Роман МАКСИМЮК: «Уболівати треба за «Лудогорець»
— Романе Васильовичу, погоджуєтеся з думкою, мовляв, Ліга Європи, як турнір, настільки поступається іншій Лізі — чемпіонів, що їх навіть порівнювати не можна?
— Категорично з вами не згодний. Так, у тому плані, що ці змагання не варто порівнювати, — маєте слушність, але принижувати значення другого за рангом єврокубка я би не став. Розумієте, суть справи якраз у тому, що то — континентальний турнір № 2, тут інші клуби грають. Так, вони не настільки сильні, як у чемпіонській Лізі, проте навіть 5–6 команд з умовної Іспанії чи Англії представляють собою таку силу, з якою варто рахуватися. Та що там про Захід — ви лишень зверніть увагу на наш чемпіонат, які за останні роки клуби пробиваються в нас до Європи: хіба, припустімо, «Чорноморець» не є колективом, на котрого варто подивитися навіть зарубіжному глядачеві?.. Справді: в державах так званої топ-п’ятірки ставлення ФК до «молодшої» Ліги прохолодніше, ніж на Сході континенту. Проте для нас, для польських чи російських команд — то серйозний рівень… Зрештою, я ж сам у цьому змаганні брав учать (правда, воно тоді інакше називалося — Кубок УЄФА), тому знаю, про що кажу.
— Цікава у вас відповідь вийшла: ви й не погодилися зі мною, й… погодилися! Судіть самі: очільники континентального футболу завше орієнтувалися на топові першості, а там Ліга Європи, як ви самі висловилися, не є пріоритетом ні для кого. Недарма вже багато років побутують розмови про її ліквідацію…
— Та ні, я однозначно за її збереження! Навіть спостерігаючи за трансляціями матчів, бачу, що стадіони заповнені, футболісти щиро радіють забитим м’ячам і перемогам… І що буде, якщо цей турнір ліквідують? У нас же рівень чемпіонату впаде до нуля: грубо кажучи, три-чотири клуби сперечатимуться за потрапляння в чемпіонську Лігу, нікого в свою боротьбу не підпускатимуть, а інші що робитимуть?
— Наскільки чув, у випадку скасування «другого за рангом євротурніру» в першому автоматично збільшиться квота учасників.
— Поки цього немає, не варто дискутувати… Наразі то не більше, ніж гіпотетичні припущення, зовсім не втілені в життя.
— Добре. А як вам теза, що цьогоріч ЛЄ для України виглядає особливо буденно? Наприклад, порівняно з тим ажіотажем, який викликали перемоги «Металіста» п’ятирічної давнини… Безумовно, «ловлять мить» в Одесі, та то лишень тому, що для них оте вперше.
— На вашу думку, потенційний тріумф, наприклад, динамівців Києва стане для когось буденним? Для них самих, для України… Згадайте, як уся наша держава з шаленіла чотири роки тому, коли «Шахтар» привіз у Донецьк Кубок УЄФА… Якщо в поточному розіграші виступають «Ліверпуль» і «Тоттенхем», а в майбутньому може бути задіяний умовний «Ювентус», то чи буде приїзд такого ФК прозаїчним для когось? Скажу зі свого досвіду: раз «спробувавши на смак» такий турнір, хочеться щороку повертатися до нього!
— Хоча саме він зіграв, можна сказати, фатальну роль у вашій кар’єрі: трапилося це майже півтора десятиріччя тому…
— (Після паузи). Правда: на початку 2000-го я перейшов у «Динамо», готувався з основою до Ліги чемпіонів. Ми полетіли на Кіпр, натомість дубль тренувався в іншому місці, аж зненацька, десь за тиждень до першої зустрічі з норвезьким «Русенборгом», стало відомо, що грати я не можу, бо перед тим, восени, у складі пітерського «Зеніта» брав участь у розіграші Кубка УЄФА. Отож на вакантне місце Валерій Лобановський поставив Андрія Несмачного, який шансом скористався… Тобто справді якийсь фатальний для мене турнір. Однак нині гадати, як би все склалося… ну, не дуже хочеться.
— До справ нагальних. Із українських колективів найцікавіша ситуація у «Чорноморця»: одесити, які приймають загребське «Динамо», мають чотири очки й… доволі непевні шанси.
— Тому в паралельній парі нам доведеться вболівати за тих же болгар, аби вони переграли ПСВ… Як на мене, хлопцям Романа Григорчука все зіпсував домашній матч із згадуваним «Лудогорцем»: я впевнений, що, орієнтуючись на добір футболістів, перемога мала бути за нами (коли глобальніше: наш чемпіонат на кілька голів сильніший за болгарський!), проте, ймовірно, «моряки» недооцінили опонента. Тож нині й отримали ситуацію, коли їхня доля у чужих руках… Утім, головне все-таки — виграти свою зустріч, а там уже подивимося. Сподіваюся, вдома із хорватами особливих проблем у «Чорноморця» не буде.
— Дуже нецікаво нині в Дніпропетровську: тамтешній колектив уже в плей-оф. На вашу думку, треба з «Пандурієм» випускати дублерів?
— Хтозна. Потрібно бути Хуанде Рамосом, аби відповісти… Треба ж зважати на психологічний стан футболістів, на функціональний. Ось, до прикладу, в якому настрої сьогодні збірники після вівторкового жаху?.. «Дніпро», з одного боку, повинен не втрачати ігровий ритм, тобто гравці основи аж занадто довго «сачкувати» не повинні, з іншого ж — у них на носі недограний поєдинок із «Металістом», перед яким, можливо, сили й варто було би зекономити… Повторюся: не хочу вгадувати, бо не знаю, як міркує іспанський тренер.
— Про «Динамо»: теж ніби все зрозуміло…
— На тлі останнього їхнього матчу — у Луцьку — я побачив, що Олегові Блохіну вдалося достукатися до виконавців. Вони краще почали його розуміти. Аби стало ще краще, потрібен час плюс поєдинки: якщо ви натякаєте, мовляв, і киянам уже можна розслабитися, поекспериментувати зі складом, то я би сказав, що діяти потрібно інакше: зіграність приходить із матчами, а всі ці «Генки» й «Туни» чудово підходять для професіонального зростання. Тим паче, ті легіонери, за яких улітку «Динамо» так багато заплатило, прийшли сюди — будьмо щирі! — для єврокубків.
— Чи поставили би ви на загальну перемогу в ЛЄ когось із наших клубів?
— Якщо «Дніпро» продовжить прогрес, якщо наступної весни вони оминуть спад, що мав місце цього року, — цілком вірю! Й у киян непогані шанси. Ось куплять вони ще когось узимку, й диви — розженеться «динамо-машина».
Володимир БАНЯС.