Ексклюзив

«Блохін до Хачеріді: штраф! І тут Женя з гетр дістає 100 доларів й дає йому»: Романенко – про кар’єру та «злив» з Динамо

Владислав Лютостанський
11215
Хачеріді, Романенко, Блохін, колаж: «Український футбол»
Вихованець київського Динамо та відомий український воротар Всеволод Романенко в інтерв’ю для «УФ» поділився яскравими спогадами про власну кар’єру.

За свій футбольний шлях Всеволод Романенко встиг об’їздити всю Україну, змінивши близько 10 клубів, пограти за молодіжну збірну України, тренуватися під керівництвом володаря Суперкубка УЄФА та двічі (!) побувати в луцькій Волині Віталія Кварцяного. І це ще не все, адже кар’єра вихідця з системи київського Динамо вийшла насиченою на яскраві події. 

Саме тому оглядач сайту «Український футбол» Владислав Лютостанський зв’язався зі Всеволодом Романенком, поговоривши про:

  • Відбір в школу Динамо під наглядом перших тренерів Шевченка та Блохіна;
  • Конкуренцію в столичному клубі з Шовковським і Кернозенком;
  • Тренування під керівництвом Лобановського, від зустрічі з яким віднімало дар мови;
  • Як перед грою з Динамо в Таврії зняли головного тренера, а Романенку сказали, що він хворий;
  • Період гри за Волинь Кварцяного та вогняні історії про молодого Хачеріді;
  • Звинувачення від львівських вболівальників після того, як приніс перемогу Карпатам;
  • Хто з гравців Іллічівця «зливав» матч з Динамо, що завершився поразкою 0:9;
  • Пекло у «Лужниках» після голу Шевченка у ворота збірної Росії;
  • Хто саме став наступником Шовковського у Динамо та чому не заграли Рудько та Коваль;
  • Чому найкращий головний тренер в кар’єрі Романенка – це пі***ас.

 «На відборі в Динамо на нас дивилися перші тренери Блохіна та Шевченка, а після ударів Онищенка мене взяли в команду»

– Як я розумію, ви й надалі продовжуєте працювати в академії Динамо? Наскільки вам подобається робота з молоддю?

– Нині я працюю саме в дитячій школі Динамо. Робота з дітьми дуже подобається. Думаю, що хотів би і надалі працювати саме з молоддю.

– Проводите паралелі з гравцями свого покоління та нинішнім? Які головні відмінності?

– Не можу проводити паралелі, оскільки перший тренер воротарів у мене з’явився лише у 1993-1994 році – це був Михайло Леонідович Михайлов. Він приїхав у Динамо за пару років до повернення Лобановського. 

Пам’ятаєте базу на Нивках, від якої зараз тільки зелене поле лишилося? Так ось ми там разом з Шовковським і Кернозенком били у щити, падали, щось там ловили. Тому саме в цьому плані я б паралелі не проводив. 

– А як щодо різниці в ментальності? Що кидається в очі?

– Це абсолютно різні покоління, ми не мали гаджетів. У нас був барабанний телефон вдома і ми весь час проводили на вулиці. А зараз у молоді є комп’ютери, плейстейшени, айфони тощо. Я вже неодноразово казав, що це біда для дітей. У мої часи, якщо на весь клас був бодай один «очкарик», то з нього всі знущалися. А зараз що? Якщо ти без окулярів, то вже з тебе знущаються. 

Чому так? Бо мами, татки дають дітям телефони, типу: «Сидіть там, лише не заважайте». Раніше як було? Щоб ти не заважав, тобі дають буханку хліба, літру молока і йди гуляй на вулицю. Це, звісно, закаляє, готує до дорослого життя. Наше покоління виховувалося на вулиці. 

– Коли розпочався ваш шлях у футболі? Хто був першим тренером?

– Коли мені було сім років, то на Нивках проходив набір в Динамо. Перший тренер – Володимир Іванович Онищенко. Тоді на відбір прийшло десь хлопців 120 – не менше. Зараз на відбір приходить хлопців 30 – не більше. Так ось, нас тоді вишикували під забором, потім відправили грати у четвірки на гареві майданчики. Хтось щось пожонглював, покрутився, ніяких тестів ніхто не проводив. 

