Ексклюзив

«Лівша та ще й рудий? Беремо в Динамо!»: перші тренери Циганкова – про старт у футболі зірки Жирони та збірної України

162
Владислав Лютостанський
5 голосів
Віктор Циганков. Колаж: УФ
Про Віктора Циганкова в інтерв’ю «УФ» розповіли одні з перших тренерів лідера збірної України та Жирони –Олександр Дусанюк і Павло Кікоть. Вони поділилися спогадами про роботу з юним талантом у вінницькій Ниві та київському Динамо.

Скільки часу Андрія Ярмоленка сватали в європейські клуби, стільки ж уболівальники Динамо та небайдужі спостерігачі думали про те, хто зможе повноцінно замінити зірку збірної України на правому фланзі атаки біло-синіх? Витрачатися на легіонерів Ігорю Суркісу не довелося, оскільки здорово відпрацювала власна академія. 

З Вінниці до Києва був привезений місцевий «діамант», місцем народження якого є ізраїльське місто Нагарія. Саме у цій країні більшу частини власної кар’єри провів український воротар Віталій Циганков – батько Віктора, майбутньої зірки збірної України, київського Динамо та каталонської Жирони.

Оглядач сайту «Український футбол» Владислав Лютостанський з нагоди 27-го дня народження Віті поспілкувався з тренерами Циганкова в дитячо-юнацькому футболі – Олександром Дусаняком і Павлом Кікотем. У нашій розмові фахівці розповіли «УФ» наступне:

  • Перші кроки у футболі Циганков робив все ж не у Вінниці;
  • Яким дитиною та підлітком був майбутній капітан динамівців Києва;
  • «Вінницький діамант» привернув додаткову увагу Динамо через схожість з Лобановським;
  • Чому Циганков опинився у Динамо, а не в Шахтарі, куди їздив на перегляд;
  • Чим саме серед інших вирізнявся Віктор і з якими зірковими партнерами грав;
  • Чому не слід порівнювати Ярмоленка з Циганковим та тиск на талановиту молодь;
  • Наскільки Віктор вгадав зі своїм переходом у чемпіонат Іспанії та Жирону;
  • Історія Володимира Шепелєва в Динамо, який грав разом з Циганковим;
  • Як «робочі конячки» пробиваються у дорослий футбол, а «талановиті технарі» – ні.

«Я прийшов працювати у Ниву і тренер Загоруйко попросив мене подивитися на місцевий «діамант», яким опинився Циганков»

У Вінниці Циганков виховувався у ДЮСШ місцевої Ниви. Його першим тренером став Микола Загоруйко, якому допомагав саме Олександр Дусанюк.

«Зі школи клубу Світанок я перебрався до академії Ниви і мене поставили тренером у пару до Загоруйка. Циганков на той момент вже займався у цій групі. Загоруйко мені відразу сказав: «У мене є тут один такий «діамантик», ану, подивись на нього. Здається, дуже класний пацан».

Дусанюк зізнається, що Циганков у їхній команді мав абсолютну свободу, діючи на позиції «десятки».

«Я подивився і зрозумів, що це дійсно «діамант». Вітя відрізнявся від інших тим, що він вже мав хороший дриблінг, міг обіграти одного-двох та навіть всю команду, все робив на швидкості, мав чудовий удар, а ліва нога прекрасна взагалі.

Ми його використовували як «десятку». Він у нас на полі робив все що хотів».

До Ниви Віктор прийшов вже маючи футбольну базу, яку отримав у Ізраїлі, зазначає Дусанюк.

«Починав Вітя в Ізраїлі, де його батько закінчував грати. Саме там малий починав тренуватися. У якій саме команді він там займався я не знаю, але перші його кроки у футболі були зроблені саме в Ізраїлі».

Дусанюк розповів, що Віталій Циганков, колишній воротар та батько Віктора, мав контакт із тренерами Ниви.

