«Металіст 1925 був би в УПЛ десь 6-8, а чим Епіцентр гірший за АТБ?»: Федорчук і Локтіонов – про зарубу в Першій і Другій лігах


5 квітня, поновлюються змагання групі у «Чемпіонська» Першої ліги, де вісім команд поборються за дві перепустки до УПЛ. А вже на наступному тижні, після «зимової сплячки» прокинуться та вийдуть на поля й команди Другої ліги.
Зважаючи на те, що поєдинків в Україні значно побільшає й інтерес у вітчизняних фанів є не лише до баталій в Українській Прем’єр-лізі, журналіст сайту «Український футбол» поспілкувався зі знаними експертами Олегом Федорчуком та Романом Локтіоновим про:
- головних фаворитів на підвищення у класі в Першій та Другій лігах,
- фахівців і гравців з Першої ліги, які могли б хоч зараз працювати та пограти на рівні УПЛ,
- шанси єдиного представника Першої ліги – Буковини – на вихід до фіналу Кубка України у протистоянні з Динамо,
- чи варто міняти формат розіграшу Другої ліги з наступного сезону і не лише.
«Боротьба за два перших місця у Першій лізі буде до останніх турів»
– Які команди, на вашу думку, перед поновленням змагань у Чемпіонській групі Першої ліги є головними фаворитами на здобуття двох заповідних перепусток до УПЛ?
Федорчук: Розпочну з того, що є чекаю від змагань у «Чемпіонській» групі справжньої заруби. Думаю, що буде до останніх турів боротьба за два перших місця. Дуже все щільно у турнірній таблиці нині, різниця між першим місцем, яке посідає Епіцентр, та восьмим, де перебуває Буковина, складає всього дев’ять очок. Грати навесні доведеться всього шість турів, тож кожна гра у «Чемпіонській» групі буде, як кубковий матч.
Цікавим мені видається й календар, бо ж головні фаворити на підвищення у класі, а для мене це Епіцентр та Металіст 1925, двічі гратимуть між собою. Думаю, що от у цих локальних битвах один з клубів собі й гарантує підвищення у класі.
Патрік ван Леувен. Фото: Металіст 1925
Не списував би я з рахунків також й Агробізнес та Буковину, але, повторюсь – мої фаворити на перші два місця – це Епіцентр та харківський Металіст 1925. І поясню, чому. Ви просто погляньте на склад Металісту 1925, на його загальну вартість, там щось близько 10 млн євро (9,4, – прим. В.Г.). З таким підбором гравців та бюджетом вони мають грати в УПЛ. І тренер у них з ім’ям. Патрік ван Леувен тренував команди УПЛ (Зорю та Шахтар), в нього дуже хороший досвід, має навіть в послужному списку матчі Ліги чемпіонів.
Чому претендент номер два на підвищення у класі, на мою думку, це Епіцентр, поясню ще простіше – у них хороший очковий запас – плюс чотири від Кудрівки, Полтави та того ж таки Металіста 1925 й аж + 9 від Буковини. Певен, команда Сергія Нагорняка не розгубить такий гандикап.
Локтіонов: У чемпіонській групі все дуже щільненько, як б це відмітив насамперед. Однак, беручи до уваги очковий запас та ті результати, що команди демонстрували у контрольних матчах взимку-навесні, хоч це і не дуже об’єктивний показник, по комплектації, то, як на мене, хороші шанси пробитися до УПЛ мають ФК Кудрівка та Епіцентр.
Однак головний претендент на перепустку до елітарного дивізіону, я все ж так вважаю, це Металіст 1925. Але харківській команді буде непросто підтвердити свій статус фаворита через специфіку Першої ліги, де інколи команди кістьми лягають, рубляться за результат.
«У Металісту 1925 є ґрунт під ногами – стабільне й хороше фінансування, на рівні першої п’ятірки команд УПЛ»
– Чи не загубляться, скажімо так, на рівні УПЛ у випадку потрапляння до неї Епіцентр та Металіст 1925? У нас є приклад Інгульця, який повернувся до еліти і увесь чемпіонат ніяк не може відірватися від дна, то 16 місце, то 15-те.
