Суперліга стає ближчою: чи гратимуть там українські команди та в якій групі. А що буде з іншими клубами?

Переглядів 65147
Дмитро Вєнков Дмитро Вєнков
6 голосів
Суперліга стає ближчою: чи гратимуть там українські команди та в якій групі. А що буде з іншими клубами?
Емблема Суперліги, фото: Super League
Суперліга повертається у гру. «УФ» оглядає формат змагання, кількість учасників, а також перспективи українських клубів зіграти у новому турнірі.

У четвер, 21 грудня, Суд ЄС ухвалив рішення на користь Суперліги та проти ФІФА й УЄФА, чинних монополістів на проведення світових і європейських турнірів. Це стало новою відправною точкою в реалізації революції у світі європейського футболу.

Сайт «Український футбол» в ексклюзивному матеріалі розповідає про дивізіони, учасників, кількість команд, дату старту Суперліги та шанси українських клубів потрапити вже до пілотного розіграшу турніру.

Що таке футбольна Суперліга

У квітні 2021 року топклуби Європи оголосили про створення окремого футбольного турніру – Суперліги.

Він мав проходити поза егідою УЄФА, яка зараз регулює і проводить, зокрема, єврокубкові турніри – Лігу чемпіонів, Лігу Європи та Лігу Конференцій.

За організацію нового змагання виступили 12 клубів з Англії, Іспанії та Італії:  Арсенал, Ліверпуль, Манчестер Сіті, Манчестер Юнайтед, Тоттенхем, Челсі, Атлетико, Барселона, Реал, Інтер, Мілан та Ювентус.

УЄФА та ФІФА виступили проти створення альтернативної ліги та пригрозили клубам і гравцям, що братимуть участь в Суперлізі, санкціями. Вболівальники по всій Європі також влаштували акції протесту проти проєкту. Зрештою більшість з 12 клубів оголосили про вихід з Суперліги.

Ідеологи революції не заспокоїлись і подали на ФІФА і УЄФА в суд, який постановив, що забороняючи Суперлігу, організації порушують законодавство ЄС про конкуренцію та свободу надання послуг.

Штаб-квартира УЄФА, фото: УЄФА

Здобувши перемогу в суді, організатори Суперліги повідомили про план запустити турнір у 2025 році. А також ознайомили з можливим форматом.

Наразі єдиними відданими учасниками Суперліги є Реал і Барселона. ЗМІ пишуть, що за останні місяці організатори знову зв’язалися з приблизно 60 клубами Європи.

Окрім босів двох іспанських грандів, рішення суду на користь Суперліги привітав президент Наполі Ауреліо Де Лаурентіс. Однак переважна більшість футбольної спільноти засудила намір розколоти європейський футбол.

Проти створення Суперліги висловились, зокрема, керівники Манчестер Юнайтед, Атлетіко та Баварії. І навіть наші львівські Карпати! 

Футбольна Суперліга: формат та учасники

Проєкт Суперліга передбачає участь 64 команд, які поділять на три дивізіони.

Дивізіон Star: 16 команд

Груповий турнір – дві групи по вісім команд з іграми вдома та на виїзді. По чотири найкращі колективи виходять до плей-оф (дві гри вдома та на виїзді), що стартує з 1/4 фіналу. Фінал складається з одного матчу на нейтральному полі.

Дві найгірші команди дивізіону Star вилітають до Дивізіону Gold.

Дивізіон Gold: 16 команд

Груповий турнір – дві групи по вісім команд з іграми вдома та на виїзді. По чотири найкращі колективи виходять до плей-оф (дві гри вдома та на виїзді), що стартує з 1/4 фіналу. Фінал складається з одного матчу на нейтральному полі.

Дві найгірші команди дивізіону Gold вилітають до Дивізіону Blue.

Дивізіон Blue: 32 команди

Груповий турнір – чотири групи по вісім команд, з іграми вдома та на виїзді. По дві найкращі колективи виходять до плей-оф (дві гри вдома та на виїзді), що стартує з 1/4 фіналу. Фінал складається з одного матчу на нейтральному полі.

Дві найкращі команди Дивізіону Blue виходять до Дивізіону Gold. Двадцять найгірших – вилітають, їхнє місце у новому сезоні займуть клуби з європейських ліг з найкращими показниками.

Ман Сіті діючий володар Ліги чемпіонів, фото: Getty Images

Що стосується деяких організаційних моментів, то для забезпечення рівних умов буде запроваджено правила фінансової стійкості та прозорі процеси виконання рішень.

Також Суперліга також планує створити платформу для трансляцій під назвою Unify, яка має бути повністю беплатною для вболівальників.

Таким чином, Суперліга планується як альтернатива трьом чинним єврокубковим турнірам від УЄФА. Організатори наполягають, що календар внутрішніх ліг не буде порушуватися, адже матчі проводитимуться посеред тижня. Тобто проєкт повністю сумісний із національними змаганнями і відкритий для всіх європейських ліг.

Оскільки команди до Суперліги будуть потрапляти на основі успіхів у внутрішніх чемпіонатах, то можна прийти до висновку, що кожна ліга отримає певну кількість квот, аналогічно системі УЄФА.

Чи зіграють українські клуби в Суперлізі?

На презентації проєкту компанією A22 Sports Management, яка займається створенням Суперліги, було вказано, що на перший сезон 2025/26 клуби відберуть «на основі індексу прозорих критеріїв, заснованих на результатах». Поки достеменно невідомо, який саме сенс розробники вкладають у це поняття.

Логічно припустити, що для формування дивізіонів Суперліги в пілотному сезоні організатори будуть подивлятися на рейтинги УЄФА.

На сьогодні Україна посідає 18-ту сходинку в рейтингу асоціацій (однак ця інформація мало що дає, враховуючи вищезгадане питання по квотах), а в клубному рейтингу нашим лідером є Шахтар – 25-те місце. 

Футболісти Шахтаря, фото: ФК Шахтар

Якби було прийняте рішення формувати склад учасників першого сезону Суперліги, орієнтуючись саме на індивідуальний рейтинг клубів, то «гірники» могли б потрапити одразу до Дивізіону Gold.

Зазначимо, що у ЗМІ, принаймні поки, немає ніякої інформації про кваліфікаційні раунди для потрапляння в основний турнір Суперліги.