«Бєсєдін і Кухаревич за класом не дотягують до Дніпра-1»: експерти пояснили, як жити без Довбика і чому тут опинився Філіппов

Переглядів 3130
автор Євген Чепур Євген Чепур
14 голосів
«Бєсєдін і Кухаревич за класом не дотягують до Дніпра-1»: експерти пояснили, як жити без Довбика і чому тут опинився Філіппов
Олександр Філіппов. Фото: СК Дніпро-1
Артем Франков, Олег Федорчук, Андрій Воробей та Олег Венглинський поділилися своєю думкою про те, хто може замінити Артема Довбика, який пішов у каталонську Жирону.

Дніпро-1 втратив свою головну ударну силу і найкращого бомбардира минулого сезону УПЛ ‒ Артема Довбика, який став одноклубником Віктора Циганкова у Жироні.

Команда Олександра Кучера зіткнулася зі справді складним завданням – знайти рівноцінну заміну своєму голеадору. У трьох матчах після Довбика жоден нападник Дніпра-1 не зміг відзначитися голом. Запрошений із Сент-Трюйдена Філіппов – у їхньому числі. 

Як дніпровський колектив вийде із ситуації? Хто із нападників чемпіонату України може посилити команду? Можливо, варто повернути наших нападників, які виступають за кордоном? Чи ризикнути і знову дати шанс Владиславу Супрязі?

З цими та іншими питаннями журналіст сайту «Український футбол» Євген Чепур звернувся до наших експертів:

  • Артема Франкова – багаторічного головного редактора журналу «Футбол»..
  • Олега Федорчука – колишнього головного тренера Таврії, Оболоні та низки інших вітчизняних клубів.
  • Андрія Воробея – екс-форварда збірної України, Дніпра та донецького Шахтаря.
  • Олега Венглинського – колишнього нападника національної команди нашої країни, київського Динамо та Дніпра.

«Дніпро-1 був думками в Лізі чемпіонів і в такому випадку Довбика не продавав би»

– Філіппов посилив Дніпро-1. Логічно? Коли він заграє на рівні очікувань?

Франков: У часи Десни це був прекрасний нападник – добре скоординований, забивав у нестандартних ситуаціях, знаходив вихід із складних положень. Питання тільки в одному – як швидко Дніпро-1 зможе його інтегрувати й вивести на свою форму. 

Федорчук: Філіппова добре пам'ятаю по Краматорську. Потім він у Десні був. Він мало грав, але дуже яскраво та швидко. А в якому стані він зараз? Адже він довго не мав стабільної ігрової практики. Дніпру-1 потрібен форвард, який зараз гратиме. Тож не знаю, нічого не можу сказати. Перші матчі – це «розкачка», далі побачимо. Взагалі, той Філіппов, який був у Десні – класний варіант. За фізикою не схожий на Довбика, а от за манерою – є щось спільне: із ударом та індивідуально добре грає

Олександр Філіппов. Фото: СК Дніпро-1

Воробей: Це той випадок, коли треба було терміново вирішувати. Проте, думаю, такого гравця, як Філіппов, у клубі знали давно. 

Венглинський: Думаю, в Дніпрі-1 планували підписати саме Філіппова. Тепер йому належить себе проявити – і якомога швидко. Це важко, але сезон у розпалі й треба швидше включатися в допомогу команді. 

– Дніпро-1 знав, що Довбик піде, але не придбав завчасно йому заміну. Чому?

Франков: Можливо, у них не було остаточної впевненості [у тому, що Артем Довбик піде]. Проблема в тому, що у Дніпрі-1 не приймаються рішення одноосібно. І через це, зокрема, до останнього моменту існувала неясність, піде Довбик чи ні. 

Як і у ФК Дніпро, яке свого часу представляло місто Дніпро, так і у Дніпра-1, який певною мірою є його спадкоємцем, хай не юридичним, є ті ж недоліки. Іноді рішення у клубі не виглядають логічними.

