Ексклюзив

«Все пробачу в матчі Україна – Англія, якщо збірна відбере очки в Італії»: експерти розібрали відбір Євро-2024

170574
Олександр Карпенко
15 голосів
Колаж: УФ
Андрій Столярчук та Артем Франков в ексклюзивному коментарі «УФ» поділилися власними очікуваннями від поєдинку кваліфікації Євро-2024 Україна – Англія у Вроцлаві (Польща).

Збірна України входить у вирішальний етап боротьби за пряму путівку на Євро-2024. У вересні підопічні Сергія Реброва зіграють проти головних фаворитів своєї групи Англії (9 вересня) та Італії (12 вересня).

У березні Англія та Україна вже грали між собою. Тоді віце-чемпіони Європи без особливих складнощів взяли три очки в команди, яка на «Вемблі» виглядала статистами на полі та ще й без головного тренера.

Сайт «Український футбол» напередодні сьогоднішнього поєдинку Україна – Англія спробував розібратися, як змінилася головна команда після червневих баталій та що може запропонувати Україна родоначальникам футболу.

В цьому нам допоможуть:

  • Коментатор Андрій Столярчук, який регулярно працює на поєдинках збірної України.
  • Головред журналу «Футбол-війна» Артем Франков.

«Україна стала сильнішою порівняно з весняним матчем на «Вемблі»

– За рахунок чого нинішня збірна України може перемогти Англію?

Андрій Столярчук: Чесно кажучи, важко буде перемогти англійців в цьому матчі. Мені здається, що Ребров більше думає про лобовий матч з Італією у битві за друге місце. З огляду на силу англійців нам складно буде розраховувати на максимум очок у Вроцлаві. 

Щодо нічиєї – шанси є. Для цього потрібно грати агресивніше, порівняно з березневим поєдинком у Лондоні (0:2). На «Вемблі» мені не сподобалась апатія, приреченість, з якою команда вийшла на гру. Виглядали «плюшевими ведмедиками». Для цього потрібно зіграти в той футбол, який ми бачили у спарингу з Німеччиною (3:3).

Фото: Getty Images

Артем Франков: Шанси є завжди! Я буду гранично банальним. Це ж футбол. Мало там англійці не так налаштуються, наші хлопці гру намацають. Збірна та ж сама, але й ні, тому що змінився головний тренер. З матчем на «Вемблі» порівнювати не варто, тому що він виглядав заздалегідь програшним. 

Я дуже боюся, щоб ми не налаштувалися так само на спарку з Англією та Італією. Поєдинок з англійцями не можна розглядати окремо, адже як би гра з італійцями не виявилася важливішою, покладаючись на те, що англійці всіх тра*нуть. Англія виглядає явним фаворитом. АПЛ набита іноземцями, але збірна цілком пристойна підібралася. 

– Українці ментально стали сильніші, порівняно з поєдинком на «Вемблі»?

Андрій Столярчук: Збірна України апріорі стала сильнішою, тому що в нас з'явився головний тренер. При всій повазі до Руслана Петровича Ротаня, але у березні ми грали без тренера. Всі розуміли, що влітку буде Ребров. 

Перші кроки Реброва на чолі збірної мені сподобалися. Малюнок гри, вдалий тайм-менеджмент проти Пн. Македонії Те саме з Мальтою. Чи стала Україна сильнішою за команду Петракова чи Шевченка? Потрібно трохи більше часу, щоб робити певні висновки.

Артем Франков: Армія, яка перемагає, безумовно, стає сильнішою. Це повністю стосується й футболу. Ми виконали обов'язкову програму в червні. Ситуація виглядає для України більш перспективно, ніж це було після матчу з Англією. 

«Саутгейт гратиме у той футбол, який приносить йому результат»

– Яку тактику обере суперник і що треба зробити українським гравцям, щоб мати шанс на успіх?

Андрій Столярчук: Англія, фактично, однією ногою на чемпіонаті Європи. Мені важко уявити, за яких умов вони можуть опинитися поза топ-2 у нашій групі. 

