбали у берлінського Уніона іншого центрхава Мортена Торсбі та ще за 2 млн. опорника Салернітани Еміля Бохінена.
Перспективи Малиновського. Матимуть значення кілька факторів: чи не дошкулятимуть українцю травми та, чи вдасться йому набрати необхідну форму як у найкращі часи. Якщо так, то він видається найсильнішим вибором для тренера Джилардіно в центрі поля, хоча за кількістю конкурентів у Руслана чимало. Тож багато чого залежатиме від нього, частки фарту та довіри тренера.
Перспективи команди. В принципі, Дженоа має спробувати поборотися бодай за Лігу конференцій. Серед претендентів на це є клуби багатші і команди, відповідно, сильніші. Але в минулому сезоні це не завадило Болоньї потрапити в Лігу чемпіонів. Якщо ж Дженоа вдасться досягнути путівки в бодай в ЛК – можна буде вважати, що виконана задача максимум. Не перебуватимуть у списку тих, хто ризикує вилетіти – теж загалом норма.
Руслан Малиновський. Фото: Дженоа
ІСПАНСЬКА ПРІМЕРА
Андрій Лунін
Результат 2023/24: чемпіонство Ла Ліги, перемога в Лізі чемпіонів і щойно виграний Суперкубок УЄФА – десятий трофей Луніна в Реалі, співрекордсмена серед українських легіонерів за всю історію.
Що відбулося влітку. Кроос завершив кар’єру, Начо поїхав догравати в Саудівську Аравію, завершилася оренда Кепи, продали кількох молодих. До Реала приєднався один з найкрутіших гравців сучасності Кілліан Мбаппе, плюс підписали юного бразильського таланта Ендріка майже за 50 мільйонів євро.
Перспективи Луніна. Епопея імені Луніна встигла відверто набриднути. Ймовірно, він або його агенти намагалися виторгувати у клуба якісь преференції у вигляді бодай більш-менш стабільного ігрового часу, але реакція Реала категорична – Куртуа буде основним, Андрій має з цим змиритися і, бажано, продовжити контракт, усвідомлюючи роль глибоко запасного. Теоретично він усе ще може піти. Його хотіли придбати топ-клуби, але до конкретики справа все ж таки не дійшла.
Перспективи команди. Реал буде боротися за трофеї в усіх турнірах, в яких братиме участь. За очікуваннями – середняк Ла Ліги.
Андрій Лунін. Фото: Реал
Віктор Циганков (Жирона, Іспанія)
Результат 2023/24: 3 місце Ла Ліги.
Що відбулося влітку. Продали за рекордні 18 мільйонів євро Алейша Гарсію в Байєр, а потім – значно дорожче Довбика в Рому, встановивши новий клубний рекорд (30,5 млн.). Втратили орендованих талантів та провідних гравців Савіо та Яна Коуту. Попри те, що підписання були здійснення і на вхід, Жирона однозначно стала слабшою в кадровому сенсі напередодні дебютного старту в Лізі чемпіонів. Прийшов форвард Браги Абель Руїс (9 млн.), центрбек празької Спарти Ладіслав Крейчі (8 млн.), його колега за амплуа Алехандро Франсес з Сарагоси (3,5 млн.), а також Доні ван де Беек з МЮ та повернувся на правах оренди з Барси опорник Оріоль.
Перспективи Циганкова. Якщо не заважатимуть травми, гратиме в основі і буде важливим гравцем команди. Однак наскільки з такою кадровою реформацією Жирона буде на ходу – велике питання.
Перспективи команди. Вихід в плей-оф бодай якогось євротурніра та потрапляння в єврокубки на новий сезон буде вважатися дуже гідним результатом.
Віктор Циганков. Фото: Жирона
НІМЕЦЬКА БУНДЕСЛІГА
Іван Ордець (Бохум)
Результат 2023/24: 16 місце Бундесліги, врятувалися від пониження через перехідні матчі.
Що відбулося влітку. Прийшов новий головний тренер Петер Зайдлер, який до того упродовж шести років очолював швейцарський Санкт-Галлен. Завершилася оренда центрбека Шлоттербека. Безкоштовно перейшов у Боруссію М Кевін Штегер, який був найкращим бомбардиром та асистентом команди (7+9). Продали центрхава Остерхаге до Фрайбурга за 4,8 млн. Відпустили японця Асано в Мальорку вільним агентом. Не витратили жодного сантима на трансфери. Ібрахіма Сіссоко зі Страсбурга, Дані де Віт з АЗ, Тімо Хорн з РБ Зальцбург приєдналися безкоштовно. До речі, якщо попередні два роки Ордець грав в Бохумі на правах оренди з Динамо (Москва), то тепер його контракт з російським клубом сплив і він підписав повноцінну угоду з Бохумом.
Перспективи Ордеця. Входить у сезон травмованим, має проблеми з плечем і не відомо, коли повернеться. І хоч команду залишив один з його конкурентів Шлоттербек, є ще двоє гравців цього амплуа – Масовіч, який був основним у минулому сезоні, а також Ерман. Тренер Зайдлер, на відміну від Томаса Леша, з яким Бохум починав попередній сезон, навряд чи використовуватиме схему з трьома центрбеками. Ордець матиме шанс бути основним гравцем, однак доведеться поконкурувати. А травма у передсезонці – це вже великий мінус.
Іван Ордець. Фото: Бохум
Перспективи команди. Враховуючи кадровий потенціал, втрати і відсутність якісного підсилення – в кращому випадку будуть йти в кінці турнірної таблиці і уникнуть вильоту. Порятунок через перехідні – теж непогано. Але шанс понизитися в класі чималий.