Невіо Скала – про Шахтар і Україну: «Поки не приїхав до Ахметова в Донецьк, не думав, що прийму пропозицію»
- 01 Як Скала очолив Шахтар? «Спілкувався зі збірною Шотландії, проте поїздка в Донецьк все змінила»
- 02 Чи не злякався Скала, вперше прибувши в Україну? «Донецьк і Україна – завжди в моєму серці»
- 03 Чому Скала їздив не на «Мерседесі», а на «Ниві»? «Тому що хотів, щоб гравці Шахтаря зрозуміли одну важливу річ»
- 04 Як Скала ставився до Лобановського? «З кількості народу на його похоронах зрозумів, наскільки українці його поважали»
- 05 Про розгром у Відні та відставку в Шахтарі: «Я був дуже розчарований, а Рінат — засмучений»
- 06 Про стосунки Невіо з Ахметовим: «Щороку я отримую від нього повідомлення»
- 07 Як Скала оцінює своїх колишніх підопічних гравців? «У тому Шахтарі всі були особливими»
- 08 Як Скала оцінює Шевченка та Довбика? «Бажаю Довбику досягнути успіху Шевченка»
- 09 Як зараз живе Невіо Скала? «З моїми дітьми ми виробляємо натуральні вина та багато інших органічних продуктів»
Це зараз легше здивувати в наших грандах вітчизняним головним тренером, аніж іноземним, а на початку 2002 року та новина мала ефект гучного вибуху. Після 98 днів розшуків нового наставника Рінат Ахметов оголосив, що Шахтар очолить на той час 54-літній італієць Невіо Скала. Як гравець, він вигравав із Міланом Кубок європейських чемпіонів, Кубок кубків і Серію А. Як тренер, приводив скромну Парму до перемог у Кубку Кубків, Суперкубку УЄФА та Кубку Італії, а дортмундську Боруссію – до тріумфу в Міжконтинентальному кубку (так називався трофей, який пізніше еволюціонував до нинішнього Клубного чемпіонату світу).
У Донецьку з’явився справжній титулований топ-фахівець – уже невдовзі він вперше в історії Шахтаря здобув для нього золоті медалі чемпіонату, які невдовзі повісив на Кубок України – і це також був історичний «золотий дубль» в літописі донеччан. Скала не так довго пропрацював на чолі «гірників», вже восени відправившись у відставку після поразки в єврокубках від Аустрії (1:5).
Спогади про роботу в Україні стали основою для нашої бесіди – синьйор Невіо Скала в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол» дав відповідь на вибрані з наших питань і розповів, якими з його сторони бачилися Шахтар, Ахметов, футболісти та українці.
Як Скала очолив Шахтар? «Спілкувався зі збірною Шотландії, проте поїздка в Донецьк все змінила»
– Давайте повернемося в січень 2002 року, коли ви після паузи в роботі в Бешикташі очолили Шахтар. Що ви знали про український футбол до того, як прийняти пропозицію Ріната Ахметова?
– Я мало знав про український футбол і, зокрема, не знав жодних гравців безпосередньо. На той час Динамо успішно грало в Лізі чемпіонів, Шахтар також зустрічався в єврокубках з італійськими клубами. Звісно, вже всі знали Андрія Шевченка. Проте для мене Шахтар і Україна – це було щось дуже нове.
– У пресі повідомлялося, що до Шахтаря ви могли очолити збірні Польщі чи Шотландії. Що з цього вірно? З ким конкретно велися переговори?
– Справді, я спілкувався зі збірною Шотландії та з президентом шотландської федерації. Проте склалося так, що надійшла пропозиція від Шахтаря, я вступив у перемовини й у підсумку погодився очолити команду.
– Згадайте, будь ласка, хто з Шахтаря вів з вами переговори? Наскільки зацікавила вас ця пропозиція?
– Я спілкувався тільки з президентом клубу Рінатом Ахметовим. Зізнаюся вам зараз, ніколи не думав, що прийму пропозицію з України. Спершу був скептично налаштованим. Але все змінила одна поїздка.
– Куди саме?
– Тоді я приїхав у Донецьк, відвідав стадіон, штаб-квартиру клубу, спорткомплекс і почав про це думати. Зізнаюся чесно, от це особисте знайомство з містом, стадіоном, керівництвом клубу все вирішило.
