«70% того, що знаю про футбол, навчився у Папшуна»: українець розповів про тренера, якого хочуть Динамо і Шахтар
Українські вболівальники люблять критикувати головних тренерів Динамо та Шахтаря за результати. Особливо часто фахівців, які не виправдовують очікувань, називають «фізруками».
У четвер, 19 жовтня, з’явилася інформація про інтерес Динамо та Шахтаря до справжнього фізрука у прямому сенсі цього слова – Марек Папшун до того, як очолити Ракув та вивести його у лідери польського футболу, працював 15 років звичайним вчителем фізкультури та історії у школі в Зомбках (місто з 29 тисячами мешканців поблизу Варшави).
Хто він, цей Марек Папшун, який створив справжню польську «Попелюшку»? Щоб отримати відповідь на це питання, редактор сайту «Український футбол» Євгеній Чепур поспілкувався з півзахисником Дніпра-1 Русланом Бабенком, який рік провів у Ракуві під керівництвом Марека Папшуна та дізнався:
- яку тактику полюбляє фахівець
- що дозволяє йому прогресувати та звертати на себе увагу більш заможних клубів
- наскільки важкі тренування у нього
- що він дає у плані розуміння футболу
- що може змусити поляка приїхати в Україну під час війни
«Папшун – великий трудоголік, у якого всі футболісти прогресують»
– Фізрук-чемпіон, у прямому сенсі, який усі команди змушує прогресувати. У чому секрет Марека?
– Насамперед, він великий трудоголік. Папшун дуже багато працює, він з кожного футболіста вичавлює максимум. І кожен гравець у нього обов'язково росте і розвивається. Якщо він бачить, що футболіст не прогресує, він одразу з ним прощається. Це те, що я зрозумів за рік роботи з ним.
Руслан Бабенко. Фото: ФК Ракув
- Якої тактики дотримується Папшун?
– У нього є своє бачення футболу. В основному, він грає 3-4-3. Це атакувальний стиль гри. У нього є своє бачення і, якщо хтось там щось неправильно робить, він дуже часто зупиняє тренування і водить за руку по полю, вказуючи на помилки тощо. Дуже багато теорії та аналізу гри в нього
- Наскільки тренування в нього важкі?
– Дуже важкі тренування. У нього реально хороша інтенсивність, маленькі паузи. Там багато помічників, тренерів, і вони завжди їздять на якісь стажування. Видно, що вони живуть футболом, і проводять на базі вісім-десять годин щодня точно.
«Хоча я працював з Хуанде Рамосом, 60-70% того, що знаю про футбол, навчився у Папшуна»
– Що цікавого Папшун дає в плані розуміння футболу?
– Я зрозумів, напевно, за два-три роки після того, як із ним попрацював, що те, що я знаю про футбол, напевно, відсотків 60-70, це я навчився в нього. Хоча я працював із Хуанде Рамосом і в Норвегії в мене був гарний тренер, і там гарний рівень футболу. Але в нього я навчився відсотків 60-70 того, що знаю у футболі. Що саме ви запитали? Ще раз я продовжу.
Він вимагав, щоб футболісти діяли відносно м'яча, і кожен футболіст повинен відповідати за свою ділянку поля.
І дуже багато дрібниць, які показані на теорії стосовно правильного розташування корпусу, і прийом м'яча має бути завжди в правильний бік, максимальна кількість тих самих трикутників на футбольному полі. Знаєте, коли я був у команді, дуже було важко з ним працювати, тому що там було багато вимог. Але через якийсь час я зрозумів, що це топ рівень.
– А як Папшун узагалі створив колектив, який виграв чемпіонат і зараз один із лідерів у Польщі? Адже він сам у футбол не грав і працював звичайним учителем фізкультури.
– Тут важливо, що ще й команда, клуб прогресують. Вони були в Першій лізі, потім вийшли у Вищу лігу, і постійно прогресували. І тренер, і президент збільшували і рівень футболістів, і зарплати, і багато чого. Серйозну роботу було проведено і з персоналом - приходили хлопці, які фізіотерапевтами працюють у національній збірній, і в Кракові.
Те, що він створив, це супер. Але була пророблена колосальна робота. Видно було, що ти приїжджаєш на базу о десятій ранку, а він із восьмої вже там, і завжди до пізнього вечора працював. Вони всі дуже багато працювали, щоб досягти такого результату.
«Папшун у повній бойовій готовності та чекає пропозицій»
– А чому Папшун пішов тоді з Ракува, якщо виконав таку роботу і досяг високих результатів?
– Я з ним іноді листуюся. Вітаємо один одного з різними святами й успіхами. Але чому пішов із команди, я не знаю. Буквально місяць тому з ним листувався. Я запитав, як у нього справи і чи на паузі тренерська кар'єра. Він сказав, що ні і він у повній бойовій готовності та чекає пропозицій.
Як я зрозумів, то він, напевно, чекав пропозиції від національної збірної Польщі. Але там обрали іншого тренера.
Марек Папшун. фото: ФК Ракув
– Чи може бути правдою, що інтерес до Марека справді виявляють Динамо і Шахтар?
– Не знаю, але думаю, якби він прийшов, то «каші б не зіпсував» точно. Він дуже кваліфікований тренер.
– Що може спонукати його приїхати в Динамо чи в Шахтар, у країну, де йде війна?
– На цю тему з ним не листувався. У будь-якому разі Динамо і Шахтар - це дуже хороший рівень.