Федорчук: Фінансово обидва клуби – і Епіцентр, і Металіст 1925 – досить потужні, особливо харківський ФК, тому не думаю, що у випадку виходу до УПЛ вони будуть пасти задніх у ній і від перших турів боротися за виживання. Якби вони були бідними, їх би швидко «розібрали», скажімо так. А так, не думаю, що Металіст 1925 та Епіцентр будуть продавати своїх лідерів, навіть якщо матимуть непогані пропозиції.
Навіть зараз, якщо поглянути на рівень гри й склади, то Металіст 1925 був би в УПЛ десь на шостому-дев’ятому місці, а Епіцентр – із десятого по чотирнадцяте. Склад у команди з Кам’янця-Подільського точно не слабший за той, що у Вересі, Ворсклі чи Колосі, як на мене. І фінансування не гірше, певно. У нас команда, яку фінансує власник АТБ (мова про Полісся та президента житомирського клубу, бізнесмена Геннадія Буткевича, – прим. В.Г.), не так давно пробилася до УПЛ й одразу у єврокубки вийшла. Хіба Епіцентр, я про компанію, слабший за мережу супермаркетів АТБ? Не думаю ☺️ Вода тече, там де низько, а футболісти йдуть до клубів, де добре платять. Це я до того, що у випадку виходу до УПЛ, певен, Епіцентр ще більше посилиться.
Локтіонов: Якщо говорити, наприклад, конкретно про Металіст 1925, то в них є ґрунт під ногами – стабільне й хороше фінансування, на рівні першої п’ятірки команд УПЛ. Звісно я не можу стверджувати це, але такі припущення є. Проект клубу там солідний, вони знають, чого хочуть, й рухаються до своєї мети – грати в УПЛ. І не просто грати, а боротися за місця в єврокубковій зоні.
Щодо Епіцентру і Кудрівки, то мені складно говорити про їх гіпотетичні перспективи участі в УПЛ, якщо вони до неї вийдуть. Я не знаю, які плани на майбутнє будують керівники цих клубів. Чи збільшиться фінансування, наприклад. Плюс потрібно розуміти, як комплектуватимуться Епіцентр та Кудрівка, якщо потраплять до УПЛ. Якщо не буде проведена хороша трансферна кампанія, не посиляться влітку, то, я так думаю, що вони будуть боротися за виживання, не більше.
«На рівні УПЛ не загубився б, а міг би й пофеєрити, півзахисник Металісту 1925 Арі Моура»
– Кого б з гравців команд Першої ліги могли б виокремити персонально? Хто головні зірки другого за рангом дивізіону нашої держави?
Федорчук: Однозначно на рівні УПЛ не загубився б, а міг би й пофеєрити, півзахисник Металісту 1925 Арі Моура. Дуже сильний індивідуально гравець, здатен робити різницю, як-то кажуть, на фланзі.
Також, як на мене, дуже перспективних нападник Данило Кравчук з Епіцентру. В нас дефіцит таких яскраво атакуючих гравців. Він такий дуже рухливий хлопчина й вік у нього саме той, що треба, – 23 роки йому лише.
Олег Федорчук. Фото: Енергія
Локтіонов: Мені подобається профайл Олександра Козака з Кудрівки. Це гравець рівня команди Української Прем’єр-ліги.
Також є хороший футболіст Данило Кравчук з Епіцентру, результативний гравець, вже назабивав дев’ять голів. І майже всі з гри, лише один з пенальті.
І ще б виділив півзахисника харківського Металісту 1915 Арі Моуру. Рівень індивідуальної майстерності у бразильця дуже високий.
«Імпонує Олександр Головко. В нього сучасне бачення гри, підхід до справи загалом і тренувального процесу зокрема»
– Хто вам подобається з тренерів, котрі працюють в Першій лізі? Чия філософія й бачення футболу імпонує?
