«Сікан у квартирі побив м’ячем усе, що можна – тому й пішов на футбол»: вогняна розповідь першого тренера екснападника Шахтаря

Переглядів 95
Аватар Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
3 голоси
«Сікан у квартирі побив м’ячем усе, що можна – тому й пішов на футбол»: вогняна розповідь першого тренера екснападника Шахтаря
Данило Сікан та Юрій Романов. Колаж: УФ
Перший тренер новачка Трабзонспора Данила Сікана – Юрій Романов – в інтерв’ю «УФ» розповів про початок футбольного шляху нападника збірної України.

Сьогодні Трабзонспор, з яким форвард донецького Шахтаря Данило Сікан підписав контракт, зіграє в турецькому чемпіонаті з аутсайдером Кайсеріспором. Цей клуб став вже шостим у футбольній кар’єрі 23-річного нападника.

До Шахтаря Сікан переходив у статусі гравця Карпат, після чого були оренди до Маріуполя та німецької Ганзи (Росток). Проте ця історія бере свій початок у Житомирі. Якраз там, у школі Полісся, Данило робив свої перші кроки у футболі.

Саме тому оглядач сайту «Український футбол» Владислав Лютостанський поговорив з першим тренером Данила Сікана – Юрієм Романовим, який поділився спогадами про початок футбольного шляху свого зіркового вихованця.

 «Сікан – комунікабельний хлопець, тому має без проблем адаптуватися в Трабзонспорі»

– Юрію Володимировичу, як ви відреагували на перехід свого вихованця з Шахтаря у Трабзонспор? Цей трансфер став для вас несподіванкою? 

– Я був здивований звісно, так раптово все сталося... Чемпіонат Туреччини – доволі непоганого рівня. Трабзонспор – це теж клуб з іменем. Думаю, що Дані потрібно було щось змінювати у своїй кар’єрі.

– На вашу думку, Данило повністю реалізувався у Шахтарі?

– Я б не сказав, що він аж повністю реалізувався у Шахтарі. Однак йому треба було щось змінювати на цьому етапі. Якщо він ухвалив рішення змінити клуб, то, напевно, сам це розумів.

– А як вам здається, чому Шахтар так легко відпустив Сікана, маючи проблеми з центрфорвардами?

– Чесно кажучи, мене рішення Шахтаря здивувало. Сікан вже закріпився у першій команді, забивав у чемпіонаті, Лізі чемпіонів… Зараз у Шахтаря не так багато нападників лишилося, тому таке рішення клубу й дивує.

– Досвід виступів за німецьку Ганзу (Росток) допоможе Данилові простіше адаптуватися у Туреччині?

– Даня – комунікабельний хлопець, з адаптацією у нього не має бути проблем. Думаю, що Сікан знайде спільну мову з одноклубниками. Тим паче, що він серед українців вже є Батагов, ще й Зубков може приєднатися до них.

Данило Сікан. Фото: ФК Трабзонспор

«Даня позаймався у мене два місяці, після чого раптом зник»

– Пам’ятаєте, коли вперше зустрілися з юним Данилом Сіканом?

– Авжеж, пам’ятаю. Дивіться, зараз ми набираємо хлопців з 6 рочків, а він прийшов до мене аж у 11. До цього Сікан займався танцями. Його бабуся розповідала мені, що Даня у квартирі побив м’ячем усе, що тільки можна, й ось вона Дані й сказала: «Ну, пішли, зараз я тебе на футбол заведу». І ось привела вона його до мене восени 2012-го. Я відразу побачив, що це цікавий хлопчина. Десь два місяці він у мене позаймався, після чого раптово зник.

– А з чим було пов’язане його зникнення?

– Я тоді зателефонував його бабусі й запитав: «А де футболіст?». Ну, вона мені й розповіла, що у Дані проблеми з носом: кровоносні судини близько підходили й у нього часто кров йшла. Лікар сказав їм, що це вікове, але треба дати паузу від навантажень. Повернувся до мене Сікан вже десь навесні 2013 року. 

– Якими були головні ігрові чесноти юного Сікана?