Як Україні зіграти проти англійців? Вони мають дуже сильний підбір виконавців. Лише Англія та Франція можуть похизуватися таким складом. Нам важливо добре себе показати в командному плані. Один в один англійці будуть мати перевагу. Україні дуже важливо продемонструвати на полі командну систему, щоб вона була цілісною, працювала підстраховка. Для цього потрібно підійти в максимально хорошому функціональному стані, бо бігати доведеться багато за суперника, грати без м'яча. 

Англійці грають по своїх сильних сторонах – індивідуальних якостей групи атаки, які можна компенсувати за рахунок командної вишколеності та дисципліни. 

Артем Франков: Саутгейт гратиме у свій футбол, який приносить йому успіх. Ті ж самі 4-3-3 з Кейном на вістрі, розкішними інсайдами Сака і Фоденом або Грілішем – не знаю, кого він зліва поставить. З абсолютно приголомшливим півзахистом. 

Для того, щоб порівняти рівень нашої команди, основний лівий захисник Миколенко сидить в Евертоні під старпером Янгом, якого давно списали. Соболь травмований, а варіант із переведенням Зінченка просадить наш центр поля. Він занадто важливий гравець для нас у півзахисті. Степаненку та Сидорчуку давно за 30. 

Потрібно мати якщо не дві команди, то півтори. 

У матчі з Італією за будь-якого розкладу потрібна ротація. Усе це потрібно враховувати. Як вирішуватиметься питання з Ярмоленком? Переведе Ребров Циганкова ліворуч чи поставить Судакова, який щойно повернувся після апендициту? До речі, чому в нас люди після вирізання апендикса випадають на місяць? Ця операція потребує максимум тиждень на відновлення. Після неї встають наступного дня. 

Мене турбує форма Яремчука, Довбика, який в останніх матчах Жирони не реалізовує моменти, хоча трансфер Артема в позитивному плані вплинув на Стуані, який почав забивати регулярно.

Фото: Getty Images

– Чи варто очікувати сюрпризів від нашого тренерського штабу?

Андрій Столярчук: В тактичному плані сюрпризів я не очікую. Ребров якщо і грав у схеми з трьома центрбеками, це можна на пальцях однієї руки перерахувати. Очікується поява звичної четвірки захисників, а в центрі поля і у нападі можуть бути сюрпризи.

Україна може зіграти 4-1-4-1 – це така базова схема для Реброва або 4-2-3-1 з двома чистими опорниками, перевантаживши середину поля гравцями руйнівного плану.

Щодо кадрового наповнення, на жаль, в України досить обмежений вибір виконавців. Не зіграє Шапаренко, на багатьох позиціях півтори людини, які можуть один одного замінювати. Є великі проблеми у центрі захисну – наша ахілесова п'ята. Особливих кадрових і тактичних сюрпризів не повинно бути. Будуть грати ті футболісти, які складають кістяк збірної України

«Будь-яка втрата для Англії не є критичною»

– Які у збірної Англії сильні та слабкі сторони?

Андрій Столярчук: Найсильніша – підбір виконавців плюс тренер Гарет Саутгейт, який довгий час працює з командою. Футболісти добре знають його вимоги – порядок у захисті та висока індивідуальна майстерність групи атаки, яка забезпечує результат. 

Якщо говорити по якісь слабкі місця, улюбленцем Саутгейта є Гарі Магвайр, який не грає в клубі, але отримує постійну практику у таборі збірної. Він – далеко не досконалий футболіст. Якщо правильно використати його слабини, це може нам принести дивіденди. Коли Магвайр на стандартах у чужому штрафному, це завжди небезпечно.

Артем Франков: Наші тренери віддали б багато, якщо хтось підкаже слабкі сторони збірної Англії. Щоб перебороти свідомо сильного суперника потрібні нестандартні ходи. Не буває досконалості в грі. 

