Ексклюзив

Шахтар – Динамо: зібрали думки експертів напередодні Класичного

1509
Олександр Карпенко
5 голосів
Колаж: «Український футбол‎»
Напередодні центрального матчу 28 туру УПЛ Шахтар – Динамо УФ поцікавився думкою вітчизняних фахівців, як закінчиться українське класико цієї суботи.

Шахтар та Динамо підійшли до класичного у статусі головних претендентів на чемпіонство. Перемога донеччан практично гарантує їм другий поспіль титул, а якщо виграє Динамо, то підійде до Шахтаря на максимальну відстань перед двома заключними турами.

Напередодні центрального матчу 28 туру УПЛ Шахтар – Динамо сайт «Український футбол» провів опитування серед відомих українських фахівців, які проаналізували шанси обох команд на успіх. В цьому нам допомогли:

  • Екс-наставник Колоса Руслан Костишин
  • Колишній головний тренер ЛНЗ Олександр Ковпак
  • Легенда Шахтаря, екс-наставник Маріуполя, Металіста 1925 та Зорі Валерій Кривенцов 
  • Екс-наставник Металіста та Дніпра-1, легенда Шахтаря Олександр Кучер
  • Колишній головний тренер Оболоні та Таврії Олег Федорчук 
  • Екс-наставник Зірки, Інгульця та Вереса Сергій Лавриненко
  • Колишній головний тренер Олександрії, Карпат і Минаю Володимир Шаран

«В цьому протистоянні ми зможемо оцінити перспективи нашої збірної на Євро-2024»

– Панове, чого чекаєте від Класичного?

Олександр Ковпак: У якому б стані не були обидві команди, Шахтар та Динамо можуть налаштуватися на Класичне. Очікую рівної гри, хоч і Шахтар виглядає більш впевнено. Я б не поставив фаворитом одну чи іншу команду.

Олександр Ковпак. Фото: ЛНЗ

Руслан Костишин: Буде цікава гра. Дві команди підходять до Класичного в найкращих кондиціях.

Валерій Кривенцов: Шахтар не стане відходити від свого стилю, гратиме першим номером. Динамо демонструє цікавий позиційний футбол, але проти Шахтаря кияни більше грають на контратаках. Моменти будуть в обох команд. Елемент везіння матиме вирішальну роль. Хто краще скористається моментами і менше помилятиметься позаду, той і переможе.

Олександр Кучер: Такі матчі чекаєш з нетерпінням. Багато емоцій, боротьби. Цей матч не стане виключенням.

Сергій Лавриненко: Очікую побачити хорошу гру. Команди зараз на ходу. Все рівно перевага стратегічна буде в Шахтаря. Навіть якщо Динамо переможе, Шахтар матиме перевагу в одне очко.

Олег Федорчук: Це один з небагатьох матчів, коли на перший план вийшли наші хлопці, а не легіонери. В цьому протистоянні ми зможемо оцінити перспективи нашої збірної на Євро-2024.

Володимир Шаран: Бажання одне – побачити хороший футбол у виконані найкращих команд України.

«Залишається небагато матчів, де Шахтар може втратити. Перемога Динамо збереже інтригу на останні тури»

– Цей матч стане вирішальним для чемпіонства? Хто його виграє, той і забере золоті медалі?

Олександр Ковпак: Всі розуміють у таборах команд, що гра може вирішити долю сезону. Мені здається, що все вирішиться після Класичного.

Руслан Костишин: Вболівальникам хочеться інтриги, але залишається не так багато матчів, де Шахтар може втратити.

Валерій Кривенцов: Думаю, що так. 4 очки переваги – і далі вже буде вкрай складно щось змінити Динамо.

Валерій Кривенцов. Фото: Зоря

Олександр Кучер: У Шахтаря непростий календар плюс фінал Кубка України. Динамо ж у випадку перемоги збереже інтригу на останні два тури, якщо Шахтар не вирішить всі питання в Класичному.

Сергій Лавриненко: Три гри – дуже мала відстань. І я не бачу, де Шахтар може ще загубити очки.

Олег Федорчук: Якщо виграє Динамо, інтрига буде до останнього. Непрограш Шахтаря відкриває шлях до чемпіонства. У донеччан непрості матчі далі з Дніпром-1 та Поліссям. Динамо чекають зустрічі з Кривбасом та Рухом. Не заслуговує Динамо, щоб Шахтар легко здобув чемпіонство.

