Ексклюзив

Які позиції мають посилити клуби УПЛ? Дулуб – про трансфери ЛНЗ, Динамо, Полісся, Шахтаря та інших

Владислав Лютостанський
180
Олег Дулуб. Колож: УФ
Колишній головний тренер ЛНЗ, ПФК Львів, Чорноморця та Карпат Олег Дулуб ексклюзивно для «УФ» розібрав кадрову ситуацію в клубах УПЛ 2025/26.
Зміст

У чемпіонаті України триває зимова перерва, команди вже розпочали підготовку до другої частини сезону УПЛ 2025/26. Наші клуби без діла не сидять і продовжують комплектацію своїх складів, використовуючи відкрите трансферне вікно. Однак у яких саме ланках вітчизняні колективи еліти потребують підсилення найбільше?

Оглядач сайту «Український футбол» Владислав Лютостанський за аналізом з приводу кадрової ситуації в клубах УПЛ звернувся до колишнього головного тренера ЛНЗ, Карпат, Чорноморця та ПФК Львів – Олега Дулуба.

«Супряга — якісний футболіст, Епіцентр дає йому необхідну довіру»

СК Полтава — 16 місце

Олег ДУЛУБ: Історія з тим, що це найвіковіша команда УПЛ (27,4 — середній вік — прим. «УФ»), говорить про головне — вона потребує насичення молодою кров'ю. За позиціями команда укомплектована плюс-мінус стабільно. Широкому колу вболівальників імена гравців можуть бути невідомі, але за якістю гри полтавці билися в кожному матчі. Єдиний нюанс — необхідність підсилення молодими гравцями. При комплектуванні важливий баланс, співвідношення досвідчених і молодих.

Футбол давно перестав бути просто спортом, це бізнес. Щоб ростити та продавати футболістів, потрібен збалансований за віком склад. Досвідчені гравці — це добре, але потрібна молодь. Якщо дивитися по персоналіях, пішли Опанасенко та Хахльов — досить відомі футболісти.

На мій погляд, підсилення потребує насамперед середня лінія та захист.

Фото: СК Полтава

Олександрія — 15 місце

Олег ДУЛУБ: Найпроблемніша ланка — це насамперед лінія оборони. Потрібно внести баланс. Потрібен як мінімум ще один центральний захисник і досвідчений якісний воротар, який вселятиме впевненість у дії партнерів. Атака укомплектована доволі непогано. Основна проблема, яка лежить на поверхні, — зона центральних захисників та їхня взаємодія з флангами. Також, напевно, необхідне більш якісне управління гравцями. Це стосується загальної системи: менеджери, президент, тренерський штаб.

Я погоджуся з думкою Федорчука, який сказав, що час припиняти експерименти з призначенням «блогерів». Професійна команда — це насамперед управління людьми.

Епіцентр — 14 місце

Олег ДУЛУБ: Я вважаю, що Епіцентру потрібно знайти баланс не в бік індивідуальності, а в бік колективної гри. Ось історія Сіфуентеса дуже показова. Дивний футболіст. Більшість легіонерів, які приїжджають, приходять у клуб не грати, а продавати себе. У підсумку ми бачимо неучасть у колективній грі, перетримування м'яча, затримки командного ритму. Це призводить до проблем для нападників.

Наприклад, Супряга якісно відкривається, але не отримує м'яч через перетримування партнера — момент втрачено. Такі форварди, як Супряга, залежні від якості партнерів та їхньої готовності грати в колективний футбол.

— Щодо Супряги: чи бачите ви перспективу, що він «повстане з попелу» саме в Епіцентрі, який нібито хотів його залишити і надалі? Все-таки йому вже 25 років.

— Вже 25? Ще 25! (сміється) Ми просто звикли до нього з 18-ти років. Коли він був в оренді в Дніпрі-1 з Динамо, то провів якісний сезон. Зараз він так само залишається дуже якісним футболістом, якому просто необхідне хороше постачання м'ячами. Той гол, який він забив з другого поверху (коли отримав травму), говорить про його клас. Йому необхідна довіра, і Епіцентр, напевно, йому це дає.

Кудрівка — 13 місце

Олег ДУЛУБ: Дуже цікава команда насправді. Пішли Тотовицький та Лосенко, прийшов Бєляєв. За іменами — це втрата, але водночас і придбання. Мені вдавалося попрацювати з Бєляєвим. Він доволі технічний, швидкий та дуже якісно виконує стандарти. Тому це плюс-мінус рівноцінна заміна. Хоча Тотовицький — це гравець більше середини поля, центру, а Бєляєв — фланговий виконавець.