Володимир Онищенко, фото: ФК Динамо Київ

З тренерів були присутні Олександр Васильович Леонідов (перший тренер Блохіна), Олександр Олександрович (Шпаков перший тренер Шевченка) і Володимир Іванович Онищенко. Вони собі подивилися, хто що вміє, і почали відбирати найкращих. Я потрапив в одну з четвірок, але туди не пробився. Потім Володимир Іванович запитав: «Може, хтось щось там ловить у дворі, стоїть на воротах?».

– І так розпочалася ваша воротарська кар’єра?

– Не хочу вдаватися у подробиці, але пристойний досвід гри у дворовий футбол я мав. У мене у дворі був майданчик, куди я приходив зі своїм м’ячем, але грали там зазвичай мужики. Я давав їм свій м’яч, а вони, аби мене малого не затоптати та не вбити, ставили на ворота.

Так ось на відборі в Динамо я став у ворота і мені почав бити Онищенко. Б’є вправо – я ловлю. Б’є вліво – я також відбиваю. Переді мною себе у воротах спробувало пару хлопців, але вони ногами намагалися той м’яч відбити, щось ще. Одне слово, виглядало це незграбно. Я ж падав, намагався ловити м’яч руками. Ну, і Володимир Іванович каже мені: «Все, приходь – будеш воротарем». І ось з семи років я не стою, а граю у воротах.

– Свого часу Анатолій Крощенко в інтерв’ю мені розповів, що Шовковський кинувся у плач, коли почув, що має стати у ворота. Ви ж нормально це сприйняли, бо головне було пробитися в Динамо?

– Я в тому віці не розумів до кінця, що таке Динамо. Просто хотів грати у футбол. Тоді не було такого, що умовно в Шахтар не потрапив, то є купа різних варіантів, перегляди тощо. Головною метою було потрапити в футбольну школу.

«З Лобановським працювалося дуже добре, але при зустрічі з ним віднімало дар мови»

– Які яскраві враження лишилися від періоду в школі Динамо?

– Пам’ятаю, як у 1991 році ми поїхали на турнір до США командою 1977 року народження. Після розпаду СРСР дуже багато перспективних хлопців лишилося в Америці – той-таки Дмитро Коваленко, який є вихованцем Динамо. Також і син Петра Слободяна там осів.

– Можете пригадати талановитих гравців з вашого покоління динамівців, які мали б заграти на вищому рівні, ніж у них вийшло?

– Перший – Андрій Демченко, але не той, що пізніше тренував у Грузії. Також Сергій Баланчук, який загинув на фронті. Був ще один Баланчук з 1976 року, але він також не заграв. Згадую Миколу Костенка, що пішов у мініфутбол, пізніше став тренером збірної України з мініфутболу (зараз очолює збірну України з пляжного футболу – прим. «УФ»). Максим Павленко теж знайшов себе у мініфутболі, працював тренером Урагану. Багато хлопців було талановитих, але всіх зараз я вже й не пригадаю.

– Ви декілька разів потрапляли до заявки першої команди Динамо, коли її очолював Валерій Лобановський. Можна сказати, що це ті моменти, які надалі пам’ятаєш протягом всього життя?

– На той момент були дуже сильні Динамо-2, Динамо-3, тому про потрапляння в заявку ніхто до пуття не знав. Пам’ятаю, що був у заявці на Лігу чемпіонів, навіть була футболка з 20-якимось номером. А з Валерієм Васильовичем працювалося дуже добре. Я був на декількох зборах в Руйті, куди Лобановський брав першу та другу команди Динамо. Це незабутній період.

– Які враження на молодого динамівця справляв Валерій Васильович?

– Пам’ятаю, як в аеропорту він завжди з усіма вітався за руку і дивився прямо в очі. Але коли я підходив до Лобановського, то, ви і самі розумієте, що віднімало дар мови, коліна трусилися. На теоретичних заняттях ми сиділи всі разом, а на тих зборах у Руйті нас було близько 45 людей. І ось ми з відкритим ротом слухали Валерія Васильовича.

Валерій Лобановський, фото: ФК Динамо Київ

«Гравці, які були на провідних ролях в Динамо, поводилися зарозуміло щодо молоді»

– Вам доводилося грати пліч-о-пліч з гравцями першої команди Динамо?

– Так, в тому ж Руйті на зборах нас ділили на Динамо та Динамо-2. Першу половину збору нас перемішували: 10 гравців з першої команди та 10 з другої. Наприклад, могли разом грати Шевченко та Несмачний, який на той момент у Динамо-2 був.  

