Прогноз вітчизняних легенд на Євро-2024 і володаря «Золотого м'яча»: «І Мбаппе, і Беллінгем гідні. Вінісіуса не розглядаю»

Переглядів 1421
Віктор Глухенький Віктор Глухенький
10 голосів
Прогноз вітчизняних легенд на Євро-2024 і володаря «Золотого м'яча»: «І Мбаппе, і Беллінгем гідні. Вінісіуса не розглядаю»
Павлов, Михайлик, Сабо та Федецький. Колаж: «‎УФ»
Колишні головні тренери збірної України Йожеф Сабо та Микола Павлов, а також екс-гравці національної команди Тарас Михалик і Артем Федецький, дали «УФ» прогноз щодо чемпіонату Європи з футболу 2024 року.

Напередодні, 14 червня, розпочався довгоочікуваний чемпіонат Європи з футболу 2024 року. У матчі відкриття команда-господарка, збірна Німеччини розтрощила Шотландію (5:1) і таким результатом натякнула, що на рідній землі збирається битися лише за золоті нагороди.

Оглядач «УФ» Віктор Глухенький вирішив розпитати знаних людей зі світу вітчизняного футболу, хто, на їх думку, головний фаворит цьогорічного Євро і, звісно ж, загострив увагу на нашій національній збірній та шансах України.

На питання сайту «Український футбол» відповідали:

  • Йожеф САБО – колишній головний тренер національної збірної України та київського Динамо.
  • Микола ПАВЛОВ – колишній виконуючий обов’язки головного тренера національної збірної України, екстренер Дніпра, Динамо, Ворскли та ще низки вітчизняних клубів.
  • Тарас МИХАЛИК – колишній захисник/півзахисник національної збірної України, київських Динамо та ЦСКА, луцької Волині.
  • Артем ФЕДЕЦЬКИЙ – ексоборонець національної збірної України, Шахтаря, Карпат, Дніпра і ще кількох вітчизняних клубів.

«Головний фаворит – Англія. В цій країні найсильніший у Європі чемпіонат. Лише з гравців АПЛ можна зібрати 2-3 потужні збірні»

– На Вашу думку, яка збірна є головним фаворитом цьогорічного чемпіонату Європи?

Сабо: От так одразу сказати, хто головний фаворит, важко. Мені подобаються збірні Англії, Франції та Іспанії. Якщо у цих командах не зазнають травм їх лідери, то хтось із цих збірних, я так думаю, і стане переможцем Євро-2024.

Якщо ж з цього тріо виділяти одну команду, віддав би перевагу Англії. В цій країні найсильніший у Європі чемпіонат. Лише з гравців АПЛ можна зібрати не одну, а дві чи навіть три потужні збірні.

Я не вірю, що на цьогорічному Євро ми станемо свідками якоїсь мега-сенсації, типу тої, яка була на Євро у Португалії, коли в 2004 році виграли греки чи збірна Данії на ЧЄ-1992. Не буде такого. Успіх і Греції, і Данії – цілковита випадковість чи диво, називайте, як вам заманеться, а дива у футболі хоч і трапляються, та зрідка. 

Йожеф Сабо. Фото: Google

Павлов: Мій фаворит – збірна Франції. Також, я так думаю, що золото Євро-2024 цілком може завоювати команда Німеччини. Мої аргументи прості: і в складі триколірних, і в складі Бундестім багато індивідуально сильних футболістів. І там, і там є лідери: у «гальських півнів» Кіліан Мбаппе, у Бундестім – Тоні Кроос. А ще є така приказка: у футбол грають всі, а перемагають німці :) Стара приказка, але.

Якщо назвати топ-3 претендентів, то до Франції і Німеччини я б додав Англію. У «трьох левів» також потужний склад, також є лідер, я про Джуда Беллінгема. І не варто забувати про Харі Кейна. 

Михалик: Україна, ясна річ :) За кого ж ми всі будемо вболівати? А так, якщо говорити про інші збірні, то мій фаворит – Франція. І, звісно ж, поборються за нагороди німці, іспанці, італійці та англійці. 

Федецький: Усі збірні-старожили фінальних турнірів. Іспанія, Німеччина, Франція, можливо, Португалія. 

«Давайте не забувати про Кріштіану Роналду. Свої голи він заб’є. Майстерність і результативність від нього нікуди не поділися»

– Хто «запалить» на полях Німеччини та в підсумку стане найкращий гравцем Євро-2024?

Сабо: На мою думку, має, як там ви кажете, запалити, Беллінгем. От дуже мені він подобається. Класний футболіст, високоякісний. Має у свої молоді роки (20) всі задатки для того, щоб уже стати великим. 

