Вадим Лазоренко: «Заходив у Локомотив як спортивний директор». Розмова з новим тренером дебютанта Другої ліги
Кілька днів тому Локомотив оголосив про призначення новим головним тренером Вадима Лазоренка, який змінив на посаді Руслана Уманця, шо пішов працювати у Кремінь асистентом Ігоря Климовського.
Новий наставник намагатиметься покращити турнірне становище дебютанта Другої ліги (наразі Локомотив на 13-му місці серед 15-ти учасників) та вибудувати структуру в команді від академії до першої команди.
Сайт «Український футбол» зв'язався з Вадимом Лазоренком, щоб докладніше дізнатися про його перші кроки у Локомотиві.
«З керівником Локомотива знайшли спільні ідеї по розвитку»
– Вадиме Миколайовичу, ви прийшли в Локомотив працювати спортивним директором, а за декілька днів вас представили головним тренером. Як так сталося?
– Мою кандидатуру було запропоновано керівнику Локомотива (інтерв'ю з яким можна прочитати на «УФ», - прим. О.К.). Зустрілися, поспілкувалися. Знайшли спільні ідеї по розвитку клубу. Ми досить швидко знайшли спільну мову.
Я заходив у Локомотив як спортивний директор. Попередній головний тренер [Руслан Уманець] розірвав з клубом контракт і поїхав допомагати Климовському в Кремінь. Далі керівництво вирішило розширити мої повноваження. Я з великим задоволенням на це пішов.
Руслан Уманець, фото: ФК Локомотив Київ
– В якому клубі ви працювали до призначення в Локомотив?
– Попереднім місцем роботи був ПФК Звягель, де я працював як тренер-консультант. В мої функції входило планування тренувального процесу, підготовка команди у тактичному і функціональному плані. У нас була гармонія з головним тренером команди [на той час Руслан Скидан], що і позначилось на результаті.У Звягелі був чудовий колектив і ми за результатами другого кола зайняли друге місце, не програвши жодного матчу.
– Яка ситуація зараз з ФК Любомир, в якому ви раніше працювали?
– Наскільки я знаю, президент клубу планує відновити виступи команди на професійному рівні після закінчення війни. Наводять порядок з інфраструктурою. Роздягальні доробили. Інші команди вже приїздили туди грати.
– Ви були готові до такого повороту долі?
– Мені цікаво попрацювати в проекті з побудовою клубної піраміди, починаючи від школи і до першої команди. У Локомотиві роботи багато. Сподіваюсь, що нам вдасться це зробити. Головне, що є ціль, ідеї, розуміння і потужна підтримка керівника.
«Прийшов в Локомотив вибудувати структуру та вивести команду з кризи»
– В нашій бесіді з паном Єгоровим він обмовився, що ви почали кардинально змінювати підходи до тренерської роботи. На що ви звернули увагу, коли прийшли в Локомотив?
– Якщо брати першу команду, я мусив своїм досвідом та ідеями допомогти попередньому тренеру вивести команду з кризи. Друга ідея була по структурі і академії – шукати людину, яка запропонує методологію, яка буде працювати на результат – вирощування якісних гравців та їх інтеграція до першої команди.
Я в клубі перебуваю лише два тижні. Потрібно вирішувати питання по академії і давати результат в першій команді, аби вийти зі складної ситуації. Почати вигравати, набирати очки. Зараз концентрація на цих двох аспектах.
Гравці Локомотива, фото: ФК Локомотив Київ
– Хто увійшов до вашого тренерського штабу?
– Ми зібрали хороший тренерський склад, де є і тренер воротарів, і асистенти. Молоді хлопці, які хочуть проявити себе. З нами працюють старший тренер Назарій Козак, якого я знаю по роботі в ПФК Звягель. Два молодих асистенти – Сергій Калениченко і Іван Сендеркін, а також тренер воротарів Олександр Бабак.
Сподіваюсь, цей досвід буде цікавим для мене і для них. Наша спільна ціль ‒ якийсь досвід передати і сформувати команду, яка буде йти до своєї мети.
– За словами керівника клубу, ви чимало часу приділяєте індивідуальній роботі з гравцями. Що ще потрібно покращувати?
