В Англії з'явився ще один українець. Грає за клуб Елтона Джона. Прізвище — Шевченко

Переглядів 54837
Артур Валерко Артур Валерко
11 голосів
В Англії з'явився ще один українець. Грає за клуб Елтона Джона. Прізвище — Шевченко
Андрій і Крістіан Шевченки, колаж: «Український футбол»
Крістіан Шевченко пройшов академію Челсі, а зараз виступає за юнацький склад Уотфорда – клубу Чемпіоншипу. Крім Русина в Сандерленді та Кухаревича в Суонсі, нам є на кого поглядати в найсильнішій Першій лізі світу. Проте які перспективи в сина легенди українського футболу? Розбирався «УФ».

11 листопада 2006 року тому Челсі, який боровся з МЮ за чемпіонський титул, розгромив одного з аутсайдерів АПЛ ‒ Уотфорд ‒ з рахунком 4:0. Андрій Шевченко забив на «Стемфорд Брідж» важливий третій м’яч відразу ж після перерви, відсвяткувавши його в стилі Бебето та Ромаріо. Коментаторам відразу стало ясно – важлива подія сталася в житті лідера збірної України з футболу. 

Шева святкував народження напередодні, 10 листопада 2006 року, свого другого сина Крістіана. Є своя краса в історичних рекурсіях – уже в наші часи Уотфорд, у ворота якого забивав Андрій у позаминулому десятилітті, підписав його сина Крістіана, на честь якого Шевченко-старший, Лемпард, Баллак і Дрогба «колихали» традиційне немовляче привітання. 

Зараз 17-річного юнака вже викликали в юнацьку збірну України U-19, а основну команду він має обрати також з-поміж США та Англії. Сайт «Український футбол» розбирається, який футболіст виходить із сина володаря «Золотого м’яча» та рекордсмена-голеадора національної команди України.

Шева прекрасно грав проти Уотфорда, проте гравців його рівня в клубі не було, мабуть, ніколи

Для Андрія Шевченка Уотфорд – пересічний суперник: він грав проти цього клубу двічі в сезоні 2006/07, Челсі виграв – 4:0 вдома та 1:0 на виїзді. Шева, крім власного голу, в цих двох матчах віддав ще три результативних передачі (під два голи Дрогба в Лондоні та під переможний Калу в Уотфорді). 

За підсумками того сезону Челсі посів друге місце в чемпіонаті Англії вслід за МЮ, Уотфорд – вилетів із останнього місця з Прем’єр-ліги. За наступних 15 років Уотфорд по два рази підіймався в АПЛ і опускався з неї. Наразі є середняком Чемпіоншипу – минулого сезону був на 11-му місці, в поточному йде на 16-му серед 24 учасників.

Уотфорд – клуб із значною 142-річною історією, найвищими досягненнями якого є звання віце-чемпіона Англії 1983 року та два виходи в фінал Кубка Футбольної асоціації в 1984 та 2019 роках. Найвідоміший вболівальник Уотфорда – Елтон Джон. Свого часу співак навіть був власником і президентом клубу. 

Наразі італо-англійський бізнесмен Джино Поццо є офіційним власником Уотфорда. Представник відомої династії, яка займалася продажом господарського устаткування та інвестиційними проектами. Його батько Джампаоло і зараз є на батьківщині президентом Удінезе, також колись володів іспанською Гранадою, яку продав у підсумку китайцям. 

Уотфорд намагається успадкувати найкраще від скіллів і умінь Удінезе – а саме сильний скаутинг, прокачка гравців і подальший вигідний продаж. Уже в наші часи Уотфорд вигідно продав на підвищення Рішарлісона та Абдулая Дукуре (Евертон), Жуана Педро (Брайтон), Лукебакіо (Герта). Загалом же від 2012 року, коли Уотфорд став власністю родини Поццо, в топ-25 рекордних продажів - 24 здійснені саме при них. Наприклад, екс-нападник Зорі Еммануель Денніс Бонавентуре був куплений у Брюгге за 4 млн. євро, а проданий у Ноттінгем – майже за 15.

Еммануель Денніс Бонавентуре, фото: ФК Ноттінгем Форест

Найвидатніші персоналії в історії Уотфорда ‒ Грем Тейлор (менеджер), Джон Барнс, Лютер Бліссетт, Іан Болтон, Росс Дженкінс, Трой Діні, Девід Джеймс. В оренди в Уотфорд інколи потрапляли персоналії рівня Бена Фостера та Тома Клеверлі – саме ці двоє стали, напевно, найуспішнішими в адаптації на новому місці. Проте гравців рівня «Золотого м’яча» та Андрія Шевченка тут все-таки ніколи не бувало.