Думаю, у цій ситуації тренеру видніше на місці, яку ланку підсилити. Але на першому відрізку чемпіонату команда виглядала доволі непогано, особливо на старті. Знаєте, у команд, які тільки заходять в УПЛ, немає по два рівноцінних футболісти на одну позицію. Втрата будь-кого, одного-двох гравців — це вже проблема. А наскільки нові виконавці увіллються в колектив, наскільки вони підійдуть під стиль гри — це завжди питання.

«Таке враження, що в УПЛ грає Рух-1, Рух-2 і Рух-3»

Оболонь — 12 місце

Олег ДУЛУБ: На мій погляд, проблема в тому, на яку систему гри була зроблена ставка. Три центральні захисники, два оборонні крайні — практично п'ять людей в обороні. Атакувальна ланка теж була зав'язана на захист. Це призвело до зайвої втрати енергетики, якої не вистачало в кінцівці матчів, у завершальній стадії. Команда непогано почала, але потім просіла фізично. Серйозна втрата — Ільїн, у якого закінчилася оренда. Це кваліфікований гравець для Оболоні. Заміна в особі Волохатого і Тараса Ляха — це не зовсім те. Найменша кількість забитих голів (12) серед команд УПЛ — це більше питання до обраної системи гри, а не безпосередньо до нападників.

— Нещодавно якраз оголосили про підписання Оболонню вихованця Динамо — Павла Полегенька.

— Ось це якраз якісне підсилення саме для Оболоні. Полегенько — кваліфікований футболіст для Прем'єр-ліги. Він може закрити кілька позицій, у тому числі позицію Ільїна.

Верес — 11 місце

Олег ДУЛУБ: Потрібно підсилювати атакувальну ланку. Як не парадоксально, вони її начебто посилюють, але там немає якісного балансу, який був у минулому сезоні. Далася взнаки втрата Гайдучика. Зараз пішли Мрвальєвіч і Тарануха — гравці, які визначали гру в атаці. Також для мене втрата — відхід Кучерова. Легенда клубу, якісний виконавець, стільки сезонів, а з ним якось так просто попрощалися…

— Хавбек Вереса Віталій Бойко досі залишається доволі недооціненим гравцем. Проте, зважаючи на його важливість для рівнян, можна сказати, що навколо такого футболіста і має будуватися команда?

— На даний момент — так. Мені пощастило працювати з ним у ЛНЗ. За характером і харизмою він — справжній капітан. Це футболіст, який віддається на полі більш ніж на 100%. У нього вже чотири забиті м'ячі, він проводить хороший сезон і може стати відкриттям чемпіонату. Зміна обстановки влітку пішла йому на користь.

Рух — 10 місце

Олег ДУЛУБ: Про який саме Рух ми говоримо (сміється)? Таке враження, що зараз у чемпіонаті грають Рух-1, Рух-2 і Рух-3 (зважаючи на кількість вихованців жовто-чорних у Карпатах та ЛНЗ — прим. «УФ»). Буде дуже важка ситуація. У них 19 очок, а щоб забезпечити прописку в УПЛ, потрібно близько 32. Якщо дивитися по втратах: Сапуга (опорний), Холод і Слюбк (центрбеки), Лях (латераль). Практично вся оборонна лінія зникла. Також може піти нападник Фаал.

Їм потрібно мінімум два-три центральні захисники, крайній захисник і опорник. По суті лишилися тільки Роман та Копина з латералів… Рух — одна з найбільш непередбачуваних команд на весну.

— Повернення Таллеса з Японії може стати світлою плямою для Руху?

— Таллес — кваліфікований гравець, «десятка» з хорошим ударом і бразильською технікою. Якщо він залишиться, то може стати джокером для Руху в цій складній ситуації.

Таллес Бренер. Фото: ФК Рух

Карпати — 9 місце

Олег ДУЛУБ: Зважаючи на трансфер Краснопіра в Полісся, необхідно посилювати атакувальну ланку команди. Ходять розмови про можливий відхід Бруніньо. Невеш начебто залишається. Також необхідний мінімум один центральний захисник на заміну Педросо і обов'язково воротар. Домчак — молодий хлопець, але ця позиція вимагає підсилення досвідченим виконавцем.

У Карпат 19 очок, що не дає спокою. Прийшов іспанський тренер Фернандес, який погано знає чемпіонат. Навесні очки даються вдвічі важче. Єдиний успішний приклад іспанця в Україні — Хуанде Рамос, але він до цього тренував Реал Мадрид! Тут сумнівів у кваліфікації не може бути. Усі інші іспанці в українських клубах провалювалися.

— А що думаєте про свіжу кров з Руху?

— Сапузі видавали великі аванси, але важка травма, як наслідок божевільних навантажень, на мою думку, взагалі поставила під питання усю його кар'єру. Хоча Марко — це кваліфікований і розумний футболіст. Не даремно ним свого часу цікавився Шахтар. А ось Ростислав Лях і Холод — середні за рівнем чемпіонату гравці.

