Оцінки за матч Албанія – Україна: «Це наша найкраща гра у 2024 році». Федорчук – про виступ команди Реброва у Лізі націй
У вівторок, 19 листопада, національна команда України провела заключний поєдинок у 2024 році, зігравши у фінальному турі Ліги націй 2024/25 проти збірної Албанії. Перемогу (2:1) колективу Сергія Реброва принесли забиті м’ячі Олександра Зінченка та Романа Яремчука.
Оглядач сайту «Український футбол» Владислав Лютостанський звернувся до колишнього наставника Таврії та Оболоні – Олега Федорчука, аби той оцінив виступ синьо-жовтих в грі у Тирані.
Також для наочності «УФ» додає бали зі статистичних порталів – Sofascore, WhoScored та Flashscore.
«Два різні тайми? М’язам не накажеш»
– Вітаю з перемогою! Як вам виступ синьо-жовтих у поєдинку з албанцями? Знову проводимо два різні тайми, здаючи саме у другій половині гри.
– Існує просте пояснення, чому ми грали у різний футбол протягом усього поєдинку з Албанією. Я маю на увазі те, що ми були свіжішими у першому таймі завдяки кращому вибору гравців, ніж в албанців, які до цього провели матч з чехами (0:0). На другу половину гри наших футболістів просто не вистачило, як то кажуть: «М’язам не накажеш».
Думаю, що це наша найкраща гра у цьому році. Навіть попри важкий другий тайм, адже наприкінці поєдинку ми не так панікували, як зазвичай, створювали моменти. Відзначу з позитивного боку і тренерський штаб, оскільки випускати в такій грі абсолютного дебютанта Сича – це демонстрація характеру Реброва. Не забуваймо, що Гуцуляк, Калюжний та Назаренко також роблять свої перші кроки в національній команді.
– Говоримо про вдалі кадрові рішення тренерського штабу. У стартовому складі вийшло чотири нові гравці у порівнянні з попередньою грою, серед яких і Зінченко з Яремчуком, які своїми голами і принесли перемогу нашій команді. Виходить, що Ребров вгадав із замінами на матч з Албанією?
– Я б не говорив, що він вгадав, оскільки це принижує тренерську роботу. Ребров знає гравців, які є у нього в обоймі: всі вони перебувають під його наглядом, він розуміє їхні можливості перед конкретною грою. Тому можна сказати, що тренерський штаб збірною якісно виконав свою роботу перед цим матчем.
– Албанія – незручна команда для багатьох суперників, проте до гри з Україною вона підійшла без декількох ключових гравців: капітана Берата Джимсіті, нападника Рея Маная та захисника Мараша Кумбулли.
– Не варто зважати на відсутність кількох футболістів, оскільки заявка – це 25 гравців. Всі розуміють, що існує доволі висока доля ймовірності, що хтось з обойми команди та й випаде. Тому ті збірні, у яких є більша варіативність складу, і мають перевагу. Це зіграло нам на руку, оскільки в Реброва кращий вибір гравців, ніж у наших суперників у Лізі націй.
«Забарний йде на рекорд, Матвієнко повертається до своєї найкращої версії, а Конопля – один із найяскравіших гравців»
Анатолій Трубін – 6.5
(Sofascore – 6.3, WhoScored – 5.8, Flashscore – 6.7)
Олег Федорчук: Дуже важко грати голкіперу, коли суперник майже не пробиває по твоїх воротах: напруга присутня протягом усієї гри, а роботи, як такої, немає.
Цей момент з пенальті… Доволі хитро зіграв албанець Узуні, який грамотно розібрався в епізоді, підставившись під фол від Трубіна. Але я б не став звинувачувати нашого воротаря, оскільки в тому моменті все вирішували долі секунд. Тут скоріше треба віддати належне нападникові збірної Албанії.
Віталій Миколенко – 7.0
(Sofascore – 7.0, WhoScored – 6.7, Flashscore – 7.0)
Олег Федорчук: Цей поєдинок він провів стабільно. Єдиний негативний момент, що епізод з пенальті у наші ворота стався після подачі з його флангу. Хоча там немає його чіткої провини. Загалом Миколенко, як і увесь наш захист, провів доволі якісний поєдинок.
Микола Матвієнко – 7.5
(Sofascore – 7.0, WhoScored – 6.7, Flashscore – 7.2)
Олег Федорчук: Він почав повертатися до своєї найкращої версії, яка була два-три роки тому. Матвієнко виглядає соліднішим та впевненішим, ніж у попередніх поєдинках. Сподіваюся, що Микола збереже цей рівень і на наступні матчі.
Ілля Забарний – 7.5
(Sofascore – 7.3, WhoScored – 6.9, Flashscore – 7.4)
Олег Федорчук: Уже 45-й матч провів за національну команду у свої 22 роки. Думаю, Забарний йде на рекорд. Як на мене, то він найстабільніший гравець у контексті зіграних поєдинків за збірну України в її історії. Черговий матч від Іллі на високому рівні.