– Бували гравці з першої команди Динамо, які вас особливо вразили своїм рівнем гри?

– Ні. Всі були рівні, але… Скажу так, хто розумів, що грає на провідних ролях у першій команді, той поводився трохи зарозуміло щодо молодих. Це не була «дєдовщина», ніхто нікого не принижував, масло в їдальні не забирав, але зайвий раз на тебе ніхто не подивиться.

– Закріпитися в першій команді Динамо вам завадила конкуренція з Шовковським і Кернозенком, чи були ще якісь причини? 

– Та які причини… Дивіться, які у нас воротарі на той момент грали – Шовковський (1975 р.н.), Кернозенко (1976) і Романенко (1977). Однак СаШо був дійсно дуже потужним голкіпером.

– Невже СаШо настільки переважав усіх своїх конкурентів?

– Якщо Шовковський стільки років був основним воротарем Динамо, значить, він того заслуговував. Він був сильним, дуже сильним. 

– Кажуть, що один з головних козирів Шовковського – це психологія. Ніби він не зациклюється на помилках, а просто продовжує грати далі.

– Так, це психологія. Він не звертав уваги на помилки, працював собі далі – це дуже важливо для воротаря.

«Перед грою з Динамо в Таврії мені сказали: «Ти захворів, а Іщенка ми прибираємо»

– У 2000 році ви перебралися до Таврії. Відомо, що тоді сімферопольці були пов’язані з криміналітетом, а саме з ОЗУ «Башмаки». А якою ситуація була в кримському колективі у ваші часи?

– Керівником Таврії був Рувим Львович Аронов, хоча за паперами обіймав посаду віцепрезидента. Президентом же номінально був Віктор Карасьов. Наскільки я знаю, їх вже немає у живих. Я на той час був молодим, тому на ті моменти не звертав особливої уваги. Проте у 2001 році, коли мене прибирали з Таврії, то я все зрозумів.

– А що саме зрозуміли? Поділіться історією.

– На той момент я грав у Таврії на правах оренди з Динамо. В останньому турі чемпіонату 2000/2001 вирішувалася доля чемпіонства і паралельно грали Динамо та Шахтар. Донеччани претендували на золоті медалі й нам потрібно було відібрати залікові бали в останньому турі з киянами. Ну а потім привезли гроші…

На той час в Таврії було декілька динамівців, а тут ще й ми в передостанньому турі граємо з Динамо. І ось нам, киянам, кажуть: «Ви захворіли, а Іщенка ми прибираємо». Олександр Олександрович на той момент очолював Таврію, однак на ту гру головним тренером поставили Валерія Петрова. У підсумку Таврія програла Динамо 1:2. Потім мене звинуватили в тому, що я здав гру, хоча я навіть не грав! Мені Аронов прямим текстом сказав: «Ти не гратимеш, бо хворий».

– Після Криму ви відправилися на Закарпаття, яке на той момент очолював тренер-початківець Юрій Калитвинцев.

– Так, після ситуації з Таврією я повернувся до Києва, а потім перебрався у Закарпаття, куди на той час багатьох динамівців відправляли. Тодішнє Закарпаття – це фактично фарм-клуб Динамо. Це була команда Шуфрича, але зарплату нам платило Динамо.

– Що можете сказати про роботу під керівництвом Калитвинцева, який пізніше працював і в національній збірній України?

– Та він та той момент лише ігрову кар’єру закінчив, тільки починав тренувати. У тому Закарпатті й Вітя Леоненко грав, який свого часу привів Калитвинцева в київське Динамо. Калитвинцев – футболіст від Бога, хоча у Київ він тоді приїжджав з переломом ноги. Знаю, що Леоненко дуже велику роль зіграв у його переході в Динамо.

Юрій Калитвинцев, фото: ФК Полісся

– А як поводився Леоненко в колективі наприкінці своєї ігрової кар’єри?

– Леоненко був на рівні з іншими. Ми з ним тоді дуже здружилися, хоча він старший за мене на вісім років. При мені Леоненко в Закарпатті не «чудив». В Ужгороді зі мною пива він не пив. Ми з ним і зараз продовжуємо товаришувати, кожен тиждень граємо за ветеранів, тримаємо зв’язок.

