Ексклюзив

«Молдовська федерація та Бабогло скористалися його походженням»: спортивний юрист пояснив зміну громадянства гравця Олександрії

31053
Даниіл Вереітін
4 голоси
Владислав Бабогло. Фото: ФК Олександрія
Відомий спортивний юрист Ілля Скоропашкін прокоментував для «УФ» рішення футболіста Олександрії грати за збірну Молдови.

Ми вже звикли, що вітчизняний футбол активно готує підсилення для збірних інших країн. Цитаїшвілі – для Грузії, Романчук – для Польщі, половина збірної Азербайджану – Кривоцюк, Ахмедзаде, Нурієв, Мустафаєв, Кулієв. Тепер збірна Молдови, як колись у вигляді Тропанця чи Ковальчука-старшого, отримує поповнення з клубу, який очолює в.о. головного тренера національної збірної України.

Захисник Олександрії Владислав Бабогло гратиме за збірну Молдови. Причому, гравець, якого виховали в Україні, працюватиме на національну збірну іншої країни абсолютно безкоштовно, адже УАФ не отримає жодної компенсації за футболіста.

Спортивний юрист Ілля Скоропашкін ексклюзивно для «Українського футболу» роз’яснив, як це можливо та чому Бабогло відважився на цей крок.

– Зміна спортивного громадянства не є чимось новим.  Спортсмени мають на це право і таких випадків доволі багато. Спонукати їх до цього можуть різні фактори: більший спектр можливостей, сімейні чи політичні обставини, національна ідентичність, а іноді просто фінансовий інтерес.

Очевидно, що молдовська федерація та сам Владислав скористалися його походженням. Кількість та рівень зіграних ним матчів за українські молодіжні збірні та сукупність інших факторів (21 рік гравцеві на момент останнього матчу у складі молодіжки та сплив 3-х років з моменту його проведення) дозволяли футбольній федерації Молдови клопотати перед ФІФА про зміну громадянства гравця. УАФ могла брати в цьому процесі лише формальну участь – підтвердити статистичні показники футболіста.

- Чи передбачено, щоб одна національна асоціація платила іншій в разі натуралізації підготованого нею гравця? 

- Ні, ніяких компенсацій між футбольними федераціями у випадку зміни спортивного громадянства футболістом – не передбачено. В інших видах спорту я також не зустрічав офіційних правил про таку компенсацію. Проте, іноді виплати дійсно здійснюються. 

Олімпійська хартія, наприклад, обмежує виступ спортсменів за нову країну протягом трьох років, якщо попередні федерація та НОК не надали своє погодження  на такий виступ.  Отже, існують різні ситуації, коли таке погодження банально купується. Натомість, в футболі все дуже чітко регламентовано. 

- Чому немає механізму, як це зробити? Чи було б справедливо, щоб асоціації Молдови або Азербайджану платили якісь платежі солідарності УАФ?

- Підготовка футболістів здійснюється в клубах. Якщо футболіст в подальшому прогресує, при його платному трансфері колишній клуб може розраховувати на отримання платежів солідарності. Як, наприклад, чернігівська ДЮСШ отримала кошти від трансферну Андрія Ярмоленка з Динамо в Боруссію. Якщо клубу не існує, такий платіж отримує національна федерація. 

Система компенсаційних виплат і механізм солідарності спрямовані на підтримку клубів, які здійснюють якісну підготовку гравців, мотивуючи їх фінансово. Отримання футбольною федерацією, яка безпосередньо не готує футболіста, плати за зміну ним спортивного громадянства, буде мотивувати федерацію сприяти переходу українських гравців до зарубіжних клубів. Не думаю, що це розумно і справедливо щодо українських клубів, які підготували такого футболіста.