Ексклюзив

Аналіз гри Польща – Україна від Кобіна та Федорчука: «Ми програли матч на стандартах. Нас зім’яли»

5805
Віктор Глухенький
9 голосів
Україна, Польща, Кобін і Федорчук, колаж: «УФ»
Колишній оборонець Шахтаря та львівських Карпат Василь Кобін і ексголовний тренер сімферопольської Таврії Олег Федорчук ексклюзивно для «УФ» поділились враженнями від гри збірної України проти Польщі (1:3).

Збірна України продовжує підготовку до Євро-2024. Напередодні головна команда нашої країни зіграла товариський матч проти команди Польщі. У Варшаві команда Сергія Реброва зазнала болючої поразки від «кадри» (1:3)

Оглядач сайту «Український футбол» Віктор Глухенький проаналізував гру Польща – Україна разом колишнім оборонцем/півзахисником синьо-жовтої дружини Василем КОБІНИМ та екстренером сімферопольської Таврії, столичної Оболоні та ще низки вітчизняних Олегом ФЕДОРЧУКОМ. Експерти знають, з ким треба поговорити Реброву.

«Ребров проти Польщі провів експеримент зі складом. Він вийшов невдалим»

– Які у Вас загальні враження від гри у Варшаві та чи по грі рахунок?

Кобін: Знаєте, попри поразку, загалом, мені поєдинок сподобався. Україна намагалася показати атакувальну гру, але в завершальних стадіях наших хлопців підвела їх виконавча майстерність. Окрім голу Артема Довбика, було ще кілька непоганих моментів і їх потрібно було реалізовувати. З 75-ї хвилини Україна й взагалі почала грати першим номером, мала б забивати як не два, то ще один гол точно, але, повторюся, підвела реалізація.

Зауважу, що, на відміну від поєдинку проти Німеччини, з Польщею підопічні Сергій Реброва не боялися грати, не закривалися наглухо в обороні, атакувати, але… Не склалося з результатом.

Федорчук: Ребров проти Польщі провів експеримент зі складом. Він вийшов невдалим і завершився поразкою. Сергій Станіславович перевіряв найближчий резерв та дав деяким гравцям, Миколенку наприклад, змогу знову відчути себе у грі. У Віталія була травма, йому зараз треба набирати кондиції. Така ж ситуація в Судакова, Ярмоленка, Малиновського, які в клубному сезоні пропускали ігри через травми – хтось більше, хтось менше.

Руслан Малиновський, фото: Leszek Szymański/PAP

Нехороші в мене враження від гри. Знаєте, нам німці повинні були забити ще більше за поляків, але якось у Нюрнберзі минулося, а от у Варшаві – ні. 

– У чому причина поразки від поляків?

Кобін: Україна програла поєдинок через погану гру саме при стандартних положеннях: два з трьох голів ми пропустили після кутових, нас просто продавили, зім’яли – і це біда. Добре, що до Євро-2024 ще є час. Тренерському штабу треба дуже добре проаналізувати матч. Деякі з тих гравців, що вийшли зі старту, не вміють нав’язувати гідну гру при стандартних положеннях. З тим треба щось робити.

А щодо того, чи по грі рахунок, то я вважаю, що ні. Справедливіше б було, якби гра завершилася з рахунком 4:3 або на користь Польщі, або України. 

На превеликий жаль немає у цій збірній гравців-гренадерів, високих і потужних (відзначимо, що зріст Максима Таловєрова – 196 см, – прим «УФ»). Свого часу Віталій Кварцяний у Волинь відбирав оборонців виключно за антропометрією. І був правий, бо стандартні положення у сучасному футболі багато чого вирішують і не може захисник нав’язати боротьбу форварду, коли він нижчий від нього на 30 сантиметрів.

Федорчук: Гра у Варшаві, як на мене, поставила перед Ребровом ще більше питань, ніж було до неї. І всі вони поки без відповіді. Знову проявила себе «Ахіллесова п’ята» України – погана гра під час стандартних положень. Як була ця проблема, так і залишилася. Як би там не говорили, що це товариська гра, що вона ні на що не впливає, але! Кожна поразка не додає впевненості, погодьтесь. Це дуже важливий психологічний аспект. 

