Перша ліга стартує в групі Вибування: як оновився ФСК Маріуполь, чи Вірт досягне успіху в Ниві, а Головко – в Діназі

Переглядів 3662
Аватар Павло Клименко Павло Клименко
11 голосів
Перша ліга стартує в групі Вибування: як оновився ФСК Маріуполь, чи Вірт досягне успіху в Ниві, а Головко – в Діназі
Анонс групи Вибування Першої ліги, колаж: «Український футбол»
Весняна частина Першої ліги 2024/25 в огляді від «УФ»: представляємо всі команди, їхні кожну команду, всі трансфери, головних зірок і завдання, поставлені перед тренерами. Прев’ю другого етапу та головні сенсації та очікування ПФЛ.

Весняна частина сезону в Першій лізі – особлива. Формат змагань – у два етапи. Тобто, якщо восени команди розділялися на дві групи за географічним принципом, то навесні – за турнірними результатами. По чотири найкращих команди з Групи А та Групи Б перейшли в чемпіонську вісімку, найгірші будуть відстоювати місце в дивізіоні в групі Вибування. 

Дуже складні випробування стоять перед командами: знявся ФК Хуст, що змусило навіть підкоригувати принцип нарахування очок, щоб не постраждав спортивний принцип. Міг знятися ФСК Маріуполь (уже документи підготували!), але на підмогу поспішив Фенікс (Підмонастир) із Львівської області – так аматорський клуб отримав можливість опинитися в професіоналах на кілька місяців раніше та перескочити Другу лігу на півтора роки раніше. Про сам Фенікс ви можете почитати інтерв’ю «УФ» – там також все дуже цікаво й багато нюансів. 

Тож Перша ліга стартує 29 березня з групи Вибування, а сайт «Український футбол» напередодні початку змагань представляє: 

  • кожну з 9 команд,  
  • усі трансфери, 
  • усі контрольні матчі, 
  • завдання всіх клубів. 

До зібраних головних цифр і фактів додані коментарі Артура Валерка. А Павло Клименко, який зібрав усе це в одну статтю, розповів про трансфери клубів, спаринги та бомбардирів. 

Перша ліга

Група Вибування

Вікторія (Суми)

Прийшли: з.Дудник (Буковина Д2), з.Чернов (Оболонь Д1 ор), п.Богунов (Інгулець Д1), п.Сейтхалілов (Діназ Д2).

Пішли: з.Данилюк, з.Курелєх, п.Машталір, п.Покотилюк, п.Чеглов (ФК Тростянець Д3).

Всі контрольні матчі: СК Полтава – 1:1 (Паламар, 47 – Щербак, 45), ФК Тростянець – 0:2 (Шаповал, 25, Дувняк, 43), ФК Олександрія-2 – 2:1 (Книш, Євпак – ?), ФК Кудрівка – 0:5 (Лєгостаєв, 5, Сторчоус, 12, 48, Вечурко, 42, ГНП, 56 (пен), Чайка – 2:2 (Шпирьонок, Євпак – Венгер, Овчарук), Епіцентр – 1:5 (Нич, 62 – Кравчук, 9, 21, Демченко, 13, Бендера, 35, С.Кристін, 87), Прикарпаття – 2:0 (Бойко, 45, Паламар, 55), Металіст 1925 – 1:3 (Паламар, 89 – Мба, 15, Юрченко, 38, Салюк, 41), ФК Куликів-Білка – 1:1 (ГНП, 45 – Кос, 80), Нива Тернопіль – 0:0, Рух-2 – 3:2 (Шпирьонок, 78, Євпак, 85, 90).

Завдання: «В першу чергу, потрібно зберегти прописку в Першій лізі. Далі  будемо будувати плани відповідно до ситуації в нашій країні», – сказав головний тренер Вікторії Анатолій Безсмертний в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Ярослав Богунов

Артур Валерко: Богунов – це минулорічний чемпіон Першої ліги, який міг би зараз грати з Інгульцем в УПЛ, але в числі кількох колишніх лідерів не без образ покинув клуб. У нього прекрасні швидкість і техніка, а також підступний обвідний удар. До того ж, Безсмертний має добре знати можливості Ярослава ще по ПФК Львів. Класне придбання також центрбек Дудник, проте для Вікторії критично важливо було отримати якраз забивного вінгера. 

Ярослав Богунов, фотоколаж: ФК Вікторія (Суми)

Найгірша втрата: Максим Чеглов 

Артур Валерко: команда втратила гравців ротації, і якщо так розбирати, то серед них Чеглов і грав найбільше, і забивав теж. Але ж два голи – це не такий супер-показник, а прийшли якісні футболісти. Богунов – це взагалі досвідчений і перевірений вінгер, а Чернов у Оболоні часів Першої ліги був основним. По ідеї, таких гравців, як Данилюк і Чеглов, зберегти б – але за рахунок універсалізму того ж Чернова фланги можна закрити на будь-якій позиції.   