Володимир Шаран: Я не бачу, з ким Шахтар може втратити, якщо обіграє Динамо. Їм все одно, де грати. Головне, щоб поле було хорошим.

«Залишається небагато матчів, де Шахтар може втратити»

– Динамо уже п'ять матчів після повномасштабного вторгнення не може обіграти Шахтар. Це об'єктивна закономірність чи більше окремі історії окремих матчів?

Олександр Ковпак: Кожен матч – нова історія. Я б не сказав, що невдала серія Динамо робить Шахтар автоматично фаворитом. Хоч донеччани й більше імпонують. Лінія оборони Шахтаря більш солідно виглядає, чого хочеться побачити від Динамо.

Руслан Костишин: Шахтар зараз сильніше виглядає. Закономірність.

Валерій Кривенцов: Шахтар в останні роки виглядає краще за конкурентів. Київ розуміє, що для них ця гра надважлива і навіть нічия їх не влаштовує.

Олександр Кучер: Останнім часом Шахтар переважає Динамо в очних зустрічах. Зараз Динамо отримало емоційне підживлення, що додає непередбачуваності.

Сергій Лавриненко: У них завжди цікаві матчі. Нема ніяких закономірностей. Передбачити, як закінчиться це протистояння, вкрай складно.

Олег Федорчук: Сама гра Динамо покращується від гри до гри.

Володимир Шаран: Хотілося б побачити Динамо на рівні такого найбільш відповідального поєдинку. Обидві команди підходять до гри в оптимальному стані.

«Динамо може скористатися проблемами Шахтаря в захисті»

– В чому нинішні команди сильніші одна за одну?

Олександр Ковпак: Шахтар намагається знайти поєднання між молодими українцями та бразильцями – і це дає результат. Для Динамо велике значення має фактор Ярмоленка, який може повести за собою молодих. Дуже добре, що він відновився і набрав форму якраз до цього протистояння.

Руслан Костишин: Шахтар якісніший у плані поставленої гри, грає в комбінаційний футбол. Хоча не скажеш, що Динамо поступається в креативності гри, тож буде цікаво подивитися на дуелі особистостей на кожній ділянці поля.

Руслан Костишин. Фото:  Аксу

Олександр Кучер: Буде дуже цікава дуель в центрі поля – радує, що як у Динамо, так і в Шахтарі на перші ролі виходять молоді гравці, які стрімко прогресують.

Сергій Лавриненко: Обидві команди яскраво атакують. У Динамо молодша лінія оборони, на відміну від Шахтаря. Проте це цікаво по-своєму – стежити, як будуть стримувати один одного наші гранди, як справляться зі складними завданнями молоді гравці.

Олег Федорчук: Динамо більше має перевагу на флангах та в атаці. У Шахтаря більш креативний півзахист. В обох команд дуже потужний потенціал. Ви самі бачите, як багато молодих гравців на провідних ролях у наших грандів – отже, ці два клуби продовжать прогресувати й вийдуть вже цього року на новий рівень.

Володимир Шаран: Індивідуально Шахтар сильніший за рахунок бразильців, які здорово працюють з м'ячем і роблять різницю на полі. В захисті у донеччан є проблеми, які може використати Динамо.

«Луческу через його вік було складно ладнати з молоддю Динамо»

– Луческу залишив Динамо після попереднього Класичного. Динамівці стали сильнішими за той час чи то просто синдром слабкості опозиції на внутрішній арені?

Олександр Ковпак: Шовковський намагається змінювати склад, шукає різні поєднання гравців. Тільки в кінці чемпіонату у Динамо почав вимальовуватися склад. Гра не приходить одразу. Такій команді головне ментально направити.

Для сильної опозиції командам, які конкурують з Динамо та Шахтарем, треба бути стабільними на всій дистанції. 

Руслан Костишин: Динамо при Луческу виглядало сильно, але з часом команда і тренер втомилися один від одного.

Валерій Кривенцов: Я би не хотів обговорювати своїх колег. При Шовковському змінився мікроклімат, команда набирає очки, не програють.