Чи не злякався Скала, вперше прибувши в Україну? «Донецьк і Україна – завжди в моєму серці»
– За яких обставин відбулося ваше особисте знайомство з президентом Шахтаря з Рінатом Ахметовим? Яке у вас залишилося враження?
– Коли я зустрівся з президентом, взаємна симпатія виникла відразу. Мене вразила його рішучість, його пристрасть і любов до Шахтаря.
– Рінат Ахметов в одному з інтерв'ю тоді сказав: «Переговори тривали довго, тому що і у мене, і у Невіо Скала тверді позиції, які довго узгоджувалися». Яка дискусія була найдовшою?
– Насправді це були не дуже тривалі переговори. Я вже для себе вирішив прийняти будь-яку пропозицію Шахтаря, не зважаючи на деталі економічного чи технічного плану.
– Ваш перший погляд на Шахтар: хто вас вразив своєю майстерністю? В кого ви спершу не повірили, а йому вдалося вас здивувати?
– Це не про мене – щоб я в когось не вірив або щось таке. Я завжди пильно стежу за командою й роблю висновки за постійною роботою, і Шахтар – не був винятком. Щодня я краще пізнавав своїх гравців, і кожен з них мав шанс стати частиною команди.
– Чи були гравці, яких ви хотіли привезти в Шахтар? Може, колишні ваші підопічні з Парми, Боруссії, збірної Італії?
– Ні, я вирішив для себе працювати без таких новачків, тому що я хотів якомога більше виділити та підготувати саме українських гравців.
– Побачивши вперше Донецьк, не пошкодували, що очолили клуб? Адже вважається, що це промислове місто з важким повітрям і териконами.
– Про місто судять не лише за його зовнішньою красою, а й за його людьми, його жителями. Донецьк і Україна – завжди в моєму серці.
Невіо Скала. Фото з архіву ФК Шахтар для «УФ»
Чому Скала їздив не на «Мерседесі», а на «Ниві»? «Тому що хотів, щоб гравці Шахтаря зрозуміли одну важливу річ»
– Тепер про спогади гравців про вас. Перше, що казали: їх здивувало, що ви вибрали машину «Нива», а не «Мерседес», який на той час був мрією та ціллю всіх футбольних людей в Україні. Чому так? Ви їздили на ній просто на полювання чи справді пересувалися містом на «Ниві»?
– Я вибрав «Ниву», тому що хотів, щоб гравці зрозуміли, що простота і скромність — це крила для великих справ.
– От навіть так? Ну, гаразд. Тепер до ще одного цінного спогаду. Гравці згадують, як ви готували для них спагеті. Ви дійсно вмієте готувати самі?
– Так, я багато разів готував для них пасту, і цей жест викликав дружбу та глибоку повагу.
– Що вас найбільше вразило чи задовольнило в українській кухні та звичаях?
– Коли хтось вирішує жити в чужій країні, він повинен мати можливість оцінити все, що ця країна пропонує йому.
Як Скала ставився до Лобановського? «З кількості народу на його похоронах зрозумів, наскільки українці його поважали»
– Динамо на той час було нещодавнім півфіналістом Ліги чемпіонів. Валерій Лобановський знаходився на пізньому етапі свого таланту. Які ваші враження від цього спеціаліста? Як сприйняли звістку про його смерть?
– Валерій Лобановський увійшов в історію українського футболу. Його смерть схвилювала весь український народ. Я був на його похоронах і залишився зворушеним, побачивши стільки прихильності людей до нього. Там була просто величезна кількість народу – я розумів, наскільки українці поважали Лобановського. І також наскільки любили футбол.
– Ваш дебют – нульовий перший тайм, а потім 4:0 проти Ворскли. Цю команду очолював легенда Динамо Андрій Баль. Ви хвилювалися через результат чи відчували перевагу?
– Коли ми почали працювати, я був трохи напружений, але день за днем я розумів, що керую хорошою командою. Тож, повірте, перший матч – це лише результат важкої роботи на зборах. Ми готувалися саме для того, щоб потім успішно грати в офіційних матчах.
