Бразильський братушка: історія трагічно загиблого форварда Шахтаря Майкона – у спогадах Кварцяного та Павлова

Переглядів 55457
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
12 голосів
Бразильський братушка: історія трагічно загиблого форварда Шахтаря Майкона – у спогадах Кварцяного та Павлова
Майкон, фото: ФК Шахтар Донецьк
До 10 річниці з дня загибелі нападник донецького Шахтаря Майкона «УФ» приготував ексклюзивний матеріал, зібравши вислови фахівців, які працювали з бразильським гравцем впродовж кар’єри.

У цей день, рівно 10 років тому, близько 4-ї ранку у місті Донецьк в автокатастрофі загинув бразильський нападник Шахтаря Майкон Перейра ді Олівейра. Під час обгону по зустрічній смузі форвард не впорався з керуванням та на швидкості 110 км/год здійснив лобове зіткнення зі Škoda Superb. Футболіст донецького клубу загинув на місці. Майкону було лише 25 років, у нього лишилася наречена Жизель та неповнолітня донька Евелін.

До 10 річниці з дня загибелі бразильця сайт «Український футбол» приготував спеціальний матеріал, згадавши історію форварда, якого для нашого чемпіонату відкрив Віталій Володимирович Кварцяний. 

Перехід до Волині: знайомство з Кварцяним, падіння та злети у Луцьку

До Волині Майкон перейшов влітку 2009 року з другої команди бразильського Фламенго. Луцький клуб на той момент виступав у Першій лізі та ставив за мету вийти до елітного дивізіону.

В ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол» тодішній головний тренер Волині Віталій Кварцяний розповів, як знайшов Майкона.

«Я співпрацював з агентом Роберто, якому відразу сказав, що гравці нижче 190 мене не цікавлять. Він показав мені на відео Майкона, той був найбільш високим у якійсь дитячій команді. 

Коли Майкон приїхав до нас, виявилось, що у нього зріст – 188 см. Я був дуже злим, що мене надурили. Але коли побачив його у тренувальній грі, то відразу сказав: «Беру».

Майкон, фото: з відкритих джерел

Наставник Волині був позитивної думки про бразильця, однак відзначав, що той не завжди працює до кінця та лінується. Однак, ні лінь, ні брак самовіддачі не завадили Майкону вже у першій своїй грі за луцький клуб забити та оформити результативну передачу. Сталося це у матчі 1/8 фіналу Кубка України проти Кривбасу (2:1) в сезоні 2009/10. Загалом за ту кампанію в Першій лізі бразилець настріляє 13 голів за 18 поєдинків та увійде до п’ятірки найкращих бомбардирів дивізіону.

Вже у наступному сезоні в українській Прем’єр-лізі Майкон суттєво збавив. За 15 матчів чемпіонату бразилець забив лише два голи та відзначився однією результативною передачею. На гравця був попит з боку польських клубів, однак керівництво Волині вирішило віддати нападника в оренду в бухарестський Стяуа. На цьому історія Майкона з Волинню та Україною могла закінчитися, але… 

Неоднозначний період у Румунії та повернення до України

За свої перші три гри в чемпіонаті Румунії Майкон відзначився трьома голами, що вже на той момент підштовхувало керівництво Стяуа до того, аби сплатити встановлену суму відступних у розмірі 800 тисяч євро. Проте Кварцяний теж слідкував за грою бразильського форварда в Румунії та не горів бажання прощатися з ним:

«Я бачив, що він творить у Румунії. Майкон зараз нам би дуже знадобився, але доведеться чекати до літа – лише після закінчення сезону ми зможемо його повернути. Сподіваюся, на той час він буде так само в ударі».

Період у Стяуа для Майкона вийшов неоднозначним: з одного боку клуб хотів викупити його контракт у Волині, а з іншої не платив зарплату. Загалом за клуб з Бухареста бразилець провів вісім ігор, а більше тих трьох голів і не забивав.

 У своєму інтерв’ю після повернення Майкон відверто зізнався, що був вражений відношенням президента Стяуа Джиджі Бекалі:

«Був там чотири місяці. Кожен день працював – тренування, матчі... Забив три-чотири голи. Не знаю, чому мене не купили. Крім того, мені не заплатили за три місяці. Я зараз відправив документи до ФІФА з даного приводу.

 Як на мене, тамтешній президент Бекалі – самодур. А коли прийшов час повертатися до Луцька, то зрадів, бо дуже хотів грати у хорошій лізі!».

Майкон у Стяуа, фото: з відкритих джерел

З Румунії Майкон повернувся по-хорошому злим та голодним на голи. Це допомогли йому провести сезон 2011/12 на топ рівні. Саме ця кампанія стала найуспішнішою в його, хоч і короткотривалій, але яскравій футбольній кар’єрі. 

Найкращий бомбардир УПЛ, інтерес з Європи, розставання з Волинню та Кварцяним

Свій перший сезон після повернення до українського чемпіонату Майкон провів потужно. За свої два перші матчі бразилець наколотив чотири голи – постраждали Таврія (2:2) та Дніпро (2:1). 