Олександр Кучер: Динамо захоче перервати домінування Шахтаря. І ця гра – чудова можливість заявити про власні амбіції. Багато очікувань було від Кривбасу та Полісся. Дистанція показала, що їх поки не вистачило вести боротьбу з Динамо та Шахтарем. Дніпро-1 загубив багато очок, Полісся та Рух також.

Сергій Лавриненко: Шовковському вдалося знайти кращий підхід до того складу. Динамо заграло розкутіше. При Луческу не було імпровізації, іскри в очах. Містеру через його вік складно бути на хвилі з молоддю, якої багато в Динамо.

Олег Федорчук: Якщо порівнювати Динамо Луческу та Шовковського, команда стала впевненішою, молодь більш розкуто себе почуває. Зміна тренера дуже позитивно вплинула. Так, були втрати з ЛНЗ та Вересом, але через це також треба пройти.

Олег Федорчук. Фото: Google

Володимир Шаран: Мені здається, що Динамо стало сильнішим. Молодь додає з часом. Зараз ми бачимо, що у киян мікроклімат в порядку. Повернувся Ярмоленко, який дуже багато дає цій команді.

«Йовічевич після себе залишив великий вплив на Шахтар»

– Чим відрізняється Шахтар Пушича від ван Леувена та Йовічевича?

Олександр Ковпак: Цитуючи інтерв'ю Бондаренка, Пушич за тиждень зміг пояснити свої вимоги, чого не вдалося ван Леувену. Мені подобався футбол Йовічевича: були прорахунки, але його ідея була зрозуміла. Він працював з тими гравцями, які були під рукою.

Руслан Костишин: Пушич та Йовічевич мають схожі принципи гри. Футболісти в команді підібрані під цю гру. У ван Леувена ставка на вертикальну гру, фізичні якості. Щоб команда грала швидше, менше тримала м'яч.

Валерій Кривенцов: Пушич за стилем гри мені дуже близький: коли футболісти знають маневри, змінюють позиції синхронно.

Олександр Кучер: Пушич, як і Йовічевич, має схоже бачення футболу. Всередину заходять півзахисники, залишаючи простір для своїх латералів.

Сергій Лавриненко: Ван Леувен – системний тренер, який добре себе показав у Зорі. Якби Шахтар дав більше часу на перебудову, ми б побачили, як це працює в донеччан. Однак Йовічевич залишив після себе сильний вплив і менеджмент клубу шукав схожого за ментальністю фахівця. Ми не знаємо, що там у роздягальні, але Маріно з футболістами на короткій дистанції, яку тримав Патрік між гравцями і тренером.

Олег Федорчук: Шахтар зробив Пушичу сильну рекламу, але здобутки його поки досить скромні. Десь подібна команда до того, що будував Йовічевич. Як показала Аталанта, з Марселем можна було грати – як і з Фейєноордом у минулому сезоні.

Володимир Шаран: У Патріка не вийшло поставити Шахтарю футбол, який дав результат в Зорі. Що при Пушичу, що при Йовічевичу, різниці я не помітив. Схема така сама, команда грає в комбінаційний футбол. Єдине, що у Йовічевича не було тих бразильців.

Володимир Шаран. Фото: Минай

«Шахтар у сьогоднішніх реаліях не може побудувати найсильнішу команду в історії»

– Слова менеджменту Шахтаря, що вони будують найсильнішу команду в історії, чимось підкріплені чи тільки час може дати відповідь?

Олександр Ковпак: Мені здається, що Шахтар у сьогоднішніх реаліях не може побудувати найсильнішу команду в історії. Ми всі розуміємо, що клуб в умовах війни буде змушений продавати українських гравців, які роблять різницю. Та й запрошувати класних легіонерів в такий час досить складно.

Руслан Костишин: Срна та Палкін всередині процесу – і їм, звісно, видніше. Вони придбали непоганих футболістів, які одразу почали грати, адаптовуються більш-менш швидко. З часом вони будуть додавати та цілком можуть повторити шлях попередників.

Валерій Кривенцов: Я вважаю, що на цьому шляху відправною точкою стала перемога над Кривбасом (5:2). Після цього результату Шахтар ніхто не може зупинити.

