«Свою профпридатність потрібно доводити щодня»: Шандрук – про будівництво Вереса в умовах битви за місце в УПЛ

Переглядів 900
автор Олександр Карпенко Олександр Карпенко
6 голосів
«Свою профпридатність потрібно доводити щодня»: Шандрук – про будівництво Вереса в умовах битви за місце в УПЛ
Олег Шандрук, фото: НК Верес
Виконувач обов'язків головного тренера Вереса Олег Шандрук ексклюзивно для «УФ» розповів про перші місяці роботи в дорослому футболі.

Верес під час зимової перерви наважився на зміну тренера, коли під керівництвом Сергія Лавриненка команда знову опинилася серед борців за виживання. Керівництво клубу зробило ставку на людину з системи, що зарекомендувала себе по роботі з юнацькою командою Вереса та раніше вже очолювала першу клубну команду.

Шандрук – уродженець Рівненщини, який пройшов школу Шахтаря та пограв за такі вітчизняні клуби, як ФК Севастополь, Арсенал, Чорноморець і Волинь. Будучи молодим тренером, досить успішно працював з місцевими аматорськими клубами ОДЕК і ФК Малинськ. 

Під керівництвом Шандрука Верес піднявся із зони прямого вильоту, почав брати очки з рівними собі колективами та добряче покусав Динамо та Дніпро-1 на власному стадіоні.

Олег Шандрук в ексклюзивному інтерв'ю сайту «Український футбол» розповів про:

  • Останні новини з табору Вереса
  • Перші тренерські кроки в дорослому футболісти
  • Боротьбу за виживання до останнього туру.

«Були розчаровані нічиєю з Дніпром-1»

– У минулому турі ваша команда відібрала очки в віце-чемпіона України – 1:1. Матч Вереса проти Дніпра-1 можна вважати близьким до еталонної гри в плані розуміння гри?

– Ми тільки крокуємо до цього. Якщо ділити на фази гри, то трішки швидше зрозуміли, як грати на оборону. Атакувати складніше, але ми розуміємо задачі, які перед нами стоять. Хотілося б, щоб дещо веселіше виглядали ці питання, але це питання часу.

– Як уникати таких помилок, як непорозуміння Жуліо та Когута в моменті з пропущеним голом від Дніпра-1?

– Сукупність певних рішень: брак чіткої комунікації гравців і швидкість прийняття рішень. Ми бачимо, що долі секунди можуть вирішити багато. Ми говоримо про ігрові епізоди, де концентрація має бути максимально високою. На жаль, ми поплатилися голом.

Питання в тому, чи готові ми зробити правильні висновки з моментів біля наших воріт? Головне, щоб це не повторювалось на майбутнє. Хоча розуміємо, що ми могли претендувати на 3 очки.

– Відсутність Мрвальєвича та Янакова сильно послабила атакувальні можливості Вереса?

– Дніпро-1 так само мав кадрові проблеми, відверто кажучи. Мене більше тішить, що гравці були розчаровані нічиєю, тому що відчували, що могли розраховувати на більше.

– Верес навчився не лише брати очки з прямими конкурентами, але і кусатися з нашими топами. Проти кого вам грати складніше?

– Як тренер, а раніше – гравець, для себе не ділю суперників. Все одно, проти кого граєш. Є конкретний матч і чітке завдання – брати очки. Бо ми розуміємо, що не можемо опуститися на саме дно. Кожен бал в скарбничку для нас на вагу золота.  Сподіваюсь гравці те саме відчувають.

Є команди, в яких високий рівень майстерності, де нам потрібно більше оборонятися, терпіти, працювати. В цілому я думаю, що я і мої помічники намагаємось доносити гравцям, що очки потрібно брати в кожній грі.

– В УПЛ ви робите свої перші кроки. Що допомогло стабілізувати гру Вереса навесні?

– На мою думку, це робота на зимових зборах – 1,5 місяці щоденної роботи з колективом. Тактичні моменти підтягували, фізичні, але було важливо попрацювати й над психологією гравців. Найголовніше, що вони довірилися процесу. Це дуже важливо. Хороший мікроклімат. Довіра між гравцями і тренерами. Футболісти прийняли всю роботу, яку ми запропонували. Це дає результати. Це – запорука тих ідей і бачень, які ми пропонуємо.

