Тренував у Барселоні та Шахтарі, а тепер працюватиме в Черкасах: Драмбаєв та Якуба – про нового тренера ЛНЗ Карраско

Переглядів 1636
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
9 голосів
Тренував у Барселоні та Шахтарі, а тепер працюватиме в Черкасах: Драмбаєв та Якуба – про нового тренера ЛНЗ Карраско
Драмбаєв, Карраско і Якуба, колаж: «Український футбол»
Колишні підопічні новоспеченого тренера ЛНЗ Андреса Карраско – Роман Якуба та Олександр Драмбаєв – в інтерв’ю для «УФ» поділилися спогадами про свій досвід роботи з іспанцем у Шахтарі.

За підсумками сезону 2022/23 в Першій лізі ЛНЗ вийшов до еліти, ставши першим в історії клубом, який представляє Черкащину в українській Прем’єр-лізі. Проте наставник ЛНЗ Олександр Ковпак довго в променях слави не купався, бувши звільненим вже на старті нового сезону.

Команду очолив білоруський фахівець Олег Дулуб, відомий своїм організованим захисним футболом. Такий підхід білоруського спеціаліста дозволив команді завершити кампанію 2023/24 на сьомому місці. Проте і цього керівникам ЛНЗ виявилося мало. 

Не пропрацювавши й рік, Дулуб був звільнений з посади головного тренера. Практично одразу черкаський клуб повідомив, що з наступного сезону ЛНЗ буде очолювати іспанський фахівець Андрес Карраско, який відомий своєю роботою у структурі каталонської Барселони та юнацькій команді донецького Шахтаря.

Сайт «Український футбол» зв’язався з вихованцями «гірників» Романом Якубою та Олександром Драмбаєвим, аби ті поділилися враженнями від роботи з Карраско та розповіли про тренерський підхід іспанця.

«Після місяця роботи з Карраско голова йшла кругом» 

– Коли ви вперше зустрілися з Андресом? Які враження він на вас справив?

Якуба: Ми познайомились після того, як я вже з академії U-18 переходив до U-19. Якраз був такий ажіотаж, бо прийшов Хорхе Раффо, який і запросив Карраско. Андрес зібрав, гравців, яких хотів бачити у своїй команді, представив своє бачення гри. 

Враження хороші лишилися, навіть сказав би, надзвичайні. Тому що одразу було видно, що він новатор, з інноваційним баченням гри. Хотілось вже якомога швидше перейти до тренувань.

Роман Якуба, фото: ФК Пуща Неполомице

Драмбаєв: Я познайомився з ним, коли прийшов із запорізького Металурга в Шахтар. Це було в U-19. Враження були фантастичними, тому що це було щось для мене дуже нове. Пам'ятаю, що за перший місяць тренування в мене голова йшла кругом, оскільки було дуже багато було інформації. 

Нам дуже сподобався цей тренер, тому що він дуже багато з нами працював по якихось маленьких пунктах стосовно гри в обороні. Карраско хотів, щоб ми все доводили до автоматизму, аби ми робили все як один механізм.

Андрес завжди казав, що нападники виграють матч, а захисники виграють чемпіонат. Ми тоді, якщо не помиляюся, весь чемпіонат U-19 провели без поразок.

– Що Карраско за фахівець, який футбол він сповідує?

Якуба: Андрес завжди хоче домінувати на футбольному полі. Він тактично дуже сильно оснащена людина. Карраско може змінювати тактику залежно від суперника. Немає такого, щоб на кожну гру він виходив з одним і тим самим планом, ні. Андрес підбирав ту тактику, яка важлива для досягнення результату в цьому конкретному поєдинку.

Драмбаєв: Він дуже сильно працював над обороною. Андрес приділяв увагу кожному гравцеві, щоб кожен футболіст правильно харчувався. У Карраско не було такого, що хтось з гравців викладався на 99%, ні. Тільки 100% та більше. Він говорив завжди, що треба працювати і тільки тоді можна чогось досягти.

Олександр Драмбаєв, фото: ФК Осієк

У нас усі були дуже сконцентровані на тренуваннях, і я не знаю, бодай одного футболіста, який працював з Андресом, та якось погано про нього відгукувався. Максимум могли сказати, що їм дуже тяжко.

Знаю, що йому подобається грати в три центральні захисники з латералями. Акцент на контроль м’яча? У нього мікс, він може перебудовуватися, у нього багато заготовлених тактичних планів. На кожну нову гру та команду Андрес готується наново. 

