Футбол роз’єднує, об’єднує, але нікого не залишає байдужим
Поразка збірної Гондурасу в поєдинку зі збірною Сальвадору в матчах плей-оф відбіркового етапу чемпіонату світу стала причиною розв’язання війни між цими країнами, котра тривала шість днів.
На чемпіонаті світу з футболу 2006 року під час матчу Хорватія — Австралія арбітр Грем Пол показав хорватському футболісту Йосипу Шимуничу 3 жовті картки, забувши видалити гравця з поля після другої. Він пояснив свої дії тим, що в ході гри відволікся та записав друге порушення не Шимуничу, а гравцю збірної Австралії Крейгу Муру. Футболісти грали під однаковим номером — третім, арбітр просто переплутав.
Італійський футбольний клуб «Фіорентина» 1999 року випустив у продаж у своїх фірмових магазинах дивну колекцію. До неї входили банки з повітрям! На полицях магазину можна було знайти «Дух стадіону», «Есенцію перемоги» та «Атмосферу роздягальні».
Бразильський футболіст Джованне Елбер якось отримав у першому таймі жовту картку за розмови із суддею на полі. На той час він був гравцем «Штуттгарта». На другий тайм він вийшов із заклеєним червоним скотчем ротом.
Напередодні чемпіонату світу з футболу 1966 року в Англії було вкрадено головний його трофей. Уся поліція була на ногах. Кубок було знайдено уже через сім днів у кущах одного із лондонських садів завдяки собаці Піклз, яка гуляла там із своїм хазяїном. Після перемоги збірної Англії на чемпіонаті світу собаку запросили на банкет, де вона отримала право облизати тарілки футболістів.
11-метровий удар по воротах суперника названий в честь ірландського експерта з правил футболу Джона Пенальті, який 1891 року запропонував призначати такий удар за грубе порушення або гру рукою командою, яка в даний момент захищається, в межах її штрафного майданчика.
Для англійського футболу туман — це справжня біда. Тільки уявіть, всі трибуни та поле в густому непроникному тумані! Нападаючий Джордж Отц після однієї з таких ігор, яка закінчилася нічиєю з рахунком 3:3, заявив, що точно забив п’ять м’ячів, але він не пам’ятає в які саме ворота. Окрім того, саме тоді по закінченні гри судді виявили, що за кожну з команд грало по вісімнадцять футболістів.
Габріела Ферейра в свій час отримала статус наймолодшого футбольного коментатора. 2003 року, коли їй було лише 10 років, вона почала працювати на бразильському радіо.
1967 року на туніському стадіоні стався дивовижний випадок. Футболіст, котрий отримав червону картку, залишав поле з нестримною радістю та задоволенням. Цей гравець у дитинстві втратив слух і, відповідно, дар мови. У один із моментів матчу, коли сталося порушення, він був дуже обурений рішенням судді. Раптом репліки, які він повторював про себе, зазвучали. Не помітивши того, він продовжував висловлювати все, що думає про арбітра. Проте, коли зрозумів, що до нього повернулися слух і мова, футболіст не тямив себе від щастя.
На початку 60-х років минулого століття після одного із матчів в Бразилії збуджені глядачі та фанати вибігли на поле в напрямку арбітра. Той в свою чергу дуже злякався та щосили побіг у роздягальню. Уболівальників це не зупинило. У роздягальні вони зламали двері. Суддя сховався в кутку, майже втрачаючи свідомість, чекав свого сумного вироку. Пізніше з’ясувалося, що глядачі хотіли подякувати йому за хороше суддівство.
Футбольна «кричалка» «Оле-оле-оле» походить з Іспанії. Там слово «Оле» викрикували на кориді та під час танцю фламенко. Цікаво те, що до Іспанії це слово потрапило від арабів, котрі у VIII столітті намагалися захопити цю територію. Під час своїх нападів вони кричали «Аллах». Пізніше слово трансформувалося в «Оле», набуло іншого значення і залишилося в Іспанії.
1976 року гравець «Астон Вілли» Кріс Ніколл у матчі проти «Лестер Сіті» забив по два м’яча в свої ворота та в ворота противника. Матч закінчився з рахунком 2:2.