«Кльоц пропустив всі турецькі збори через травму»

– Як тренеру, який прийшов з молодіжного футболу, дається робота зі сформованими гравцями?

– Золотої формули для всіх немає. Якщо говорити виключно про свій випадок, я знав усіх гравців і процеси, які відбувалися в команді. 

Основне для себе я знав, що потрібно з кожним побудувати хорошу комунікацію. Під час зимової паузи в чемпіонаті спілкувалися, щоб до зборів прекрасно розуміти один одного, а під час зимової роботи вибудувати хороший мікроклімат.

Олег Шандрук, фото: НК Верес

Як би там не було, ми залежимо від результату. Навіть якщо сьогодні цифри на табло не тішать, але самовдосконалення, відчуття прогресу, додає оптимізму нашій роботі. 

Навіть після двох поразок від Колосу та Ворскли ми розуміли, що Верес на правильному шляху. Хлопці також розуміли, що набір очок – питання часу. Головна проблема, що залишається не так багато матчів.

– Декілька хлопців, які були перших ролях, втратили свої позиції. Напевно, вболівальників Вереса найбільше хвилює ситуація з Кльоцом...

– Якщо про Діму говорити, його кваліфікація не підлягає сумнівам. Гравець може показати свій максимум тільки в оптимальній формі. У Кльоца були непрості травми: після хрестів, здавалося, він почав повертатися на свій рівень, але знову «зламався» до зими. Пропустив усі турецькі збори.

Зараз він тренується, набирає кондиції, добре виглядає, але на його позиції хороша конкуренція з гравцями, які награвалися. Час плине, і я завжди намагаюсь донести гравцям, що у футболі все швидко міняється. Свою профпридатність потрібно доводити кожного дня.

– Гакман та Вовченко, на якому будувалася оборона Вереса минулого сезону, так само присіли на лавку запасних. Програють конкуренцію?

– Можу тільки хороше сказати хороше про них. Вовченко на зборах виглядав дуже сильно, взявся за свою фізичну форму. У Семена та Жуліо по чотири гри з восьми. Кожен отримує час. У захисті маємо дуже сильну конкуренцію, яка дозволяє проводити ротацію. Ми розуміємо, що там є надійність. Дивимося по тренувальному процесу.

Гакман проводить свій перший сезон в УПЛ. Йому так само потрібен час. У Василя проходить адаптація через конкуренцію. Він показує правильне ставлення до справи. Ми на нього розраховуємо.

– Досвідчені Морозко та Банада?

– Морозко – дуже кваліфікований гравець. За відсутності Янакова, награємо його  в атаці. Дуже комфортно себе почуває на тій позиції. Банада отримав пошкодження стегна під час благодійного матчу в Німеччині. Потрібно трохи часу, щоб він міг допомогти Вересу.

Євген Банада, фото: НК Верес

«Минула гра з Рухом була безвольною, їдемо до Львова за очками»

– Далі на Верес очікує гра з Рухом, який у жовтні в Рівному просто познущався з господарів під керівництвом тоді ще іншого тренера (поразка 2:5). Команда прагне реваншуватися?

– Можу тільки хороше сказати про гравців Руху. Ми не хотіли б згадувати той матч. Сьогодні ми абсолютно інша команда. Їдемо до Львова за очками. Та гра була безвольною. Верес зараз відрізняється тим, що зараз ми не можемо дозволити собі так грати. В цьому плані я знаю, що у Львові за характером і бажанням ми точно не поступимось Руху.

Ми ще формуємося, як команда, але за характер, який ми показуємо, можу лише подякувати хлопцям за самовіддачу. Вболівальники бачать результат нашої роботи і підтримують нас.

– Чим ближче кінцівка чемпіонату, тим сильніше на вас тисне результат?

– Я не дивлюся на кілька матчів вперед. Для мене простіше рухатися від гри до гри. Є календар, який був сформований не вчора. У тренерському штабі ми це проговорюємо, але не забиваємо голову футболістам, щоб вони були зосереджені на своїх задачах.

