«Якщо йти в УПЛ, то йти»: у Першій лізі після першого кола лідирує СК Полтава. Про клуб розповідає президент Сергій Іващенко
СК Полтава – по-своєму унікальний клуб для ПФЛ. Його головний тренер працює тут фактично від дня заснування, в складі встигли засвітитися такі гучні імена, як Чижов і Фоменко, звідси в Ворсклу запрошували Щербака, тут зараз зібраний колектив, який створив гучну сенсацію, захопивши лідерство в Групі Б Першої ліги (і це при суперниках, які можуть дозволити собі утримувати колишню зірку Динамо, купувати легіонерів і гравця олімпійської збірної України!).
Про СК Полтава сайту «Український футбол» розповідає президент клубу Сергій Іващенко – про команду, яка стала однією із найбільш прогресуючих у ПФЛ за останні роки та заслужила увагу, утримуючи перше місце Групи Б напередодні центрального матчу наступного туру з Металістом 1925.
«Завдання від тренерського штабу одне…»
– Сергію Васильовичу, розкажіть, як сприймаєте поточний сезон для СК Полтава.
– Поточний сезон команда розпочала вдало. Ми рухаємося крок за кроком до покращення результатів виступу команди в Першій лізі.
– Чи здивовані виступом команди? Чи, може, так і планувалося й такі ставилися завдання?
– Ні, не здивований. Команда підсилилась влітку якісними футболістами. Завдання від тренерського штабу одне – максимальний результат в кожній грі.
– Яка взагалі історія створення цього клубу? За яких обставин його заснували, які ставили перед собою завдання, як розвивалися?
– В 2011 році Володимир Сисенко та Станіслав Майзус заснували аматорський колектив СК Полтава, який виступав до 2015 року в чемпіонаті Полтавської області. Потім була невелика перерва в виступах, а в 2019 році ми вже разом відродили команду, яка знову розпочала виступати в чемпіонаті області. В 2020 році команда вже грала в чемпіонаті України серед аматорських колективів, а ще за рік клуб здобув професійний статус і розпочав виступати в другій лізі чемпіонату України з футболу.
Війна не дала закінчити чемпіонат 2021/22, але команда збереглася, продовжила тренуватися, і вже влітку 2022 року нас запросили спробувати свої сили серед команд Першої ліги. Що з цього вийшло, ви бачите самі.
СК Полтава. Фото: СК Полтава
– Чому клуб називається саме СК Полтава? Можливо, ваші інтереси не обмежуються розвитком одного тільки футболу?
– У той час, коли створювався клуб, в Полтаві уже була команда під назвою ФК Полтава, тому прийняли рішення, що буде СК Полтава.
«Локомотив» не планували викупляти, а щодо Бутовський-Арени – в Ворскли прекрасні передпроектні пропозиції»
– За наявною статистикою, нема жодного іншого головного тренера в усіх лігах чемпіонату України з футболу (УПЛ+ПФЛ), який би працював від 2011 року з однією командою. Яка історія появи вихованця середньоазійського футболу Сисенка в місті Полтава та команді СК Полтава? Як оціните його роботу та завдяки чому він настільки довго безперервно працює з вашою командою?
– Володя Сисенко народився та виріс в маленькому містечку в горах Таджикистану. З дитячих років мріяв бути професійним футболістом, і вже в шістнадцять років розпочав виступати за відому команду Памір із Душанбе, що грала в першій лізі, а з 1989 року – у Вищій лізі чемпіонату СРСР.
В 1992 році його запросили до футбольного клубу Ворскла, і Володя погодився переїхати на Полтавщину разом із дружиною, доньками і батьками. Тим більше, що батьки його – українці, родом із Полтавщини. Протягом трьох сезонів він захищав кольори Ворскли, потім грав за інші клуби, але жити після розпаду Радянського Союзу залишився в Полтаві.
Професійний футболіст, фанат своєї справи, професійний тренер, який не робить знижок ні собі, ні гравцям. «Якщо хочеш – працюй і навчишся всьому, не хочеш – до побачення», – каже Сисенко.
Моє бачення таке – тренер повинен мати час, щоби створити єдиний колектив, який буде давати результат.
– Свого часу планувалося зведення власної клубної інфраструктури - стадіону та бази. На якому воно етапі та чи ще є такі плани?
– Так, планувалося, і плани ці залишаються. Але через війну відтерміновуються трішки в часі. Станом на зараз заключений договір оренди землі з громадою, проводяться проектні роботи майбутнього спортивного комплексу.
– Чи не планували викупити «Локомотив» чи якийсь інший міський стадіон?
– «Локомотив» ми ніколи і не планували викупляти, адже там нема можливості для розвитку комплексу в перспективі.
– Як ставитеся до можливості реконструкції стадіону імені Бутовського, про що говорили офіційні представники Ворскли? Чи немає такої перестороги, що доведеться клубам міста Полтави якийсь час грати в іншому місті? Чи є якісь інші варіанти?
– Стадіон імені Бутовського потребує термінової реконструкції, адже він морально і фізично давно застарів. У футбольного клубу Ворскла є прекрасні передпроектні пропозиції, щодо реконструкції стадіону без його закриття. Єдине питання, що спортивний комплекс станом на зараз є комунальною власністю. Вирішення проблеми є – або довгострокова оренда, або договір спільної діяльності. І місто має бути зацікавленим у реконструкції стадіону та перетворенні його на сучасний спортивний комплекс.
«Якщо будемо йти в УПЛ, то будемо йти»
– Розкажіть про спонсорів клубу. Хто утримує та підтримує СК Полтава?
– У клубу наразі єдиний головний спонсор – це будівельна компанія «Комбінат виробничих підприємств».
– В Україні, на відміну від Західної Європи, практично відсутня традиція співіснування рівноцінних клубів в одному місті. Такі спроби були, але не виявлялися тривалими. Ваш клуб пережив деякі полтавські проекти і вже більше десяти років співіснує з Ворсклою. Що у вас із цим клубом - конкуренція, дружба, ворогування?
– Нема ніякої конкуренції. Ми не вороги. Скоріше – добрі сусіди, які допомагають один одному.
– Звісно, коли команда стає лідером чемпіонату та утримує цей статус і в другій половині вересня, це сприймається вже дуже серйозно. Розкрийте секрет, чи готові ставити максимальні завдання?
– Тренери завжди ставлять завдання команді – максимальний результат.
Володимир Сисенко. Фото: СК Полтава
– І ще одне складне завдання. Свого часу ФК Полтава вийшла в УПЛ, але в підсумку відмовилася від участі. Із СК Полтава це можливо?
– Ні. Якщо будемо йти в УПЛ, то будемо йти.
– Тут же, напевно, варто пояснити читачам, що між ФК Полтава та СК Полтава є різниця. А в чому, якщо формулювати в фактах і філософії клубів, вона полягає?
– Я не можу вам сказати, яка філософія була в ФК Полтава. Ми йдемо своєю дорогою. Крок за кроком до нових вершин.
«Підтримуємо свою стратегію розвитку з опорою на полтавських футболістів»
– Як формувався нинішній склад?
– Процес запрошення гравців до команди – це завжди непросто. У нас цим займається головний тренер. Переговори відбуваються по-різному, але кожного виконавця необхідно переглянути на практиці. Буває, що гравець не підходить тренеру, або ж у футболіста надто високі фінансові побажання, тому ми не заключаємо з ним контракт. Клуб має постійний кістяк, але кожного трансферного вікна точково підсилюємося. Цей процес безперервний. Хочеш йти вперед – підсилюйся.
– Свого часу за СК Полтава пограли легенди полтавського футболу рівня Чижова. Не приглядаєтеся до когось із нинішніх ветеранів Ворскли? Можливо, ведете якісь контакти з Безусом або ще кимось із відомих вихідців із обласного футболу?
– Ми, незважаючи ні на що, підтримуємо свою стратегію розвитку з опорою на полтавських футболістів, як молодих, так і досвідчених. Зимою до нас приєдналися досвідчені Максим Марусич, Володя Одарюк, які грали в Прем’єр-лізі, і зараз показують гарний футбол. Ми підписали молодих 18-річних полтавців, майбутнє нашої команди.
В основному складі наразі у нас є гравці, які прийшли до нас, коли ми були ще аматорами. Головне – щоби був здоровий колектив однодумців.
– Як вам суперники – Металіст 1925, ЮКСА та всі-всі-всі? Після підвищення в класі Полісся, Карпат, Оболоні, Інгульця та Лівого Берега Перша ліга не опустіла?
– ЮКСА та Металіст 1925 – це грізні суперники, і не слабкіші, аніж, приміром, Лівий Берег. Там також йде постійна робота по покращенню якості гри та підбору гравців, адже вони ставлять для себе найвищі задачі. В іншій групі Агробізнес, Епіцентр, Буковина – далеко не подарунок для будь-якої команди. Перша ліга станом на зараз не слабша, аніж минулого сезону.
«Хочеться колись зіграти на «Сантьяго Бернабеу», «Олд Траффорд»
– Чи були в історії СК Полтава трансфери за гроші?
– Ми не купували гравців. Підсилення відбувається за рахунок вільних агентів, у яких закінчилися контракти з іншими клубами.
– Який на сьогоднішній день бюджет СК Полтава - як у цифрах, так і в порівнянні з конкурентами?
– Бюджет наш невеликий у порівнянні з деякими клубами Першої ліги. Але не бюджет дає результат, а старанна, наполеглива і кропітка щоденна робота. І порядність в відносинах.
– Прийнято вважати, що в вашій області найбільш футбольне місто – Кременчук, а, мовляв, навіть у кращі часи Ворскла збирала "повітря на трибунах" навіть у єврокубках. Погодитеся чи оспорите таке твердження?
– Я не знаю, ким це прийнято. Полтавська Ворскла грає в вищому дивізіоні багато років, багато разів виступала в єврокубках. Я вважаю, не треба мірятися, хто важчий. Я хочу, щоби три клуби з Полтавщини грали в Першій лізі та влаштовували для глядачів справжні дербі в кожній грі між собою.
– Що означає символіка на клубному гербі?
– Ми — команда міста, наші кольори — малиново-золоті, як на гербі міста, і символіка клубу пов'язана з символікою Полтави. Тятива лука натягнута — отже, ми готові до бою.
Герб СК Полтава. Фото: Google
– А яким був ваш особистий шлях у футболі? Грали? На якій позиції? Ваші улюблені клуб, гравець, гол?
– У школі ми всі бігали в футбол, в студентські роки я – фанат харківського Металіста, який в 1981-му році вийшов в вищу лігу чемпіонату СРСР. О, там був справжній футбол!
– Ваша ціль у футболі?
– Ліга Чемпіонів. Так, хочеться колись зіграти на «Сантьяго Бернабеу», «Олд Траффорд» та інших легендарних аренах. А чому б і ні?