Також пам’ятаю, що він передивлявся усі матчі суперників і ми цілий тиждень готувалися до цієї гри. І ось коли ти вже виходиш на цей поєдинок, то знаєш, як кожний футболіст суперника буде діяти, як гратиме їхня команда. Завжди в нього є якийсь план і конструкція. Це теж дуже подобалось.

«Карраско випустив травмованого гравця, сказавши: «Мені все одно, ти вийдеш і зробиш все, аби допомогти нам» 

– Як у вас було з комунікацією? Спілкувалися через перекладача? Чітко розуміли, що саме від вас хоче тренер?

Якуба: Йому відразу дали перекладача найвищого рівня, який все доступно пояснював та розбирався у футболі. Тому жодних непорозумінь не було. Ті гравці, які добре володіли англійською могли розмовляти з Андресом напряму.

Драмбаєв: У Шахтарі завжди були кваліфіковані перекладачі, тому жодних непорозумінь не траплялося. Була чудова комунікація.

– Тривалий час Карраско працював у системі Барселони, наскільки це було помітно в тренувальному процесі? Можливо, розповідав щось про свій період роботи там?

Якуба: Ну, він так, щоб аж серйозно нічого про Барселону не розповідав. Але все одно були якісь паралелі, пояснював, що там навіть дуже талановиті одразу не грають. Все одно потрібно працювати. У Карраско нема такого, що на одне тренування ти вийшов 50/50, так просто собі побігати, потренуватися і все. Кожен день має бути тяжка праця. Усі тренування були дуже інтенсивними, все на максимум, щоб ми виходили зі своєї зони комфорту – це було дуже важливо. 

Андрес Карраско, фото: ФК Динамо Тбілісі

Драмбаєв: Ніяких історій чи аналогій з Барселоною він не наводив. Але його досвід роботи в такому клубі був помітний. Тому що я ж кажу, було дуже багато інформації. На теоріях розбирали й положення корпусу, і положення м'яча. Він над цим всім працював. Ми дуже велику роботу проробили. Нам усім цей тренер подобався. Було тяжко, але все було дуже-дуже класно.

– Після невдач він міг влаштувати рознос у роздягальні? Якось проявлялась його іспанська емоційність?

Якуба: Бувало таке, але все по факту. Нічого не літало, але на підвищених тонах міг говорити. В Андреса цікавий підхід: іноді після поганих матчів міг у роздягальні кричати, а іноді навпаки заходив і всіх тихенько заспокоював, хоча ми очікували рознос. Він не тільки серйозний тактик, а ще й хороший психолог.

Драмбаєв: Я можу тільки погодитися з Романом, що Карраско класний психолог. Я пам'ятаю випадок з матчу проти Ворскли. Ми перший тайм програвали 0:1 і я ще його ніколи таким злим не бачив. У перерві він накричав на нас.

У нас один хлопець був трохи травмований, який сидів на заміні, й Андрес йому сказав: «Все, переодягайся. Ти будеш зараз грати. Мені все одно, ти вийдеш і зробиш все, щоб допомогти нам». Ми трохи перелякались, адже ще дітками трішки були. Але ми вийшли та виграли цей матч 2:1. А потім сам Карраско нас вже і заспокоював. 

«В Андреса немає улюбленців. Він цінує гравців, які кожного дня викладаються на максимум, але «напхати» може будь-кому» 

– Чи були у нього улюбленці серед гравців? Можливо, до когось проявляв більше уваги, ніж до інших?

Якуба: Ніяких «любимчиків» у нього не було – це також усіх підкупляло. Якщо потрібно було «нашвиряти», то він міг «нашвиряти» кожному. І не важливо, що це гравець: Мудрик, Трубін чи Бондаренко. Якщо треба було «напхати», то він це робив.

Драмбаєв: Ну, я не скажу, щоб до когось там було більше уваги. Можливо, лише до капітана. Карраско дуже сильно любив гравців, які викладаються на 100%. Таких він одразу бачив та цінував. 

Андрес Карраско, колаж: ФК ЛНЗ

Зазвичай вже за день до гри ми знали, хто гратиме у складі. Однак, якщо якийсь з гравців якось не так себе проявив на передматчевому тренуванні, то він міг його просто прибрати, сказавши: «Ти недостатньо працюєш, тому ти не гратимеш. Подумай над своєю поведінкою».

– Що саме Карраско дав вам такого, що не дали інші фахівці? На що відкрив очі?

Якуба: Він дав мені якусь спокійність. Пояснив, що не треба боятися грати, не ховатися на полі, а працювати з м’ячем, давати опцію для своїх партнерів. І не важливо, хто проти нас грає – Манчестер Сіті, Аталанта чи Ворскла. Він зумів донести до нас, що ми маємо грати відкрито, сміливо, без боязні не лише проти українських команд, а й проти європейських клубів, оскільки там такі самі люди, як і в нас.