«Кварцяний дав Хачеріді 300 доларів та послав за бутсами, а той Павлову каже: «Н***й мені ті бутси? Дивись, яка кепка класна»

– Найбільше матчів у кар’єрі ви провели в складі київської Оболоні. Там ви працювали під керівництвом володаря Суперкубка УЄФА – легендарним динамівцем Петром Слободяном.

– Вперше до Оболоні я потрапив ще в 90-х, коли вони грали у Другій лізі. Повернувся до них я у 2004 році, коли команду вже очолював Слободян. Що стосується Петра Петровича, то тоді в Оболоні зібрався дуже хороший колектив, нам навіть тренер не був потрібний за великим рахунком.

Слободян давав тренування – ми виконували. Головне, що команда давала результат, який хотіло бачити керівництво клубу. Петро Петрович був дуже м’якою людиною. Чи зловживали ми цим у колективі? Так, але ми виходили та грали за результат.

– Далі була Волинь, яка, здається, назавжди асоціюватиметься з Віталієм Кварцяним. Які ваші враження про роботу з цим культовим фахівцем.

– Я перейшов у Волинь у 2006 році, коли команда вилітала з Вищої ліги, після чого повернувся до неї у 2011. Щодо Кварцяного можу сказати таке. Він як був таким, яким його знають, таким і залишився. Про попільницю в голову, захер-нахер від Віталія Володимировича й так усі чули, мені нема чого додати.

– А як же ті легендарні тренування Кварцяного та не менш легендарні пробіжки в бронежилетах?

– А це було, було. Зашили нам пісок у бронежилети, але ж ми також не дурні. Ті ж Вася Сачко, Вова Гащин… Ножички ж ніхто не скасовував:) Розрізали бронік, пісочок виспався – побігли собі далі. 

– Тоді ж у Волині ви встигли пограти із зовсім юним Євгеном Хачеріді – майбутнім основним захисником Динамо та збірної України. Важкий характер у нього був уже тоді?

– Хачеріді теж яким був, таким і лишився. Розкажу одну історію. 

Якось ми приїхали грати в Черкаси: дощ йшов три дні, поле – болото. У Хачеріді бутси подерті, порвані, шипи ніякі. Кварцяний його викликає і каже: «Женя, гра о 17:00. Тримай 300 доларів, піди купи собі на базарі бутси». Той йому: «Добре». І ось Хачеріді разом із помічником Кварцяного – Степаном Степановичем Павловим – йдуть собі на барахолку. Ходять, вибирають бутси, дивляться-дивляться. І тут Хачеріді Павлову й каже: «Степанич, та н***й мені ті бутси. Б***ь, дивись, яка кепка класна, купи мені кепку». Не знаю, що йому купили у підсумку, але така історія точно була:)

– А як Хачеріді приживався у вашому колективі?

– Пам’ятаю, що Хачеріді й били у душовій. Женя у той час трішки некрасиво себе поводив. Його ж при мені привезли з Мелітополя, а дивак за три гри отримав купу жовтих карток… Хоча, як гравець, він був дуже класний.

Маю ще одну показову історію про Женю. При Блохіні в Динамо усі мали тренуватися в щитках. Хто тренується без них – 100 доларів штраф. Виходить Хачеріді на тренування і Блохін його запитує: «Де твої щитки?». Той відповідає: «Немає». Олег Володимирович відразу: «100 доларів штраф». І тут Женя з гетр дістає 100 доларів й дає Блохіну. Ну ось така він людина.

Євген Хачеріді, фото: ФК Динамо Київ

– У тій же Волині ви перетнулися з Марком Девичем, який у майбутньому став одним з найкращих нападників чемпіонату України. Які враження лишилися від гри з ним?

– Марко – професіонал. Пам’ятаю, що ми грали з ним у Волині. Не знаю як, але Девич навіть у ті часи зумів знайти собі фітнес-тренера, вдома самостійно займався аеробікою. Потів він перейшов у Металіст, а далі ви самі все знаєте.

«Після перемоги над ФК Львів гравців Карпат звинувачували в тому, що ми допомогли донецьким»

– Після Волині ви перейшли Карпати, де у сезоні 2008/09 грали під керівництвом Олега Кононова.

– Спершу поїхав я на перегляд в алчевську Сталь, який очолював Анатолій Іванович Волобуєв, а сама команда грала в Першій лізі. І десь тиждень я з ними тренувався, але мені ніхто нічого конкретного не говорив. Я образився на всіх, зібрав речі, нікому нічого не сказав та поїхав додому. 