«Та він з дитинства спокійний хлопець, ніколи не мав якихось піжонських замашок, що він «сильний». Постійно, коли зустрічав його у ті часи, то Вітя при собі мав стандартний набір: бутси, м’яч. І це він їхав так у трамваях, тролейбусах.

Батько Віктора нам допомагав, адже ми його знали з дитинства, Загоруйко взагалі з Віталієм грав. Був нормальний діалог».

Свого часу «вінницький діамант» міг опинитися у донецькому Шахтарі, проте обрав Динамо і пізніше забивав рідній Ниві.

«Вітя поїхав у Шахтар на перегляд і щось особисто йому не сподобалося. Я дійсно не знаю, що саме, але це було його рішення. Після того, як Циганков опинився у Динамо, то сам Вітя був на сьомому небі.

Він якось за Динамо навіть грав проти Ниви на ДЮФЛ України, приїздив до Вінниці. Назабивав нам там голів на цілу торбу».

Віктор Циганков. Фото: ФК Динамо

«Лобановський казав, що в команді має бути рудий, а Циганков ще й діяв нестандартно та мав чудову ліву ногу»

– Пане Павле, з Ниви Віктор перебрався до Києва, займаючись в академії київського Динамо. Коли вперше ви почули про Циганкова?

– До мене він потрапив, коли я працював у Динамо з гравцями 1997 року народження, – пригадує Кікоть. – Ми мали селекціонера в академії, який займався Вінницькою областю – Іван Іванович Терлецький. Ну, і він передав диск, на якому я і побачив Вітю у грі. Відразу для себе відзначив, що він 1997-го, ще й в грудні народився, практично 1998 рік. Циганков грав тоді за старших і навіть на цьому рівні виділявся.

– Що саме впадало в очі у грі Віктора?

– Першочергове – це його світла голова в центрі поля. Діти зазвичай грають доволі шаблонно, а Вітя вже тоді діяв нестандартно. Він міг розвернути гру, притримати м’яч, прискоритися з ним, коли потрібно.

– Яким було першим заняття Циганкова під вашим керівництвом? 

– Терлецький привіз його на базу в Конча-Заспі, була вже пізня осінь і ми займалися в манежі. Вітя разом зі своїм батьком Віталієм були на тренуванні. Я подивився, що хлопчик рудий та ще й лівоногий… А як казав Валерій Васильович Лобановський: «Рудий має бути в команді». Ну, так пожартували:) Сказав: «Ну, якщо ти рудий, то давай будемо займатися, подивимося що вийде».

Там така ситуація була, що я мав достатньо талановитих хлопців. З нами вже займалися Єгор Назарина, Ростислав Тарануха, Денис Костишин, Масалов Саша, а пізніше приїхали ще й Богдан Михайличенко та Володя Шепелєв.

– Як у Віктора було з фізичними характеристиками? Чимало гравців через скромну антропометрію не потрапляло в академії, навіть маючи чудові технічні якості.

– Що стосується вроджених якостей, то Циганков мав і швидкість, і силу, і витривалість. Він дуже добре складав фізичні тести, з 25 чоловік приходив одним з перших. Тому в загальному плані він мав дуже якісні показники, як технічні, так і фізичні, попри свою худорляву статуру.

А його ліва ніжка… Дуже вправним із м’ячем був Вітя. Приймав м’яч і акуратно з ним працював. Спортивна злість у нього також була присутня ще з дитинства, він завжди прагнув перемагати. Взагалі я зібрав тоді таку команду, що працювати з ними було одне задоволення, вони все хапали на льоту.

– У Вінниці Циганков грав «десятку», а де спочатку його використовували в Динамо?

– У нас він діяв в атаці, на правому фланзі. Ми напрацьовували зміщення з краю в середину з ударом, або комбінацією. Як бачите, він і зараз доволі часто діє у подібній манері.

– Перехід в Динамо відкрив для Віктора двері до юнацької збірної України?