Драмбаєв: Дуже багато усяких тактичних моментів: положення тіла, переведення м’яча. Андрес розповідав як саме та коли треба розвертатися, через яку сторону: від положення м’яча чи від гравця суперників. 

Ми якраз грали з Якубою в захисті і він нас розвертав спинами один до одного. І ми повинні були рухатися в одному темпі, крок вперед, два кроки назад і ніяким чином не домовлятися, а роботи ці рухи, дивлячись на положення нападника.

Звісно, що з першого разу в нас нічого не виходило, але через декілька тижнів він нам показав відео і сказав: «Тепер дивіться на те, що ви робите». І бачимо, що ми почали рухатися одночасно в одному темпі. Потім Андрес додав всю лінію захисту, і ми вже діяли як єдиний механізм. Ми самі отримували насолоду від того, що так вміємо.

«Карраско чимало зробив для розвитку Мудрика, Судакова та Бондаренка» 

– Можна сказати, що Андрес суттєво доклався до становлення таких гравців, як Мудрик, Судаков, Бондаренко?

Якуба: Я поважаю всіх тренерів, з яким працював, кожен з них мені щось дав – це навіть не обговорюється. Проте особисто для мене Карраско є одним з найкращих, якщо не найкращий, тренерів у моїй кар’єрі. Усім футболістам, яких ви перерахували він багато чого дав, аби вони зараз грали на такому високому рівні.

Драмбаєв: Так, звичайно. Карраско безперечно зробив немало для того, щоб ці гравці зараз грали на такому рівні.

Георгій Судаков і Михайло Мудрик, фото: ФК Шахтар Донецьк

– А чи є якась смішна/цікава історія, що пов’язана з Карраско?

Якуба: Ой, так відразу важко пригадати. Він постійно був поруч з командою, але нібито тримав дистанцію. Не було такого, що він з нами міг сильно сміятися, жартувати. Певна професійна дистанція була присутня.

Драмбаєв: Я теж не можу сказати, що він завжди був на рівних з гравцями, але й не дуже далеко нас від себе тримав. Треба ж розуміти ще, що нам було в Шахтарі по 18-19 років і треба було ще когось виховувати, підказувати. Ось в ЛНЗ він вже працюватиме в першій команді й цих моментів там не має бути.

«Призначення Карраско в ЛНЗ додасть цікавості чемпіонату України» 

– Здивувалися інформація про повернення іспанського фахівця в Україну під час війни?

Якуба: Якщо чесно, то я дуже здивувався. Ми з ним якось перетиналися в Грузії і йому там все подобалося. Для Динамо (Тбілісі) він приніс чимало позитивних результатів. Я думав, що Андрес буде рухатися у бік Європи, але ЛНЗ – це також випробовування для нього. 

Карраско – це людина, яке не боїться нових викликів, і навіть війна не завадила йому повернутися в Україну. У ЛНЗ зараз команда, яка хоче боротися за єврокубки й для нього важливо, аби клуб мав чіткі цілі та амбіції.

Драмбаєв: Я сприйняв цю новину дуже радісно, оскільки мені дуже подобається Карраско як тренер. Це безперечно додасть цікавості нашому чемпіонату.

– ЛНЗ під орудою Олега Дулуба сповідувало організований захисний футбол. Слід очікувати глобальних змін після приходу Карраско?

Якуба: Скоріше за все, так. Думаю, тепер в них буде більш атакувальний футбол. Проте Карраско – такий тренер, який буде підлаштовувати план на гру, відштовхуючись від суперника. Андрес – дуже сильний тактик, і він буде під кожну команду підбирати стиль і тактику. Так що побачимо.

Драмбаєв: Чесно, я не знаю, як буде. Це вже в нього треба запитувати, але я знаю тільки одне: буде дуже цікаво. Андрес виконає дуже велику роботу на тренувальному зборі, і буде надзвичайно цікаво спостерігати за його ЛНЗ.

– Український футбол від приходу Карраско має виграти? Вважаєте, наступний сезон УПЛ буде ще цікавішим?

Якуба: Ну, так. Чим більше команд бореться до останнього туру за чемпіонство, за єврокубки, тим краще. Я хотів би, щоб в майбутньому з кожним днем, з кожним роком та сезоном наша ліга тільки процвітала. І щоб було все більше команд, які будуть боротися за єврокубки, і успішно там виступали, даючи позитивні результати для нашої країни.

Драмбаєв: Це 100% принесе користь не тільки ЛНЗ, а й усьому українському чемпіонату.