Не забивши у грі з харківським Металістом (0:0), нападник знову розійшовся та у наступних семи матчах закотив шість м’ячів у сітку воріт суперників. Дісталося і майбутньому клубові Майкона – Шахтарю. Однак той гол видався, скоріше, символічним, адже «гірники» здобули перемогу з рахунком 5:1.

Загалом до кінця сезону бразильський голеадор наколотив 13 голів, що стало найкращим показником у тій кампанії. Стільки ж забив і форвард Шахтаря Євген Селезньов. Разом з ним Майкон і поділив звання бомбардира №1 в УПЛ сезону 2011/12. 

Ба більше у тій кампанії Волинь дійшла до півфіналу Кубка України, де її у феєричному матчі змогли зупинити майбутні володарі трофею – «гірники». Поєдинок завершився з рахунком 4:3 на користь підопічних Мірчі Луческу, а два з трьох голів луцької команди на свій рахунок записав саме Майкон. У тому розіграші Кубка бразилець став найкращим бомбардиром турніру, забивши п’ять голів у чотирьох матчах. 

Майкон, фото: з відкритих джерел

Тоді ж на обрії знову з’явився президент Стяуа Бекалі, якого місцеві вболівальники та преса почали звинувачувати у тому, що той не скористався можливістю зберегти у лавах своєї команди нападника такого рівня.

 Сам Бекалі виправдовувався наступним чином:

«Чи шкода мені? Ні, адже як я міг здогадатися, що Майкон буде стільки забивати? Певно, ми повинні були ризикнути і зберегти його в команді. Однак наші медики і тренери постійно говорили мені, що фізична форма Майкона залишає бажати кращого. 

При цьому його талант ніхто не ставив під сумнів, адже він той, хто здатен забивати багато голів. Зрештою, я ні про що не шкодую. Значить, так було судилося, що у Стяуа і Майкона різні дороги».

Такі успіхи не могли не запаморочити голову 23-річному Майкону, який почав робити усе задля того, аби покинути Волинь вільним агентом. Ще взимку 2011-го наставник луцької команди почав помічати зміни у ставленні футболіста до своєї роботи та зізнавався, що буде радий, якщо клуб зможе заробити на його продажу.

А в інтерв’ю сайту «Український футбол» Кварцяний розповів, скільки грошей пропонували Волині європейські клуби за талановитого бразильського клубу.

«За Майкона нам пропонували 3 млн, потім 5 млн, потім 6 млн. Але президент Волині Василь Столяр не хотів його продавати. Ми витрачали на клуб 4 мільйони на рік, і якби продали Майкона за 6 млн, то отримали б суперекономічний ефект. Хто пропонував? Два російських, німецький та французький клуби».

У червні 2012 року до купи непорозумінь з Волинню з’явиться ще й інтерв’ю Майкона, в якому він розповів, що одного разу був на межі бійки з Кварцяним.

«Якось ми вели після першого тайму 4:0, але наш тренер вбіг в роздягальню, лаючи всіх і вся. Потім схопив одного хлопчика і ударив його в місце нижче спини».

Такий вчинок не сподобався бразильцеві, якому від Кварцяного дісталося крейдою по голові. Майкон запропонував з’ясувати стосунки з наставником, але до справжньої бійки справа не дійшла, йшлося в інтерв’ю Jornal Floripa.

Наступний сезон Майкон розпочне у команді, якому в складі Волині забивав тричі – донецькому Шахтарі. Луцький клуб за перехід бразильця до «гірників» не отримає жодної копійки. 

Майкон, фото: ФК Шахтар Донецьк

Кварцяний розповів в інтерв’ю «УФ» як саме бразилець опинився у Шахтарі

«Його оточили бразильські агенти, всіх обдурили і відвезли його в Шахтар. Волинь за нього грошей не отримала. Я навіть не знаю, як це сталося, тому що в той час не працював. Шахтар – не бідний клуб, міг би і заплатити Волині якийсь мільйон-два. У перспективі мільйонів 30 він би коштував». 

Шахтар Луческу, оренда в Зорю Вернидуба, знайомство з Павловим у Іллічівці, кіт на «Авангарді»

Літні тренувальні збори з Шахтарем Майкон не пройшов, тому розраховувати на серйозний шанс заграти в команді Луческу, де на вістрі атаки діє Луїс Адріано, ексфорвард Волині не міг. Що робили «гірники» в такій ситуації? Правильно – віддавали гравця в оренду. 

Тоді донецький клуб був у хороших стосунках з луганською Зорею, тому бразилець перейшов саме в команду Юрія Вернидуба. За осінню частину сезону Майкон взяв участь лише в чотирьох матчах Зорі. Жодного голу, жодної результативної передачі, в активі форварда лише зароблений «гірчичник» у грі з київським Динамо. 

Вернидуб зізнавався, що був розчарований ставленням бразильця до тренувального процесу:

«Мені складно зрозуміти цього хлопця. Йому однозначно потрібно поміняти ставлення до тренувального процесу. Я не бачу з його боку того старання і ставлення до тренувань. У нього, напевно, десь пішло самозаспокоєння. Йому треба переглянути свої погляди, тоді він буде грати, так само як і у Волині.