– Пройшов деякий час його гри за Динамо і Вітю почали залучати до збірних. Вперше його викликав Олександр Головко, який тренував тоді юнацьку команду 1996 року народження. Вітя так поступово почав грати зі старшими на ще вищому рівні, потім й за Динамо 1996-го виступав.

  • «Травми у Ниві його не переслідували, а почалися після переходу в Динамо, де Циганков їх отримував ще з юнацьких команд. Можливо, там були більші навантаження. Ще ж він і за збірні України, а це додаткова робота, при тому що виступав Вітя за старші колективи», – пригадує Дусанюк.

«Коли Циганков обирав між Динамо та Шахтарем, я сказав його батькові: «Віталік, не мороч собі голову»

– Яким підлітком був Циганков?

– Враження від роботи з ним – виключно позитивні, дуже приємні спогади про той період загалом. Вітя спокійно жив собі на базі, над ним не потрібному було стояти і пояснювати, що в нього за недоліки, над чим йому потрібно працювати – він сам все прекрасно розумів і поступово прогресував.

– Тобто «зальотів» у Віктора не було?

– Ні, ні, що ви:) Циганков доволі спокійний, мовчазний хлопець, але водночас комунікабельний. Вітя – командний гравець абсолютно. Він ніколи ні в чому не перетягував ковдру на себе, команда у нього завжди на першому місці.

– І навіть з навчанням все було гаразд?

– У них був спецклас у школі неподалік, куди вони всі ходили і займалися. Серйозних питань до Циганкова щодо навчання не було. Викладачі нормально ставилися до хлопців, бо розуміли, що вони багато тренуються, мають виїзди, збори, турніри. 

Вітя, здається встиг все необхідне здати, зробити, тому особливих проблем не було. Та й взагалі у нього доволі інтелігентне виховання було, батьківське.

– Що за історія, коли Циганков їздив на перегляд до Шахтаря. Чому він врешті обрав саме Динамо?

– Я показував Віктору та його батькові базу, нашу динамівську інфраструктуру. Тоді мені Циганков-старший і сказав, що вони ще мають варіант з Шахтарем, у Донецьку на Кірші. 

Я сказав його батькові: «Віталік, не мороч собі голову. З Вінниці вам їхати 200 кілометрів у Київ, а скільки до Донецька? Ти ж не триматимеш руку на пульсі». Та й батько Віті з Віталіком Косовським (на той момент тренер академії Динамо – прим. «УФ») грав свого часу за вінницьку Ниву, були вже знайомі в клубі. 

Взагалі на той час в Динамо, що гравці, що тренерський склад, що умови були на найвищому рівні. Вітя відразу влився у наш колектив. Думаю, йому це і сподобалося. Тоді були такі часи, що ми з Шахтарем добряче змагалися за юних талантів. Були ж і кияни в Шахтарі…

– Коли востаннє бачилися з Віктором та про що спілкувалися? 

– Ой, давненько його бачив. Певно, востаннє ще коли він в Динамо був і ми перетнулися в манежі під час мого тренування. Вітя тоді, здається, був у головній команді, але мав травму. Посиділи, поспілкувалися, обговорили футбольні справи, його пошкодження.

 Я б ще хотів з ним побачитися, але розумію, що він зараз на такій висоті, що у нього інші пріоритети. Циганков дуже професійний хлопець, з професійним підходом. Тому я не хочу відволікати його, а він очевидно не має часу. 

Коли гравці ще малі, то з ними можна поспілкуватися, а коли стають дорослими, переходять у топ команди, то в них купа своїх справ, їм не до цього. Після завершення кар’єри дехто з гравців потім знаходить своїх перших тренерів, спілкується… Тому хай Вітя грає, я йому бажаю лише успіхів.

Віктор Циганков. Фото: ФК Динамо

«Циганков почуває себе у Жироні немов риба у воді. Вважайте, що він грає за Барселону-2»

– Циганков досить стрімко увірвався в основу київського Динамо, а пізніше став заміною для Андрія Ярмоленка, що перейшов у Боруссію (Дортмунд). Виходить, гідного наступника підготували для першої команди?