Федорчук: Як би це дивно не прозвучало, але стиль гри найіменитішого тренера Першої ліги – Патріка ван Леувена, який тренує Металіст 1925, мені не імпонує. Я очікував більшого прогресу у грі харківської команди з його приходом.
Натомість мені подобається, як працює з Епіцентром Сергій Нагорняк. Коли він поєднував дві роботи, ще й будучи у штабі тренерському юнацької збірної України (U-19), то мені це видавалося не дуже правильним, але… От зараз він сконцентрований на клубній роботі й дає хороший результат.
До душі те, як працює з Металістом Андрій Аніщенко, не зважаючи на те, що в цієї харківської команди зараз не все так добре, як було десять років тому. Юрій Вірт – красунчик, витяг тернопільську Ниву з психологічної ями.
Також, відзначив би тренера Агробізнесу Олександра Чижевського. Він якось у мене грав, дуже поважав його, як гравця, а зараз і як тренера. Він такий думаючий, розумний тренер. Навіть маючи майже скромні ресурси (фінансування у команди з Волочиська, не таке хороше, як в Металісті 1925, це точно), Агробізнес має реальні шанси й досі на вихід до УПЛ. Та й підбір гравців у Агробізнесу… Ну хто там є з відомих футболістів? Там взагалі в команді лише 23 гравці, як мені відомо. Хіба воротар Роман Підківка та нападник Максим Войтіховський, який свого часу взагалі захисника грав, опорником був.
А ще, не тренера персонально, а радше всю команду, то мені дуже симпатична ЮКСА. Там купа бразильців. От Ромаріньо, сина легендарного Ромаріо, підписали. Та там, я так собі думаю, класичний випадок, коли природа відпочила на дитині генія. Зрештою, так зі всіма синами суперзірок світового футболу, хіба Маркус Тюрам (нападник італійського Інтеру, – прим. В. Г.) не ганьбить прізвища свого батька Ліліана.
Локтіонов: Мені б нікого не хотілося виокремлювати, тим більше, ображати з колег по тренерському цеху, але… Мені імпонує Олександр Головко, у якого я свого часу працював асистентом. В нього сучасне бачення гри, підхід до справи загалом і тренувального процесу зокрема. Я все це бачив з середини, знаю про що говорю. В нього є свій почерк, який простежувався у Діназу, навіть коли команду тренував Олександр Рябоконь, а Головко був у нього в асистентах.
Також, хоч це може багатьох здивувати, мені до вподоби бачення футболу, тренер Кременя Ігоря Климовського, навіть не зважаючи на дуже посередні результати його команди у цьому сезоні. Він класно працює з молоддю, насамперед. Думаю, що він міг би спокійно тренувати одну з команд-середняків Прем’єр-ліги.
«Шанси Буковини на фінал? Розділ фантастики на іншому поверсі»
– Трошки відволічемося. На тижні відбувся матч 1/4 фіналу Кубка України між першоліговими Буковиною та Вікторією (2:1). До півфіналу, нехай і зі скрипом, але пробилась команда Геннадія Чурілова. Як оціните її шанси у протистоянні з київським Динамо за право зіграти у фіналі?
Федорчук: Буковина, як на мене, проект, який розвивається стрімко, але якось хаотично. Та й по складу не все добре у команди з Чернівців, чимало вікових гравців, наприклад. І наставник там, Григорій Чурілов, фактично новачок у тренерській справі. Вони вже у цьому сезоні спробували кавалерійським наскоком здобути необхідний результат у Першій лізі, не вийшло.
А на рахунок шансів Буковини на потрапляння у фінал, то це, як у бородатому радянському анекдоті, коли приходить до букіністичного магазину чоловік і запитує, а де знайти книжку «Спартак – чемпіон?» На що йому відповідають – розділ фантастики на іншому поверсі ☺️
Єдиний шанс Буковини вийти у фінал – це якщо Олександр Шовковський зовсім вже експериментальний склад випустить, а воротар чернівецького клубу буде тягнути всі м’ячі. Тільки так. Навіть по грі з Вікторією Буковина виглядала сирою, обидва голи після розіграшу кутових, з гри вони практично нічого не створили.