Слухав я коментаторів гри (Вадим Шев’якін та Владислав Шалота, – прим. «УФ»), дуже вони мені не сподобалися. Казали, мовляв, що у Польщі залетіло все, що летіло. Може, вони якийсь інший матч дивилися і видавали бажане за дійсне, бо, якби все залетіло, то рахунок був би не 3:1, а 5:1 чи 6:1. Це відповідаючи на питання, чи по грі рахунок.

«Бущан буде на Євро запасним. На фоні Луніна і Трубіна динамівець губиться»

– Як оціните гру Георгія Бущана на останньому рубежі синьо-жовтої дружини? Другий гол точно на його совісті.

Кобін: Я б розпочав з того, що у грі проти Польщі в нашої команди була експериментальна лінія оборони. Щось я не пригадаю, щоб саме в такому складі грала Україна позаду (Миколенко, Бондар, Таловєров, Тимчик, – прим. «УФ»). Було певне непорозуміння між гравцями оборонної ланки протягом цілої гри загалом. І саме це й призвело до другого пропущеного м’яча. Бущан, певно, розраховував, що удар Пйотра Зелінського заблокують або він просто подасть. Звісно, і рикошет від газону зіграв свою роль. Тож особливо критикувати Бущана я б не хотів. У другому таймі він зробив пару класних сейвів.

Федорчук: Не найкраща гра Георгія. У другому таймі пару разів виручив, але, як говорять тренери: один пропущений гол куди важливіший за два сейви. Удар від Зелінського був складним за траєкторією, відскок від газону, але хто ж винен Бущану, що він зіграв неуважно? 

– Це погіршить шанси Бущана зіграти на Євро-2024?

Федорчук: Знаєте, за всієї поваги до Жори, навіть якби він видав розкішну гру на нуль, це б не змінило його статусу в команді: він точно буде на Євро запасним. Без варіантів. На фоні Луніна та Трубіна динамівець губиться.

Андрій Лунін і Анатолій Трубін, фото: УАФ

Хто має бути основним на Євро? Як на мене, Трубін, бо він дуже психологічно стійкий. Спокійний. Пристойний сезон видав за Бенфіку, свій перший за межами України. У Луніна теж був хороший сезон, але от ця його хвороба, грип чи інфекцію він підхопив, плюс психологічний тиск, у нього там, я так розумію з Реалом складний переговорний процес щодо нового контракту, можуть зіграти злий жарт. Все це не додає йому впевненості. 

– Хто серед українців заслуговує на звання найкращого гравця матчу проти Польщі?

Кобін: Сергій Сидорчук, однозначно. Відіграв на дуже високому рівні всі 90 з плюсом хвилин. Працював і на оборону, і на атаку з однаковою користю. 

Федорчук: Довбик. Хорошу гру провів, активним був, гол забив, хоч Артема і щільно опікали. 

«Реброву треба поговорити з Зубковим. Людина взагалі не вміє грати головою»

– Кого б Ви назвали найслабшою ланкою у стартовій одинадцятці України?

Кобін: Не хотілося б когось персонально виділяти в такому світлі, наділяти таким не почесним званням. Однак Реброву та тренеру, який у збірній відповідає за відпрацювання стандартних положень, треба поговорити з Олександром Зубковим, Людина взагалі не вміє грати головою. Ну от взагалі, геть не вміє. Я навіть не пригадаю, коли таке було, щоб Саша, граючи за Шахтар, боровся у своїй штрафній чи нав’язував боротьбу на другому поверсі. Дуже великий мінус для гравця. Потрібно тренерському штабу з тим щось робити. Неправильно, можливо, використовують його на полі.

Федорчук: Дуже невдало зіграв Олександр Зубков. Слабко в обороні діяв Олександр Тимчик, Максим Таловєров був якимось невпевненим у собі, емоційним. Дуже скромно відіграв Сергій Сидорчук. Однак виокремити когось, хто прямо завалив гру, то, такого гравця не було.