Оцінка селекції: 6,5

Артур Валерко: відпустили тих, від кого не чекали прогресу, підписали таких гравців, які мають не просто заповнити вакансії, а й зробити команду трішечки сильнішою. Вікторія зберегла свій рівень і навіть отримала потенціал для покращення.   

Як вони тепер виглядають: 

Артур Валерко: за складом Вікторія цілком мала б зараз грати в групі Чемпіонська (доказ тому – що ця команда єдина з Вибування зараз зіграє в 1/4 фіналу Кубка України), проте місто Суми під обстрілами, завдань боротися за плей-офф із УПЛ за таких обставин не буде. Словом, вони опинилися там, де опинилися – і тепер мають всі шанси виграти нижню групу. Тим більше, вдалося вирішити питання якісного підсилення флангів і півзахисту. Кожен із новачків має шанс поборотися за основу. І якщо для молодших Чернова та Сейтхалілова це можливість перезавантажити кар’єру (перший сидів в запасі в УПЛ, другий несподівано довго не міг вирватися з аутсайдерів), то захисник Дудник в оборону та вінгер Богунов на фланг – це гравці, від яких будуть очікувати серйозного підсилення.  

Фенікс-Маріуполь

Прийшли: гол.тр.Фещук (Фенікс Підмонастир ААФУ ам.).

Пішли: гол.тр.Краснопьоров (Дністер Заліщики ААФУ ам), в.Караващенко (Лівий Берег Д1), в.Кравцов, в.Якубенко, з.Жовтенко (Інгулець Д1), з.Малакі (Минай Д2), з.Терехов, з.Харжевський (обидва – Колос-2 Д3), з.Фатєєв, з.Шушко (обидва – ФК Чернігів Д3), п.Пуди (Локомотив Д3), п.Задоя (Полісся Ставки ам), п.Демченко (Епіцентр Д2), п.Мельниченко (ФК Кудрівка Д2), п.Петровський (Rebel Київ ААФУ), п.Пентелейчук (ФК Куликів-Білка Д3) п.Савін (Поділля Д2), п.Булгаков, п.Мнишенко, п.Байдал, п.Биковський, н.І.Зубков.

Всі контрольні матчі:  –

Завдання: «Завдання – постаратися не вилетіти. Зробити все можливе і неможливе, щоб зберегти прописку у Першій лізі», – сказав головний тренер Фенікса-Маріуполя Максим Фещук в інтерв’ю «УФ».

Найкраще придбання: Андрій Богданов 

Андрій Богданов, фото: ФСК Маріуполь

Артур Валерко: Фещук фактично створює нову команду прямо напередодні старту змагань. Зараз – це збірна, і досвід колишнього півзахисника Динамо, Металіста, Колоса та збірної України Богданова тут буде дуже важливим. У свої 35 років він, можливо, не витримує всі 90 хвилин, але приносить велику користь за рахунок роботи в центрі поля. А шалений дальній удар залишається його козирем.   

Найгірша втрата: Ілля Зубков

Артур Валерко: Тут у нас «подвійна» рубрика. Якщо брати ФСК Маріуполь, то було ясно, що найкращі гравці команди довго без клубу не будуть. Дехто з них уже в УПЛ, інші – в непоганих командах ПФЛ. А от нападник Зубков, який раніше пограв за Динамо-2, Металіст 1925 і юнацьку збірну, довго лишався без клубу – і це був шанс за нього поборотися. Між тим, він восени забив п’ять м’ячів, не завжди граючи в центрі – це досить непоганий показник. Це не залишилося непоміченим Кудрівкою, вони всіх випередили й дозаявили форварда за півтори доби до старту. Що ж стосується Фенікса, то, напевно, втрат тут не було – все ж середнячок аматорських змагань навряд чи посилив би учасника Першої ліги.  

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: Зважаючи на обмеження в часі, вони зібрали, кого могли. Більше того, напевно, ще й підсиляться вже після старту (стратегія роботи з вільними агентами це дозволяє). Деяких гравців, – як лівий захисник Дворовенко (три Ниви, Буковина), центрбек Палюх (Металург), правий фулбек Сидоренко (Інгулець) чи перспективний вінгер Непейпієв (Рух-2), – можна вважати дуже навіть добротними придбаннями. Але окремі позиції поки не очевидні з точки зору наповнення. 

