Тютюн, готелі та ЗМІ: хто такі Кауфман та Грановський та що буде з Чорноморцем

Переглядів 50310
автор Даниіл Вереітін Даниіл Вереітін
6 голосів
Тютюн, готелі та ЗМІ: хто такі Кауфман та Грановський та що буде з Чорноморцем
Роман Григорчук. Фото: ФК Чорноморець
Власники одеського футбольного клубу потрапили в поле зору правоохоронних органів та можуть опинитися за гратами

Справа Андрія Павелка та Юрія Запісоцького сьогодні не єдина, яка пов’язана з українським футболом. У вівторок НАБУ та САП затримали одеських бізнесменів Бориса Кауфмана та Олександра Грановського. Їм висунули підозру у створенні корупційних схем з незаконного відчуження комунального майна. 

Таким чином, під загрозою опиняється доля футбольного клубу Чорноморець, яким володіють бізнесмени. «Український футбол» розповідає, хто такі Кауфман та Грановський і чи реально врятувати Чорноморець.

Банкіри з ароматом тютюну

На бізнес-арені цей тандем з’явився вже давно. Можна тільки здогадуватися, як Кауфману та Грановському вдалося заволодіти правом власності на Одеський аеропорт та кілька престижних готелів (Лондонська, Бристоль, Пассаж, Президент Готель). Ймовірно, саме це і розслідують детективи НАБУ та САП. 

Крім цих цінних активів, Кауфман та Грановський пробували грати в банкірів. Їм належав регіональний банк «Фінбанк» та «Платінум банк». Обидва оголошені банкрутами. Причому, «Фінбанк» попросив дозволу на закриття 28 лютого поточного року, вже після повномасштабного вторгнення рашистів. Але рішення акціонерів було ухвалено ще раніше – на зборах 1 лютого.

Борис Кауфман. Фото: Google

Якщо ви пам’ятаєте горілку Мягков, то її виробляв лікеро-горілчаний завод, який також належав Кауфману та Грановському. Але головний актив, разом із готелями – тютюнова компанія «Тедіс», яка постачає найбільше цигарок на український ринок.

Станом на 2021 рік в штаті «Тедіса» працювало 2500 людей, у них 35 регіональних відділень, які постачають цигарки компаніям, які вже перепродають їх кінцевим пунктам продажу. «Тедіс» у складних стосунках з Антимонопольним комітетом України, який завів справу у 2016 році. Тоді бізнесмени були оштрафовані на 431 мільйон гривень, які виплачували до 2020 року. Словом, бізнес-діяльність «Тедіса» не завжди була в дружніх стосунках із законом.

Ще у власності цих бізнесменів у різні роки був один з одеських телеканалів та статусний журнал Фокус. 

Порятунок Чорноморця чи крок у безодню?

Чутки про продаж Чорноморця ширились Бог знає скільки років, але до горя усіх вболівальників одеського клубу, далі розмов справа не йшла. Все вирішилося лише у грудні 2021 року, коли продаж клубу було завершено офіційно. Леонід Клімов, одіозний регіонал, перестав володіти головною футбольною перлиною Одеси.

Нові власники повернули тренера-символа, Романа Григорчука та почали будувати новий клуб. У менеджменті знайшлося місце і давньому знайомому Кауфмана та Грановського, а разом і з ними, і усіх українських футбольних вболівальників, Володимиру Генінсону. Він посів посаду віце-президента клубу та після цього Чорноморець заграв новими барвами, як в соцмережах, так і на трансферному ринку. 

Олександр Грановський. Фото: Google

Навіть в умовах повномасштабної війни до Одеси приїхали легіонери, що цілком можна вважати мірилом професіоналізму менеджменту клубу.

Але тепер, зважаючи на нещодавні арешти, виникає питання: яке майбутнє в Чорноморця? Історія українського футболу знає ситуації, коли толковий менеджмент впродовж року тягнув клуб на своїх плечах, акумулюючи гроші спонсорів та інвестуючи власні. Наприклад, так робив Вардан Ісралеян в часи кам’янської Сталі. Або Мирон Маркевич, коли очолював Дніпро.

Але є і зворотній бік медалі. Зокрема, та ж таки історія знає приклади Металіста епохи Курченка, Арсеналу – Оніщенка, Кривбасу-2013, донецького Металурга Тарути, Дніпра Коломойського… Перелік настільки великий, що не хочеться засмучуватись, продовжуючи його.

Хто може придбати Чорноморець?

Не виключено, що й Леонід Клімов. Таким жестом він продемонструє критикам, мовляв, дивіться, вам не подобалося моє керівництво, так ось я продав клуб. Але тепер, коли він в небезпеці, я готовий його врятувати.

Достеменно невідомо, за скільки Клімов продав Чорноморець Кауфману та Грановському, але у випадку, якщо НАБУ та САП дотиснуть бізнесменів, клуб може бути виставленим на продаж. Тоді Клімов цілком може повернути його за значно меншу суму.

Серед інших осіб, які фігурували як бажаючі придбати клуб, називалося ім’я президента Олімпіка Владислава Гельзіна, але наразі він перебуває під санкціями УАФ та не може займатися футбольною діяльністю. І тоді, коли велися ці розмови, ще одним учасником оборудки називали американську компанію Allrise Capital. Ця контора володіє стадіоном Чорноморець, а Vertex Group Кауфмана-Грановського орендує цей стадіон за символічні кошти.

Представник Allrise Capital Сергій Бурка тоді казав, що у компанії були амбіції об’єднати бренд Чорноморця під однією власністю. Нібито, компанія була готова викупити стадіон, базу, академію та сам клуб. Якщо ці наміри збереглися сьогодні, то для вболівальників Чорноморця не все так погано. Тим паче, що крапку у справі зі звинуваченнями Кауфману та Грановському ще не поставлено.

Данило Вереітін