Шахтар програв у Москві, перше українське дербі в єврокубках: 12 березня — цей день в історії українського футболу
12 березня 1986 року у місті Первомайськ (Миколаївська область) народився Олег Допілка – вихованець київського Динамо, захисник низки українських клубів, чемпіон України.
Олег Допілка. Фото: Динамо
Розпочинав свій шлях у футболі з київського РВУФК, звідки в доволі ранньому віці перебрався до школи Динамо. У складі біло-синіх виступав переважно за фарм-клуб киян, провівши за нього загалом близько 125 матчів.
За першу ж команду Динамо Допілка зіграв у 16 поєдинках, зокрема у двох матчах Ліги чемпіонів – проти Роми (1:4) та проти лісабонського Спортінга (0:3). Разом з динамівцями двічі ставав чемпіоном України та завойовував Кубок країни.
На правах оренди Допілка грав за Кривбас, Севастополь, Олександрію та Говерлу. У 2013-му підписав контракт з кіровоградською Зіркою, у складі якої став переможцем Першої ліги. Загалом за Зірку захисник провів 60 матчів, забив один гол та оформив дві результативні передачі.
Пізніше Допілка також виступав за Минай та ФК Ужгород (у ролі граючого тренера). Закінчив кар’єру в складі клуба Севлюш, що грав на чемпіонат Закарпатської області.
У складі молодіжної збірної України дійшов до 1/8 фіналу ЧС-2005, де команда Олексія Михайличенка поступилася Нігерії (0:1). На тому турнірі Допілка був основним гравцем, взяв участь у всіх матчах турніру, відігравши в кожному з них по 90 хвилин.
За національну збірну оборонець провів лише дві гри, дебютувавши у лютому 2008-го в матчі проти Кіпру (1:1). Свій наступний контрольний поєдинок за синьо-жовтих провів того ж року в грі зі збірною Сербії (2:0).
12 березня 1991 року у місті Целє народився Міха Горопевшек – захисник луцької Волині та одеського Чорноморця, що проявив себе у ролі забивного нападника.
До свого переходу в луцьку Волинь у 2015 році, захисник пограв за словенський Сімер Шампіон та польський клуб Легіоновія. Якщо ж у свій перший прихід у Волинь Міха грав на своїй звичній позиції в центрі оборони, то вже після повернення до Луцька (2018) перекваліфікувався у нападника, демонструючи непогані показники результативності. Усього в складі «хрестоносців» Горопевшек провів 85 матчів, забив 10 голів та оформив вісім результативних передач.
Не вдалось завантажити відео.
Також в Україні Міха пограв за одеський Чорноморець, який на той момент виступав у Перші лізі (2020/21): дев’ять матчів, без результативних дій.
Пізніше Горопевшек захищав кольори таких клубів, як Динамо (Мінськ) та Етнікос. Влітку 2023-го словенець перебрався до команди АСІЛ (Лісі), що виступає у другому за силою дивізіоні Кіпру. У нинішньому сезоні Міха провів 269 хвилин у семи матчах чемпіонату.
12 березня 2002 року у місті Донецьк народився Микита Турбаєвський – вихованець донецького Шахтаря, воротар Маріуполя та луганської Зорі, бронзовий призер УПЛ.
Микита Турбаєвський. Фото: Шахтар
Перебуваючи змалечку в академії Шахтаря, до першої команди «гірників» Турбаєвський пробитися не зумів. На правах оренди виступав за Маріуполь (вісім матчів, 17 пропущених голів, дві «сухих» гри) та загребський клуб Локомотива (один матч, пропущений гол).
У вересні 2022-го на правах вільного агента перебрався у Зорю. Наразі в активі Микити 17 поєдинків за луганський клуб: 28 пропущених м’ячів, три матчі «на нуль».
Також в активі Турбаєвського є дві гри за молодіжну збірну України – усі в рамках контрольних зустрічей.
12 березня 2003 року у місті Донецьк народився Марк Рене Мампассі – вихованець донецького Шахтаря, захисник московського Локомотива та бельгійського Кортрейка, що змінив українське громадянство на російське.
Перші кроки у футболі робив у структурі донецького Шахтаря, де вважався одним з головних талантів свого покоління. За першу команду «гірників» Мампассі так і не зіграв, натомість отримав досвід у виступах на рівні УПЛ в складі Маріуполя. У команді з Приазов’я захисник провів 22 матчі, відзначившись однією результативною передачею.
На початку січня 2022-го українську футбольну спільноту сколихнула новина про перехід таланту Шахтаря в московський Локомотив. Ба більше, мова йшла не лише про трансфер, а й про зміну громадянства на російське. Це при тому, що Мампассі провів низку матчі за юнацькі збірні України та отримував схвальні відгуки від головного тренера синьо-жовтих Олександра Петракова.
Зрештою, Мампассі лишився у Локомотиві навіть після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. За увесь час в складі «залізничників» Марк провів 21 матч, заробивши одну червону картку.
Взимку 2023-го на правах перебрався у турецький Аланьяспор, не зігравши жодного поєдинку за першу команду. Восени того ж року Мампассі теж на правах оренди (опція викупу 1 млн євро) перейшов у бельгійський Кортрейк. У цьому сезоні Марк провів 21 матч за Кортрейк, оформив одну гольову передачу.