Локтіонов: Кубок – то окремий, своєрідний турнір. І в ньому може бути все що завгодно. Я про сенсації. Їх за історію проведення КУ вистачало (чого варта перемога Ворскли з Романом у складі над Шахтарем у 2009-му, – прим. «УФ»). От пригадайте, як у сезоні 2018/19 років до фіналу пробився Інгулець, наприклад (у битві за Кубок команда з Петрового програла донецькому Шахтарю з рахунком 0:4, – прим. В. Г.).
Роман Лактіонов. Фото: Кремінь
Часто буває так, що команда з УПЛ в Кубку приїздить грати проти колективу з Першої ліги і має певну недооцінку суперника, за що потім розплачується негативним для себе результатом.
Проти Динамо Буковина може й, найпевніше, зіграє у низькому блоці, від оборони. Певно, матиме шанс чи два для голу, може й влетіти… Все може бути, і шанси на фінал у команди з Чернівців є. Хороша, добротна команда, грає досить агресивно.
«Зважаючи на всі ці процеси у структурі клубу, не певен, що Руху-2 взагалі потрібна Перша ліга»
– Перейдемо до обговорення справ Другої ліги. Хто у цьому дивізіону, на вашу думку, головні фаворити на підвищення у класі з Групи А та Б?
Федорчук: У Групі А, як на мене, є три головні фаворити – Рух-2, Пробій та Полісся-2. Однак, як мені відомо, у львівського клубу не все добре з фінансами, саме щодо другої команди та юнацької (U-19). Говорять, якісь там затримки по зарплатам навіть були… Та й із першою командою і проектом під назвою Рух взагалі теж не все однозначно. Тож, мої фаворити у Групі А – Пробій та Полісся-2.
Щодо Групи Б, то там би я також виокремив трійку головних претендентів. Найперше – Колос-2, який тренує мій вихованець Вова Бондаренко, до речі. У них збалансований склад та є хороший очковий відрив (+5 очок від Олександрії-2, – прим. В.Г.). Розбазарити таку перевагу за шість турів, то це їм треба просто на матчі не виходити. Ця команда – мій головний фаворит.
А за друге місце поборються ще дві хороші команди – ФК Олександрія-2 та ФК Чернігів, який пристойно посилився взимку. Півзахисник Єгор Картушов повернувся в це місто, наприклад. До речі, я був у минулому році в Чернігові, знаю, що там хороші гроші вкладають у клуб: поля будують, базу. Серйозний там підхід.
Локтіонов: Мені подобається по грі Полісся-2. Там є чимало перспективної молоді. Натомість у складі Пробою та Куликова-Білки більше досвідчених, вікових виконавців. Як на мене, за два перших місця, боротимуться саме ці три клуби.
Зараз лідер Групи А Рух-2, але, зважаючи на всі ці процеси у структурі клубу, об’єднання з Карпатами, насамперед, то я не певен, що другій команді львівського ФК взагалі потрібна та Перша ліга.
У Групі Б все вирішать весняні стартові два-три тури. Бо загалом командам доведеться грати лише шість матчів. Претендентами на підвищення у класі, не буду оригінальним, я бачу Колос-2, Олександрію-2 та ФК Чернігів. От хто з них найбільше очок заробить у перших двох-трьох турах, той у підсумку й посяде одне з перших двох місць.
Хоча, явний фаворит – Колос-2. Я вже їх бачу в Першій лізі. Дуже сумніваюсь, що команду з Ковалівки, яка має +5 очок переваги над найближчим переслідувачем (Олександрією-2) вже хтось наздожене.
ФК Чернігів, звісно, позмагається, вони взимку непогано укомплектувалися. І є хороші шанси у Гірника-Спорту як мінімум у перехідні матчі потрапити, бо ця команда не буде навесні грати ні з ким із першої трійки. От у цьому компоненті величезний є плюс у команди з Горішніх Плавнів.
