«Якщо Динамо буде розраховувати, то я готовий»: Антон Царенко – про оренду в Лехії та Євро-2025
Лехія (Гданськ) із п’ятьма українцями у складі вважається найбільш «українською» командою Екстракляси. Після чемпіонства у польській Першій лізі зелено-білі намагаються зберегти прописку в еліті на наступний сезон. Серед великої діаспори не загубився динамівський проспект Антон Царенко, здобуваючи досвід гри на дорослому рівні, а за чутками влітку півзахисник матиме шанс проявити себе на зборах з першою командою біло-синіх влітку.
Сайт «Український футбол» поспілкувався з футболістом Лехії Антоном Царенком, який розповів про легіонерський досвід та специфіку боротьби за виживання у новому середовищі:
- Гол П’ясту та чотири результативних дії в сезоні
- Стан здоров’я земляка Желізка
- Порівняння Шовковського та Луческу
- Справжню причину, чому пішов із Динамо
«Вже забивав після виходів на заміну, але так – вперше»
– Лехії залишається зіграти чотири поєдинки. Ціна помилки зростатиме з кожною грою. Готові виконати завдання?
– Ми чудово розуміємо, яка відповідальність лежить на кожному з нас. Проте, я вважаю, що ми здатні впоратись з поставленими задачами-видати хорошу кінцівку й залишитись в Екстраклясі. Ми натхненно працюємо задля досягнення цих цілей.
– Турнірне становище створює додатковий тиск на тебе і партнерів?
– Я вперше проходжу через подібний досвід, коли треба боротися не за медалі, а за місце в чемпіонаті на наступний сезон. І я не можу сказати, що це не тисне. Проте я дивлюсь на це з позитивної точки зору, тому що саме такі ситуації допомагають зростанню й становленню футболіста.
– Одна справа, коли ти звик боротись за медалі з Динамо, вигравати титули і зараз ти потрапляєш в боротьбу за виживання. Як це воно?
– Згоден, трохи незвично. Але це безцінний досвід, який допомагає тобі розвиватись як особистість і дає змогу рухатись до своїх цілей.
Антон Царенко. Фото: Лехія
– В останньому матчі з П’ястом (3:1) тобі знадобилося кілька хвилин, щоб забити. Раніше мав схожий досвід?
– У своїй кар’єрі неодноразово забивав після виходу на заміну, але щоб майже одразу, то це вперше.
– Коли усвідомили, що цю гру не віддасте?
– На кожну гру, незважаючи на суперника, команда виходить грати лише на перемогу, з максимальною концентрацією і самовіддачею. Ми розуміли, що перемога в цій зустрічі покращить наше становище в турнірній таблиці, тому всі з повною відповідальністю готувались до гри. Матч видався цікавим і доволі напруженим, але після третього голу питання щодо переможця були зняті.
– Хороший день видався для наших легіонерів: ти з В'юнником відзначилися голами, Хлань асистував. Присутність наших хлопців в команді сильно посприяла твоїй інтеграції в новому чемпіонаті?
– Так, безперечно. Завдяки їм, я зміг швидко адаптуватися в новому колективі, пристосуватися до вимог тренерського штабу і зрозуміти особливості польського чемпіонату
– Коли чекати повернення Івана Желізка?
– Він вже повернувся на футбольне поле і навіть встиг зіграти пару матчів. Ми всі дуже раді його поверненню.
«Екстракляса – це конкурентний і дуже непередбачуваний чемпіонат»
– Лехія дала тобі можливість проявити себе в дорослому футболі. Які інсайти здобув для себе за час перебування в Польщі?
– Екстракляса – це конкурентний і дуже непередбачуваний чемпіонат. Немає вираженого фаворита, кожна команда може як перемогти, так і програти. Також відмітив для себе важливість знання іноземних мов.
– Для тих, хто мало стежить за польським футболом, як би ти описав футбол, який пропагує ваш клуб?
– Геніальність у простоті. Кожен грає на своїх сильних сторонах і це приносить результат.
– Польщу дуже часто ставлять в приклад Україні в футбольному плані. Що могла б УПЛ взяти за приклад?
– По-перше, це фантастична атмосфера на кожному матчі. Тут люди живуть футболом. По-друге, це інфраструктура. За останні роки Польща дуже сильно розвинулася в будівництві стадіонів, академій і різних тренувальних комплексів. Але, звичайно, треба враховувати й той факт, що на даний момент в нашій країні йде війна і зробити щось подібне досить складно.
– Твоя оренда спливає по завершенні сезону. Повертаєшся в Динамо?
– Наразі, я повністю сконцентрований на тому, щоб якісно дограти сезон в Екстраклясі й виконати задачі, які були поставлені перед командою. По завершенню чемпіонату, звичайно, будемо розмовляти й приймати рішення з керівництвом Динамо щодо мого подальшого майбутнього.