Зараз, справді, у будь-якого вболівальника виникає логічне питання: «Хлопці, а що далі ви робитимете без провідного нападника?» Не кажучи вже про те, що серйозний клуб взагалі повинен мати на кожну позицію двох людей. І хто ж на цій позиції за Довбиком? Крім зовсім молодого таланта Ківінди, нікого не було.

Федорчук: Ми маємо розпочати розмову з того, що є три варіанти вирішення проблеми. Всі клуби постійно стикаються з тими самими історіями, починаючи з Барселони після Мессі. 

Перший варіант – це купувати одразу дорогого футболіста на його місце. Другий – найпоширеніший ‒ готувати заміну, як це робив Шахтар. Третій ‒ нічого не робити і чекати, що хтось, як-то кажуть, вистрілить. Але це занадто прогресивна методика для клубів без конкретних завдань.

Згадаємо: взагалі поява у Дніпрі-1 Довбика – це було скоріше питання реабілітації форварда. Він втратив форму і треба було її набрати. Тобто, це був тимчасовий проект. І тим більше 50% прав мав Мідтюллан. Тому було зрозуміло, що Довбик тут ненадовго. Але питання, звісно, чому Дніпро-1 не підстрахувався ще перед початком сезону, досить жорстко стоїть. Зараз Філіппов приходить точно так, як і Довбик – з потребою перезавантажитися. І ніхто не дасть гарантії, коли він вийде на бойову форму й почне забивати.

Воробей: Це вже питання до керівництва. Але мені здається, що Дніпро-1 таки був думками в Лізі чемпіонів. Напевно, у клубі розраховували туди пройти і навряд чи планували в такому випадку Довбика продавати.

Венглинський: Так, для мене це дивно, бо всі чудово розуміли, що Довбик уже на виданні. Залишалося лише питання часу, коли його продадуть. Ця епопея ще триває з минулого року. Я вважаю, що можна було спокійно знайти заміну. Зрозуміло, що якісного легіонера важко зараз знайти у цей час. Але тут, на українському ринку, всіх молодих можна було раніше взяти. Це прокол та недоробка.

«Вінгер в атаці – вихід на одну-дві гри, потрібен був центрфорвард – тому знадобився Філіппов»

– Може бути виходом переведення в атаку когось із півзахисників, як Білл, Третьяков чи Гуцуляк?

Франков: Гуцуляка пробували у нападі. Це було, якщо я не помиляюся, в одному із матчів із АЕКом (Ларнака) минулого сезону. Нічого це нам не дало. 

Федорчук: Чимало фахівців вважають, що футболісту, старшому 24-25 років, дуже складно змінювати позицію. Таких випадків, коли гравець успішно змінив амплуа дуже мало.

Довбик – це типовий потужний форвард, який може просто сам вирішити питання, момент створити, продавити, вбігти з другої зони, з першої зони. А Гуцуляк і Третьяков в іншій манері грають. Тоді доведеться міняти гру – м'яч внизу тримати.

Всі інші футболісти (Гуцуляк і Третьяков, – прим. Є.Ч.) за всю кар'єру менше забивають, ніж Довбик за сезон. А вміння забивати – це також талант. Це не тренується, це чуття. Це швидке рішення щодо прийняття рішення. 

Олексій Гуцуляк. Фото: СК Дніпро-1

Воробей: Думаю, ні. Дніпро-1 за такою схемою ще не може грати. Потрібен у будь-якому разі якийсь саме центральний нападник типу. Тому знадобився Філіппов.

Венглинський: Так можна одну-дві гри перекрити, але там має грати нападник, який знає, як діяти у цій позиції, у різних фазах. Якщо брати того ж таки Гуцуляка, то він більше любить грати на просторі, без такої щільної персональної опіки. Третьяков більшою мірою може зіграти на швидкості, може втекти – а зараз він травмувався і вибув надовго. Залишається Філіппов – чекати, коли він ввійде в робочий ритм

«Русина, Климчука, Сидорова Дніпро-1 мав на олівці. Але вибрав саме Філіппова»

– Хто із УПЛ може бути достатнім посиленням для Дніпра-1? Може, Назарій Русин із Зорі? Климчук із Руху? Чи Сидоров із запорізького Металурга, якого Дніпро-1 «вів», був би доречним?