Юхим Конопля – 7.3
(Sofascore – 6.9, WhoScored – 6.8, Flashscore – 7.1)
Олег Федорчук: Я взагалі думав, що після того епізоду з пошкодженням у першому таймі він покине поле. На щастя, Юхим уник потенційно дуже важкої травми. Думаю, що албанці не очікували такої активної гри від Коноплі на атаку (що максимально дивно, адже саме він забивав їм у першому колі, – прим. «УФ»), асист на свій рахунок він записав. Мені здається, що в першому таймі Конопля та Зінченко були нашими найяскравішими гравцями. На другу половину зустрічі його банально не вистачило. Також відзначу, що вперше помічаю від нього дві поспіль гри за збірну на високому рівні, адже з грузинами (1:1) Конопля також зіграв дуже якісно.
Ілля Забарний. Фото: УАФ
«Зінченко – заслужений «Лев матчу», Судаков зіграв на високому рівні, Калюжний проявив характер»
Іван Калюжний – 7.5
(Sofascore – 6.8, WhoScored – 6.9, Flashscore – 7.2)
Олег Федорчук: Перший тайм він провів невдало: декілька разів у простих ситуація Іван втрачав м’яч. Однак наприкінці гри Калюжний проявив свій характер, діяв дуже завзято. Якщо говорити загалом, то він провів хороший матч, не знітився під тиском албанців у другому таймі.
– До речі, писали, що Калюжним цікавиться Шахтар. Що думаєте стосовно цього потенційного трансферу?
– Іван мені симпатичний насамперед не як футболіст, а як спортсмен та особистість. Футболісти, які грають настільки завзято, не можуть не викликати симпатій. Я спілкувався з декількома гравцями, які знають його, і чув, що Іван дуже скромний хлопчина, «зірковість» в нього відсутня.
Але, якщо бути відвертими і чесними до кінця, то Калюжний не рівень Шахтаря, якщо «гірники» хочуть чогось досягати у Лізі чемпіонів. Один із його недоліків – це низька швидкість. У сучасному футболі на високому рівні без швидкості нема чого робити.
- Читайте також: «Калюжний зараз кращий Степаненка»: перші тренери лідера Олександрії Лінке та Циткін – про його виклик у збірну
Олександр Зінченко – 8.0 (MVP)
(Sofascore – 7.4, WhoScored – 7.9, Flashscore – 8.4)
Олег Федорчук: Заслужений «Лев матчу». Зінченко забив дуже важливий гол. Це був переломний момент у грі. Сподіваюся, що цей епізод стане переломним і в його подальшій кар’єрі, особливо у клубній. Зараз у нього важкий період, цей рік в Арсеналі він проводить у тіні.
Відзначив би епізод з його святкуванням голу, коли він продемонстрував футболку з написом «1000» (саме стільки днів на моменти гри пройшло від початку повномасштабної війни України з Росією – прим. «УФ»). Це свідчить про те, що Зінченко був впевнений у собі та своїх можливостях. Його гол – це показник майстерності. Настільки технічно він поклав, як у більярді.
Також запам’ятався момент з його підкатом у першому таймі, коли Олександр підстрахував команду після втрати м’яча від Судакова. Взагалі Зінченко виглядав лідером на полі, він доволі часто опускався низько, допомагаючи опорній зоні.
Георгій Судаков – 7.5
(Sofascore – 7.7, WhoScored – 7.1, Flashscore – 7.4)
Олег Федорчук: Перший тайм провів доволі скромно, а другому своїми діями він мені сподобався. Якщо винести за дужки всі ці розмови про перехід у топовий європейський клуб, то цей поєдинок Судаков провів на високому рівні. Він вирізнявся швидкістю мислення, гостротою передач.
Саме у цій зустрічі Судаков був схожий на того гравця, якого ми звикли бачити. Просто потрібно грати на такому рівні стабільно, аби претендувати на контракт у серйозному європейському клубі. Завдяки його активності у другому таймі ми відвели небезпеку подалі від наших воріт.
«Мудрик став більше грати на команду, а Яремчук – незамінний для збірної України»
Михайло Мудрик – 7.0
(Sofascore – 6.6, WhoScored – 6.5, Flashscore – 6.6)
Олег Федорчук: Він виконав багато бігової роботи, опускався доволі низько. Я помітив, що Миколенко йому постійно вказував грати нижче, відпрацьовувати на захист – і Михайло це робив. Мені подобається, що Мудрик починає більше грати на команду. Прогрес у цьому компоненті очевидний. Так, албанцям він не забив, але їхній захист постійно тримав у напрузі. Мудрик був дуже корисним для нашої команди у цьому поєдинку.
Олексій Гуцуляк – 6.5
(Sofascore – 6.7, WhoScored – 6.5, Flashscore – 6.9)
Олег Федорчук: Здавалося, що вибір на правому фланзі атаки пристойний, але, крім Циганкова, такий рівень гідно поки ніхто не витримує. Якби не активність Коноплі, то слабка гра правого флангу в обох матчах була б ще помітнішою.
Гуцуляку поки складно, він ухвалює рішення повільніше, ніж його партнери. І далеко не завжди його прийняті рішення є правильними.