– Яким ти бачиш подальший розвиток кар'єри?
– Насамперед, хочу мати стабільну ігрову практику в команді, де на мене розраховуватимуть і де я зможу прогресувати й показувати свою найкращу гру. Я відкритий до нових можливостей і пропозицій.
– Твій контракт з Динамо діє ще рік. З клубом не було діалогу на цю тему?
– На даний момент ніяких конкретних розмов щодо моєї подальшої долі не було.
– Готовий доводити своє право грати в Динамо?
– Якщо Динамо буде розраховувати на мене, то я готовий повернутися і конкурувати за місце в складі.
«Шовковський та Луческу мають подібні вимоги і принципи гри»
– Ти підпускався в першу команду при Луческу і Шовковському. Вимоги обох наставників сильно відрізняються?
– Для мене це два дуже авторитетні наставники, і я безмежно їм вдячний, що мав можливість попрацювати під їхнім керівництвом. У кожного свій стиль і бачення гри, але вони обидва мають подібні вимоги і принципи.
Мірча Луческу та Олександр Шовковський. Фото: Динамо
– По U-19 багато твоє прізвище лунало в контексті гравців, які мають про себе гучно заявити. Чому тобі не вдалося одразу закріпитися в першій команді, маючи поруч хлопців, яких ти добре знаєш?
– Я б так не сказав. В першій команді я провів два повноцінних сезони, встиг дебютувати у єврокубках, в УПЛ, забивши при цьому 2 м’ячі. Я просто хотів отримувати більше ігрового часу, а на той момент тренерський штаб не міг мені цього гарантувати через велику конкуренцію на моїй позиції. Тому ми дійшли згоди, що я на один рік відправлюсь в оренду.
– Зараз ти на етапі переходу в дорослий футбол. В яких аспектах він дається важче?
– Це досить непростий і важливий етап футбольної кар’єри, який вимагає терпіння та постійного вдосконалення. Треба бути готовим до різних ситуацій: фізичної боротьби, психологічного тиску, конкуренції.
– Динамо несеться до чемпіонства. Є можливість слідкувати за біло-синіми?
– Так, звичайно. Я слідкую за командою і дуже радий, що вони впевнено йдуть до чемпіонства. Сподіваюсь, вони досягнуть своєї мети і повернуть золоті медалі до Києва.
– Як тобі епічний камбек в Класичному?
– Це був по-справжньому неймовірний поєдинок, який подарував безліч емоцій. Саме такі моменти роблять футбол особливим.
– З динамівськими хлопцями підтримуєш контакт на відстані?
– Так, я завжди залишаюсь на зв’язку з деякими хлопцями. Без проблем можемо зателефонувати один одному й поспілкуватись на різні теми.
«Радий, що мої виступи привернули увагу тренерів молодіжки»
– Ти вже встиг дебютувати у молодіжці. Можна говорити про те, що оренда в Польщу привернула увагу Унаї?
– Звичайно. Перейшовши до Лехії, я маю можливість отримувати постійну ігрову практику і розвиватись як футболіст. Я дуже радий, що мої виступи привернули увагу тренерського штабу молодіжної збірної України. Для мене це велика честь-представляти свою країну на міжнародному рівні
– Наскільки відчутною є різниця в тренувальному процесі у іспанців?
– Іспанські спеціалісти дуже багато уваги приділяють дрібницям і технічним аспектам гри. Вони наголошують на тому, що саме з деталей складається загальна картина. Окрім цього, я би виділив їх менталітет: вони прагнуть не лише до результату, а й до розвитку футболістів як особистостей
– Який із чотирьох спарингів, в яких брав участь, можеш виокремити?
– Всі матчі, в яких я приймав участь, мали якесь значення і були по-своєму особливими. Однак, мені дуже сильно запам’ятався матч проти збірної Італії (2:2). Це був доволі цікавий і захоплюючий поєдинок.
– Як розцінюєш свої шанси поїхати на Євро в Словаччину?
– Моє завдання – кожного дня працювати над собою, вдосконалюватись і показувати достойний футбол. А хто поїде на Євро -це вже рішення тренерського штабу.
– За своїм потенціалом ми можемо розраховувати на далекий шлях по турніру?
– На даний момент не хочеться робити якихось гучних заяв, але в нас дійсно достатньо сильна команда ,яка спроможна вирішувати будь-які завдання.
Антон Царенко. Фото: УАФ
– Як любиш проводити час поза футболом?
– У вільний час полюбляю слухати музику і дивитись різноманітні фільми або серіали. Також можу зустрітися з друзями або прогулятися містом.
– Гданськ – дуже красивий, чимось нагадує Копенгаген та Амстердам.
– Погоджуюсь.
– Маєш активне захоплення поза полем?
– Дуже подобається настільний теніс.