12 березня 2009 року на стадіоні «Динамо» імені Валерія Лобановського пройшов матч 1/8 фіналу Кубка УЄФА, в якому київське Динамо приймало харківський Металіст. Вперше в історії два українських клуби грали один проти одного в єврокубках.
До цього матчу команда Мирона Маркевича не пропускала голів у поєдинках Кубка УЄФА протягом шести матчів поспіль! Цю серію харківського колективу в Києві перервали підопічні Юрія Сьоміна.
Єдиний гол у першому матчі протистояння на свій рахунок записав Огнєн Вукоєвич, який відзначився у воротах Олександра Горяїнова після подачі з кутового від Олександра Алієва.
Матч-відповідь у Харкові видався ще гарячішим, але на нього довелося чекати цілих сім днів.
Кубок УЄФА, 1/8 фіналу
Динамо – Металіст – 1:0 (0:0)
Гол: Вукоєвич, 54
- Динамо: Богуш, Бетао, Саблич, Михалик, Єременко, Вукоєвич, Корреа, Нінкович (Гіоане, 90+1), Алієв, Кравець (Гусєв, 86), Мілевський.
- Металіст: Горяїнов, Майдана, Гуйє, Обрадович, Ганцарчик, Валяєв, Слюсар, Асеведо (Березовчук, 46), Едмар, Олійник (Девич, 60), Коельо.
Не вдалось завантажити відео.
12 березня 2009 року на стадіоні «Лужники» пройшов матч 1/8 фіналу Кубка УЄФА, в якому московський ЦСКА приймав донецький Шахтар.
Практично протягом усієї гри команда Мірчі Луческу домінувала над підопічними Зіко. Проте конвертувати свою перевагу у забиті м’ячі «гірники» не зуміли.
Московська команда ж змогла здобути перемогу, реалізувавши удар з 11-метрової позначки. Головний арбітр матчу Нікола Ріццолі (той самий, що пізніше став головним експертом з арбітражу УАФ) призначив пенальті за фол Развана Раца проти Мілоша Красича. Виконувати удар з позначки викликався нападник «армійців» Вагнер Лав, який розвів м’яч та Андрія Пятова по різних кутах.
Український клуб програв битву, але не війну в Москві. Доля протистояння вирішувалася у Донецьку.
Кубок УЄФА, 1/8 фіналу
ЦСКА – Шахтар – 1:0 (0:0)
Голи: Вангер Лав, 50 (пенальті)
- ЦСКА: Акінфєєв, Щенніков, Березуцький В., Ігнашевич, Березуцький О., Рахімич (Мамаєв, 46), Шемберас, Жирков (Еркін, 70), Дзагоєв, Красич (Калоуда, 89), Вагнер Лав.
- Шахтар: Пятов, Рац, Чигринський, Іщенко, Срна, Хюбшман, Дуляй, Фернандінью, Ілсінью (Вілліан, 67), Жадсон (Гай, 85), Луїс Адріано (Морено, 73).
Не вдалось завантажити відео.
12 березня 2015 року на «Гудісон Парк» пройшов матч 1/8 фіналу Ліги Європи, в якому англійський Евертон приймав київське Динамо.
Команда Сергія Реброва дуже добре розпочала поєдинок, створюючи моменти біля воріт «ірисок» вже з перших хвилин. Рахунок у грі відкрив Олег Гусєв, який здорово зіграв на ближній штанзі після подачі з кутового від Андрія Ярмоленка.
Однак підопічні Роберто Мартінеса відновили паритет ще до перерви – нестримний Ромелу Лукаку пробрався крізь захист Динамо, віддавши передачу на Стівена Нейсміта, який відправив м’яч повз Олександра Шовковського.
Другий там для київської команди видався невдалим. Біло-сині втратили впевненість та віддали перевагу Евертону, за що, зрештою, і були покарані.
Наприкінці гри м’яч після прострілу Леона Османа влучив у руку Даніло Сілви, що перебував у штрафному майданчику. Головний арбітр гри Карлос Веласко Карбальо очікувано вказав на 11-метрову позначку. До виконання пенальті підійшов той-таки нестримний Лукаку та відправив м’яч у сітку воріт Шовковського, спокійно пробивши по центру.
А що сталося в матчі-відповіді у Києві – це вже зовсім інша історія. Та ще й яка історія.
Ліга Європи, 1/8 фіналу
Евертон – Динамо – 2:1 (1:1)
Голи: Нейсміт, 39, Лукаку, 82 (пенальті) – Гусєв,14
- Евертон: Ховард, Ягелка, Коулмен, Гарбатт, Алькарас, Міральяс (Коне, 64), Маккарті, Баррі, Барклі (Осман, 74), Лукаку, Несміт.
- Динамо: Шовковський, Даніло Сілва, Велозу (Чумак, 84), Антунеш, Драгович, Ярмоленко, Сидорчук, Гусєв (Кравець, 76), Віда, Буяльський (Гармаш, 67), Мбокані.
Не вдалось завантажити відео.