«Будківський — футболіст №1 для Зорі, який заслуговував на виклик до збірної України»

Зоря — 8 місце

Олег ДУЛУБ: Чи стала б втрата Будківського фатальною для Зорі? Це футболіст номер один для цієї команди. Мені була незрозуміла історія, коли його прибирали з Полісся. Пилип заслуговував на запрошення до збірної України як другий-третій форвард для навали, гри all-in. Він добре грає головою, чіпляється за м'яч.

Склад у Зорі збалансований, непогано виглядають Слесар і Мічин. Якщо і потрібне підсилення, то точкове, тут Скрипник розбереться сам.

Колос — 7 місце

Олег ДУЛУБ: Пішли Краснічі і Третьяков — це серйозна втрата. Краснічі визначав гру в центрі оборони. Плюс Велетень пішов у Полісся на початку чемпіонату. Звісно, потрібне підсилення флангів і позиції опорного півзахисника. Загалом команда збалансована. Знахідка — Климчук на позиції форварда. Яку він там уже молодість переживає: другу чи третю? Колосу залишилося знайти баланс в атакувальній трійці. Тут уже як зіграються Кане та Салабай.

— Ібраїм Кане переходив до Колоса з Ворскли у статусі потенційного лідера. Чи виправдовує він сподівання?

— Потрібна адаптація. Приклад Проспера Оба, який заграв відразу, — це везіння, статистична помилка. Зазвичай потрібен час, щоб налагодити ігрові зв'язки. Навіть якщо легіонер має досвід гри в чемпіонаті, потрібен час, аби «притертися» до нового колективу. Кане не використав свій потенціал на 100% восени, але після зборів, сподіваюся, ми побачимо іншого гравця.

Металіст 1925 — 6 місце

Олег ДУЛУБ: На мій погляд, це ще доволі сира команда. Металіст 1925 незбалансований та досі перебуває в пошуку своєї гри. Власне, цим і можна пояснити перепади харків’ян у результатах восени. Хоча якщо брати фінансову сторону, то команда, можливо, одна з найстабільніших за цим компонентом в УПЛ.

Пішов Імереков — значить, потрібно шукати заміну для нього. Металісту 1925 необхідно знайти ще бодай одного якісного центрального захисника. Підписання нових легіонерів? Це невідомі для нас гравці, про їхню якість можна буде говорити тільки через певний час. Також харків’янам не завадив би ще один центральний нападник.

— Хавбек Владлен Юрченко досі належить Металісту 1925, проте перебуває поза першою командою. Хіба його досвід та майстерність не допомогли б команді?

— Рішення завжди ухвалює головний тренер — це його зона відповідальності. Те, що Юрченко — це дуже кваліфікований гравець, — поза сумнівами. Чи допоміг би він Металісту 1925? Теж без сумнівів — так. Але, повторюся, ми перебуваємо поза клубом, тому не можемо знати, чому саме ухвалювалося таке рішення щодо Юрченка.

Кривбас — 5 місце

Олег ДУЛУБ: Рухатися в такому самому темпі для команди буде дуже важко. Тим паче Кривбас втратив двох ключових виконавців — Твердохліба (найкращого бомбардира) та Микитишина. Ось щодо Твердохліба: продавати такого гравця, маючи дефіцит з якісними українськими гравцями… Мабуть, це було менеджерське рішення. Можливо, дуже хороші гроші були запропоновані. Незрозуміла ситуація щодо Глейкера Мендози: залишиться він чи піде? На Кривбас чекає дуже важкий весняний відрізок.

Зрозуміло, що основна задача — це спробувати знайти заміну для того ж Твердохліба та Микитишина. Наскільки це вдасться зробити, залишається під знаком питання.

Глейкер Мендоза. Фото: ФК Кривбас

«Полісся може бути найбільш збалансованою командою УПЛ навесні»

Динамо — 4 місце

Олег ДУЛУБ: У чому головна проблема нинішнього складу Динамо? У балансі між досвідченими та молодими. Динамо — це бренд, де завжди чекають перемог. Багато молодих гравців ламаються психологічно при переході в дорослий футбол, де потрібно давати результат у кожному матчі, плюс непорівнянні фізичні навантаження. Зараз буде цікаво постежити за командою на зборах, як вона формуватиметься.

— А румунський форвард Владислав Бленуце взагалі потрібен нинішньому Динамо, зважаючи на те, як проявив себе Матвій Пономаренко наприкінці сезону, коли отримав довіру?

— Ну, тут доволі однозначна відповідь. Ви самі поставили запитання і самі на нього відповіли (сміється). Пономаренко — це вихованець Динамо, на осінньому відрізку він виглядав на голову сильнішим за Бленуце. А взагалі важко коментувати таку ситуацію, коли ти не перебуваєш усередині клубу. Повторюся, що Динамо потрібно відшукати ось той самий баланс.

