«Половина Таджикистану з розуму зійде»: екс-наставник таджикистанського клубу оцінив перехід Тоірова в Шахтар

Переглядів 32471
автор Артем Жилінський Артем Жилінський
7 голосів
«Половина Таджикистану з розуму зійде»: екс-наставник таджикистанського клубу оцінив перехід Тоірова в Шахтар
Хусрав Тоіров. Фото: ФК Шахтар
18-річний півзахисник Хусрав Тоіров перейшов до Шахтаря із казахстанського Атирау в останні дні зимового трансферного вікна . «УФ» поцікавився у тренера Сергія Жицького, який працював у чемпіонаті Таджикистану, а що це взагалі за гравець?

Хусрав Тоіров приєднався до складу донецького Шахтаря прямо перед початком весняної частини сезону – причому запрошений якраз на місце Михайла Мудрика, проданого в Челсі за 70+30 мільйонів євро. Сайт «Український футбол» вирішив поцікавитися думкою відомого українського тренера Сергія Жицького щодо цього трансферу, адже футболіст з Таджикистану в УПЛ — рідкість.

Жицький тренував таджикистанський клуб ЦСКА-Памір, з яким зумів у 2020 році зайняте третє місце у чемпіонаті. Тренер пояснив, чому Шахтар звернув увагу на Тоірова, які слабкі сторони цього футболіста, а також розповів, як цей перехід вплине на таджикистанський футбол. Нагадаємо, на тижні Шахтар зіграв внічию 1:1 в Лізі Європи, а до того виграв два матчі чемпіонату України – 4:1 в Минаю та 7:0 в Металіста 1925. Тоіров заявлений на УПЛ і проти харків’ян був у запасі, отже, можливо, якраз сьогодні зможе дебютувати в матчі «гірників» проти Кривбасу (початок о 14:00, анонс гри доступний на нашому сайті).

«Як ми можемо порівнювати Україну та Таджикистан у футбольному плані?»

— Шахтар придбав Тоірова після продажу в Челсі Мудрика. Нам саме так його й сприймати, як потенційного замінника Михайла на місці лівого вінгера?

— Цей хлопець без особливих проблем може виступати на двох флангах атаки. Тим паче, зараз вимоги до футболістів більші і не легка справа закривати дві позиції. А він може це робити якісно. Можливо, це привернуло увагу донецького Шахтаря. 

— Які сильні якості цього хлопця?

— Мені мій колишній футболіст розповів, що за мірками таджикистанського чемпіонату він дуже гарно біжить. Також має сильний дриблінг. Я вважаю, що це все відносно, адже як ми можемо порівнювати Україну та Таджикистан у футбольному плані? Також цей футболіст яскравий, обидві робочі ноги. Сильно виділяється на фоні Таджикистану.

«Особливістю усіх азійців є те, що вони — гонорові»

— У чому плюси та мінуси Тоірова, його стилю гри?

— Ось тут мені складно сказати, адже я особисто з ним не працював. Але особливістю усіх азійців є те, що вони — гонорові. До них потрібно знаходити підхід. Вони відрізняються своєю психологією від нас. Особливо це помітно, коли хтось починає вирізнятися на фоні інших. Одразу хлопці хочуть до себе привернути увагу. 

Я працював з такими футболістами. Коли вони на хвилі успіху, то ця гоноровість проявляється. Починаються розмови про те, що болить нога, не можу пробігти потрібну відстань і так далі. Я таких в яму психологічну заганяв і вони потім працювали, як потрібно. Цей метод був дієвим, адже тоді я з останнього місця вивів свою команду в призи.

— Над чим варто працювати цьому футболісту і які в нього слабкі сторони?

— Я вважаю, що варто працювати в першу чергу над психологією, адже ось ця його гоноровість до добра може і не довести.

— Тоіров може давати результат вже зараз чи йому потрібно дати час?

— Тут взагалі без шансів. Мабуть, він починатиме в U19, а далі буде видно. Я щодо цього не з ким не спілкувався, але мені так здається.

«Що для «гірників» 300 тисяч? Це — крапля в морі»

— Чи зможе Тоіров замінити Шахтареві Мудрика?

— Зараз Мудрик дуже популярний і це нормально, що всі намагаються його порівнювати з новими футболістами. Та ж сама історія і з Тоіровим. Я думаю, що Шахтар побачив більш-менш яскравого хлопця і вирішив його одразу забрати до себе. Що для «гірників» 300 тисяч? Це — крапля в морі. Тим паче, після продажу Мудрика. Також не варто забувати про фактор агентів. Можливо, їм вдалося надурити донецьку команду, ми ж не знаємо, що їм розповіли.

