Сергій КОВАЛЕЦЬ: «Група у нас цікава, якоюсь мірою рівна»
Наставник молодіжної збірної України про шанси команди на вихід до чемпіонату Європи 2015 року та підготовку до гри зі збірною Хорватії
— 26 грудня 2012 року виконком ФФУ офіційно призначив вас головним тренером молодіжної збірної команди України. Чому погодилися працювати з молодіжкою?
— Для мене велика честь очолювати молодіжну збірну України. Узагалі був дуже задоволений, що мені довірили тренувати найкращих молодих гравців нашої держави. Це велика відповідальність, тому щасливий перебувати на цій посаді.
— Який результат президент ФФУ Анатолій Коньков вважатиме прийнятним для вашої команди?
— Ще до мого призначення ми з Анатолієм Дмитровичем поспілкувалися, й він сказав, що головною метою є підготовка кадрів для національної команди, але при цьому необхідно не забувати й про спортивні результати. Зрештою, ми представляємо вітчизняний футбол на міжнародній арені, тому маємо презентувати його з найкращої сторони. Отже, участь у великих континентальних і світових форумах для нашої команди також має велике значення.
— Яким чином проводите відбір до молодіжки? Адже далеко не всі гравці представляють клуби прем’єр-ліги, тож слідкувати за кожним із кандидатів завдання, мабуть, не з легких?
— Це дуже цікавий процес, коли постійно перебуваєш у пошуку нових футболістів, знаходиш талановиту молодь. Уже одного разу казав, що наразі мене можна вважати одним із головних селекціонерів серед молодих українських гравців.
Приємно спостерігати за прогресом Сергія Болбата з донецького «Шахтаря». Він проходив збори з першою командою, тож, поспілкувавшись із тренерським штабом донеччан, зрозумів, що на нього розраховують. Хочеться йому й усім іншим молодим гравцям побажати подальшого розвитку та самовдосконалення, щоби в майбутньому вони виросли у виконавців екстракласу. Він людина обдарована, має всі можливості для зростання. Також необхідно, щоби й тренери йшли назустріч молодим футболістам, більше їм довіряли, надавали можливість частіше з’являтися на футбольному полі в матчах найвищого ґатунку.
— Першим серйозним випробовуванням став зимовий турнір у Санкт-Петербурзі «Кубок Співдружності». Українці у фіналі програли з рахунком 4:2 російським одноліткам. Що завадило вашим підопічним виступити вдаліше?
— Узагалі турнір мав високий рівень, із хорошим складом учасників. У Санкт-Петербурзі відбулося моє перше знайомство з командою. На цій першості футболісти проявили себе тільки з найкращої сторони. До того ж, наша команда недолічилася деяких футболістів, які проходили збори з першою командою. Але нам удалося перевірити велику кількість гравців, подивитися на них саме в ігровому плані, адже тренувальний процес і міжнародні поєдинки — це зовсім різні речі. Усі матчі провели на хорошому рівні, в тому числі й фінал.
А чому програли Росії? Гадаю, нам не вистачило свіжості. У півфіналі довелося прикласти чималих зусиль, аби здобути перемогу. Литовці забили першими, почали грати від оборони, діяли дуже щільно. Однак наприкінці поєдинку нам удалося їх дотиснути й вийти до фіналу. У ньому команда також виглядала непогано, проте титул здобути не змогла.
— У товариських іграх із сильними італійцями та чехами награвали склад на «Меморіал В. Лобановського»?
— Ми постійно перебуваємо в пошуку, намагаємося за рахунок нових футболістів посилити гру, награти певні комбінації, а для цього необхідно проводити спаринги. Таким чином, крізь призму товариських поєдинків, готуємося до відбіркового турніру Євро-2015. На матчі з італійцями та чехами викликали двадцять два футболіста. Необхідно було по кожному з них отримати інформацію, подивитися їх у справі, оцінити їхній рівень майстерності. Отож ці товариські зустрічі якнайкраще підходили для цього.
— На «Меморіалі В. Лобановського» українці знову поступилися у фіналі. На цей раз каменем спотикання стала збірна Австрії. Чи не боїтеся, що у футболістів може виробитися комплекс «другого номера»?
— Певна річ, програвати у фіналах удвічі прикро, відтак напередодні матчу з Грецією я сказав футболістам, що ті поєдинки були програні через наші помилки, своєрідну ігрову дисципліну. Адже й у Москві, й у Києві нас карали червоними картками. Та, гадаю, ці поразки тільки зміцнили нашу команду, загартували її. Мені як тренеру також прикро зазнавати поразок у фінальних поєдинках, але за правильного аналізу ці поразки можуть піти тільки нам на користь.
— А чому в молодих українців у вирішальних поєдинках постійно здають нерви? У чому причина?
— Цю проблему необхідно розглядати в комплексі. Ми напряму залежимо від клубів, де футболісти проводять більшість свого часу. Там тренери також постійно налаштовують гравців, прищеплюють їм ігрову дисципліну. Проте суддівство у внутрішній першості й міжнародних поєдинках значно відрізняється. У Європі судять набагато жорсткіше, там ніхто нікого жаліти не буде. Будь-які суперечки караються жовтими, а то й червоними картками. До цього необхідно звикати, привчатися. Дуже добре, що в нас є такі хороші турніри, в яких футболісти мають можливість пристосуватися до європейської манери суддівства. Нам ще необхідно пройти етап становлення, набути досвіду.