Павлов: Як на мене, головною зіркою у Німеччині буде Кіліан Мбаппе. Ви скажете, а як же його новий одноклубник по Реалу Джуд Беллінгем? Я відповім: він мені не такий симпатичний, як Мбаппе :)

Багато говорять про Тоні Крооса. Він заслуговує на повагу, однозначно, бо у його віці (34 роки) грати на такому рівні і так грати! Та, знаєте, роки беруть своє. 

І давайте не забувати про Кріштіану Роналду. Свої голи він заб’є. Майстерність і результативність від нього нікуди не поділися. 

Михалик: Мені дуже імпонує, як грає Кіліан Мбаппе. Натомість, моєму сину подобається Джуд Беллінгем. От хтось із цих двох, я так собі думаю, і стане головною зіркою Євро-2024.

А, може, Кріштіану у свої 39 як вийде, як дасть жару :) Він такий, що ще може молодим десь дати фору. У такому віці мати таку розкішну форму, то дорогого коштує. Він за собою і своїм здоров’ям дуже слідкує. Щирий респект йому, як-то кажуть.

Федецький: Мені імпонує Беллінгем. І його гра, і його людські якості. Не було помічено за ним нічого такого поганого. От ніде не зустрічав у ЗМІ, щоб про Джуда писали негативні статті. 

Мбаппе буде під посиленою увагою. Кіліан нарешті перейшов до Реала і здійснив свою дитячу мрію. Зараз у нього морально-психологічний підйом і на цьому фоні він може видати розкішну гру на Євро. 

Але, знаєте, хотілося б, щоб Євро ще й розкрив таланти, щоб засяяла якась молода зірочка, бажано й не одна. І бажано, щоб це був хтось зі збірної України. У нас класна команда. 

Артем Федецький. Фото: Google

«Хто буде довго розгойдуватися, ризикує швидко поїхати додому. На цьому ЧЄ можуть бути сюрпризи»

– Яка зі збірних-фаворитів може стати головним розчаруванням ЧЄ?

Сабо: Португалія. Чому? Бо їх лідер Кріштіану вже не той Роналду. Поїхав з Європи, грає у чемпіонаті Саудівської Аравії, де рівень зовсім інший. Там купу зірок шейхи накупили, але...

Павлов: На рахунок цього взагалі якось і не думав… Свого часу багатьом подобалась збірна Нідерландів. Особливо в кінці 70-х років минулого століття, коли вони демонстрували «тотальний футбол» (ЧС-1974 року). В ті часи я ще юнаком був. І от після того мене голландці розчаровують.

Михалик: Будь-яка велика збірна може дати осічку. Груповий етап складається всього з трьох матчів: першу гру програли, другу внічию і все фактично. Хто буде довго розгойдуватися, ризикує швидко поїхати додому.

Думаю, на цьому ЧЄ можуть бути сюрпризи. Типу, як у 1992 році, коли там тренер збірної Данії гравців поназбирав з городів, дач і курортів і виграв Євро. Звісно, зараз футбол сильно змінився, як порівнювати з тим, що був на початку 90-х років, але не виключаю варіанту з сенсаційним тріумфатором на ЧЄ.

Тарас Михалик. Фото: УАФ

Федецький: Будь-яка збірна може провалити турнір. До початку Євро всі провідні футбольні збірні виглядають дуже потужно. Футбол – така гра, що здатна дивувати. Ті ж німці, хоч і господарі турніру, але далеко не факт, що зачепляться за медалі. На них буде додатковий тиск. Публіка у Німеччині дуже вимоглива. 

«Не потрібно зараз Україну сильно перехвалювати. Це може зіграти злий жарт з нашою збірною»

– Зараз у вітчизняних ЗМІ дуже багато нахвалюють збірну України і прогнозують їй ледь не потрапляння до фіналу. Які Ваші прогнози щодо команди Сергія Реброва?

Сабо: Я не буду оригінальним, якщо скажу, що з групи ми маємо виходити, а от далі… Далі я буду переживати і вболівати. Зараз, до початку ігор, не варто нагнітати зайвий раз. Найважливіше – вийти з групи, виконати це завдання. Байдуже, з якого місця, головне пробитися до 1/8 фіналу.

Наш головний суперник у групі – Бельгія. Збалансована та якісна команда, яка має кількох зірок до того ж у складі. Наприклад Кевіна Де Брюйне з Манчестер Сіті. Тому до матчу з цією командою нам потрібно набрати максимум, здобути шість очок у поєдинках проти Румунії та Словаччини. Цього має вистачити, щоб пройти далі.