Роман Яремчук – 7.0
(Sofascore – 7.6, WhoScored – 7.5, Flashscore – 7.6)
Олег Федорчук: Роман – незамінний гравець для нашої збірної. Яремчук виконав багато роботи, якісно грав у підіграші, але, на жаль, його вистачає лише на тайм. Він не має постійної ігрової практики в Олімпіакосі, проте демонструє дуже хороший рівень в складі національної команди. Яремчук – це командний гравець, патріот України, який віддається на 200% у матчах за збірну. У мене до нього велика повага, це справжній професіонал.
Роман Яремчук. Фото: УАФ
Оцінки для резервістів збірної України від статистичних порталів
- Микола Шапаренко (69’) – 6.6 (Sofascore), 6.1 (WhoScored), 6.4 (Flashcore);
- Олексій Сич (76’) – 6.8 (Sofascore), 6.3 (WhoScored), 6.4 (Flashcore);
- Артем Довбик (76’) – 7.0 (Sofascore), 6.2 (WhoScored), 6.8 (Flashcore);
- Максим Таловєров (85’) – 6.8 (Sofascore), 6.2 (WhoScored), без оцінки (Flashcore);
- Олександр Назаренко (85’) – 7.2 (Sofascore), 6.6 (WhoScored), без оцінки (Flashcore).
– Що можете сказати про гравців, які вийшли на заміну в складі синьо-жовтих?
– Я б усім цим гравцям поставив по 6.5, окрім Шапаренка (6.0), який провів не дуже вдалий поєдинок. Те, що Назаренко мав моменти наприкінці матчу – це говорить про те, що він відчуває гру. Але забагато емоцій, треба діяти холоднокровніше в таких ситуаціях, потрібно пробивати на точність, а не на силу. Проте – це прийде. Я розумію, що в нього зараз пульс до 200 підіймається, коли він у футболці збірної виходить на поле – це нормально:)
Гра Довбика залишила змішанні відчуття: декілька фолів, жовта картка, невдалі рішення. Однак ближче до завершення матчу Артем виглядав здорово, активізувався та грав якісно. Відчувається, що зараз він перебуває не у своїх найкращих кондиціях після травми, проте навіть при цьому віддається за збірну повністю.
Думаю, вболівальники мають зрозуміти, що коли форвард має проблеми з функціоналом, та ще й не отримує звичної в клубах кількості гострих передач, можуть вийти ось такі каденції. Про рівень Довбика судити за листопадовими матчами не варто.
«Ми заслужено посіли другу сходинку в Лізі націй, але наразі наш рівень – це дивізіон В»
– Як загалом оцінюєте виступ команди Реброва на груповому етапі Ліги націй? Складається враження, що у грі збірної є певна еклектичність: заявляємо про бажання грати першим номером, потім переходимо до прагматичного футболу на результат, але в підсумку поступаємося у володінні м’ячем навіть Грузії та Албанії, а позитивний результат також не завжди вдається здобути.
– Якщо брати до уваги заяви тренерського штабу про гру першим номером і те, що в нас насправді виходить, то це зовсім різні речі. Ми дійсно не граємо в домінантний сучасний футбол, але й не сказати, що маємо заточеність на те, аби діяти на контратаках, від оборони.
Іноді треба говорити непопулярні речі: «Ми маємо такий набір гравців, який маємо, і гратимемо на результат у той футбол, який нам дозволить здобувати очки та перемоги». Якщо ми дійсно хочемо грати у складний футбол, то мусимо мати сучасних крайніх захисників високого рівня, а також досвідченого майстра у центрі поля, який вестиме гру. Нам дійсно наразі більше підходить прагматичний футбол.
Сам виступ збірної у Лізі націй я б оцінив на 3+ по п’ятибальній шкалі. Будьмо відверті, ми могли переконливіше зіграти з нашими суперниками у групі – це не топзбірні. Загалом команда Реброва заслужено посіла другу сходинку в своєму квартеті. Але якщо ми не зробимо висновки, то нас чекає фіаско у відборі на ЧС-2026.
– Друге місце в групі Лізі націй означає стикові матчі за вихід в елітний дивізіон. Серед наших потенційних суперників у стиках – Сербія, Угорщина, Шотландія та Бельгія. Проте побутує думка, що нам зовсім і необов’язково виходити у дивізіон А.
– Я такої ж думки. Ми не витримаємо гри на два фронти на такому рівні. У нас немає двох рівноцінних складів, які є у тієї ж Франції. Так, це одна з можливостей пробитися на чемпіонат світу, але варто розраховувати насамперед на вдалу гру в самому відборі на мундіаль.
Якщо говорити про суперників у стикових матчах Ліги націй, то краще, аби нам попалася Бельгія. Шотландці та серби – дуже незручні команди для нас. Натомість у бельгійців зараз криза, триває зміна поколінь, вони деградують у порівнянні зі своєю зірковою версією. У будь-якому разі, я вважаю, що треба грати на своєму рівні. Наразі для збірної України – це дивізіон В.