І тут мені на пів дороги до Києва телефонує тренер воротарів Володимир Богданович Васютик, з яким я у Закарпатті раніше працював, і каже: «Як ти дивишся на те, аби в Карпатах себе спробувати? Нам потрібний досвідчений воротар про всяк випадок». Про всяк випадок… Я відповів: «Нема питань, я зараз без команди». Проїхав я ще 100 кілометрів й мене набирає Юрій Дячук-Ставицький і каже: «Давай приїжджай, побалакаємо».

Приїхав до них і побачив, що серед воротарів там молоді Богдан Когут, який зараз грає за Верес, і Андрій Новак – на той момент хлопці з U-19, які набагато молодші за мене. Я ж був у формі, тому провів два тренування з Карпатами й зі мною підписали контракт. Ось так я став гравцем Карпат. 

– А як же президент львів’ян?

– Зустрічі з Димінським були, але там вирішувалися чисто робочі моменти.

– У Карпатах ви були основним воротарем. Позитивні спогади лишилися про той сезон?

– Дуже добре пам’ятаю той сезон, яскравим вийшов. Тоді ж Шахтар програв ФК Львів (0:2), після чого зіграв з Карпатами внічию (1:1).

– А чому, попри весь цей позитивний досвід, ви не продовжили свою кар’єру в Карпатах?

– Бо я ФК Львів опустив у Першу лігу:) Яким чином? В останньому турі я відбив пенальті Григорія Баранця, ми виграли 2:1. У паралельному матчі грала Таврія з Іллічівцем, який теж йшов біля зони вильоту. Там маріупольці програли 2:3, але через поразку ФК Львів вони втрималися в УПЛ. Львів’янам, аби лишитися в еліті, було достатньо з нами зіграти бодай внічию. Але ж ви розумієте ФК Львів та Карпати – дербі.

Після того матчу я два дні з міста не міг виїхати, мені проходу не давали. Чому? Як тоді казали, «донецьких залишив у Прем’єр-лізі». Вся Україна вважала, що Карпати здадуть гру, аби лишити ще одну львівську команду в УПЛ. Але, щоб ви розуміли, перед грою з ФК Львів на передматчеву установку до нас зайшов Димінський і сказав: «Якщо ви обіграєте ФК Львів, то я вам все пробачаю і повертаю усі борги».

Петро Димінський, фото: ФК Карпати Львів

– Тобто Карпати довелося покинути через негатив з боку львівської публіки?

– Можна і так сказати. Дивіться, на наступний день після гри з ФК Львів ми у центрі міста збиралися на банкет, звідки автобус мав виїжджати. Нас усі проклинали, плювали в автобус, казали: «Ви допомогли донецьким!». Пам’ятаю, що йшов дідусь з палицею, ледве пересувався, але раз – і цією палкою по автобусу як влупив…

«Поразка 0:9 від Динамо? Дехто з гравців Іллічівця просто «зливав» Близнюка»

– З 2009 по 2011 рік ви грали за Іллічівець, і тут одразу згадується той самий матч проти Динамо на стадіоні імені Лобановського, коли ваша команда програла 0:9. Як ви переживали цю поразку, що відбувалося в роздягальні команди?

– Були деякі футболісти, які «плавили» головного тренера Іллю Близнюка. Що саме їм не подобалося? А Близнюк де грав? Правильно – в Динамо. А в нас було декілька гравців з Шахтаря, які каламутили воду в колективі. Ось вони Близнюка й «плавили». Розповім, чому. 

Напередодні ми вдома програли Металісту (1:4), і ось ці гравці звинуватили киян – маю на увазі себе, Чучмана, Козоріза, Близнюка – в тому, що ми здали гру харків’янам. На сьогодні я знаю, що вони навмисно це влаштували. Ці шахтарівці спеціально «зливали» гру з Динамо, аби «сплавити» Близнюка.

– Виходить, що їхній задум спрацював, бо вже на наступний тур Іллічівець вийшов із новим наставником. 