Другу частину сезону 2012/13 Майкон провів вже у Шахтарі, попередньо з’їздивши з клубом на збори. У складі «гірників» бразилець з відновленням чемпіонату провів чотири гри, забивши один гол. 

Наступну кампанію УПЛ форвард розпочав у складі донеччан, зіграв 31 хвилину в двох матчах, після чого відправився в оренду в маріупольський Іллічівець. 

Майкон, фото: з відкритих джерел

Тодішній головний тренер приазовців Микола Павлов наступним чином характеризував ексфорварда Волині:

«Відкритий, чистий, хороший хлопець. Його добре прийняли, я на установці сказав: «Якщо до нас прийшов футболіст іншої національності, іншого кольору шкіри, то він має стати таким самим членом нашої сім'ї. Його недоліки і переваги ми будемо оцінювати так само, як і всіх інших». 

Щодо ліні, то ледарем Майкона я б точно не назвав. Дитина? Так він ще в такому віці, коли дитиною побути не соромно. Мені он 60, а я іноді сам поводжуся по-дитячому. Так, що потім соромно буває від усяких моїх стрибків».

Водночас у луцькій Волині не без гумору сприйняли ситуацію з мандрівками Майкона по орендах, назвавши на честь ексфорварда клубу кота, що мешкав на рідному стадіоні «Авангард».

«От втік Майкон від нас в свої Зорі-Шахтарі-Іллічівці й не знає, що на його честь на «Авангарді» котяру назвали... Словом, коли Майкон (кіт) потягується, він передчуває останній матч сезону», – йшлося у дописі клубу в соцмережі Facebook.

Кіт Майкон, фото: Facebook

До зимової паузи Майкон встиг забити три голи за 11 поєдинків Іллічівця в усіх турнірах – постраждав і ексклуб бразильця луганська Зоря (1:0). Здавалося, що форвард поступово починає набирати кондиції та приходити до тями.

Той самий день в Донецьку, вшанування пам’яті у Ріо

Після завершення осінньої частини чемпіонату форвард у складі маріупольського клубу полетів на зимові збори в Туреччину. Свій останній в житті матч Майкон провів 6 лютого, зігравши тайм у програному поєдинку з польським Гурніком (1:2). А вже за два дні після повернення до України сталася та сама автокатастрофа, яка шокувала всіх.

Ось як відреагував Луческу на новину про загибель Майкона:

«Я можу сказати, що це велика трагедія. Я скасував тренування, які були заплановані на суботу. Це був молодий хлопець, який грав у нашій команді і тренувався з нашими гравцями пліч-о-пліч.

Усе, що мені відомо – Майкон втратив контроль над автомобілем через кригу на дорозі та вискочив на зустрічну смугу, де й сталося лобове зіткнення».

Тоді ж ходили чутки, що тим ранком, 8 лютого, Майкон повертався з нічного клубу «Лица», де його бачили в компанії Алекса Тешейри, Фреда та Дугласа Кости. Надходила інформація, що в машині Майкона також перебував Тайсон, але, на щастя, вона не підтвердилася. 

Тайсон, фото: ФК Шахтар Донецьк

Звістка про смерть Майкона шокувала і головного тренера Іллічівця Миколу Павлова.

«Учора ми прилетіли зі зборів, команда отримала три вихідних. Я поїхав до Києва. І ось о шостій ранку мені повідомили таку новину, весь день на ногах, не можу повірити в це і заспокоїтися. 

Коли поверталися з Туреччини, він у літаку сидів недалеко від мене, був у гарному настрої, посміхався. Усі збори Майкон провів добре, у тестах показав хороші результати, а деякі навіть поліпшив порівняно з літнім періодом».

Також Павлов зізнався, що був здивований тим, наскільки Майкон вписався у колектив команди та розповів, звідки до нього причепилося прізвисько Братушка.

«Навіть не очікував, що легіонер із Бразилії так увіллється в команду. На зборах він жив в одному номері з Костянтином Кравченком, підтримував його, коли в нього була травма. У нього найпопулярніше слово було в побуті – «братушка». Він усіх партнерів так називав, а потім і вони Майкона так називали. 

Думав, якщо бразилець пройде всі збори, навесні буде в хорошій формі. У нього навіть і лідерські якості почали проявлятися, коли на зборах викликався бити пенальті. Це велика трагедія. Ми втратили молодого хлопця, йому було всього 25 років».

Кварцяний в інтерв’ю «УФ» переконував, що якби Майкон не загинув у такому ранньому віці, то міг би виступати за національну збірну Бразилії.

«Якби Майкон не загинув, то грав би сьогодні за збірну Бразилії, я в цьому впевнений. Сильнішого нападника я там не бачив. Жезус із Арсеналу навіть поруч не стоїть – Майкон був на дві голови вище».

Під час свого турне Бразилією у січні 2015 року делегація донецького Шахтаря відвідала могилу Майкона в Ріо-де-Жанейро. Самі гравці «гірників», з огляду на свій режим, не змогли вирушити на Цвинтар скорботи, а  від імені клубу і команди квіти до могили футболіста поклав генеральний директор донеччан Сергій Палкін.