— Чи бачите ви в нинішньому складі Динамо відвертих «пасажирів», що не відповідають рівню клубу?

— Ой, хороше питання (сміється). Знаєте, я ще раз повторюся: Динамо — це бренд. У футбол грають не імена, а команди. СК Полтава обіграла Динамо (2:1), тому що була сильнішою як команда. Все залежить від того, чи зможе тренер об'єднати гравців за шість тижнів зборів.

Явно не вистачає досвідчених гравців рівня Ярмоленка, Буяльського, Караваєва, які ведуть за собою. Потрібно знайти правильний баланс. Скоріше за все, акцент буде зроблений на зіграність гравців, введення молодої крові та її поєднання з досвідченими «вовками».

Полісся — 3 місце

Олег ДУЛУБ: Потрібно посилювати опорну зону. Якщо беремо нападників, то їх багато: Краснопір, Гайдучик, Філіппов — три форварди на одне місце. Є історія з Гуцуляком і Чоботенком, яка може розхитати роздягальню. На флангах є Назаренко, Брагару. В опорній зоні — Андрієвський, Шепелєв, Бабенко. Недооцінена роль Крушинського, якого використовують зліва в захисті, хоча це не його позиція.

Полісся ставить перед собою амбітні цілі, в команду вкладаються великі кошти. Цілком ймовірно, що навесні в Ротаня буде ситуація, що він на кожну позицію матиме по два якісні виконавці. Полісся може бути найбільш збалансованою командою УПЛ навесні.

— А чому тренерський штаб Полісся настільки не довіряє Бущану? Георгій донедавна був голкіпером збірної України, воротарем київського Динамо, а тепер сидить під Євгеном Волинцем на лаві запасних.

— Воротарська позиція особлива. Якщо команда грає на нуль, тренери рідко змінюють голкіпера. Це негативно позначається на психології. Волинець і Бущан — воротарі одного профайлу, хоча Георгій харизматичніший, якщо зважати на його вплив на роздягальню (в Динамо, збірній) та досвід. Просто зараз не його час.

— Гуцуляк ніяк не може домовитися з Поліссям щодо нового контракту, хоча Олексія повернули до першої команди. Уявімо, що зараз на арену виходить Динамо і висловлює готовність взяти Гуцуляка в оренду чи викупити за незначну суму — це був би ідеальний варіант?

— Думаю, цей варіант взагалі неможливий — Полісся не буде підсилювати прямого конкурента.

— А взагалі підписання Гуцуляка, в якого вже влітку завершується контракт з Поліссям, стало б посиленням для Динамо?

— Гуцуляк — це джокер, гравець профайлу Ярмоленка (ліва нога, якісне зміщення в центр), тільки молодший. Для Динамо він однозначно став би підсиленням.

Олексій Гуцуляк. Фото: ФК Полісся

Шахтар — 2 місце

Олег ДУЛУБ: Команда чудово укомплектована за своїм традиційним принципом: українська оборона, бразильська атака. Єдиний мінус — молодість. Я вже казав, що це команда на перспективу через рік-два для єврокубків. Тут, напевно, важко говорити, що Шахтарю потрібно посилювати якусь із ланок.

— А як щодо центру захисту? Так, там є капітан Микола Матвієнко, Валерій Бондар, іноді ще грає Алаа Грам, менше часу отримує Мар’ян Фарина.

— Я свого часу викладав на тренерських курсах PRO і підняв тему про формування юнацької академії під першу команду. І я поставив питання: давайте так, де невідповідність за цілями академії і наскільки вона пов'язана з цілями першої команди. Олексій Бєлік (головний тренер Шахтаря U-19) сказав: «Я розумію, що ми награємо молодих українських атакувальних гравців, але ж перша команда попереду формується з легіонерів, а оборона — з українців. Значить, нам потрібен інший підхід».

І дійсно, можливо, академії Шахтаря потрібно шукати обдарованих українських воротарів, захисників і опорників (на позицію Степаненка), а молодих бразильців брати в U-19 для адаптації, як це було при Луческу.

ЛНЗ — 1 місце

Олег ДУЛУБ: ЛНЗ потрібно знайти баланс. Восени команда вдало використала втому конкурентів (Полісся, Динамо, Шахтар) після єврокубків. Навесні цього фактора не буде. Втрата Оба — величезна. Це був джокер, статистична аномалія: гравець прийшов без передсезонки і відразу заграв на топ-рівні. Можливо, і добре, що в нього не було тієї передсезонки.

Микитишин і Твердохліб — це український вектор. Думаю, Твердохліб — це заміна Яшарі. А Микитишин і Ассінор закриють позиції в атаці, ще одного форварда брати немає сенсу — перебір гравців створює проблеми.

Реклама
9.7
1000000 грн за депозит
Сайт
Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність.
Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри