Цей день в історії

Галицька зірка Карпат, захисник Дніпра та збірної : 20 лютого — цей день в історії українського футболу

1166
Владислав Лютостанський
5 голосів
Ігор Худоб’як, фото: ФК Карпати Львів
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

20 лютого 1976 року у місті Новоазовськ (Донецька область) народився Сергій Задорожний – захисник Дніпра та збірної, бронзовий призер чемпіонату України, донедавна – старший тренер юнацької команди Руху.

За часи своєї футбольної кар’єри Задорожний змінив чимало клубів: починав у Прометеї (Дніпродзержинськ) у 90-х, а закінчував в Олександрії наприкінці 00-х. 

Найбільше ж ігор оборонець провів у складі Дніпра (1993-1996, 1999-2003) – 109. Разом з дніпрянами у сезоні 2000/01 став бронзовим призером чемпіонату України. У 2001 році Задорожний потрапив до списку 33 найкращих футболістів України, посівши третю сходинку у своїй номінації (лівий захисник).

У складі луганської Зорі став переможцем Першої ліги 2005/06. Загалом за луганців провів 45 поєдинків, забив три голи.

У 2001 році Задорожний дебютував у складі збірної України, яку тоді очолював Валерій Лобановський. Свій перший поєдинок Сергій провів проти Латвії (1:0), зігравши у ньому сім хвилин. Загалом на рахунку лівого латераля шість матчів за національну команду: без результативних дій.

Після завершення кар’єри розпочав свій тренерський шлях. Найбільше Задорожний запам’ятався своєю роботою в структурі тернопільської Ниви. У галицькому клубі ексдніпрянин виконував обов’язки головного тренера, був спортивним директором та й сам очолював команду.

Сергій Задорожний, фото: ФК Рух

З жовтня 2023 по січень 2024 року Задорожний був головним тренером юнацької команди львівського Руху. Під його керівництвом Рух (U-19) вилетів у другому раунді плей-оф Юнацької ліги УЄФА від данського Мідтьюлланна (0:4, 1:0).

20 лютого 1985 року у місті Івано-Франківськ народився Ігор Худоб’як – легенда Карпат, атакувальний півзахисник збірної України, срібний призер Першої ліги.

Перш ніж перейти у Карпати у 2005 році, Худоб’як виступав за такі івано-франківські клуби, як Чорногора та Спартак. У складі ж «левів» став основним гравцем команди вже у свій перший сезон. У тій же кампанії зелено-білі дійшли до півфіналу Кубка України та стали срібним призером Першої ліги.

Усього ж у складі Карпат (2005-2017) Худоб’як провів 351 гру в усіх турнірах, забив 42 голи та оформив 37 результативних передач. Тричі Ігор визнавався найкращим гравцем року в команді, отримувавши нагороду «Зірка Карпат». До того ж Ігор входить у трійку гравців, які провели за «левів» найбільше матчів у чемпіонаті СРСР та України, маючи на власному рахунку 310 поєдинків. Випереджають півзахисника лише Ростислав Поточняк (338) та Лев Броварський (412).  

Худоб’як також брав участь у всіх матчах того знаменитого єврокубкового сезону Карпат 2010/2011. Нагадаємо, що тоді львів’яни грали у групі Ліги Європи з Борссією (Дортмунд), ПСЖ та Севільєю. А перед цим підопічні Олега Кононова у кваліфікації здолали ісландський Рейкьявік (3:0, 3:0), грузинський Зестафоні (1:0, 1:0) та турецький Галатасарай (2:2, 1:1). Попри зайняте четверте місце у групі, зелено-білі запам’яталися своєю самовідданістю та непоступливістю практично у кожній з ігор. Чого вартує лише той двобій на стадіоні «Україна» проти дортмундської Боруссії (3:4).

Не вдалось завантажити відео.

У сезоні 2013/14 атакувальний хавбек на правах оренди виступав за Ростов, разом з яким став володарем Кубка росії. Сам хавбек взяв участь лише в матчі 1/16 фіналу турніру проти Ангушта (1:0).

Покинувши Карпати, Худоб’як у 2018 році грав за казахстанський Акжайик, а потім протягом чотирьох років захищав кольори кіпрського Етнікоса: 119 ігор, 10 голів, два асисти. З літа 2023-го півзахисник виступає за кіпрський Ксілотімву з другого за рангом дивізіону країни, є капітаном команди.

За національну збірну України Худоб’як дебютував у травні 2010 в товариській зустрічі проти Румунії (3:2), коли команду очолював Мирон Маркевич. Усього ж за синьо-жовтих Ігор зіграв у шести матчах, результативними діями не відзначався.

20 лютого 1989 року у місті Вінниця народився Ярослав Мартинюк – вихованець Карпат, півзахисник Руху та Металіста 1925.

Займатися футболом Мартинюк розпочинав в академії рідного міста, однак вже після першого сезону в ДЮФЛ потрапив до школи львівських Карпат. Саме у складі зелено-білих він і дебютував у дорослому футболу у листопаді 2006 року. Загалом у складі «левів» Ярослав провів 63 та оформив сім результативних передач. У 2013 році на правах оренди виступав за київський Арсенал.

Наступними клубами Мартинюка були солігорський Шахтар та узбекистанський Алмалик. Влітку 2016 року хавбек підписує контракт з кіпрським Ермісом, у складі якого проведе три роки. За цей час Ярослав взяв участь у 88 матчах Ермісу, забив 15 голів та віддав сім результативних передач.

Ярослав Мартинюк, фото: ФК Металіст 1925

До України Мартинюк повернувся у 2019-му. Спочатку три роки виступав за львівський Рух (59 ігор, два голи, один асист), а з літа 2022 року захищає кольори харківського Металіста 1925. У нинішньому сезоні хавбек зіграв у 13 матчах харків’ян, оформивши дві результативні передачі. 

20 лютого 2014 року у Нікосії пройшов матч 1/16 фіналу Ліги Європи, в якому київське Динамо приймало іспанську Валенсію.

Поєдинок, що мав проходити у Києві на НСК «Олімпійський», був перенесений до Кіпру. Все через події Революції Гідності, що на той момент тривали на вулицях столиці України. Саме тому номінально домашній матч підопічні Олега Блохіна проводили на нікосійському стадіоні ГСП.

У першому таймі киянам вдалося стримати натиск Валенсії та зберегти свої ворота у недоторканності. А ось друга половина гри почалася з неприємностей – травму отримав голкіпер та капітан Динамо Олександр Шовковський. 

Замість нього на полі з’явився Олександр Рибка, який вперше після відбуття дискваліфікації за вживання допінгу повернувся до гри в офіційних матчах. Для Рибки цей поєдинок став першим за останні сім років у футболці киян.

Олександр Рибка в матчі з Валенсією, фото: AFP/Sakis Savides

Наприкінці матчу Валенсії все ж вдалося дотиснути біло-синіх. Перший гол на рахунку нападника «летючих кажанів» Едуардо Варгаса, який відзначився після подачі з кутового. Другий м’яч у ворота киян забив вінгер Соф’ян Фегулі – не обійшлося без рикошету від Домагоя Віди.

 У підсумку на Кіпрі Динамо втратило свого основного воротаря та серйозно зменшило власні шанси на прохід до наступного раунду турніру.

Ліга Європи. 1/16 фіналу

Динамо – Валенсія – 0:2 (0:2)

Голи: Варгас, 79, Фегулі, 90+1

  • Динамо: Шовковський, (Рибка, 53), Сілва, Велозу, Вукоєвич, Драгович, Ленс (Кравець, 83), Ідейє, Гусєв, Віда, Макаренко, Беланда (Гармаш, 73).
  • Валенсія: Алвес, Перейра, Кошта, Матьє, Бернат, Фуего, Парехо, Мічел (Фегулі, 67), Кейта, Жонас (Барраган, 88), Алькасер (Варгас, 60).