Крістіан ніколи не називався в списках мега-супер-талантів, але футбольну освіту отримав значну

Другий син нападника Челсі народився в Лондоні й був вільний у своєму виборі – батько в інтерв’ю завжди підкреслював, що не буде нав’язувати Крістіану вибір ні в клубних справах, ні в пріоритетах у професії. Відомо, що Шевченко-молодший займався в академії Челсі – в 2020 році в інтерв’ю про це говорив і Андрій Миколайович. 

Наприкінці минулого року преса повідомляла, що Крістіан Шевченко перейде в Тоттенхем. Інсайдер Ігор Циганик навіть конкретизував – контракт підписано, син Шеви займатиметься під керівництвом Яя Туре. Проте насправді навесні цього року стало відомо, що Крістіан опинився в Уотфорді. Про це офіційно не оголошувалося, лише в інстаграмі самого сина Шевченка було виставлено фото голу ударом головою Крістіана в формі нового клубу проти Лестера. Просто так, без деталізації.

Крістіан Шевченко забиває Лестеру, фото: Instagram

Що цікаво, так само без додаткових оголошень в Уотфорді опинився інший колишній гравець академії Челсі – син футболіста з Тернопільщини Іван Струк. 

У липні 2023 року юний нападник Крістіан Шевченко з татом, мамою та старшим братом Джорданом в офісі Уотфорда підписав, судячи зі всього, свій перший професіональний контракт із футбольним клубом. 

Син Шевченка – також нападник, але до успіхів батька він поки лише рухається

Основна позиція Крістіана – центрфорвард, але може зіграти також із глибини та вінгера. За юнацьку команду Уотфорда в Лізі розвитку U-18 чемпіонату Англії цього сезону Шевченко-молодший провів три матчі: 

  • 30 вересня зіграв 24 хвилини в матчі Брістоль Сіті – Уотфорд (2:1) як центрфорвард
  • 7 жовтня провів 26 хвилин у грі Уотфорд – Суонсі Сіті (1:2) як правий вінгер
  • 28 жовтня відіграв 38 хвилин у матчі Міллуол – Уотфорд (0:3) як лівий вінгер

Провідний тренер команд U-18 клубної академії Уотфорда Том Клеверлі, недавній півзахисник першої клубної команди та колишній гравець збірної Англії, координує виступи U-18 в усіх турнірах і видає рекомендації гравцям, яких спробують у старших за віком складах. Крістіана в цьому переліку поки нема, як і Струка. 

Крістіан Шевченко і його родина, фото: Instagram

Найбільш яскравий слід у англійському юнацькому футболі серед гравців, хоч якось причетних до України, залишає наразі захисник Уеслі Окодува – син колишнього форварда Ворскли, Арсеналу, Динамо та Шахтаря. Більше того, юніор нігерійського походження із Вулвз уже постійно викликається в збірну Англії U-16!

А що мав сам Андрій Шевченко в 17 років?

Юний Шева грав на той момент за Динамо-2 – в 31 матчі Першої ліги відзначився 12 голами. Він уже викликався в юніорську збірну України, а в 1994-му забив у ворота ровесників із Нідерландів (пам’ятний матч юніорських збірних у Львові закінчився внічию 2:2, в гостей грали Клюйверт, Зеєдорф, Зенден, Брюггінк і кілька інших зірок). 

Уже восени 1994-го Шева став гравцем основи Динамо, далі забивав у Лізі чемпіонів Баварії, а 25 травня 1995 року дебютував у національній збірній України. Крістіан лише на початку такого шляху, але, звісно, побажаємо йому прориву в першу команду Уотфорда й поверненню його клубу в АПЛ. Мудрик, Зінченко, Миколенко, Забарний, Ярмолюк, Русин, Тутеров… Для нас тепер у списку стеження ще один гравець. 

Тімур Тутеров, фото: ФК Сандерленд

До слова, уродженець Лондона Крістіан Шевченко може здобути британське підданство, за маминим родоводом має нагоду претендувати на громадянство США та, можливо, навіть Польщі, за батьковим – на українське. Шева в інтерв’ю британським ЗМІ поки віджартовувався: на кшталт, хочу якнайшвидше дочекатися часів, коли в Крістіана буде вибір між цими всіма збірними:)

Ми-то не сумніваємося – в випадку, якщо Крістіан вийде на перші ролі в своєму нинішньому клубі й заявить про себе в Англії, наша збірна не стане ловити ґав.