– Ви ж пам’ятаєте, як раніше було? Була в нас одна така зірка у Динамо, нападник, якого звали Андрій Шевченко. Поїхав він у Мілан, і всі стали чекати на нового Шевченка.

– Досі чекаємо.

– Так-так, досі чекаємо:) Більш-менш талановитий хлопець в атаці й всі відразу: «Це новий Шевченко!». А хлопці ж ще молоді, думають: «О, я дійсно вже новий Шевченко». І після цього вимоги до себе знижують. Це негативно впливає на розвиток гравців.

Що стосується теми Циганкова-Ярмоленка, то був період коли Вітя грав ліворуч, був період коли підміняв Андрія праворуч. Я думаю, що наполеглива праця та наявний талант зробили свою справу. Вони обидва свого часу були лідерами Динамо і чимало користі принесли команді.

– Як сприйняли його перехід до Жирони? Вболівальник ж тоді розділилися: одні підтримали переїзд в Ла Лігу, інші не розуміли чому український талант переходить у команду, чия назва не Манчестер Сіті чи Баварія. Самі не були здивовані, що Віктор обрав саме Жирону?

– Нічого подібного. Я зовсім не здивувався, а навпаки порадів за нього. Зі спілкування з ним я розумів, що його метою було поїхати до Європи. Як на мене, то Жирона – дуже пристойний варіант для нього. Я взагалі вважаю, що це Барселона-2. Там дуже комбінаційний та атакувальний стиль, який ідеально підходить Циганкову. Як воно могло бути в іншому клубі, чемпіонаті – загадка. Але зараз помітно, що в Жироні Вітя себе почуває немов риба у воді.

– Циганков без Довбика, який перейшов до Роми, раптом не засумує на футбольному полі, враховуючи їхню чудово взаємодію в Жироні минулого сезону?

– Та куди там сумувати, дорослі вже хлопці, футболісти високого рівня. Але таке воно життя у професійному футболі, що ти не обираєш з ким гратимеш, бо є менеджмент, є тренер, який і вирішує з ким ти будеш взаємодіяти. 

Жирону ж цього літа чимало гравців покинуло, прийшли нові, колектив оновлюється. Найголовніше, що у команди лишається цей яскравий стиль, власний почерк.

 Авжеж десь Віті не вистачатиме Артема у комунікації поза полем. Завжди легше працювати поруч з людиною, яка тобі близька та добре знайома. Але ж Циганков професіонал, тому я впевнений, що він має спільну мову і з іншими гравцями і так само наполегливо працюватиме на тренуваннях.

– Якби вам ще тоді на початку футбольного шляху Віктора сказали, що той може грати в одному з найкращих чемпіонатів світу за команду, яка тривалий час боролося за золоті нагороди в Іспанії, чи могли б ви повірити в це?

– Ні, я ніколи цього не казав і казати не буду. І ви запам’ятайте, якщо вам хтось каже, що хлопець, який добре мотається у 10-12-14 років, буде зіркою… Це як Бог дасть. Ось Андрій Миколайович Шевченко займався у мого дитячого тренера Сан Санича Шпакова, після того, як він випустив наш рік. У нього тоді було дуже сильне наступне покоління, Шевченко там не особливо й виділявся. Думали, що заграють зовсім інші хлопці. Сам Андрій розкрився вже пізніше, років у 15.

Тому я ніколи заздалегідь не кажу, що хтось у такому віці гарантовано стане зіркою, а хтось не має шансів. Я прихильник формули 99% – це праця, а лише 1% – це талант. У мене є живий приклад цьому – Володя Шепелєв.

Володимир Шепелєв. Фото: ФК Динамо

«Я був здивований, коли Шепелєв дебютував за першу команду Динамо. У мене Володя робив на полі те, що не любили робити інші»

– Що ж там за історія з Шепелєвим?