— Чому Шахтар звернув увагу на гравця, який лише двічі виходив у стартовому складі казахстанського Атирау?

— Взагалі казахи помітили цього футболіста в Білорусі на Кубку Співдружності, де виступають білоруси, казахи, таджикистанці та москалі. Ось саме там його в юному віці помітили. Там збірні U18 в основному грають. Так він і потрапив в Казахстан.

А щодо Шахтаря, мені самому складно зрозуміти, як він туди зміг потрапити. Можливо, побачили перспективу в хлопці. Вирішили взяти раніше, адже через рік чи два хто зна, що з нього вийде. Задатки, судячи з усього, в нього є.

Також дивно, що його визнавали кращим гравцем Атирау, коли хлопець мав мало ігрового часу. Це неабияк дивує. Я собі навіть цього уявити не можу.

— 300 тисяч євро за футболіста з Таджикистану — багато?

— Від цієї суми половина Таджикистану з розуму зійде.

«Тоіров сам винен в тому, що його не викликали в збірну»

— Тоіров дебютував у професійному футболі за таджикистанську команду Локомотив-Памір у 15 років, з чим пов'язаний такий ранній дебют?

— Річ у тім, що саме ця команда (і ще одна в першому дивізіоні Таджикистану) були створені для загравання молоді, яка потім потрапляє у молодіжні збірні. Варто зазначити, що тренер збірної також буває головним тренером цієї команди, щоб бути на постійному контакті з футболістами, адже рівень чемпіонату не дуже сильний. 

Взагалі в Таджикистані мало академій, у звичному для нас розумінні. Лише гранд таджикистанського футболу Істіклол має це. Якщо коротко, то Локомотив-Памір ‒ це штучно створений клуб для збірної.

— Зараз проходить чемпіонат серед азійських збірних до 20 років. У цьому турнірі бере участь Таджикистан U20, чому Тоіров відсутній?

— Якщо відверто, то там виникла напружена ситуація з тренером. Тоіров сам винен в тому, що його не викликали на цей турнір. Деталі розповідати, я вважаю, не потрібно. Він такий ‒ цей Тоіров, гоноровий хлопець. Але загалом на батьківщині на нього розраховують: він уже був у когорті кандидатів у національну збірну та, наскільки мені відомо, на найближчий збір отримає офіційний виклик. 

— А взагалі, Тоіров зараз найкращий молодий гравець Таджикистану чи є й інші топи? 

— Взагалі в Таджикистані мало таких футболістів. Лише одиниці виїжджають за кордон. Є хлопець, який в третьому чи четвертому дивізіоні Іспанії виступає, проте це батьки його туди вивезли, а його точно ніхто туди не запрошував. Та і самі функціонери з Таджикистану не знають, як він туди потрапив. 

Але є один гравець, який виступає у Вищій лізі Болгарії та регулярно викликається в збірну Таджикистану. А раніше футболісти їхали в росію. Хтось в Першій лізі, а хтось у Вищій виступає. Якогось дуже зіркового футболіста в Таджикистану немає.

«95% гравців у Таджикистані мають контракти з клубами лише на рік»

—  Це лише другий гравець з Таджикистану в УПЛ після Арсена Авакова, який ще в 90-х багато забивав за Торпедо (Запоріжжя). Чи потрібно нашим клубам звертати увагу на цей ринок?

— Я думаю, що потрібно. Але варто бути уважним, адже тут є свої тонкощі з прізвищами футболістів та їх віком. Потрібно мати гарні зв’язки в Таджикистані, адже в тих нюансах варто дуже детально та делікатно розбиратися. А так, то перспективні хлопці є, але на рівні місцевого футболу. 

— Як може вплинути на таджикистанський футбол успіх Тоірова в Шахтарі? 

— Я вважаю, що мало речей зміняться. Таджикистану дуже багато чого потрібно змінювати в ставленні до футболу. Я б радив їм починати з юніорського рівня. У футболістів є обов’язок грати, а фінансування — копійки. 

В дублях взагалі нічого не отримують. В кращому випадку можуть допомогти уникнути армії та дати документ, щоб гравці могли пропускати заняття в університетах. Лише одиниці можуть отримувати гроші в дублях. Через це і тренування складно проводити, адже футболісти легко можуть покинути клуб. Їх запросять в Першу лігу, де платять гроші і все — немає гравця, взагалі без варіантів.

А з іншого боку, перехід Тоірова підвищив зацікавленість в таджикистанських футболістах. Уявіть собі, що 95% гравців у Вищій лізі мають контракт з клубами лише на один рік. Як тоді з впевненістю будувати команду? Ніхто не знає, що буде через рік, тому угоди такі короткі. Фінансування в основному державне, тому складно прогнозувати на роки.