– У Варшаві оборона України перші 45 хвилин тріщала по швах. Хто з квартету Миколенка, Бондаря, Таловєрова та Тимчика має найменше шансів зіграти на Євро-2024?

Кобін: Олександр Тимчик з поляками дав хороший об’єм роботи, видно, що функціонально добре він підготовлений, але при цьому всьому він видав не найкращу гру, десь губився. Кульгала в нього частенько остання передача. 

Олександр Тимчик, фото: Getty Images

Стосовно Миколенка, то його гру зараз оцінювати не варто. Людина тільки відновилася від травми, він ще набирає кондиції. Однак, всім добре відомі його чесноти. Віталій наш провідний оборонець. Він точно зіграє в Німеччині, аби тільки був здоровий.

Таловєров непогану гру продемонстрував. Він ще молодий хлопець, можливо, нервував, звідти і помилки. Ну і Валєра Бондар – те саме... 

Федорчук: Найслабша ланка України – центр оборони. Бондар і Талов’єров проти Польщі, м’яко кажучи не вразили. Перший гол повністю на совісті Максима. 196 сантиметрів зросту у людини, а він так легко програє боротьбу нагорі. Та він має все знімати, що над ним летить. Дуже ненадійно зіграв. От ця ненадійність захисту буде змушувати Реброва грати ще більш обережно у матчах на Євро-2024. Звідси і схема з п’ятьма оборонцями проти Німеччини.

Миколенко ще набирає оберти. Стосовно Тимчика питання є. 

– У Варшаві оборона України перші 45 хвилин тріщала по швах. Хто з квартету Миколенка, Бондаря, Таловєрова та Тимчика має найменше шансів зіграти на Євро-2024?

Кобін: У Варшаві ми побачили відсутність комунікації між гравцями оборони. Не було хімії. Один з Евертона, другий – із Шахтаря, третій – із ЛАСКа, четвертий – із Динамо. Вони в такому поєднанні грали хіба на тренуваннях. Мало один до одного притерлися. От і маємо три пропущених голи через елементарне непорозуміння між гравцями.

Федорчук: Я зауважив, що Польща мала багато кутових (шість, по три в кожному з таймів, – прим. «УФ»). Так от, кутовий же не виникає на порожньому місці. Це теж помилка захисників, які низько сідають. Є питання щодо наших оборонних дій. З німцями ясно – клас суперника. З поляками – теж, бо ми експериментували. А от як із молдованами зіграє, можливо, наша основна четвірка захисників – це буде показово.

«20-30 хвилин Ярмоленко може зіграти максимально якісно. Може взяти на себе роль неформального лідера»

– Місце Ярмоленка у збірній не обговорюється? Все ж людині не 18 рочків, а 34. Дуже складна травма була в нього через яку він пропустив більшу частину сезон.

Кобін: Ярмоленко точно цій збірній потрібний. Чи буде він гравцем стартового складу? Це вже питання куди складніше, бо все буде залежати від стратегії на ту чи іншу гру, яку обере Ребров. 

Андрій Ярмоленко (по центру), фото: Getty Images

Якщо це буде атакувальна модель, Андрія потрібно задіювати з перших хвилин. Коли ж вибере Сергій Станіславович оборонну, то Ярмоленко, певно, буде на заміні. Взагалі ж динамівець показав, що хвилин 60 він ще здатен відіграти на високому рівні. І майстерність в нього нікуди не поділася.

Федорчук: У нього ще є порох в порохівницях. Ще 20-30 хвилин Ярмоленко може зіграти максимально якісно, як у найкращі свої роки. А ще, це мабуть найважливіше, Андрій один зі старожилів збірної і він може взяти на себе роль неформального лідера. Атмосферу в колективі потрібно ж комусь створювати? Це ж не тренерська робота. От тут Ярмоленко і може бути найбільш корисним збірній. 

У пізній період Валерій Лобановський тримав у Динамо Андрія Баля саме через те, що він був душею команди. Він вмів збадьорити партнерів у роздягальні, якось своїми жартами зняти психологічну напругу. 