Читав новини в інтернеті і багато хто пророкує Україні навіть півфінал. Так от, я думаю, що ми і на фінал можемо замахнутися, якщо все складеться так, як треба, і десь нам Фортуна посміхнеться.

Павлов: Я дуже вірю, що збірна України дійсно вистрілить на цьому Євро. З групи точно вийде наша команда, от сто відсотків у цьому впевнений. Хоча, ні – 99. А далі, далі вже треба буде дивитися, хто нам дістанеться з суперників. Поки про це говорити зарано.

Яка межа цієї збірної? Пам’ятаєте збірну Данії зразка 1992 року? Коли там команду нашвидкуруч зібрали з ветеранів та молоді, похапцем, і виграли Євро. То чому ми не можемо повторити успіх датчан? Можемо. У нас теж у складі є ветерани, вистачає дуже талановитої молоді.

А взагалі я дуже вірю в наш тренерський штаб на чолі з Сергієм Ребровим. Повторюся, я дуже вірю в цю збірну.

Микола Павлов. Фото: Google

Михалик: Завдання мінімум – вийти із групи. І це завдання команді Сергія Реброва цілком під силу. Взагалі, завжди потрібно ставити найвищі цілі. Інакше навіщо взагалі їхати на Євро? 

Мені дуже подобається ця збірна України. Команда з хорошим потенціалом. І це при тому, що наша команда – одна з наймолодших на Євро (синьо-жовті перебувають у топ-5 наймолодших команд ЧЄ-2024, середній вік 26,3, – прим. В. Г.). Більшість наших провідних гравців виступає за європейські команди і це чудово, бо у них вже на ментальному рівні є покращення. Вони вже нікого не бояться. 

Але не потрібно зараз Україну сильно перехвалювати. Це може зіграти злий жарт з нашою збірною. По потенціалу, я погоджуюсь з багатьма футбольними людьми, ця збірна є найсильнішою за увесь час нашої Незалежності. Сподіваюсь, що дійде вона ледь не до фіналу, проте, повторюсь – поки не треба співати хвалебні оди. Зарано. 

Однак і хейтити теж. Бо після того, як програли Польщі експериментальним складом, в інтернеті почали на Реброва «наїжджати», раптом всі експертами великими стали і розбиратися у футболі краще за Сергія Станіславовича.

Федецький: Наскільки я знаю, то у нашої збірної є чітко поставлене тренерським штабом завдання – вихід з групи. І таке завдання ця збірна повинна виконувати. Цілком під силу. Повинні виконувати, навіть без зайвих розмов. У групі всі наші суперники по зубах команді Сергія Реброва. І бельгійці, яких багато хто вважає беззаперечним фаворитом у нашому квартеті. Якщо наша збірна буде одним цілим, згуртованою командою, а не одинадцятьма гравцями на полі плюс запасні, все у них вийде. 

А от ці всі розклади про вихід до 1/4 чи 1/2 фіналу… Зарано говорити про це. Дуже важко прогнозувати. Не слід зайвий раз хлопців смикати і задавати їм питання типу: «А як далеко ви плануєте дійти?». Бувало, мені ставили такі питання, коли я грав у збірній. Недоречно. Потрібно все робити крок за кроком.

Не хочу забігати наперед, загадувати, але з тим підбором виконавців, що має нині Сергій Ребров, Україна має хороші шанси гучно про себе заявити. Вірю, сподіваюсь, буду вболівати. 

«В України зібралося дуже багато індивідуально сильних виконавців. Наша збірна сильна, як команда»

– Головна зірка збірної України зразка 2024 року?

Сабо: Немає в цій збірній України головної зірки, а є низка якісних гравців – Довбик, Малиновський, Циганков, Мудрик, Лунін. А от так виділяти когось одного – не буду.

Погано, що травми зазнав Віталій Миколенко. Не ясно й досі, допоможе він Україні чи ні. Але я вірю, що його може гідно замінити Зінченко. Хоча я постійно читаю новини, що його там з Арсеналу ледь не виганяють, що сезон у нього поганий був і все таке. Олександр – дуже досвідчений футболіст, який може бути однаково корисний для команди як у захисті, так і в нападі, коли підключається до атак. З м’ячем Зінченко на «ти». Він може на 30-40 метрів передачу віддати точну, коли є така необхідність. Одним словом, Саша – красунчик.

Павлов: За всю свою тренерську кар’єру я ніколи у командах не виділяв зірок. Ніколи. Для мене футбол – командний вид спорту. Завжди перемагає та команда, де всередині порядок і дисципліна. Така моя думка. 