Як вони тепер виглядають: 

Артур Валерко: Станом на зараз команда в Фещука вимальовується: це досвідчені гравці, вони знають, що таке Перша ліга. Сприятлива ситуація із конкурентами – в багатьох серйозні проблеми. А далі все залежатиме від мотивації команди та тактичних винаходів штабу. Боротися за виживання з хорошими шансами на успіх їм під силу. Головне, щоб інвестори бачили чітко план розвитку і мали на це кошти, тому що зараз вони потрапили в Першу лігу за форс-мажором, але надалі треба буде дуже серйозно відстоювати позиції.

Металург (Запоріжжя)

Прийшли: тр.вор. Галігузов (Металург юн), в.Мокрицький, з.Біляєв, з.Дорошенко, п.Левченко (всі – ФШ МФК Металург ДЮФЛУ U-19), п.Нехтій (ФК Кудрівка Д2), н.Дзюбко (ДЮСШ Металург юн).

Пішли: в.Следзевський (Діназ Д2), з.Палюх, п.Крапивний, п.Кузьмович, п.Курилець (Полісся Ставки ам), п.Хуссін (ФК Тростянець Д3), н.Буряк.

Всі контрольні матчі: Інгулець – 3:0 (Блізніченко – 2, Козлов), Гірник-Спорт – 0:1 (пен), ФК Вишково – 7:0 (Бандурін, Дзюбко, Васильченко, Блізніченко, Алібеков, Іродовський – 2), ФК Ужгород – 3:0 (Алібеков, 18, Близнюк, 40, Васильченко, 89), Карпати U19 – 2:2 (Варяник – 2), Буковина – 2:1  (Блізніченко, 51, Варяник, 76 – Плакса, 90), Рух-2 – 0:0, Металіст 1925 – 0:2 (Чурко, 5, Борячук, 53), ФК Вишково – 6:0 (Мачулян – 3, Варяник – 2, Блізніченко), ФК Олександрія-2 – 0:2, СК Полтава – 1:1 (Клименко), Олександрія – 2:3 (Блізніченко (пен), ГНП – Цара, Кулаков, Черниш).

Завдання: «Я завжди кажу, що через працю команда в кожному матчі повинна бути налаштована виключно на перемогу. Зрозуміло, що в другій вісімці ми не зможемо поборотися за високі місця, але нашою метою буде не потрапити в перехідні матчі», – сказав головний тренер Металурга Ілля Близнюк в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Владислав Нехтій 

Артур Валерко: досвідчений універсал атаки має хорошу школу – пройшов дубль Шахтаря найкращих років, пробував сили за кордоном, досить непогано грав за багато вітчизняних клубів – краматорський Авангард, харківський Металіст, останнім часом грав за ЛНЗ і Кудрівку. Про свою кар’єру детально розповідав «УФ». Металург взимку втратив Буряка та має яскравих, але травматичних вінгерів і форвардів. Саме тому прихід Нехтія – хороша опція.

Владислав Нехтій, фото: СК Металург (Запоріжжя)

Найгірша втрата: Дмитро Крапивний

Артур Валерко: Крапивний – це півзахисник із школою Дніпра та великим стажем виступів у Першій лізі. Восени був цілком собі основним півзахисником, який закривав великий опорний плацдарм. Зважаючи, що так само пішов Палюх, який міг би теоретично закрити місце хвилеріза, тут маємо явне зменшення глибини складу. Вся надія буде на одного Алібекова, тому що навіть Фальковський – це, скоріше, «вісімка», ніж «шістка», а Страдс більше грає в обороні чи на флангах. 

Оцінка селекції: 5,5

Артур Валерко: послабили свій вибір в центрі захисту та півзахисту, а також дещо втратили в глибині воротарської позиції. Проте стилеутворюючих гравців зберегли, а якщо при Блізніченку, Іродовському та Алібекову буде регулярно й на своєму рівні грати Нехтій – група атаки в запоріжців буде дуже веселою й креативною.  

Як вони тепер виглядають: 

Артур Валерко: ми розуміємо специфіку – Запоріжжя не може зараз із зрозумілих причин думати про повернення УПЛ, а певний очковий запас над зоною прямого вильоту є. Тому, напевно, ніхто не проводив масового підсилення. Склад ніби як і дозволяє досить спокійно змагатися в групі Вибування без ризику як її виграти, так і вилетіти. Проте є кілька позицій без конкуренції та підстраховки, а дехто з лідерів – травматичний. Загрози є навіть на коротку весняну дистанцію.  

Нива (Тернопіль)

Прийшли: в.Чубак (Агрон ам), з.Демиденко (ЮКСА Д2), з.Михальчук (Рух-2 Д3), з.Паламарчук (Кремінь Д2), п.Мисик, п.Резепов (обидва – Інгулець Д1), п.Дударєв (ФА Тернопіль ам).

