Олександр КОСЕНКО: «До студентського чемпіонату світу доводиться готуватися «всліпу»
— Олександре Петровичу, хто увійшов у тренерський штаб національної та молодіжної збірних?
— Мені буде допомагати Валерій Легчанов. Разом із ним я буду працювати й з молодіжною збірною.
— Тобто Роман Ковальчик, який до цього тренував молодіжну збірну, в її тренерський штаб більше не входить?
— Так, тільки ми двоє. Клуби й АФУ хотіли бачити на чолі збірної вільних тренерів, які би не були пов’язані із жодною клубною командою. Почнемо в такому складі, а далі вже подивимося. У будь-якому випадку будемо вести діалог із усіма тренерами клубів.
— Чи не думали також запросити тренера воротарів, як це практикується в багатьох провідних закордонних клубах?
— Я піднімав це питання. По можливості будемо на певні збори викликати тренера воротарів. Поки що не буду називати його імені, але такий варіант розглядається.
— Що думаєте про створення комітету збірних і призначення Андрія Новікова його керівником?
— Для того, щоб якось оцінити його створення, необхідно трохи почекати. Із часом стане зрозуміло, наскільки цей комітет допомагає збірній: чи вдало виконує свої обов’язки, чи не справляється з покладеними на нього функціями. Поки що ми не зустрічалися з Андрієм Станіславовичем, аби обговорити плани комітету. Проте один позитивний момент уже є — призначення Андрія Новікова головою цього комітету. Я дуже радий, що людина з таким досвідом залишається у футзалі. Упевнений, що він докладе всіх зусиль для того, щоби робота комітету була продуктивною та корисною.
— Багато українських футболістів грає за кордоном, і добре себе там проявили, наприклад, Михайло Романов у Росії, Роман Вахула в Польщі, Максим Аветисян у Білорусі, але попередній тренерський штаб їх ігнорував. Чи дасте їм шанс?
— Минулий тренерський штаб уважав, що сильна збірна могла складатися з представників чемпіонату України — це справді було так. Ці гравці показали себе минулого сезону, але ми не знаємо, що буде в майбутньому, тому я не можу твердо сказати, що викличу когось із перерахованих вами виконавців. Будемо переглядати, а шанс тим, хто цього заслуговує, неодмінно дамо.
— Через фінансові проблеми та бойові дії багато гравців у це міжсезоння залишить Україну. Як збираєтеся за ними слідкувати?
— Це було однією з причин того, чому всі хотіли, щоби тренер збірної не суміщав свою посаду з роботою в клубній команді. Так склалося, що клубний тренер більше часу приділяє своїй команді, й у цьому нічого поганого немає, адже так і має бути. А ось незалежний тренер має більше часу, щоби приділити увагу всім кандидатам. Обов’язково будемо переглядати багато інтернет-трансляцій та й, думаю, з’їздити на матчі в Росію, Польщу чи Білорусь не складе особливих труднощів. Із Азербайджаном складніше, але будемо якось виходити із становища.
— Яким бачите склад команди? Чи буде кардинально відрізнятися від того, що їздив на чемпіонат Європи, чи основа залишиться?
— Зрозуміло, що ніхто нічого не буде перевертати догори дригом і будувати зовсім нову команду. Стрижень збірної, яка виступала на чемпіонаті Європи, залишиться. Зараз не можу сказати, хто буде викликаний на перший збір національної команди, адже це залежатиме від стану гравців на той момент часу.
— Наскільки широкий вибір гравців в Україні?
— Як ми вже казали, багато гравців залишить Україну й переїде у сусідні чемпіонати. Лише харківський «Локомотив» зберіг торішній склад і навіть зумів підсилитися. Іншим торішнім лідерам доведеться будувати нові команди, а на це потрібен час. Усе буде зрозуміло з початком чемпіонату. Зараз тяжко кількісно оцінити коло кандидатів. Можу твердо сказати одне: на мою думку, ті, хто грає за кордоном, аби потрапити в збірну, мають грати сильніше, ніж гравці, які виступатимуть у вітчизняній першості.
— 14-го липня наша студентська збірна стартує на чемпіонаті світу, де гратиме з командами Бразилії, Ірану та «нефутзальної» Німеччини. Чи вже аналізували гру суперників? Що можете сказати про них?
— Наразі ми не змогли знайти записів їхніх ігор, отож готуємося без цього. Намагатимемося не підлаштовуватися, а нав’язувати свою гру. Думаю, що всі збірні грають в одному ключі — високотехнічні гравці та гра в пресинг.
— Отже, певним чином, готуєтеся всліпу?
— Можна й так сказати.
— Як би оцінили психологічний і фізичний стан команди напередодні чемпіонату світу?
— Нормально, всі готові й рвуться у бій. Із цим проблем немає.
— Просто деякі виконавці приїхали на збори з Луганська, де тривають бойові дії…
— Вони звідти поїхали, тож я вважаю, що це для них певна віддушина, з огляду на те, що там відбувається. Певний відбиток це накладає, але спробуємо їм допомогти й психологічно збадьорити. Поговорив із хлопцями, то всі кажуть, що в них усе гаразд, як у сім’ї, так і загалом. У принципі, проблем немає.
— Як будете призначати капітана? Цим питанням займуться тренери чи буде голосування серед гравців?
— Капітана ще не призначили. Найімовірніше, що його призначу я, без голосування.
— У списку гравців, які викликані на підготовчий збір напередодні ЧС, спостерігається перекіс у бік гравців атаки. Будете підлаштовувати тактику під футзалістів чи навпаки?
— Хочемо спробувати зіграти в атакувальну гру — не сидіти ж у захисті. Через це й запрошували таких виконавців. Та й гравців захисного плану в нас вистачає. Перекосу тут немає, хіба що 40 на 60. Думаю, що зараз захищатися всі навчилися, тому з цим не має виникнути труднощів.
P. S. Головний тренер збірної України Олександр Косенко назвав гравців, які будуть готуватися до студентського чемпіонату світу в Іспанії.
Воротарі: Кирило Ципун, Юрій Савенко; польові гравці: Богдан Свиридов, Артем Рось, Володимир Разуванов, Тарас Королишин, Петро Шотурма, Сергій Коваль, Микола Грицина, Євген Клочко, Євген Сірий, Максим Литвинов, Максим Мануйленко, Віталій Дзюба.
Після тренувального збору буде оголошена остаточна заявка команди. Чемпіонат світу з 13 по 20 липня буде приймати місто Антекера. Нагадаємо, що Україна є чинним чемпіоном світу серед студентів.
Календар збірної України в групі:
14 липня. 18.30. Україна — Бразилія
15 липня. 18.30. Україна — Іран
16 липня. 18.30. Німеччина — Україна
Андрій ГУЛІЙ.