– Він був швидким, досить технічним, непоступливим, міг дуже красиво пробити. Друга група хлопців після свого тренування дивилася, як ми відпрацьовуємо удари. Вони добре знали, на що здатен Сікан, тому прямо з трибун кричали: «Даня, давай через себе!»:)

– Данило завжди грав у центрі нападу?

– Так, завжди. Сікан – дуже жадібний до м’яча, по-спортивному злий. У нього були всі необхідні чесноти, аби грати саме в центрі нападу.

«Бабуся Сікана зіграла найбільшу роль у його становленні футболістом»

– Яким Сікан був у колективі? Можливо, є цікава історія, пов’язана з ним? 

– Даня був авторитетним хлопцем у колективі, мав нормальне виховання і міг за себе постояти. Пам’ятаю історію, яка сталася, коли він тільки повернувся у футбол після свого зникнення. Тоді у Поліссі не було таких умов, які є зараз, поля були низької якості, м’ячів не вистачало… 

І ось вже на першому тренуванні після свого повернення Сікан помітив, що у команді з’явився новачок. Це була дитина з сім’ї військового, нормальний хлопець, але теж дуже непоступливий. І ось Даня бачить, що це якийсь новенький, і забирає в нього м’яч, а той, недовго думаючи, відразу б’є Сікану прямо в ніс. Я аж за голову схопився! Думаю: «Йой, тільки ж прийшов, тільки ж прийшов!»:) Даня натомість стримав себе, бо зрозумів, що був неправий. Я, звісно, тоді зупинив тренування, поговорив з ними.

– А що вам відомо про родину Сікана? Його батьки мали спортивне минуле?

– Спортивного коріння в нього не було. На момент, коли Даня прийшов до мене в групу, його батьки вже були розлучені, а сам він жив з бабусею. Знаю, що його мама Оля перебувала за кордоном, а батько виїхав до родичів у Німеччину. Я підтримую з ними контакт. Але, знаєте, його бабуся – Галина Яківна – це взагалі супер, дуже хороша жіночка. Я з нею спілкуюся, ми вітаємо один одного зі святами.

– Виходить, що саме Галина Яківна і зіграла найбільшу роль у становленні Сікана у футболі.

– Авжеж, бабуся:) Вона з нами завжди їздила на змагання. Галина Яківна була з нами у Баварії, де ми стали переможцями турніру і нам за перше місце організували поїздку до Франції у 2014 році. Туди вона теж з нами поїхала:)

  • До речі, свого часу на FanDay.net розповідалася зворушлива історія, як бабуня стала «першим воротарем» для маленького Дані Сікана.

«Сікан міг опинитися у Динамо, а не в Шахтарі, але його мама затамувала образу на киян»

– А як відбувся перехід Сікана зі школи Полісся в Карпати?

– У Поліссі він відіграв перше коло на першість України, хоча наша команда була на рік молодшою. І ось Сікан за половину сезону забив 10 чи 11 голів, йшов найкращим бомбардиром. Після цього його у Карпати й забрали.

Я знав, що львівський інтернат готує якісних вихованців. Це зараз я шкодував би, а на той момент, ви самі розумієте, де були Карпати, а де Полісся. Я його тоді не відмовляв, бо Карпати – відомий клуб з хорошою історією.

– Чи змінився Данило після початку виступів за львів’ян?

– Потрапивши в Карпати, він став ще більш непоступливим. Коли Сікан приїздив до нас у Житомир, то на наших тренуваннях усі плакали:) Даня нав’язував боротьбу, грав жорстко та завзято. Думаю, в плані характеру він став там ще міцнішим.

– Саме у період виступів за Карпати Сікан їздив на перегляди в іспанський Вільярреал та французький ПСЖ.

– А він не тільки в ПСЖ та Вільярреалі був. Коли Даня грав за Карпати, то їздив на перегляд в якийсь німецький клуб. Його батько на той момент вже жив там. 

Чому Сікан не закріпився тоді у Європі? Та ще молодим був. А потім на нього вже і Шахтар вийшов з пропозицією.

– Писали, що і Динамо боролося за вашого вихованця.

– І з Динамо також на нього виходили у той час, запрошували до себе, але там своя історія. Коли він ще грав у Поліссі, то мама возила його на перегляд в Динамо, але там їй сказали почекати. Ну вона і затамувала образу:) І ось коли Даню вже з Карпат кликали в Київ, то вона відповіла: «Ні-ні, ви нас тоді не взяли. Все, до побачення».