Пішли: в.Жупанський, в.Коломієць, з.Зінь, п.Козак (обидва – Агробізнес Д2), п.Дорошенко, п.Кухарук (Поділля Д2), н.Різник (Лівий Берег Д1).

Всі контрольні матчі: Шахтар – 3:3 (Козак, 50, 89, Посєвкін, 62 – Невертон, 21, Франьїч, 28, Швед, 39), Агробізнес – 2:0 (Бей, 61, Дударєв, 81), Скала 1911 – 1:2 (Демиденко, 90 – Фесенко, 51, Руденко, 89), ФК Куликів-Білка – 5:2 (Сидун, 15, Давидов, 17 (пен), 36, Резепов, 52, Галадей, 86 – Нечипоренко, 22 (пен), Панасюк, 86), Ревера 1908 – 3:2 (Бац, 2, Галадей, 22 (пен), Михальчук, 42 – Гуменяк, 30, Угринюк, 60), Прикарпаття – 1:2 (Галадей, 23 – Трофимюк, 66, 76), Рух-2 – 3:1 (Кицун, Дударєв, Вишинський – Дзюнь), Вікторія – 0:0, Пробій – 2:0 (Напуда, 37, Бей, 48), Карпати – 0:3 (Фабіано, Костенко, Бруніньо).

Завдання: «Якщо ми опинилися в групі Вибування, то завдання однозначне – команда повинна наступного сезону грати в Першій лізі», – сказав головний тренер Ниви Юрій Вірт клубній пресслужбі. А в інтерв’ю «УФ» пояснив відсутність потенційного зіркового новачка – екс-захисника Шахтаря, ПАОКа та Зорі Данченка. 

Юрій Вірт, фото: ФК Нива (Тернопіль)

Найкраще придбання: Мар’ян Мисик

Артур Валерко: Придбання в Ниви непогані – точно підлатають фланги захисту та півзахисту, додадуть конкуренції в центрі оборони. Найдосвідченіший новачок, якщо залишити за дужками Данченка, якого все ж не вдалося ввести в гру навесні, – це Мисик. Добротний півзахисник із хорошою школою, який пробував сили в донецькому Металурзі, кам’янській Сталі, Ворсклі, Вересі, Лівому Березі та Інгульці. Проте мало де й дуже недовго відчував приємність бути лідером. А він може: має гарну подачу та удар, може зіграти на кількох позиціях – вінгера, інсайда, за потреби – флангового захисника. Зробивши крок назад, у Вірта може проявити себе так само добре, як у ранньому періоді Вереса.   

Найгірша втрата: Андрій Різник

Артур Валерко: ми поки не знаємо, чи для Лівого Берега Різник – це підсилення. Але для Ниви це 100% величезна втрата. 24-річний форвард забив тут за 5,5 сезонів 18 м’ячів – наче й небагато, але дуже суттєво додавав у останній рік-півтора (14 із 18-ти голів і ще шість асистів від літа 2023-го). Кращого форварда Ниві не знайти, ну, принаймні, зараз – так точно.   

Оцінка селекції: 5,0

Артур Валерко: в Ниви є певний запас міцності, та й ті, хто прийшов, – люди небезталанні, можуть прогресувати. Проте втрати… Не позаздриш Вірту! Пішли: основний центрбек (Зінь), відразу троє досить технічних центрхавів (Козак, Кухарук і Дорошенко), провідний бомбардир (Різник). Це дуже суттєві удари по цілісності складу. 

Як вони тепер виглядають: 

Артур Валерко: Нива значно підсилила вибір на флангах – це так, але при цьому вималювалися проблеми точно в центрі півзахисту й вірогідно в центрі захисту. Що особливо цікаво, гравці запрошені не зовсім на ті позиції, де були ці втрати. Можливо, Нива розраховує на прогрес талантів із резервного складу (такі в Другій лізі є, хто може значно додати вже цього року). Не виключено, що будуть ще якісь дозаявки. Проте навіть з урахуванням добротності підбору кадрів можуть виникнути певні проблеми.  

ФК Минай

Прийшли: гол.тр.Калиниченко (Нива Тернопіль Д1), тр.Сірик, тр.вор.Гарін, в.Якубець (Минай U-17), з.Гаврилюк (Полісся-2 Д3), з.Малакі (Фенікс-Маріуполь Д2), п.Барзак (Минай U-17), п.Булгатов (Ворскла-2 Д3), п.Долбнєв (Авангард Лозова ам), п.Раско (Полісся-2 Д3 ор), н.Демченко (Шахтар U-19).

Пішли: гол.тр.Любенович, тр.Ігнятієвич, тр.Дудник, тр.вор.Бабенко, в.Барченко, з.Дворовенко, з.Нагієв, з.Єременко, з.Прокопчук (Буковина Д2), з.Хондак, п.Ременяк (Рух Д1), п.Шалфєєв (ФК Чернігів Д3), н.Плохотнюк (Вікторія Д2), н.Вишневський.