– Шахтар не пропускав м’ячів у 5 іграх. Ви не програвали до кінця сезону. Як вам вдалося так налаштувати команду? Що змусило «гірників» повірити у свої сили?
– Перш ніж стати хорошими гравцями, важливо бути справжніми чоловіками. Я це завжди вважав. І ця команда – Шахтар – складалася з дуже хороших хлопців, які мали велике бажання працювати, вдосконалюватися і – чому б і ні? – отримувати задоволення.
Про розгром у Відні та відставку в Шахтарі: «Я був дуже розчарований, а Рінат — засмучений»
– Серед ваших 30 матчів на чолі Шахтаря – три перемоги над Динамо з трьох спроб. Виграш у Динамо під керівництвом Олексія Михайличенка в чемпіонаті з рахунком 2:0 дозволив вам отримати стратегічну перевагу на шляху до золотих медалей. 3:2 при заповненому стадіоні «Олімпійський» у Києві принесли вам Кубок України. Які ваші враження були від головного суперника: це Динамо підвело й було слабшим за очікування чи це був гідний суперник?
– Динамо було дуже гідним суперником. Пригадую ті матчі з великими емоціями та задоволенням. Та перемога в Кубку України була великим святом – чудовий поєдинок, багато глядачів, хоча грали не вдома, приїхала величезна кількість наших вболівальників.
– Як відсвяткували чемпіонство після перемоги в Ужгороді?
– Це ж було вперше в історії Шахтаря! Звісно, у хлопців була неймовірна радість! Для мене також це був важливий титул. Чемпіонство України викликало невимовні емоції, які протягом багатьох днів охоплювали все місто Донецьк. Я вже тоді відчував, яку велику справу команда зробила, і знав, що Шахтар буде успішним і в наступні роки.
– Тим не менш, після «золотого дублю» ви не допрацювали й половини наступного сезону. Що сталося в матчі проти Аустрії?
– Ми програли важливий матч проти Аустрії. Можна багато говорити про ту поразку, але що зміниш? Вона сталася. Вважаю, звісно, що та команда Шахтаря була здатна на значно більше.
– Чи була відставка вже на початку сезону для вас несподіваною?
– Я був дуже розчарований, а Рінат — засмучений. Звільнення було несподіванкою, але у світі футболу це нормальні речі.
Рінат Ахметов, Невіо Скала та гравці Шахтаря. Фото з архіву ФК Шахтар для «УФ»
Про стосунки Невіо з Ахметовим: «Щороку я отримую від нього повідомлення»
– Якою була ваша остання розмова з Ахметовим і командою?
– Остання розмова з президентом відбулася в його кабінеті. Я думаю, що він не хотів припиняти стосунки, але на нього сильно тиснули його менеджери. Але між нами все ще є шана і повага. Щороку я отримую від нього повідомлення – вітання з днем народження.
– Чи правда, що згодом ви могли повернутися в Україну в інший клуб?
– Я більше не спілкувався з українськими командами з приводу співпраці. Ніколи.
– Кого з Шахтаря чи чемпіонату України в цілому на той момент ви готові були рекомендувати в клуби Серії А?
– Відповім про футболістів Шахтаря, яких я встиг вивчити в спільній роботі. Багато гравців моєї команди були б готові грати в чемпіонаті Італії. Не один і не два – багато.
Рінат Ахметов та Невіо Скала. Фото з архіву ФК Шахтар для «УФ»
Як Скала оцінює своїх колишніх підопічних гравців? «У тому Шахтарі всі були особливими»
– Багато ваших колишніх гравців зараз є тренерами. Ким ви найбільше пишаєтеся?
– Я пишаюся всіма, хто був частиною моєї команди впродовж усіх цих років, і бажаю успіхів тим із них, хто є тренером.
– Ви були головним тренером і президентом Парми. Коли клуб повернеться на свій рівень? Боляче було бачити такий славний клуб у нижчих лігах, та й у минулому сезоні він лише наприкінці втримався в Серії А.
– Парма повільно, проте впевнено повертається до хорошого рівня. Тепер клуб повернувся в Серію А, і я сподіваюся, що він досягне такого ж успіху, як багато років тому (коли Невіо Скала привів пармезанців до італійських і європейських кубків, – прим. «УФ»).