– Так, ми багато спілкуємось. Вони молоді хлопці, до яких потрібно шукати підхід. Пробуємо створювати атмосферу, де вони зможуть проявити свої найкращі якості. Тренувальний процес перелаштували на більш інтенсивний.
Для них важливо вселити впевненість, що вони можуть грати на рівні Другої ліги та не забуваємо про дисципліну.
– Після вашого призначення склад Локомотива залишили півзахисники Єгор Кочетков і Роман Руденко, нападник Віктор Сахнюк. Вони не витягували рівень Другої ліги?
– Це було моє інтуїтивне рішення, потім я ще поспілкувався з тренерами, які краще знали можливості цих гравців, і вони підтримали мене.
Я особисто з кожним переговорив і пояснив таке рішення. Завжди важко казати гравцеві, що він мусить піти з клубу, але це частина нашої роботи. Головне – бути чесним стосовно футболіста. Я стараюсь сам поговорити з гравцем, не перекладаючи ці обов’язки на помічників.
– Які позиції в Локомотиві потребують підсилення?
– У нас є проблеми в обороні та опорній зоні. Якщо зараз немає можливості когось запросити з досвідом, то маємо власним ресурсом постаратися знайти цим гравцям місце, де вони найкраще можуть себе проявити, та зробити для них максимально комфортні умови.
Всі розуміють, що на одній молоді далеко не заїдеш, тому взимку будемо шукати досвідчених гравців, біля яких молодь зростатиме. Ми віримо в нашу молодь. У багатьох є потенціал, який ми повинні допомогти їм реалізувати. Тактика, стратегія ‒ це все добре, але якщо не буде командного духу, це ніяк не допоможе.
Гравці Локомотива, фото: ФК Локомотив Київ
– На який термін у вас контракт із Локомотивом?
– Контракт, звичайно, є, але це не головне в даній ситуації. У мене є мрія, і вона дуже схожа з мрією президента. Є бажання реалізувати свої ідеї та допомогти ФК Локомотив вийти на високий рівень.
– До запрошення в Локомотив ви стежили за цим клубом?
– Бачив, як команда важко починала. Було видно, що Локомотив робить перші кроки в Другій лізі. Для мене було важливим наявність стратегії та комунікація з керівництвом, розуміння і терпляче ставлення до процесів на шляху становлення команди.
«Я навіть ще не всіх гравців вивчив по іменах»
– Сьогодні у вас дебютна гра на чолі Локомотива з Нивою (Вінниця). Як проходить підготовка до матчу?
– Наше основне завдання на цьому етапі – підняти командний дух, підтягнути функціонально команду, тому що, як показало тестування, з цим компонентом є деякі проблеми.
Гравцям потрібен час, щоб зрозуміли наші принципи побудови гри в атаці і обороні. Вони трохи відрізняються від попереднього тренера. Це не робиться за один день, на це потрібен час, а в нас його нема. Але ми віримо в наших гравців і впевнені, що у нас все вийде.
– Який футбол ви будете прищеплювати в Локомотиві?
– Я прихильник футболу Юргена Клоппа ‒ динамічного, швидкісного. Але ж ви розумієте, що під будь-яку модель гри потрібні футболісти. Я би хотів грати в такий футбол, але якщо в нас не буде можливостей ‒ ніхто не буде займатися авантюрою.
На першому плані зараз – результат. Ми тільки починаємо наш шлях. Я навіть ще не всіх гравців вивчив по іменах. Ми до Ниви ставимось з повагою, але будемо грати, як домовляємось.
До цього гравці Локомотива працювали з Уманцем по одній моделі. Ми пропонуємо дещо інше, але за 3-4 тренувальних дні це не робиться. Головне знайти баланс між результатом та прищеплюванням нашого бачення гри.
– За сприятливих обставин, де ви бачите Локомотив в турнірці перед зимовою перервою?
– Досить складне питання :) Ми до кінця не розуміємо, як гравці себе поведуть в грі. Тренування – це одне, а як вони себе поводитимуть у стресових ситуаціях, під тиском результату – зовсім інше.
Гра з Вінницею повинна даті відповідь на питання, які нас турбують. Багато чинників впливатимуть на результат. Зараз загадувати наперед не хочеться.