– Досвід боротьби за високі місця в нижчих дивізіонах та битва за прописку в еліті якось відрізняється?

– Тут я хочу звернутися до слів мого колеги Віктора Скрипника: боротьба за виживання є більш стресовою, аніж боротися за призові місця. Я довіряю його думці, оскільки він через це проходив.

«У Годі є певні моменти з поведінкою та переоцінкою себе»

– Детективна історія з переходом вашого підопічного Дмитра Годі в Карпати наробила багато галасу. Хлопець відпустив ситуацію?

– Десь це мало негативний вплив. Він ще молодий хлопець. Ми намагаємось дати йому зрозуміти, що в нього є талант, але потрібно більш сумлінно працювати над розвитком власного таланту. Дуже важкий зараз для нього період. Тільки від нього залежить, наскільки він перескочить з юнацького в дорослий футбол, тому що є певні моменти з поведінкою та завищеною самооцінкою. Ми над цим працюємо. Він може вирости в сильного футболіста. Зараз Годя більше залучений в U-19, бо йому потрібна практика, адже ранувато ще пускати його під ті задачі, які вирішуємо зараз.

Дмитро Годя, фото: НК Верес

– Верес бачить Годю проектним футболістом, але восени були чутки, що його ледве не переманив один із найбільш потужних клубів ПФЛ – Карпати (Львів). Клуб вимагав від Дмитра змінити агента. Чим ця історія завершилася?

– У нас є домовленість з керівництвом клубу щодо Годі. Я не буду втручатися в політику керівництва, а відповідаю виключно за тренувальний процес.

– Це ваше друге пришестя у Верес. Як би ви порівняли ці два періоди в клубі?

– У Другій лізі важко було починати, особливо після славнозвісної рокіровки з ФК Львів. На той час були проблеми з фінансуванням, стояла чітка задача вийти в Першу лігу, але фундаменту не було.

Тим не менш, для мене перший період у Вересі – це колосальний досвід. Я багато для себе чого взяв зі спортивної точки зору та особистого зростання.

– Для тих, хто вас не так добре знає, як би ви описали свою тренерську концепцію футболу?

– Мені дуже подобається робота Клоппа в Ліверпулі. Тактика – важлива, але мені імпонує пристрасть, з якою вони грають. Цікаво, як гравці приймають його ідеї. Футбол Юргена не зациклений на позиційній грі. Є елементи вертикальної гри, агресія, високий клас гравців.

Так само я б відзначив Астон Віллу Унаї Емері. В нього десь не вийшло з великими командами, де принципи гри вимагають чіткої дисципліни, чого не доб'єшся від суперзірок. Ти не можеш змусити Неймара чи Ді Марію пахати. В Астон Віллі також є зірки, але вони виконують на 100%, що він пропонує. За рахунок дисциплінованості, чіткого розуміння у всіх фазах, якість футболістів дозволяє здобувати перемогу над Арсеналом.

– Давайте не забувати, що Емері завжди по-особливому налаштовується на Арсенал, де він свого часу провалився.

– І це теж для нього свого роду виклик, коли двічі за сезон обігруєш Арсенал.

– Можна про сьогоднішню УПЛ говорити, що наш чемпіонат став майданчиком для тренерів з власним баченням гри, де не потрібен результат за будь-яку ціну?

– Думаю, так. Футбол змінюється, але в нас ці процеси розтягнуті в часі. Хочеться більше бачити довіри до молодих тренерів, щоб нові ідеї показали себе.  В нас є дуже багато фахівців, які знають свою справу.

Олег Шандрук, фото: НК Верес

Змінитися мають також підходи власники клубів. Футбол, який заточений суто на результат, не буде цікавим. Якщо ми хочемо бачити на трибунах багато вболівальників, треба більше ризикувати, діяти нешаблонно. Коли є терпіння, розуміння – гра покращується. Сьогодні результату не буде, але він обов'язково прийде. 

Я не знаю, хто дав би в Україні стільки часу, щоб будувати команду, як це робив Артета в Арсеналі. Проте ви бачите, що в нього все вийшло.