— Незабаром стартує відбір до Євро-2015. Разом із нами до 5 відбіркової групи потрапили команди Швейцарії, Хорватії, Латвії та Ліхтенштейну. Яка із цих збірних найскладніший суперник?
— Група цікава, якоюсь мірою рівна. Майже в усіх команд є шанси пробитися на континентальну першість. Швейцарія на Євро-2011 грала у фіналі з іспанцями, має у своєму складі виконавців серйозного рівня. У хорватів молодь також завжди була сильною. Тому все вирішиться на футбольному полі. Певен, ігри повинні бути цікавими.
— Розкажіть, як команда готуватиметься до першого поєдинку відбору із хорватами, що відбудеться 9 вересня?
— Першого й другого вересня збираємося в Києві. Проведемо п’ятиденний тренувальний цикл, зіграємо спаринг із «Динамо-2» у Кончі-Заспі. Сьомого вилітаємо до Львова, де заплановано ще два тренування, а вже дев’ятого — гра проти Хорватії на «Арені-Львів».
— В останньому контрольному поєдинку проти збірної Греції ваші підопічні виглядали вельми пристойно: забили чотири м’ячі, повністю контролювали хід поєдинку. Наскільки готові наші футболісти боротися за путівку на європейську першість?
— Перемога не була такою легкою, як виглядало збоку, адже Греція суперник дуже непростий. Влітку греки доволі непогано виступили на чемпіонаті світу, в їхньому складі виступають технічні й тактично підготовлені виконавці. Але мені приємно, що наші хлопці продемонстрували гарну фізичну готовність, зарядженість на гру. І це при тому, що за два дні до матчу наші футболісти виступали за свої команди в чемпіонаті країни. Тільки уявіть, які навантаження випали на них. Але нічого, молодці, впоралися, грали з азартом. У їхніх діях відчувалася розкутість і впевненість.
Та, попри всі ці приємні моменти, були й мінуси. Наприклад, отримали п’ять жовтих карток. Але нагороджували нас ними не за розмови, а за боротьбу, за чисті фоли. Звісно, над цим компонентом варто працювати, адже ці картки зайві, їх можна було уникнути. Необхідно обережніше діяти на футбольному полі, щоби не давати арбітрам приводу нагороджувати нас картками. Тому у цьому плані нам є над чим працювати. Узагалі потрібно детально проаналізувати дії кожної ланки, щоби в офіційних матчах наші футболісти діяли злагодженіше, мобільніше та результативніше.
— Чи є серед ваших підопічних ті, хто вже зараз міг би виступати в першій команді країни?
— Постійно спілкуємося з Михайлом Фоменком щодо того, кого вже зараз можна було би підтягнути до першої команди. Наставник національної збірної також слідкує за молодими гравцями: як вони виступають у своїх клубах, як прогресують, який результат демонструють. Тут у нас із Михайлом Івановичем повне порозуміння. Гадаю, в теперішній молодіжці, безумовно, є гравці, перехід яких до першої команди країни не за горами.
— Хто наразі є лідером молодіжки?
— Лідером має бути команда. Певна річ, у нашому колективі є свої лідери, адже за їхньої відсутності команда стає безхребетною. Можна виокремити гравців центральної ланки. Але я би не хотів загострювати увагу на комусь конкретно. Вони всі особистості, відтак хотілося, щоби кожен із них був лідером на футбольному полі. Поки що брали участь лише в товариських матчах, не було справжньої перевірки турнірної психології. Ось у офіційних поєдинках подивимося на їхні якості лідерів, наскільки міцний їхній характер. Адже офіційні ігри є офіційними, й тільки в них зможемо реально оцінити свої сили.
— У багатьох інтерв’ю ваші підопічні говорили про надзвичайну товариську атмосферу в команді. Чи справді це так?
— Приємно, коли гравці про це говорять. Проте тут багато чого залежить і від них. Гарний мікроклімат має бути в команді, адже він є основою для подальшого її розвитку. Тому мені любо, що футболісти це розуміють, створюючи товариську атмосферу в збірній.
— За рахунок чого вдається згуртувати колектив?
— За рахунок професіоналізму й людських якостей. Завжди говоримо своїм гравцям, що насамперед необхідно бути людиною. Адже спершу футболіста оцінюють за його людськими якостями, а вже потім дивляться, який він гравець.
— Наскільки легко працюється з молоддю?
— Мені цікаво працювати з молоддю. До них необхідно застосовувати більш тонкий підхід, аніж у роботі з досвідченими гравцями. Наприклад, ті, хто рідко грають за свої клуби, мають можливість через міжнародні поєдинки за молодіжну збірну прокласти собі шлях до основи клубу. І гравці це розуміють, намагаються максимально скористатися наданим їм шансом. Тим паче, що клубні тренери також слідкують за своїми виконавцями. Тож у цьому плані для наших гравців збірна — це місце, де можна проявити себе на найвищому рівні, змусити привернути увагу не тільки тренерів рідної команди, а й з інших клубів. Тут усе в руках самих футболістів. Тренери збірної роблять усе можливе, щоби гравці зростали професійно. Решта залежить тільки від них. Вони мають розуміти, що захищають честь нашої держави на міжнародній арені.
Роман КИРІЄНКО.