Зараз в Україні зібралося дуже багато індивідуально сильних виконавців. Однак при всьому при цьому Україна сильна саме як команда. Може, і треба б було похвалити чи виділити Довбика, Циганкова чи Мудрика, але я ніколи так не робив. Не виділяв. Тому і зараз нікого з команди Сергія Реброва персонально виокремлювати не стану.

Михалик: Якщо вже і виділяти когось, то мені найбільше подобається наша зв’язка Циганков-Довбик. Вони грають в одній команді – і це величезний плюс. У нас у минулому сезоні вся Україна за Жироною слідкувала і почала за неї вболівати, хоча ще кілька років тому кожен другий навіть не знав, що така команда в Іспанії є. 

Зінченко – провідний гравець нашої головної команди країни, попри невдалий сезон за Арсенал. Він все одно залишиться лідером України і в роздягальні, і на полі. 

Багато хто вже списав Ярмоленка, а дарма. Андрій цій збірній може дуже якісно допомогти, впевнений у цьому.

Також у нас є плеяда молодих: Судаков, Шапаренко. Для них це величезний шанс заявити на себе на повний голос. Де ще, як не на чемпіонаті Європи?

Олександр Зінченко. Фото: УАФ

Федецький: Зінченко, Ярмоленко, Довбик, Циганков. У нас у заявці 26 гравців і там немає нікого зайвого. 

У нас дуже потужна воротарська позиція. Непросто Реброву обрати з-поміж трьох одного, хто буде грати з перших хвилин. Лунін прекрасно зіграв за Реал у минулому клубному сезоні, витягнув свою команду до півфіналу, вигравши серію пенальті з Манчестер Сіті. 

Однак і Трубін молодець. Один із найперспективніших воротарів не лише Європи, а й світу. І за своєю вартістю один із найдорожчих. Це теж говорить про його рівень. Бущан – хороший, якісний воротар. Завжди особисто мені імпонував. Георгій виділяється, насамперед, стабільністю. 

Я вже говорив про роль командної гри – повторюсь, мають наші хлопці бути одним цілим. Тоді, певен, всі вболівальники збірної України будуть задоволені підсумковим результатом на Євро.

«І Мбаппе, і Беллінгем гідні «Золотого м'яча». Обидва – класні молоді футболісти. Вінісіуса взагалі не розглядаю»

– Зазирнемо трішки наперед. Матиме чи ні результат на Євро-2024 вирішальний вплив на визначення володаря «Золотого м'яча» цьогоріч? Тобто чи гарантує цей приз Кіліану Мбаппе успіх Франції, а Джуду Беллінгему – ймовірна перемога Англії. 

Сабо: Беллінгем видав розкішний сезон за Реал. Він виграв разом зі своїм клубом Суперкубок Іспанії, Лігу чемпіонів і Ла-Лігу, де його визнали найкращим гравцем. Тому, якщо збірна Англії переможе на Євро-2024, то «Золотий м'яч» дістанеться Джуду. Та й навіть без тріумфу на чемпіонаті Європи мій фаворит у боротьбі за цю нагороду саме англієць.

Павлов: Вважаю, що так. Перемога на Євро буде для Мбаппе та Беллінгема дуже великим плюсом у боротьбі за «Золотий м'яч». Можливо, вирішальним. Цілком ймовірно, що цей бонус переважить здобутки Вінісіуса, який також позмагається за цю нагороду, але ж він на Євро не гратиме, а змагатиметься з Бразилією на Копа Америка. 

Михалик: Майже стовідсотково. Чемпіонат Європи – головна футбольна подія року, як не крути. Так, ще буде Копа Америка, але європейському турніру буде більше уваги. Тому – так, якщо Кіліан Мбаппе переможе з Францією чи Джуд Беллінгем з Англією, то тріумфатор у підсумку й дістане «Золотий м'яч».

Якщо ж провалять турнір ці хлопці, то нагороду, напевно, віддадуть Вінісіусу Жуніору, який провів розкішний сезон за Реал.

Федецький: І Мбаппе, і Беллінгем достойні «Золотий м'яча». Обидва – класні молоді футболісти, за обома слідкую, обидва мені симпатичні. Та не певен, що тріумф на Євро стовідсотково гарантує комусь із них нагороду. Це може бути важливим чинником, але не головним. Хто знає, як розподіляться симпатії головних тренерів, капітанів і журналістів.

Є ще Вінісіус. Та він мені не подобається. Не як гравець, а більше, як людина. Оці всі скандали навколо нього. Піднімає такий галас довкола себе… Я Вінісіуса взагалі не розглядаю як кандидата на звання найкращого футболіста світу.