«Мого діда Толю запрошували в Динамо. Мені ж там не сподобалося»: Сікан – про Шахтар і збірні України

– А ви на той момент вважали, що перехід Сікана в Шахтар – це найкраще рішення?

– Коли він тільки переходив у Шахтар, то там у першій команді грали в атаці дуже сильні бразильці. Йому було важко зачепитися за місце в складі. Я розумів, що йому доведеться досить довго чекати на свій шанс пробитися в основу. Але він все-таки дочекався. Легіонери пішли, війна зіграла свою роль.

Данило Сікан. Фото: ФК Шахтар

«Хочу, аби Сікан зарекомендував себе у Туреччині, а потім можна і в АПЛ»

– У національній збірній України Сікан має дуже потужних конкурентів – Артем Довбик, Роман Яремчук, Владислав Ванат. Зміна середовища може допомогти Данилу отримувати більше ігрового часу в команді Сергія Реброва?

– Конкуренція дійсно пристойна. Зрозуміло, що Довбик – це топ, він ставав найкращим бомбардиром в Іспанії, зараз грає в Серії А за Рому. Ванат – теж цікавий та забивний нападник. Яремчук за збірну завжди грає завзято, допомагає команді. 

Я думаю, що Сікану така конкуренція може піти на користь, допомогти стати ще сильнішим. Я вболіваю за Даню, хочу, аби він ще більше грав у збірній. Сікану зараз 23 роки, тому в нього ще все попереду. Зміна середовища теж може надихнути його. Думаю, за ним уважно стежитимуть в Туреччині.

– Бачите, в чому Сікан має додати, аби вийти на ще вищий рівень гри?

– Скажу так: у Шахтарі йому було важко повністю розкритися ще з однієї причини. Коли Сікан став переможцем молодіжного чемпіонату світу у 2019 році, то команда Петракова грала за іншою моделлю, де у Дані було більше простору. Водночас Шахтар більшість матчів грає першим номером, а коли там були бразильці, то м’яч носився – дай Боже. Нападник в таких умовах має вміти терпіти, вчасно і вдало відкриватися.

У Шахтарі Даня дуже часто діяв без м’яча, хоча йому властива гра на контратаках, коли можна бігти. Трабзонспор наразі не є лідером чемпіонату Туреччини, це команда із середини турнірної таблиці. Тому, думаю, що там у нього буде шанс грати у властивій йому манері. Загалом у Сікана є все необхідне: і головою добре грає, і швидкість хорошу має, ще й непоступливий.

– Підтримували контакт з Данилом, коли він виступав на, як виявилося, тріумфальному молодіжному мундіалі? Чи отримали ви якісь преференції від УАФ за виховання чемпіона світу?

– Ми з ним тоді спілкувалися після кожної гри. Пізніше саме перших тренерів гравців-переможців молодіжного чемпіонату світу запросили на вшанування у Київ. Навіть преміювання було, мене це здивувало, вперше в історії…Також я там зустрів свого першого тренера – Анатолія Дмитровича Титяневича. Виходить, що він мене виховав, я – Сікана. У Анатолія Дмитровича серед вихованців є свій чемпіон світу – Олексій Кащук, який починав грати під його керівництвом у Звягелі.

– Преміювання було гідним?

– Пам’ятаю, що на той момент – це було близько 2,5 тисяч доларів.

– Сікан вже має досвід гри у Лізі чемпіонів, завоювання трофеїв з Шахтарем, а зараз переходить у доволі цікавий чемпіонат. Ви бачите у ньому перспективу вирости в нападника команди-представника топової ліги Європи? Який чемпіонат підійшов би йому найбільше?

– Я маю надію, що Даня заграє на найвищому рівні. Але це ж футбол, ви знаєте, різне буває. Багато гравців раніше подавали такі надії, а потім… Щодо європейського чемпіонату для Дані, то я бажаю, аби він спробував себе в англійській Прем’єр-лізі. Там інтенсивний футбол, багато боротьби. Проте зараз я хочу, аби Сікан добре проявив себе у Туреччині, а потім вже і в Англію можна.