Всі контрольні матчі: –

Завдання: «Ми будемо намагатися перемагати у кожній грі та тішити вболівальників якісною грою. Подивимося в кінці – навесні, яку кількість очок ми зможемо набрати, але я вірю в те, що маємо всі шанси на успіх. Від себе зробимо максимум можливого, а далі вже побачимо, як воно складеться», – сказав головний тренер Миная Євген Калиниченко клубній пресслужбі.

Найкраще придбання: Арсентій Дорошенко

Артур Валерко: свого часу це був великий талант Дніпра поруч із Баланюком, Вакулком, Назариною. Проте, після розвалу клубу перейшовши в Колос, зачепитися за УПЛ не зміг. Пограв за Поділля та Авангард (Краматорськ), але саме в Ниві найкраще себе проявив. Вів розпасовку та виконання стандартів у тернопільській команді та мав ще потенціал прогресувати в свої 24 роки. Хто, як не Калиниченко, який працював із ним у Ниві та Колосі, краще знає, що може на полі Дорошенко? 

Найгірша втрата: Артур Ременяк 

Артур Валерко: тут можна викласти величезний список – від самого Любеновича, який, об’єктивно оцінюючи багато зробив для розвитку Минаю, до провідних гравців, багато з яких пішли ну фактично «в нікуди», або в Другу лігу, або в вільні агенти. Якщо ж обирати когось одного, то це 24-річний Ременяк – універсальний і різноплановий футболіст. Артур може зіграти нападника чи вінгера, а зараз ФК Рух взагалі ставить його латералем. І головне: у Минаю ніхто з футболістів, крім нього, не забив більше одного м’яча – а тут п’ять. 

Артур Ременяк, фото: ФК Минай

Оцінка селекції: 5,5

Артур Валерко: ми оцінюємо як втрати, так і придбання. Так от, втрати дуже серйозні й на багатьох позиціях практично невиправні. Але й прийшли нереалізовані, але талановиті гравці. Оцінку вони виставлять собі самі – Демченко, Раско, Булгатов і інші таланти з клубів УПЛ, які непогано виглядали в резервних і юнацьких командах, але не мають досвіду на такому рівні. Якщо в них буде прорив – Калиниченко вистрелить із Минаєм. Якщо вони не витягнуть очікуваної інтенсивності на трішки вищому щаблі – буде дуже важко. Всього пару турів зможуть зробити турнірне положення критичним. 

Як вони тепер виглядають: 

Артур Валерко: в цілому команда укомплектована, але без Ременяка, Прокопчука, Дворовенка, не кажучи про раніше втрачених Кемкіна, Корабліна чи Устименка, звісно, рівень просідає. Також окремо варто відзначити, що цій команді не вистачає «дядька» на полі, якими були Бандура чи Нємчанінов. Без таких важче розвивати молодь.  

Прикарпаття (Івано-Франківськ)

Прийшли: з.Романюк (ФК Тростянець ам), п.Цибульник (Поділля Д2), н.Трофимюк (Кремінь Д2), н.Хруник (СДЮСШОР Прикарпаття U-17).

Пішли: з.Бабанін (Пробій Д3 ор), п.Замуренко (ФК Тростянець Д3), п.Сьомка (Агробізнес Д2), н.Кос (ФК Куликів-Білка Д3).

Всі контрольні матчі: Ревера 1908 – 3:2 (Бучакчийський, 57, ГНП, 71, Стаднік, 81 – Угринюк, 46 (пен), Дрекало, 55), ФК Ужгород – 1:2 (Хома, 4 – Степанов, 63, Богомаз, 80), Металіст – 3:1 (Хома, 17 (пен), 59, Болденков, 79 – Горяїнов, 36), Металіст 1925 – 2:1 (Хома, 37, Трофимюк, 51 – Юрченко, 18), Нива Тренопіль – 2:1 (Трофимюк, 66, 76 – Галадей, 23), Вікторія – 0:2 (Бойко, 45, Паламар, 55), Blago-Юність – 5:0 (Швець, 17, Бучакчийський, 38, Титов, 57, Трофимюк, 75, 77), Rebel – 2:0 (Трофимюк, 21 (пен), Цибульник, 83), Дністер – 4:1 (Трофимюк, 11, Француз, 21, Беспалько, 53, Хома, 90 – Малащук, 71).

Завдання: «Звісно, буде дуже тяжко. Ми усі розуміємо, що, хоча й усі пишуть про амбіції вийти в Прем’єр-лігу, насправді є лише окремі команди, які 100% ставлять таке завдання, а інші колективи, як і ми в тому році, намагаються перемагати в кожному матчі. А в групі вибування кожен клуб матиме ціль залишитися в Першій лізі.