«Для клубів Другої ліги ледь не катастрофа, коли команда на виїзді затримується бодай на добу, рахують кожну копійку»
– Як вам формат Другої ліги з поділом на Групу А і В? Чимало спеціалістів говорять, що варто з нового сезону грати за класичною схемою з 18-20 командами у два кола.
Федорчук: Був період, коли в Другій лізі було й три групи - Східна, Центральна та Західна. Я багато років працював з командами Другої ліги, пам’ятаю ті часи. Так от, за класичної схеми, додасться більше ігор, відповідно й переїздів, а більшість ФК з Другого дивізіону не дуже стабільні у своєму фінансуванні. Для них це додаткове грошове навантаження, яке потягнуть не всі.
Бувало, пам’ятаю, ти їдеш на гру в день матчу, виїздиш о п’ятій ранку, щоб проїхати 500 кілометрів та встигнути на поєдинок о 19:00. Це не діло. Якість гри від цього лише страждає. Для клубів Другої ліги ледь не катастрофа, коли команда на виїзді затримується бодай на добу, бо там рахують кожну копійку. Це ж витрати на готель, харчування і тому подібне.
Моя думка, що теперішній формат розіграшу Другої ліги – нормальний, прийнятний для більшості клубів.
Локтіонов: Я вважаю, що не потрібно змінювати формат розіграшу Другої ліги. Чому? Аргумент простий, єдиний, але вбивчий – рівень бюджетів команд Другої ліги. Не всі клуби потягнуть роз’їзди по України, якщо доведеться грати за класичним форматом з 18-20 командами у чемпіонаті.
Та питання до формату Другої ліги в мене все ж є. Мені не подобається, що грають у два кола. Виходить замало матчів і при цьому перерва між умовно першою та другою частиною чемпіонату величезна – п’ять з гаком місяців, фактично півроку.
Багато чи мало, але власники клубів Другої ліги на їх утримання теж витрачають кошти. Тренерам, гравця, персоналу потрібно платити зарплати. А за що, по факту, коли п’ять-шість місяців команда не грає? Знаю, що інколи зарплату гравцям клубів Другої ліги на період паузи урізають, а інколи і взагалі не платять, розпускають команду на канікули, так би мовити. Ті клуби, котрі борються за путівку до Першої ліги, мають якісь амбітні глобальні плани, то там платять, а буває таке, що у команди немає ніяких цілей. І тоді гравцям говорить, мовляв, ми вас розпускаємо на час паузи… Нічого хорошого, як ви розумієте в цьому немає. Футболісти мають грати!
Нехай формат з поділом на Групи А і В не міняють, але потрібно збільшити кількість матчів, тобто, грати у три кола.
«ФК Лісне не загубилося б навіть у Першій лізі, не говорячи вже про Другу»
– Хто із аматорських колективів, на вашу думку, увірветься до Другої ліги навесні? Амбітний ФК Лісне, де є такі гравці, як Гармаш та Рибалка й тренером-консультантом працює віднедавна Рябоконь, чи Авангард із Рахаєвим, Гладким і Хачеріді?
Федорчук: Так, насамперед, я б виокремив ФК Лісне, яке не загубилося б навіть у Першій лізі, не говорячи вже про Другу. Ця команда не слабша за ФК Минай чи Вікторію, а за прізвищами й взагалі сильніша.
Локтіонов: Знаєте, я вам відкрию маленький секрет, раптом не чули. Зараз у деяких аматорських клубах рівень фінансування більший за бюджети багатьох клубів Другої ліги.
ФК Лісне в Другій лізі, якщо проб’ється, гратиме на рівні – впевнений. У Савинцях непоганий колектив (Олімпія). От був донедавна аматорський клуб Штурм, зараз це Колос-2, наочний приклад, як з аматорів формується колектив, який у Другій лізі в першому ж сезоні йде серед лідерів.