Франков: Де взагалі вільні форварди валяються? Той же Назарій Русин не центральний нападник більшою мірою, тут питання, що він сам собі думає. Він уже був у Дніпрі-1 і не проявив себе.

У тому-то й річ, що в УПЛ більше нікого. Що, Динамо Владислава Ваната віддасть? Свого єдиного, який забиває у кожному матчі? Та ні, звісно. Тут швидше, можна було довіритися Євгену Краснікову, що він візьме і притягне все-таки якогось невідомого нападника, але готового до вживання, як це не раз відбувалося у харківському Металісті.

Але ми ж із вами чули останні заяви, передані Цигаником від Краснікова. 

Федорчук: Сидоров – це невідомий об'єкт для УПЛ, який яскраво засвітився у нижчих лігах. Так, цей футболіст може вистрілити так само, як Твердохліб. Але є футболісти, які вже зараз готові. 

Минулого сезону я казав, що Дніпру-1 треба звернути увагу на нападаючого Руху Климчука. Він добре рухається, з хорошим ударом. Але я думаю, що Дніпро-1 проґавив момент, коли можна було купити Юрія умовно до мільйона євро, а зараз менше двох, мабуть, уже ніхто продавати не стане.

Прядун ‒ яскраво виражений бігун. Може відірватися, але його клас на сьогодні набагато нижчий за Довбика. Думаю, що його тренерський штаб дніпрян знає і, якби вони хотіли, він був би вже в команді.

Назарій Русин – це гравець епізоду, який може поставити крапку. А це все футболісти, які трохи не дотягують до тих функцій, які мав Довбик. Такого плану вимальовується в Динамо нападник Ванат. Але хто ж його віддасть?

Воробей: Це все найперспективніші гравці. Русин? Він міг би в принципі замінити Довбика.

Венглинський: Думаю, у них на олівці були і перший, і другий, і третій. Але вибрали саме Філіппова. Це був якісний нападник. Але зараз багато часу пропустив. Я думаю, треба його трохи реанімувати до наших реалій футболу.

«Ні Бєсєдін, ні Кухаревич за манерою, класом не дотягують до Дніпра-1»

– Хто ще із наших гравців за кордоном зможе зайняти місце Довбика в атаці команди Кучера? Кухаревич, Бесєдін, наприклад? Чи Безус, який не форвард, але забиває дуже багато за Омонію у єврокубках?

Франков: Чи посилить? Ще давайте Ярмолюка, який у Брентфорді, згадаємо. Ми ж про форвардів, вірно?

Це непоганий шахтарський спосіб, але, я сказав би, себе він не виправдав. Бо не можу сказати, що хлопці добряче піднялися в Шахтарі.

Дніпро-1, звичайно, мало вживати якихось запеклих заходів, щоб замінити Довбика. Проте це не той випадок, коли варто Дніпру-1 захотіти і будь-який українець у його розпорядженні, де б він. У Філіппова виникли проблеми за кордоном, йому треба була ігрова практика, от він і погодився.

Але в клубу зараз з'явилися певні гроші за трансфер Довбика, але це багато тільки за нашими мірками. Це не для покупки якогось західного нападаючого. Та й хто до нас поїде під час війни? Логічно, що вони когось із українців все-таки спробували на цій позиції.

Артем Довбик. фото: ФК Жирона

Федорчук: Я думаю, треба шукати наших за кордоном. Тому що всі названі футболісти в Україні за манерою, класом не дотягують до Дніпра-1. Ні Бєсєдін, ні Кухаревич. У них є непогані навички, кожен має свої манери, свої функції. 

Воробей: Питання тоді залишається у платоспроможності. Якщо у Дніпра-1 буде колись фінансова складова хороша, то ми побачимо пару якісних легіонерів. Вони вибрали Філіппова, тому що Бєсєдін точно не підійде Дніпру, а, умовно, Кухаревич влаштувався в Чемпіоншипі. Це робочий варіант, треба його розвивати.

