Цей день в історії

Віце-чемпіон світу з УПЛ, новий герой Шахтаря: 30 січня — цей день в історії українського футболу

66842
Артур Валерко
1 голос
Дмитро Різник. Фото: Шахтар
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

30 січня 1989 року в Загребі народився Йосип Пиварич – хорватський оборонець, відомий, передовсім, за виступами в київському Динамо та своїй національній збірній. 

Йосип Пиварич. Фото: Динамо

Вихованець загребського Динамо до 28 років грав на батьківщині (також побував в оренді в Локомотиві). 8 серпня 2017 року перейшов у наш чемпіонат, через півтора тижні дебютувавши за Динамо в матчі проти кам'янській Сталі. Втім, уже на 7-й хвилині Йосип травмувався, і замість нього вийшов інший дебютант – майбутня зірка Динамо та збірної Миколенко. 

Загалом, Пиварич був досить продуктивним гравцем першої клубної команди, за три роки зігравши 47 матчів і відзначившись 5 асистами. Проте конкуренція зі сторони стрімко прогресуючого Миколенка та бажання повернутися на батьківщину зіграли свою роль, і в 2020 році Пиварич повернувся в Локомотиву. Прогадав: через рік Динамо з Луческу здобуло чемпіонський титул, а Йосип у Києві обмежився кубком і суперкубком України. 

Зате в 2013-2018 роках Пиварич зіграв 26 матчів за збірну Хорватії, вершиною чого стали срібні медалі чемпіонату світу-2018. Влітку 2023-го 34-річний Пиварич завершив свої виступи.

30 січня 1983 року в селищі Смига Дубенського району Рівненської області народився Олег Шандрук – український футболіст і тренер. Розпочавши заняття в Євгена Рибака, талановитий молодий футболіст пройшов школу навіть шепетівського Темпу – легендарного клубу з Хмельниччини, який свого часу грав у Вищій лізі. 

Олег Шандрук. Фото: Верес

В 17 років Шандрук потрапив у Волинь, звідки перейшов у Шахтар. Втім, за "гірників" здібний оборонець так і не дебютував, хоча кілька років грав за клубні "двієчку" та "трієчку". Розкрився Шандрук уже в інших клубах – столичному Арсеналі, одеському Чорноморці, ФК Севастополь. Кілька разів приходив і повертався в Волинь, а в 30 років віддав перевагу виступам серед аматорів. 

Грав за такі сильні любительські клуби, як Рубін (Донецьк) і ОДЕК (Оржів). Саме в рідній області розпочав тренерську роботу - на чолі того ж ОДЕКа та амбітного ФК Малинськ. Зібрав велику кількість аматорських нагород. Плідно працював із молоддю. Тож ще в 2018 році вперше очолив Верес, а від 12 грудня 2023 року повторно став головним тренером рівнян - уже в Прем'єр-лізі.

30 січня 1999 року в селі Андріївка Полтавського району й області народився Дмитро Різник – чинний воротар Шахтаря та збірної України. Починав грати він, природно, в Ворсклі. Вважався напрочуд перспективним і ввійшов до складу збірної України U-20, яка стала чемпіоном світу 2019 року. Хай у Петракова першим вибором були інші воротарі – спершу Кучерук, потім і Лунін, Різник справедливо опинився в їхньому числі. 

Дмитро Різник. Фото: УАФ

Вже восени того ж 2019-го Дмитро дебютував у складі Ворскли та в запеклій боротьбі виграв конкуренцію за місце в її основі (хоча героєм кубкової каденції 2019/20, яка для полтавців завершилася фіналом, став, скоріше, пенальтист Ісенко). За чотири сезони в складі Ворскли в 74 матчах Діма пропустив 91 м'яч, 22 завершивши "сухими". Ось ексклюзивне інтерв’ю Різника для сайту FanDay тих часів. 

10 лютого 2023 року за неофіційними даними Ворскла виручила в Шахтаря 3 мільйони євро, що стало трансферним рекордом для полтавського клубу. Дмитро після продажу Трубіна залишився основним воротарем "гірників" і яскраво проявив себе не тільки на внутрішній арені, а й у єврокубках. Матч без пропущених голів проти Барселони говорить сам за себе. 

За збірні Дмитро грає вже п'ять років, у тому числі два матчі провів за національну команду. Дебют - 11 листопада 2021 року (товариський матч із болгарами – 1:1). Навіть у нашу прекрасну епоху, коли в Реброва є вибір серед Трубіна, Луніна, Бущана та низки інших добротних воротарів, Різник справедливо вважається одним із найкращих голкіперів України (підтвердження цьому – третє місце в референдумі «УФ» 2023 року).

30 січня 2004 року в Львові народився Юрій-Володимир Герета – воротар Руху та юнацької збірної України. Починав займатися майбутній гравець УПЛ у рідному місці, в НВК Гімназія «Сихівська» та СДЮШОР Карпати. Перші тренери талановитого воротаря – Володимир Мандзиняк та Віталій Пономарьов. 

Юрій-Володимир Герета. Фото: Рух

77 матчів Герета провів у Дитячо-юнацькій футбольній лізі України за львівські Карпати та Рух, а вже в 16-річному (!) віці дебютував у складі першої клубної команди (25 жовтня 2020 року Рух поступився Зорі - 0:4). Загалом Юрій-Володимир провів шість матчів у юнацькій Лізі УЄФА за Рух, 13 матчів за Рух-2 в Другій лізі та вже п'ять ігор в УПЛ за основну команду.

Викликався в юнацькі збірні різних вікових категорій. Зростав поруч із майстрами рівня Паньківа та Бандури, а зараз прогресує в конкуренції з ровесниками в одній із наймолодших команд УПЛ.