У Довбика — вже 20 голів у Ла Лізі. А який рекорд українських легіонерів за голами в сезоні за всю історію та при чому тут Шева?

Переглядів 11530
автор Кирило Круторогов Кирило Круторогов
12 голосів
У Довбика — вже 20 голів у Ла Лізі. А який рекорд українських легіонерів за голами в сезоні за всю історію та при чому тут Шева?
Артем Довбик та Андрій Шевченко. Колаж «Український футбол»
Форвард Жирони в своєму дебютному сезоні в топ-чемпіонаті претендує на звання найкращого бомбардира Прімери. А хто з наших здобував цю індивідуальну нагороду в інших лігах – у матеріалі «УФ».

Вперше років за 20 українець претендує на звання найкращого бомбардира одного з провідних чемпіонатів світу. Андрій Шевченко нині завершив кар’єру гравця, призупинив роботу тренера та очолив УАФ. А його підопічний виявився гідним учнем – і в Іспанії вже вивчили, як правильно вимовляти Dovbyk.

Напередодні Артем Довбик відзначився своїм вже 20-м голом у Ла Лізі. Між іншим, він є другим українцем, який у ХХІ столітті забивав два або більше голів у ворота Барси. Знаєте хто перший? Олександр Гладкий! Якщо що, Шевченко оформлював хет-трик у матчі з каталонцями ще у 20-му столітті. 

Коментатор Кирило Круторогов у статті на сайті «Український футбол» розповідає про українських футболістів, які ставали найкращими бомбардирами сезону в чемпіонатах різних країн. 

Одразу двоє українців ставали найкращими в чемпіонаті Естонії, один з них встановив рекорд серед українців

Першим з наших кому підкорилося це досягнення був Сергій Морозов (повний тезка, на жаль, вже нині покійного заслуженого тренера України та колишнього експерта телеканалів Футбол 1/2/3) майже 30 років тому – у 1995. Вихованець донецького Шахтаря багато забивав за миколаївський Суднобудівник, а після розпаду СРСР поїхав підкорювати Угорщину і виступав за МТК та Халадаш. 

Потім повернувся на батьківщину і пограв у новоствореному чемпіонаті незалежної України за сімферопольську Таврію та запорізький Металург. У 1994 році звідти перейшов до естонської Лантани, де несподівано вистрілив 25 голами в 20 матчах та став найкращим бомбардиром вищої ліги країни. Потім ще трохи пограв за Торпедо з Риги і невдовзі завершив кар’єру у 2000 році. 

У 2018 році це звання виграв й інший українець – Роман Дебелко. Причому він перевершив свого українського попередника в результативності і вистрілив 28 голами у футболці Левадії. 

До речі, це є рекордом за кількістю забитих голів упродовж одного сезону серед всіх українських футболістів, що виступали за кордоном. 

Однак ніколи потім йому не вдавалося відзначитися хоча би десятьма голами за сезон. Ані в Карпатах, ані в Ризі, ані в білоруському Шахтарі, ані в Кривбасі, за який він виступає нині.  

Єдиний найкращий бомбардир топ-чемпіонату, але дворазовий

Андрій Шевченко, беззаперечно, найкращий футболіст України з часів здобуття незалежності. Він вигравав Лігу чемпіонів та італійську Серію А. А ще двічі ставав найкращим бомбардиром цього турніру. Вперше – у своєму дебютному сезоні на цьому рівні після переходу з Динамо. Тож Довбик може повторити досягнення саме Андрія Миколайовича. Шева тоді відзначився 24 голами (8 яких з пенальті) та на один гол випередив не менш легендарного аргентинця Габріеля Батістуту. 

Вдруге Шевченко виграв цю нагороду в сезоні 2003-2004 років і знову з 24 забитими голами, тепер вже з пенальті був лише один. А випередив український голеадор тоді на один гол Альберто Джилардіно з Парми. 

Не заграв у Динамо, але став найкращим бомбардиром чемпіонату Угорщини, виступаючи за дві різні команди 

Вихованець Поділля Ігор Ніченко після яскравого сезону в складі команди з Хмельницького в 1989-му отримав запрошення від київського Динамо, але провів у складі столичної команди лише один матч та поїхав у Металіст. У Харкові з результативністю не складалося. На відміну від херсонського Кристала та Кривбасу, звідки він вирушив до угорського Штадлера. Спершу забив 8 голів у 9 матчах місцевої ліги, а в наступному сезоні відзначився ще стількома ж за півсезону, після чого отримав запрошення до Ференцвароша. У їхньому складі за друге коло забив ще 10 і з 18 голами став найкращим бомбардиром чемпіонату Угорщини та чемпіоном країни. 

Перш ніж підкорити серця фанатів Карпат став найкращим бомбардиром Литви та перейшов до росії

Сергій Кузнєцов, якого ми пам’ятаємо за виступами у складі Карпат та Севастополя народився у Харкові, але здобував футбольну освіту в угорському Ференцвароші, а починав професійну кар’єру у фінському Йокеріті. У 2004 році він опинився у Шерифі та поїхав по орендах. Спершу була Ворскла-Нафтогаз, за яку він не забив ані голу, а потім литовська Ветра з Вільнюса. У її футболці Кузнєцов відзначився 18 голами за сезон, став найкращим бомбардиром та перебрався в російську Носту, в якої згодом Карпати і купили його за 200 тисяч євро.  

Став найкращим бомбардиром Казахстану, а потім ніби наврочили

Есеола забивав у Першій лізі України за чернігівську Десну та київський Арсенал. Але в УПЛ у складі Олександрії та Зірки справи в цьому сенсі складалися так собі. А от в Казахстані у нього на початку все було добре. Чимало голів у складі Акжайика, запрошення від амбітного Кайрата і статус найкращого бомбардира 2019 року з 19 голами. Після того з Адерінсолою ніби щось сталося. В двох наступних сезонах він забивав по два голи. А потім змінив пʼять команд і не зміг відзначитися жодного разу. Ніби «пошепотіли» якісь злостивці Кайрата або персонально Есеоли. 

В Грузії вдалося стати найкращим бомбардиром з найменшою кількістю голів

У 2020 році Микола Ковталюк забив лише 10 м’ячів за Ділу, але й цього вистачило, аби стати найкращим бомбардиром чемпіонату. Це найменша кількість голів серед усіх наших найкращих бомбардирів. Потім Ковталюк пограв у Казахстані, повернувся до Діли та допоміг їй вибити з Ліги конференцій Ворсклу. А з цієї зими виступає саме у складі полтавців і поки що забив лише 1 гол в УПЛ.