Нам потрібно буде насамперед витримати психологічно. Не маємо права на помилку. Тому потрібно добре підготуватися. Ігри на нас чекають непрості. Місце у Першій лізі ніхто просто так не віддасть», – сказав асистент головного тренера Прикарпаття Олексій Городов в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Олександр Цибульник 

Артур Валерко: всі придбання Прикарпаття – робочі, тобто, є розуміння, навіщо прийшли ці люди та які позиції можуть підсилити. Ми б охоче відзначили Романюка – якісного фланговика зі школою Волині, Дніпра-1 та Чорноморця, але останнім часом він грав на глибокому аматорському рівні. Однозначно перспективний форвард Трофимюк – але такого ще треба інтегрувати в специфічну групу атаки, переважно, з місцевих гравців – зіграних і звиклих один до одного. Тому назвемо універсала Цибульника – вихованця Металіста та Динамо, який може закрити місця в центрі захисту та півзахисту на добротному рівні.  

Найгірша втрата: Артем Сьомка

Артур Валерко: всі провідні гравці на місці, тоді як втрачені, більшою мірою, гравці ротації. Серед тих, хто пішов, назвемо футболіста, який набігав лише чотири неповних матчі. Проте в Сьомки хороша ліва нога та вміння зіграти на кількох позиціях. Ось зараз він знадобився Агробізнесу, а інтерес Чижевського – це вагомий знак якості. У Прикарпатті Артем, напевно, вичерпав себе. Проте потенціал у гравця є, і поки неясно, чи не виникне нестача якраз зліва в обороні чи півзахисті з його відходом.

Оцінка селекції: 6,0

Артур Валерко: в цілому склад команди заповнений добротно, проте виникають питання щодо глибини на певних позиціях (скажімо, флангові захисники – навіть якщо думати ставити туди центрбека Француза чи вінгера Стадника, як це бувало раніше). Також є питання стосовно стану та форми лідерів, бо той же Цюцюра – стилеутворюючий нападник, атакувальний півзахисник – восени чимало пропустив через травму. 

Гравці Прикарпаття, фото: МФК Прикарпаття (Івано-Франківськ)

Як вони тепер виглядають: 

Артур Валерко: відпустили тих, у кого вже не вірили; підписали тих, хто теоретично може трішки підсилити команду. Скажімо так, радикально рівень не підняли, але поряд багато конкурентів, у яких ситуація значно гірша.  

Діназ (Вишгород)

Прийшли: гол.тр.Головко, в.Карнаушенко (Профіспорт Золотоноша ам), в.Следзевський (Металург Д2), з.Драган, з.Михайленко (Політехнік Київ студ), з.Россол (Будівельник КНУБА студ), п.Анікієнко (Росава Степанці ам), п.Остапчук (Бородянка-Легіон ам), п.Приходько (ЮКСА Д2), п.Салей.

Пішли: гол.тр.Рябоконь (ФК Лісне ам), в.Бандура (тр.вор. ЮКСА Д2), в.Дмитроченко (Кремінь Д2), з.Баранов (Чайка Д3), з.Романчук (Агробізнес Д2), з.Ярмак (Локомотив Д3), п.Картушов, п.Кулик, н.Новіков (всі – ФК Чернігів Д3), п.Сейтхалілов (Вікторія Д2), з.Вовкун, п.Мораренко, п.Огіря, п.Чепурненко, п.Борисенко.

Всі контрольні матчі: –

Завдання: «Ситуація така, що саме до футбольного клубу Діназ в мене претензій немає. Проблема не в керівництві вишгородського клубу. Просто у команди в кінці літа з'явився спонсор, але їх завзяття вистачило лише на один місяць. Далі вони про команду забули. Повторюся, пів року, п’ять місяців точно, не було жодних виплат», – заявив ексголовний тренер Діназа Олександр Рябоконь в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Назар Приходько

Артур Валерко: серед великої кількості новачків Діназу – більшість новачки на першоліговому рівні, а багато хто навіть у Другій-то лізі не грав. А от Приходько свого часу залишив дуже приємне враження, граючи за ФК Хуст. Атакувальний півзахисник не заграв у ЮКСА – але це зрозуміло, там досить якісні конкуренти-латиноамериканці (причому, до парагвайця Кастро додається бразилець Матеус, який повернувся після травми). У Діназі Назар буде одним із тих гравців, від якого чекатимуть найкращої гри. 