– Дивіться, Близнюк подав у відставку. Та після 0:9 будь-хто подав би у відставку. Хоча покійний Бойко – президент Іллічівця – говорив, що не має претензій і сказав Близнюку: «Програли 0:9 – хрін з ним. Яка різниця, 0:1 чи 0:9, нехай працює». Але Близнюк все-таки пішов. На наступний тур команду виводив вже Волков і ми розгромили донецький Металург (3:0). З ким у складі? Правильно, з Романенком:)

Не вдалось завантажити відео.

– Останній ваш клуб у кар’єрі – це ФК Полтава. Одна з команд, яка відома не скільки своїми досягненнями, скільки одіозним президентом Леонідом Соболєвим, який у підсумку закрив свій футбольний проєкт.

– Знаю, що Соболєв на сьогодні живе в російському Сургуті, тому про нього можна говорити що завгодно. Проте, коли я грав за ФК Полтава, то бачив, що він дуже любить футбол. 

Чому він закінчив цей проєкт – не розумію. Кажуть, що через те, що йому не дозволили грати на рідному стадіоні. Як було насправді – мені невідомо. 

Чи ходили в чутки в команді щодо його минулого? Минуле, то таке. Що футболістів турбує насамперед? Аби вчасно платили зарплату, давали жити в хороших умовах і якісь життєві моменти вирішувати – це все з Соболєвим було. 

– Після гри в Полтаві були пропозиції від інших колективів?

– Та мені 37 років було, які там пропозиції? Я за свою кар’єру і так об’їздив усю Україну, на одному місці не сиділося:)

«На гру в Москві нас супроводжувало декілька «мигалок», але це не завадило росіянам розбити вікна в нашому автобусі»

– Який клуб у вашій кар’єрі ви можете назвати головним?

– Головна команда в моєму житті – це Динамо, як не крути. Я з семи років у структурі цього клубу і зараз продовжую там працювати. Найтепліші спогади залишилися з часу гри за Карпати та Іллічівець.

– Ви починали грати наприкінці 90-х, застали розквіт УПЛ з топовими командами та легіонерами. Можете виокремити гравців з найбільш неприємним ударом для вас?

– Жажа Коельо з Металіста противним був. Клопоту мені завдавав, але жодного голу в мої ворота так і не забив (насправді Жажа забив йому тричі в трьох матчах, – прим. «УФ»). З Динамо – це Алієв, який теж з гри мені не забивав, хоча удар мав шалений.

Олександр Алієв, фото: ФК Динамо Київ

– В Алієва, здається, і зараз такий удар лишився.

– Та ні, куди там. З другої спроби з центру поля до воріт добиває:)

– Ви також виступали за молодіжну збірну України та були в заявці на матч проти Росії U-21 у Москві у 1999 році. Які лишилися спогади від того вояжу?

– Проти Росії тоді у воротах молодіжки грав Перхун, а ми програли 0:2 на стадіоні «Динамо» в Москві. На наступний день з росіянами на «Лужниках» грала національна збірна, ми були на тій грі та відчули на собі той легендарний гол Шевченка.

– Що за атмосфера панувала тоді на «Лужниках»? 

– Це було пекло... Рахунок на табло 0:1, нашу молодіжку під кінець гри починають виводити зі стадіону й тут, коли ми вже на сходах, забиває Шевченко. І ось ці «Лужники» бачать нас і починають закидувати всім, що під руку потрапляє. Нас було нескладно розпізнати, бо вся молодіжка одягнена в синьо-жовту екіпіровку з написом «Україна» на спині. Дійсно пекло було…

І ось після гри, коли нас вивели, ми ще годину чекали першу команду в літаку. До речі, коли ми їхали на гру за молодіжку, то нас супроводжувало декілька «мигалок», але це не завадило росіянам розбити нам пару вікон в автобусі.

Не вдалось завантажити відео.

«Перхун – самородок, а поруч з Шовковським ніхто не стояв»

– Цікавить ваша думка щодо воротарських здібностей Сергія Перхуна, якому свого часу пророкували велике майбутнє, але, який трагічно пішов з життя після фатального зіткнення з Будуном Будуновим.

– Він був дуже класним голкіпером – справжній самородок. Перхун з когорти таких голкіперів, як Шовковський. Навіть Пятова таким назвати не можу. Сергій був чемною людиною, ми з ним добре спілкувалися.

– Хотілося з вами поговорити про голкіперів Динамо, оскільки ви вихованець цього клубу. Хто свого часу був найближчим до того, аби витіснити з основи Олександра Шовковського?