Венглинський: Це питання не за адресою. Кучер краще знає, хто йому потрібний. Навіть Валерій Васильович Лобановський казав, що в нього Роналдо-зубастик не грав би. Чому? Тому що вимоги були у нього, і він казав, що той забиває кожен матч по три голи, але дуже мало робить тактичних дій на команду.

«Супряга вже так ґрунтовно пропав з радарів, що це був би цікавий варіант»

– Чи варіант – повернути Супрягу?

Франков: Це був би цікавий варіант. Тим більше, що Супряга вже так ґрунтовно пропав з радарів. Розумієте, для мене це найбільша загадка, чому хлопець з такими даними так і не зміг реалізувати себе і абсолютно зник. Я думаю, що все ж таки проблема в ньому самому. Не лише в клубах, які його намагалися використати у мирних цілях.

Федорчук: Там психологічна проблема у гравця. Занадто легко в нього кар'єра пішла, а це загрозливо. Ось у тебе все виходить, а потім тебе різко опускають на землю. Не кожен це витримує. Хоч зарплата хороша, але треба боротися. А потім згадуєш, що зарплата все одно класна. 

Чому ми маємо ментальну проблему? Більшість наших футболістів перестають боротися. Всім треба яскравий приклад – Зінченка, який постійно у боротьбі, у суперконкуренції, і він перемагає. А більшість футболістів, отримуючи хороший контракт, здаються. Супряга – яскравий приклад. 

Воробей: Не думаю. До таких футболістів потрібен підхід. Він у Динамо два роки втратив і плюс травма у нього. Навряд чи він розглядається як порятунок та посилення Дніпра-1.

Венглинський: Спочатку треба вилікуватись, бути здоровим і потім тренуватися. Поки що Супряга, напевно, цього робити не може. Є чим займатися, як кажуть.

«Якщо б звернутися до Краснікова, то у нього знайдеться кілька варіантів у Бразилії, Аргентині, а, може, навіть із чогось більш екзотичного»

– З тих, кого чутки пов'язували з Дніпром-1, хто найкращий? Прядун, Філіппов, Сидоров, Дегтярьов чи бразильці?

Франков: знайти можна. Прядун ‒ цікава у цьому плані кандидатура, але чи захоче новий клуб його продавати, щоб вирішувати в терміновому порядку цю проблему? Він у ЛНЗ зараз і досить успішно дебютував. Минай вони розібрали на запчастини, а Прядун один із голів забив (3:0, - прим. Є.Ч.). Це, до речі, цікавий гравець, але тут не лише питання грошей, а й певних амбіцій клубів. 

Бразильці з Металіста Краснікова? Там був хлопець, який чудово головою грав нападник, ну для Першої ліги, принаймні. Матеус Пейшото. Його можна було б висмикнути з оренди в Гоясі, але питання, чи готовий він зараз для гри в УПЛ?

Я б, звісно, Краснікову у цьому довірився. Але одне питання: а чи має Красніков повну довіру у цьому клубі та всі можливості щодо селекції? Довбик ще частково належав Мідтьюлланду. Тобто там, напевно, частина грошей пішла до Данії. Умови контракту дослівно ми не знаємо і незрозуміло про яку суму йдеться на рахунку Дніпра-1. Тому чи можуть сказати: «Женя, бери ось ці гроші й витрачай на новачків», чи щось комусь там належить – ми зі сторони не знаємо.

Я переконаний, що якщо звернутися конкретно до Краснікова, то у нього точно знайдеться кілька варіантів у Бразилії, Аргентині, а, може, навіть із чогось більш екзотичного.

Федорчук: Климчук, про якого я вже говорив. Він у віці розквіту та все ще прогресує. Зважаючи на те, що Яремчук забив один м’яч за цей рік, Сікан нестабільний, а Ванат схильний до емоційних рішень, і неясно, скільки матчів за сезон зіграє через вилучення та хвороби, то Климчук – другий форвард України після Довбика саме зараз.

Воробей: Можна, як варіант, якісного легіонера, якщо на це будуть гроші.

Венглинський: Не готовий сказати точно. Потрібно бачити повну картину.