– У якій формі зараз перебувають лідери нашого суперника? Від кого буде йти найбільша небезпека, а може помилитися та дати шанс Україні забити?

Андрій Столярчук: Кожен футболіст збірної Англії – це особистість. Сака, Кейн, Гріліш. Беллінгем та Райс, які перфектно себе проявляють у нових клубах. Від всіх футболістів, які вийдуть на гру проти України, можна очікувати небезпеку. Нам дуже важливо проти цих іднивідуальністостей показати хорошу командну згуртованість та вишколеність.

Артем Франков: Нам залишається сподіватися, що Англія не буде вистрибувати зі штанів, розуміючи, що путівка на Євро у них у кишені. Ось у це мені віриться більше.

– Хто з англійців через травми чи дискваліфікації буде відсутній у матчі проти нашої команди? Це відчутна втрата?

Андрій Столярчук: Є проблеми в Ріса Джеймса, Люка Шоу та Трента Александера-Арнольда. Всі, хто стежить за англійським футболом знають, ТАА не є першим вибором Саутгейта у збірній, він віддає перевагу Кірану Тріпп'єру з Ньюкасла або Кайлу Вокеру з Ман Сіті. Будь-яка втрата для англійської команди не є критичною. За їхньою спиною є виконавців трохи нижчого рівня, але досить високого рівня. 

Артем Франков: Я можу лише позаздрити тому підбору виконавців, яким володіє збірна Англії, яка здатна знайти заміну кожному футболісту. 

– Хто з англійців може нас здивувати?

Андрій Столярчук: Якщо ми не говоримо про гравців рівня Гріліша, Беллінгема і так далі – це можуть бути зірки у своїх клубах АПЛ. Там немає ноунеймів.

Артем Франков: Англійці сильно мене здивують, якщо з перших хвилин попруть вперед, як це було в Лондоні. Інше питання, що це може статися само собою, якщо у наших хлопців затремтять коліна.

– Головними дійовими особами матчу у березні стали Сака та Кейн. Як не дати їм зіграти у свій футбол? 

Андрій Столярчук: Як я вже казав, клас індивідуальних футболістів збірної Англії вищий за українську команду. Нам дуже важливо повсюди створювати ситуації 1 в 2. Це потребуватиме великої функціоналки, швидкого переміщення по всій ширині поля та сподіватися на контршанси.

В червневих поєдинках було багато питань до нашої лінії захисту. Матвієнко не вразив. Одна справа чемпіонат, в якому він найкращий бомбардир Шахтаря, але у збірній цього точно замало, граючи проти Кейна.

Нам важливо не давати доставляти англійцям м'яч у фінальну третину, щоб вони не перебували з м'ячем у близькості до наших воріт.

Фото: Getty Images

Артем Франков: Не буває бездоганної оборони і нападників, які всі свої моменти забивають. Шанси в нас мають бути. Страшно, коли їх немає! 

«Для збірної України гра проти Італії матиме більшу роль»

– Ваш прогноз на матч?

Андрій Столярчук: Варто відштовхуватись від стратегії на дві гри. При всій повазі до матчу з Англією для збірної України гра проти Італії матиме більшу роль. Я з розумінням поставлюся, якщо проти Англії Ребров після 60 хвилин прибере з поля лідерів за будь-якого результату. Я все пробачу в матчі проти Англії, якщо вдасться відібрати очки в «Скуадри Адзурри». 

Артем Франков: Усі зрозуміють, якщо ми англійцям програємо. І поле нейтральне, і суперник дуже сильний, хоча вже просто задовбали в одну хвіртку отримувати!

У збірну України ніхто не кине ні камінчика, ні кругляка з однієї простої причини – в нас війна. Тренерський штаб повинен налаштовувати гравців на те, що на них покладають подвійну, якщо не потрійну відповідальність, тому що країні потрібні перемоги.

Уявіть собі, якщо зараз збірна виграє один із двох матчів. Навіть нічия з Італією вважатиметься хорошим результатом перед другою грою на нейтральному полі.