Футбольний фанат з Югославії Раданович свого часу пішов на відчайдушний крок. Аби не запізнитися на футбольний матч, який проходив у Бєлграді, він ліг на рейки, тим самим зупинивши потяг Бухарест — Бєлград. Машиніст дивом не переїхав чоловіка.
Непередбачувано повернулися події під час гри в іспанському місті Фуенте, де місцеві футболісти приймали команду з клубу «Гонша». Уже на першій хвилині гості вигравали з рахунком 2:0. Та раптом на поле один за одним почали вибігати роздратовані бики. Загалом їх було троє. Гравці та арбітри мали навички матадора і намагалися угамувати тварин. Глядачі ж порозбігалися хто куди. Гру довелося відмінити. Виявилося, що биків, котрі були спеціально підготовлені для кориди, навмисно випустив затятий уболівальник місцевої команди, аби не допустити повного фіаско улюбленців.
1978 року в одному із міст Греції відбувся матч між місцевим ФК «Етнікос» та ПАОКом. Коли гості першими відкрили рахунок, вони побігли до лав запасних, щоб розділити радість з усіма членами команди. На пропозицію арбітра повернутися на ігрове поле вони не зважали. У той самий момент «Етнікос» скористався моментом, і, поки суперника не було на полі, без перешкод зрівняв рахунок.
Якось у Іспанії під час гри команд другої ліги «Сан-Ісідоро» та «Олімпіко Карранте» трапився незвичайний випадок. За три хвилини до кінця матчу обидві команди підійшли до арбітра висловити своє невдоволення суддівством. Гучних слів було замало, тож гравці пустили в хід кулаки. У панічному стані рефері нічого не залишалося, як показати усім, без винятку, гравцям червону картку.
Під час товариського матчу в італійському містечку Асті гравець місцевої команди Маскіо, будучи сильно невдоволеним, що не поцілив по м’ячу, копнув ногою землю. Зробив він це з такою силою, що серйозно ушкодив ногу. Коли на тому місці досліджували ґрунт, аби визначити причину такого сильного ушкодження спортсмена, виявили скелет, який мав історичну цінність. Пізніше Маскіо отримав грошову винагороду та значок «за тягу до археологічних досліджень».
Під час матчу в Бразилії вітер зніс групу парашутистів на футбольне поле. Один із парашутистів упав на голкіпера у той момент, коли воротар намагався піймати м’яча, котрий летів у його ворота. У результаті м’яч опинився у воротах і суддя, не звертаючи уваги на протести «потерпілої» команди, зарахував гол, пояснивши появу парашутиста «втручанням вищих сил».
Відомий музикант та виконавець Хуліо Іглесіас в юності був футбольним голкіпером і виступав за мадридський «Реал». У 20 років він потрапив в автокатастрофу, де сильно постраждав. Іглесіаса паралізувало і він пролежав у лікарні майже три роки. Вільно працювали лише руки. За цей час Хуліо навчився грати на гітарі і в результаті став відомим на весь світ музикантом.
Шокуючий рахунок футбольного матчу, котрий увійшов в історію, був 149:0. Цей матч відбувся на Мадагаскарі. Чемпіон острова «Aдема» виграв у матчі вищої ліги країни у команди «Стад Олімпік». Встановити цей рекорд допомогли самі ж опоненти. У знак протесту проти несправедливого рішення рефері олімпійці почали забивати м’ячі у свої ворота. Так до кінця матчу на рахунку «Aдема» було 149 забитих м’ячів.
Данський художник Асгер Йорн ще на початку 1990-х років придумав тристоронній футбол. У нього грають одночасно три команди на шестикутному полі, а ворота команд розставлені на сторонах шестикутника через одну. Переможцем матчу вважається не та команда, котра забила більше всіх, а та, яка найменше пропустила. Головною ідеєю створення такого виду спорту автор вважав руйнування традиційної біполярної конфронтації у футболі і додання грі більш філософського підходу. Сьогодні матчі з тристороннього футболу, як правило, несистемні і приурочені до фестивалів, виставок або великих політичних подій.
Катерина РУДЕНКО.