Олександр Кучер: Палкіну та Срні потрібен час на побудову команди. В Україні вони виграють чемпіонат, але потрібен час, щоб повернутися на рівень, який був у Європі.

Сергій Лавриненко: Покаже тільки час.

Олег Федорчук: Якщо проводити аналогію з будівництвом, потрібен міцний фундамент, а не тільки показувати гарний фасад. Зараз гра Шахтаря будується на трьох футболістах, а легіонери поки підсилили конкуренцію, а не саму гру. Їм ще належить стати лідерами.

Якщо йти шляхом Лобановського, по його методиці команду будують три роки. Шахтар для Пушича – всього друга команда в самостійній кар'єрі.

Володимир Шаран: Поживемо-побачимо. Для того, щоб цей Шахтар був найкращим в історії, треба хоча б Лігу конференцій виграти.

«Очна дуель Судакова та Шапаренка стане окрасою цієї гри»

– Хто з гравців, які вийдуть на поле в цих командах, стане новим великим продажем з УПЛ?

Олександр Ковпак: Якщо провести паралель між Судаковим та Шапаренком, цікаво буде за ними постежити. В таких матчах на перший план вийде командна злагоджена гра.

Руслан Костишин: Очна дуель Судакова та Шапаренка, який повертає свій рівень, точно стане окрасою цієї гри.

Валерій Кривенцов: Я сподіваюсь, що на футбольному полі ми побачимо, хто зможе себе найкраще проявити.

Олександр Кучер: Очна дуель Судакова та Шапаренка додає інтриги в матч.

Олександр Кучер. Фото: Дніпро-1

Сергій Лавриненко: Немає людини, яка б замінила Шапаренка в Динамо або Судакова в Шахтарі. Ванат і Сікан багато забивають. Можна порадіти за молодих гравців, які проявляють себе в наших грандах.

Олег Федорчук: В цьому теж є своя інтрига. Бражко чи Степаненко? Ванат або Сікан? Шапаренко проти Судакова? Дуже цікаво буде постежити.

Володимир Шаран: Багато очних дуелей можна виділити. Тих же Ваната та Сікана, які бомбардирські перегони ведуть. Судакова та Шапаренка, які є двигунами в складі обох команд.

«Успішна гра в єврокубках також залежить від сили чемпіонату»

– Сьогоднішні Шахтар та Динамо – конкурентоздатні на європейському рівні?

Олександр Ковпак: Нинішній Шахтар буде сильніше виглядати на євроарені.

Руслан Костишин: Багато чого залежатиме від того, в якому стані будуть хлопці, які гратимуть на Євро чи Олімпіаді. Дрібниць у футболі не буває. Це відіграє важливу роль.

Молоді хлопці за рік стали сильніші й обидві команди цілком можуть бути конкурентними на євроарені.

Валерій Кривенцов: У Шахтаря дуже хороші придбання. Молоді бразильці роблять різницю, дають швидкість, динаміку, індивідуально вирішують епізоди. У киян ставка на своїх хлопців, яким потрібен час, щоб обжитися в дорослому футболі.

Успішна гра в єврокубках також залежить від сили чемпіонату. Я бачу, що команди в УПЛ зростають – і, відповідно, зростають конкуренція та непередбачуваність. Ти не розумієш, як може закінчитися гра.

Олександр Кучер: Це для нас велике досягнення, що наша збірна потрапила на Євро. Хочеться, щоб хлопці показали себе на фоні найсильніших команд. Олімпіада по часу випадає на старт сезону і тільки від клубів залежатиме, чи будуть вони відпускати своїх лідерів у Францію.

Сергій Лавриненко: На цих молодих лідерів наших грандів буде складне емоційне навантаження. Вони хочуть зіграти на Євро та Олімпіаді. Футбольне життя воно коротке. Потрібно цінувати, коли можеш грати багато матчів у такому віці.

Сергій Лавриненко. Фото: Інгулець

Олег Федорчук: Буде непросто. Без потужних легіонерів складно буде конкурувати в єврокубках із суперниками, в яких нема проблем із закупівлею якісних гравців, із країнами, куди не бояться їхати.

Володимир Шаран: Однозначно. Зрозуміло, що клубам доведеться вирішувати для себе дилему щодо Олімпіади, яка не підпадає у вікна ФІФА та УЄФА.