– Володю в команду я брав не через те, що бачив у ньому якийсь неймовірний талант чи вже уявляв його зіркою. Ні! Я брав його за інші якості. У мене була дуже сильна команда 1997 року народження. Там хлопців, які розігрували б комбінації, чудово грали з м’ячем, вистачало. В дитячому віці як сприймається гра на оборону? Типу: «Я втратив, але там хтось десь відбере і знову підемо в атаку».

Шепелєв же мав потяг до того, аби виконувати чорнову роботу: відібрати м’яч, побігти назад, зіграти головою. Він робив те, що решта хлопців дуже не любила та «забивала» на це. Саме за ці якості я його і взяв у Динамо.

– Шепелєв справляє враження занадто спокійного гравця. А чи не завадило йому це на певному етапі й далі прогресувати, бо в останні роки він втрачає свої позиції в Динамо?

– Те, що Володя такий спокійний, то це вам тільки здається. Всередині в нього все бурлить, він хоче грати. Просто люди різні бувають: хтось демонструє свої емоції, хтось – ні.

Шепелєв дебютував за першу команду Динамо в матчі з Зорею, коли йому було 19. Це був лютий 2017 року. І дзвонить мені якийсь журналіст, питає: «У вас Шепелєв займався?». Я кажу: «А що сталося?», а мені відповідають: «Так він за першу команду Динамо дебютував». Я дуже здивувався і сказав: «Ну, значить молодець Володя». 

Багато залежить від того, до якого тренера ти потрапиш. Ось Сергій Ребров та його іспанці у тренерському штабі бачили Шепелєва вже у юному віці в першій команді. Я не застав іспанців у академії, але їхня робота мені дуже подобалась. Вони зробили структуру, поставили гру. Там був такий сезон, що Динамо на всіх рівнях стало чемпіоном України. Це ж теж наслідки праці іспанських фахівців.

Володя вписався в схему Реброва, у цей проєкт, і воно пішло в нього. А потім почали змінюватися тренери, у кожного своє бачення футболу, ролі гравців. Травми Шепелєву теж десь заважали. Та й потрібно розуміти, що це Динамо – там багато шансів ніхто не дає.

– Чи були у тій команді Динамо разом із Циганковим та Шепелєвим серйозні таланти, які не зуміли реалізувати свій потенціал?

– Якби ж усіх згадати… Я працював з такими хлопцями, які мали дійсно всі задатки стати футболістами високого рівня. Найбільше мене розчаровувало, що у підсумку починали грати зовсім інші хлопці. Можливо, тому, що вони були такими робочими конячками, які кожній команді потрібні.

А талановиті хлопці, які класно працювали з м’ячем, мали швидкість… Вони тільки за рахунок цього і хотіли грати. Дуже мало працювали, аби розкрити свої найкращі якості та скорегувати недоліки. Тому на певному рівні ці технічні хлопці й зупинялися.

– Як можна виправити це становище та випускати для нашого дорослого футболу більше креативних гравців, а не робочих конячок?

– Я розумію, що футбол змінюються, комерціалізується. Керівникам потрібні перемоги тут і відразу – це їхня думка, вони мають на неї повне право. Але ж потрібно звертати увагу і на молодь. Як у нас юні таланти потрапляють в перші команди? Коли хтось з основи випав через травму чи дискваліфікацію. І тут дістають цього молодого хлопця і кажуть: «Ось він, твій шанс». А може цей гравець ще не готовий до такого тиску? Ось вийде він, не впорається з хвилюванням і провалить гру. Хто йому дасть ще один шанс? Та навіть якщо знатимуть, що серед одноліток він чудово грає, то навряд. 

Я у своїй роботі намагаюся не карати молодих за помилки настільки суворо, але ж крім мене є безліч фахівців, які мають іншу думку щодо цього. Можу сказати, що я бачив на юнацькому рівні безліч талановитих гравців і мені дійсно прикро, що у багатьох з них не склалося.

Найкращі букмекери
1
9.9
150000 грн
Сайт