Найгірша втрата: Андрій Новіков 

Артур Валерко: у Діназу важкі кадрові втрати – пішли як ветерани, так і молодші гравці, яких розвивали Рябоконь і Головко. Ось і нападник Новіков, багаторічний провідний гравець резерву Олександрії, покинув вишгородський клуб після шести результативних дій за півріччя (два голи, чотири асисти). Причому, друголіговий ФК Чернігів забрав і його, і вінгера Кулика, і легендарного ветерана Десни Картушова. Це був тяжкий удар по креативу вишгородців.  

Оцінка селекції: 5,0

Артур Валерко: Головко провів максимально низинну селекцію – команда дозаявила хлопців, які раніше не грали серед професіоналів, багато з них взагалі суто на студентському футболі пробували сили, якщо говорити про всеукраїнський рівень. Якщо їм ще й вдасться заявити про себе, то вони використають шанс всього життя. Як же тоді аплодувати Олександру Борисовичу треба буде! Він-то комплектував команду за найважчих, найсуворіших умов – найменш очевидним підсиленням.  

Олександр Головко, фото: ФК Діназ (Вишгород)

Як вони тепер виглядають: 

Артур Валерко: дуже важко прогнозувати Діназ - за підбором гравців це найменш статусна команда дивізіону, тут 40-річний граючий директор Старенький - чи не головна надія на полі, наче мінус 5-7 років з плечей. Багато хлопців були запасними в попередніх клубах. Від колишнього складу залишилися Волошин, Соловйов, Літвінов, повернулися Черткоєв і Духота, вийшов із лазарету колись досить цікавий хавбек Кіріченко. Але для сучасної Першої ліги це дуже ризикований склад, з таким важко буде виграти боротьбу за виживання. Повторюся, єдине – це складна ситуація в багатьох конкурентів. Хто знає, кому доведеться найважче.  

Кремінь (Кременчук)

Прийшли: в.Дмитроченко (Діназ Д2), з.Сидоренко (Локомотив Д3), з.Бондар (Зірка Кропивницький ам.).

Пішли: в.Оксененко, п.Заїченко (обидва – ЛНЗ U-19), з.Дихтярук (Інгулець Д1), з.Сабієв (Металіст 1925 Д2), з.Паламарчук (Нива Тернопіль Д2), п.Панчишин (Буковина Д2 п/ор), н.Трофимюк (Прикарпаття Д2), п.Білоконь, п.Барінов, п.Жданович, п.Рокотянський.

Всі контрольні матчі: Гірник-спорт – 0:0, ФК Тростянець – 1:1 (Савіцький, 45 – 55), Агротех – 1:3 (Максименко, 56), Олександрія-2 – 0:1, Пенуел – 4:2 (Молько, 17, Покась, 48, 50, Прокопчук, 56), Олександрія-2 – 0:0.

Завдання: «Задачі не змінювались – у нас молода команда – готувати футболістів, давати їм шанс себе показати і проявити. Дати новий виклик тим гравцям, які хочуть перевантажити свою кар’єру. Але це будуть молоді футболісти, ми не будемо змінювати нашу стратегію», – сказав директор Кременя Андрій Філь в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Вадим Дмитроченко

Артур Валерко: Кремінь втратив багатьох гравців, у тому числі – молодого Оксененка, яким цікавився Кривбас, а в підсумку підписав ЛНЗ. Дмитроченко – це якісна заміна. Він уже немало пограв за миколаївські клуби, а в Діназі місцями видавав справжні бенефіси, десь потіснивши навіть ветерана Бандуру. А якщо врахувати, що лишається Матус, то буде непогане заповнення позиції. 

Найгірша втрата: Олександр Дихтярук і Дмитро Сабієв 

Артур Валерко: ох із чого ж почати… Багато тут втрат, серйозний удар по міцності складу та налагодженості провідних вузлів і агрегатів. Фактично пішли головні нападник, центрхав, фланговий захисник, найперспективніший воротар. І одночасно – обоє прогресуючих центрбеків, які зірвали «джекпот», із аутсайдера Першої ліги перейшовши один в УПЛ, інший – у найбагатший клуб дивізіону. Сабієв пройшов школу Зірки, Дихтярук займався в Дніпрі, Русі та Чорноморці. Обидва – класні, фактурні футболісти. З їхнім відходом перед тренерським штабом Климовського стоїть складне завдання – награти новий центр оборони. Тут не обійтися без нестандартних рішень. 

Оцінка селекції: 5,5

Артур Валерко: так, дуже багато втрат – але ж Кремінь позиціонує свій проект як розвиток молодих футболістів і переведення їх на вищий рівень. У цьому плані дійсно цей ліфт працює, все в порядку. До того ж, на відміну від того ж Діназа, підписані воротар Дмитроченко, вже знайомий у Кремені центрбек Сидоренко, недавній лідер Зірки Бондар (його високо оцінює наставник кропивничан Гасанов). До того ж, залишилися в команді кілька важливих гравців – як півзахисники Пастернак і Жданович, якими цікавилися інші клуби. Це не настільки погано, як могло бути.   