Невіо Скала в часи на посаді президента Парми. Фото: Getty Images
– Навіть один із найуспішніших ваших підопічних – Буффон, якого ви в шкільному віці ставили в основу Парми – намагався допомогти клубу.
– Сьогодні Буффон очолює делегацію збірної Італії й залишається частиною легендарної епохи Парми. Звісно, його зусилля були цінними. Ті, хто пройшов Парму, зберігають її в своєму серці.
– Хто найталановитіший гравець, з яким ви працювали?
– Я тренував багатьох дуже талановитих гравців. Я не люблю складати рейтинги, та й розумію, що ви запитуєте про земляків-українців. Скажу так: у тому Шахтарі всі були особливими.
– Який найбільший штраф ви нараховали гравцям? Чи бували ситуації, коли ви не розуміли дій гравця, вони були відверто безглуздими?
– У мене не було звички штрафувати гравців, але іноді це було необхідно. Аспрілья в Пармі дещо про це знає:)
Джанлуїджи Буффон і Невіо Скала. Фото з інстаграму Буффона
Як Скала оцінює Шевченка та Довбика? «Бажаю Довбику досягнути успіху Шевченка»
– На той час у вашого колишнього клубу – Мілану – був український лідер атак. Ви були здивовані, коли Шевченко перейшов з Мілану в Челсі? Чи було це правильним рішенням усіх сторін?
– Рішення Андрія слід поважати незалежно від мотивації. Це все, що варто сказати, якщо братися зі сторони оцінювати такого великого футболіста.
– Довбик, Мудрик, Циганков, Забарний, Трубін, Лунін, Зінченко, Малиновський… Якщо можна, кілька слів від вас про наших найбільших зірок.
– Я не дуже інтенсивно стежу за міжнародним футболом і не знаю багатьох гравців, які, напевно, стануть головними героями наступних чемпіонатів Європи. Але мені приємно, що українці нині більше грають на Заході, зокрема, і в нас у Серії А. Бажаю їм – тому ж Довбику – досягнути успіху Шевченка.
– Україна з 2014 року не має спокою – АТО, повномасштабне вторгнення, бойові дії та обстріли. Як ви сприймаєте новини з Донецька, з України?
– Я дуже хвилююся і сумую. Те, що відбувається, це жах. Я молюся, щоб це все якомога швидше закінчилося.
– У вас збереглася золота медаль чемпіона України, футболка Шахтаря або якісь сувеніри з Донецька?
– У мене багато спогадів про той період – медалі, фотографії, але найпрекрасніші моменти я ношу в своєму серці.
– Яка доля вашої машини «Нива»?
– Моя «Нива» залишилася в Донецьку і сподіваюся, що вона ще їздить по вулицях.
Як зараз живе Невіо Скала? «З моїми дітьми ми виробляємо натуральні вина та багато інших органічних продуктів»
– В Україні багато хто дивується, що ви мало працювали після Шахтаря. Чому це сталося? Ви втратили інтерес до футболу чи не вистачало цікавих пропозицій?
– Після Шахтаря я працював у Москві зі Спартаком. Потім я вирішив присвятити свій час сім’ї та своїй великій пристрасті: сільському господарству. Я пишаюся цим рішенням. Відступав від нього лише раз – у той складний момент, коли треба було допомогти Пармі.
– Кожного разу, коли я читаю у світовій пресі про ваше захоплення сільським господарством, я згадую про імператора Діоклетіана, який добровільно зрікся римського престолу й поїхав вирощувати капусту. Згоден з вами, це мудрість і насолода – повернення до витоків, до землі. Наша Вам повага! Загалом, як ваше життя?
– Розмова про моє життя займе багато годин і багато сторінок. Я щаслива людина. З моїми дітьми ми виробляємо натуральні вина та багато інших органічних продуктів. Недавно ми святкували 55 років шлюбу.
– «Смарагдове весілля»! Вітаємо!
– Я дуже щасливий і спокійний. Я стежу за футболом, але не дуже – не так, як раніше, коли працював у спорті. Маю вам сказати, порівняння з Діоклетіаном хвилює мене і змушує пишатися своїм життєвим вибором:)
Дякую за запитання, бажаю всього найкращого Україні!