Піхальонок, Ребров, Лобановський: найкрутіші з тих, хто пограв і за Динамо, і за Шахтар. Ось чого вони досягли
Олександр Піхальонок – вихованець Шахтаря – із Дніпра-1 перейшов у Динамо. Завершилася, ледве досягнувши уваги широкої публіки, одна з найголовніших трансферних саг 2024 року.
Так, це не прямий перехід з одного клубу до табору запеклого суперника, але він унікальний тим, що погоджуючись на нього, Піхальонок відмовив саме Шахтарю. Коли легендарний Луїш Фігу перейшов з Барселони до Реала, під час очного матчу з трибуни «Камп Ноу» в нього жбурнули голову свині…
Коментатор Кирило Круторогов у статті на сайті «Український футбол» розповідає про «наших Луїшів Фігу» – найяскравіших футболістів, які грали за обидві команди.
Валерій Лобановський
- За Динамо: 1959-64 (150 матчів, 43 голи)
- За Шахтар: 1967-1968 (53 матчі, 16 голів)
Грав на позиції нападника і прославився прямими голами з кутових, які в його виконанні назвали «сухий лист». За 5 років у складі киян по одному разу здобув чемпіонство та Кубок СРСР. Жодного трофея у футболці донеччан не мав.
- Вердикт: 1,5 Піхальонки
Як і Піхальонок, Лобановський був гравцем збірної, але вихованцем Динамо, який опинився в Шахтарі транзитом через одеський Чорноморець. Цей маршрут вони подолали спільно з Олегом Базилевичем. Найяскравіші ігрові часи обох припали саме на Динамо.
Валерій Лобановський. Фото: ФК Динамо
Андрій Канчельскіс
- За Динамо: 1988-90 (22 матчі, 1 гол)
- За Шахтар: 1990-91 (21 матч, 3 голи)
Грав на позиції півзахисника. У футболці киян здобув бронзу чемпіонату СРСР, що ніхто не вважав за досягнення.
- Вердикт: 1,5 Піхальонків
Вихованець Зірки з тодішнього Кіровограду провів не надто багато матчів за два роки у складі киян і фактично стільки ж у складі «гірників». Тим не менш, з Шахтаря він перейшов аж до Манчестер Юнайтед за суму еквівалентну 1 мільйону сучасних євро. Став зіркою АПЛ і якийсь час тримав за спиною самого Бекхема! Обрав російське громадянство і виступ за збірну цієї кар’єри. Після початку повномасштабної війни не надто гучно, але, скоріше, підтримує агресорів.
Сергій Ребров
- За Шахтар: 1991-92 (35 матчів, 14 голів)
- За Динамо: 1992-2000, 2005-2008 (360 матчів, 163 голи)
Грав на позиції форварда. Виграв дев’ять чемпіонств України і сім Кубків країни – усі у футболці команди зі столиці
- Вердикт: 10 Піхальонків (максимальний успіх)
Нинішній головний тренер збірної України – уродженець Горлівки, що в Донецькій області і вихованець Шахтаря. Саме там він починав свою професійну кар’єру, добре проявив себе у формально другому (і першому повноцінному) сезоні, після чого кияни забрали талановитого форварда до себе, де він і зробив собі ім’я, зокрема, і в збірній України.
Сергій Ребров. Фото: ФК Динамо
Олег Матвєєв
- За Динамо: 1989-92 (30 матчів, 1 гол)
- За Шахтар: 1992-2000 (172 матчі, 77 голів)
Грав на позиції форварда, здобув 5 срібних медалей чемпіонату України та два Кубки, усі – у складі Шахтаря.
- Вердикт: 3 Піхальонки
У Динамо чемпіон світу серед юнаків переходив з великими надіями, але був гравцем ротації, а в Шахтарі став клубною легендою. Так, він обійшовся без чемпіонських звань, але на той час срібло для «гірників» також було здобутком, тим більше в такій кількості. А в сезоні 1996/97 років Матвєєв ще й виграв звання найкращого бомбардира чемпіонату з 21 голом. Щоправда, на відміну від Піхальонка, до збірної України він не викликався. Вже значно пізніше зізнався, що його перехід до Шахтаря став неформальним обміном між клубами і частиною компенсації за Сергія Реброва.
Олександр Рибка
- За Динамо: 2005-10, 2014-16 (37 матчів)
- За Шахтар: 2011-12 (19 матчів)
Грав на позиції воротаря, здобув два чемпіонства з Динамо і одне з Шахтарем.
- Вердикт: 1 Піхальонок
Уродженець Києва і вихованець академії столичного клубу. Став одним з тих талановитих воротарів, хто не зміг виграти конкуренцію в Олександра Шовковського. До Шахтаря переходив з Оболоні. Після чого відзначився тим, що під час дербі показав середній палець фанатам киян. Залишив донецьку команду, коли був спійманий на допінгу, за що отримав дискваліфікацію. А після її завершення повернувся до Динамо та вибачився перед вболівальниками за свій жест.
Жуніор Мораес
- За Динамо: 2015-18 (85 матчів, 34 голи)
- За Шахтар: 2018-22 (106 матчів, 62 голи)
Грав на позиції центрфорварда, виграв одне чемпіонство з Динамо і два з Шахтарем.
- Вердикт: 6 Піхальонків
Цей випадок чимось схожий на ситуацію Луїша Фігу. Мораесу пропонували продовжити контракт з киянами, він довго думав і тягнув, відкидав підозри у підписанні угоди з Шахтарем, а потім приєднався до «гірників», за що його просто зненавиділи столичні фанати. Свинячу голову не жбурляли, але образливі банери демонстрували, свистіли і кричали різні неприємні слова на його адресу під час матчів. Здається, це ледве не єдиний випадок з усіх, коли вболівальники однієї з команд за такий перехід повісили на гравця ярлик зрадника.
Жуніор Мораес. Фото: ФК Шахтар
Олександр Гладкий
- За Шахтар: 2007-10, 2014-16 (185 матчів, 63 голи)
- За Динамо: 2016-17 (11 матчів, 0 голів)
Грав на позиції центрфорварда, здобув по два чемпіонства та Кубка з Шахтарем, а також Кубок УЄФА.
- Вердикт: 2,5 Піхальонків
Усі кар’єрні успіхи Гладкого пов’язані з донецькою командою. Він був тим гравцем атаки, який подекуди виграв конкуренцію у легіонерів. В принципі, слід визнати, що його друге пришестя в Шахтар було, скоріше, про всяк випадок. Вдруге залишав гірників через непотрібність команді, а от Динамо раптово знадобився. Хоча нетривалий період у Києві виявився для нього абсолютно провальним.
Артур Рудько
- За Динамо: 2009-19 (29 матчів)
- За Шахтар: 2023-понині (1 матч)
Чемпіон України і дворазовий володар Кубка у складі Динамо, чемпіонство плюс Кубок – у складі Шахтаря.
- Вердикт: 0,5 Піхальонків
До свіжого переходу Піхальонка це був єдиний – крім Караваєва – актуальний гравець з нашого матеріалу. Вихованець Динамо, який провів на контракті в першій команді аж 10 років (з перервами на оренди), приєднався до Шахтаря через чотири роки після від’їзду зі столиці. У «гірників» зайняв вакантну позицію глибоко запасного воротаря.