Гравці Кременя, фото: ФК Кремінь (Кременчук)

Як вони тепер виглядають: 

Артур Валерко: в цілому ми бачили й гірші ситуації, проте є проблема. Суто зі сторони здається, що в Кременя перенасичений центр півзахисту, тоді як на вістрі атаки з відходом Трофимюка та Куця залишається один Стецюк, а в центрі оборони, якщо з кимось із пари Аркуша-Сидоренко станеться дискваліфікація чи якась інша неприємність, доведеться награвати когось із флангу чи опорної зони. Можливість така є, але це тривожна ситуація для команди зі складним турнірним положенням.   

Поділля (Хмельницький)

Прийшли: тр.вор.Медін, в.Кондратюк (Адреналін-ДЮСШ-1 Хмельницький), в.Фастов (Лівий Берег Д1), з.Балан (Титан Одеса ам), з.Азізов (Буковина Д2), з.Заєць (Агробізнес Д2), з.Сєрафімов, п.Савчук (обидва – Поділля юн.), з.Швець (Лівий Берег Д1 ор), п.Кухарук (Нива Тернопіль Д2), п.Панчишин (Буковина Д2), п.Профатило (ФК Бердичів ам.), п.Савін (ФСК Маріуполь Д2), н.Квасов (ФК Кудрівка Д2).

Пішли: в.Непогодов (Улитау Казахстан Д1), з.Сімінін (ФК Тростянець ам), п.Цибульник (Прикарпаття Д2), п./н.Каранга (Кремінь Д2), п./н.Столярчук (Рух Д1 п/ор.), в.Петриченко, з.Пасічник, п.Боженар, п.Костенко, п.Савченко, п.Федоров, п..Каранга, п.Кулакевич.

Всі контрольні матчі:  Нива Вінниця – 1:0 (Шаврін, 80), Нива Вінниця – 2:2 (Лис, 37, Костенко, 51 – Мельник, 34, Борячук, 59), Агробізнес – 1:0 (Корешков, 88), Металіст 1925 – 0:0, Нива Вінниця – 0:2 (Гемега, 21, Чушенко, 30), Пробій – 2:2 (Шаврін, 37, Корешков, 52), Лісне – 1:2 (Квасов, 54 – Куба, 31, Янковський, 36), Лісне – 1:1 (Квасов, 35 – Янковський, 85), ФК Куликів-Білка – 0:0, Полісся – 0:0.

Завдання: «Нині можна ставити найвищі завдання, але треба розуміти, що першочергова мета — побудувати команду гарного рівня та намагатися показувати якісний футбол», – сказав головний тренер Поділля Сергій Ковалець в ексклюзивному інтерв’ю сайту «Український футбол».

Найкраще придбання: Андрій Кухарук 

Артур Валерко: 29-річний Кухарук колись подавав надії в ФК Севастополь, гарно себе проявляв у тернопільській Ниві, Агробізнесі, Вересі. Це різносторонній центральний півзахисник із лідерськими якостями, який може взяти на себе розпасовку, великі обсяги робіт і налагодження якісного переходу від оборони в атаку. Зважаючи на прихід подібних гравців і в інші лінії, можна обережно припустити, що в Ковальця трансферна кампанія пройшла значно успішніше, ніж у конкурентів.  

Найгірша втрата: Дмитро Непогодов

Артур Валерко: Поділля залишило відразу кілька ветеранів – і більшість із них граючі (той же нев’янучий захисник Сімінін зіграв у всіх матчах першого етапу, універсал Цибульник був все ще корисним, могли б грати центрбек Пасічник і центрхав Савченко). Найбільша втрата – голкіпер Непогодов. Колишній воротар збірної Казахстану повернувся «на батьківщину», та ще й у клуб КПЛ. Замінити його буде важко, тому що Задерейко та Фастов були запасними в попередніх своїх командах.  

Дмитро Непогодов, фото: ФК Поділля (Хмельницький)

Оцінка селекції: 6,5

Артур Валерко: оновили фланги захисту та півзахисту, додали якісно нових барв у центральний плацдарм. Досвідчений Квасов складе хорошу конкуренцію та підтримку харизматичному лідеру атак Шавріну. Є, звичайно, втрати, проте й придбання кращі, ніж у багатьох конкурентів.  

Як вони тепер виглядають: 

Артур Валерко: ось тут видно, що не хочуть вилітати – підлатали всі основні проблемні позиції, місцями стали явно сильнішими. Тепер все залежатиме від якості роботи всієї команди та швидкості розуміння гравцями футболу Ковальця.