– Основним нападником на Євро, через призму двох контрольних матчів та клубний сезон, буде Довбик? Чи Артем та Роман Яремчук матимуть приблизно рівну кількість ігрового часу та виходитимуть на поле почергово? 

Кобін: Не виключаю варіанту, що Україна гратиме у два форварди. Взагалі ж, думаю, що Довбик буде основним нападником України на Євро. Він і з Польщею відпахав, забив трудовий м’яч за рахунок своєї майстерності, і в Іспанії назабивав купу голів. 

Федорчук: Артем має бути основним форвардом України на Євро. Рома Яремчук – симпатичний, хороший хлопець, але… В парі з Циганковим, певен, Довбик може навести шороху у Німеччині, як він зробив це в минулому сезоні у іспанській Ла Лізі. Наш Пічічі:)

«Судаков проти Польщі не грав так, як він до того привчив всіх вболівальників за останній сезон»

– У матчі з «кадрою» щось не дуже помітним був найбільш хайповий гравець УПЛ Георгій Судаков. Його місце у збірній питань не викликає взагалі, погоджуєтесь чи ні? 

Кобін: У Судакова була травма в кінці сезону. Він останні три матчі Шахтаря в УПЛ пропускав, тому і проти Польщі не грав так, як він до того привчив всіх вболівальників за останній сезон. Між тим він майже всю гру провів, його аж на 81 хвилині замінили. 

І знову ж, я про комунікацію між гравцями. Як тільки на поле вийшли Саша Зінченко, Вітя Циганков, Міша Мудрик, то одразу і Судаков по іншому заграв, краще, бо з цими хлопцями у нього хороша взаємодія ніж з Малиновським і Сидорчуком, наприклад.

Віктор Циганков, фото: Getty Images

Федорчук: Старався, але нервував. Не побачив я у грі з Польщею того Судакова, яким він був у багатьох матчах в УПЛ. Але я і не розраховував, що Георгій буде у вогні. Травма в нього була, тижні зо два він навіть ніби неповноцінно тренувався. Строк це немаленький, трохи втратив форму. До старту ЧЄ ще час є, має знову набрати. Єдине, може не встигнути до першої гри проти Румунії бути готовим на всі 100 відсотків.

«Ребров ніколи не скаже: хлопці, сьогодні можемо не вигравати. Перемагати потрібно в кожному матчі». 

– Попереду заключний спаринг з Молдовою. Було б добре перемогти і їхати до Німеччини з гарним настроєм і психологією переможців. чи результат у Кишиневі не важливий? 

Кобін: Потрібно вже Реброву випускати дійсно бойовий склад проти Молдови, основний, щоб хлопці відчули один одного, відчули зіграність. Після гри у Кишиневі до першого матчу на Євро-2024 проти Румунії буде лише шість днів.

Так, хотілося б побачити перемогу України, бо Молдова об’єктивно найслабший опонент з-поміж трьох. Це не Польща за рівнем і точно не Німеччина.

Федорчук: Перемагати потрібно було і в Нюрнберзі, і у Варшаві. Ви ж розумієте, що Ребров ніколи не скаже: хлопці, сьогодні можемо не вигравати. Єдине питання – питання ціни за перемогу. Не буде жертвувати тренер здоров’ям гравця у товариському матчі. 

Подивіться на склад Польщі, хіба Міхал Пробєж ризикував? Ні. Головна зірка «кадри» Роберт Левандовський розпочав з лави, вийшов в кінці, щоб розім’ятися. А от Аркадіуш Мілік на рівному місці зламався – і тепер ще неясно, наскільки серйозна там травма. От вам і товариська гра.

Проти Молдови, я вважаю, потрібно буде здобути перемогу малою кров’ю. Також прогнозую, що потенційно основний склад, провідні гравці, зіграють не більше тайму. Перевантажувати лідерів непотрібно. І найголовніше: пора вже Реброву визначитися зі зв’язками гравців: в обороні (хто буде центральними беками) та у півзахисті.