– Та ніхто. Розумієте, Шовковський грав не тому, що він легенда, а тому, що він сильний. Ніхто поруч із ним не стояв.

– Наприкінці 2000-х великі аванси видавали Максиму Ковалю, якого Динамо придбало в запорізького Металурга…

– А чому його купили в Динамо? Бо Шовковський мав травму. Все.

– Але ж починав Коваль у Динамо непогано. Що далі пішло не так? Я чув, що в нього були дуже серйозні проблеми з контролем власних емоцій.

– Так, було таке. Він штанги ламав, манекени шипами різав, одним словом нерви показував. Макс помилився, а хто винен? Звісно, манекен. Ну, він і ріже той манекен шипами… 

Чи були в Коваля серйозні саме воротарські задатки? Ні.

– Можна сказати, що саме Георгій Бущан став повноцінним наступником Шовковського у воротах Динамо? Адже той-таки Коваль та Артур Рудько своїми шансами не скористалися.

– Бущан – так. З Рудьком були свої моменти. Коли він починав панікувати, то відразу м’яч кидав, ще щось. Коротше… Я б сказав, що на сьогодні Бущан – це як половина другого Шовковського.

Георгій Бущан, фото: ФК Динамо Київ

«Шовковський – хороший тренер, а Луческу витиснув з динамівців усі соки»

– Побутує думка, що воротарі дуже рідко стають якісними головними тренерами. Можна сказати, що приклад Шовковського – це спростування цього стереотипу? Як вам виступи Динамо під його керівництвом?

– Дивіться, при Луческу динамівці щодня по дві години працювали в тренажерному залі над силою. Мірча витиснув з гравців всі соки – все що можна було. Я зараз спілкуюся зі Славіком Суркісом і він каже, що у Шовковського є різноманіття в тренувальному процесі. Наприклад, сьогодні сила, завтра – швидкість, а післязавтра – взагалі нічого.

Я вважаю, що Шовковський дуже хороший тренер. Гра Динамо видозмінилася у порівнянні з тим, що було в останні роки з Луческу. Мені дуже подобається гра нинішнього Динамо, але на рівні чемпіонату України. В єврокубках команда теж непогано виглядала, але результату не здобула.

– Динамо поверне чемпіонський трофей до Києва у 2025 році?

– Я б не загадував, що Динамо стане чемпіоном. Вже було б***ь таке, що спершу +18 в таблиці, а потім -10. Тому поживемо – побачимо.

– Що скажете щодо воротарського питання в національній збірній України. Кому ви надаєте перевагу з четвірки Трубін, Лунін, Різник, Бущан?

– Лунін і Трубін грають в Європі – це кожний матч ніби з Барселоною. Вони – два перші номери національної збірної. Різник раз на тиждень грає в Лізі чемпіонів, Бущан – у Лізі Європи. Вони теж хороші воротарі, але той же Трубін має постійну практику гри на вищому рівні. Тому я б сказав так, що зараз Трубін та Лунін головні конкуренти за місце в основі збірної, Різник третій, а Бущан – четвертий, бо грав все-таки у Лізі Європи (побачимо, як буде із Саудівською Аравією).

«Найкращим тренером я б назвав Кононова, але він пі***ас»

– Хотілося б завершити нашу розмову бліцом.

– Без питань, давайте.

– Найкращий головний тренер з яким ви працювали?

– Я б назвав Кононова, але він пі***ас (екстренер Карпат виявився палким прихильником РФ та Путіна, прим. – «УФ»).

– Найкращий тренер воротарів у вашій кар’єрі?

– Михайлов.

Михайло Михайлов, фото: ФК Динамо Київ

– Найсильніший гравець, з яким ви грали в одній команді?

– Леоненко. 

– Найсильніший гравець, проти якого ви грали?

– Фернандінью.

– Чим у власній кар’єрі ви пишаєтеся найбільше?

– Тим, що я у футболі з семи років.

– На скільки відсотків вам вдалося реалізувати свій потенціал?

– На 80%.

– Чи змінили б щось у кар’єрі, якби була така можливість?

– Нічого б не міняв.

– І наостанок – ваше послання для молодих футболістів.

– Приберіть телефони та грайте у дворовий футбол.

Найкращі букмекери
1
9.9
150000 грн
Сайт
2
9.8
250000 грн
Сайт
3
9.7
35000 грн
Сайт