Якщо підозрюваних немає, то їх призначають?
Одразу зазначу: в автора немає наміру прогнозувати ухвалу УЄФА за наслідками сутички між уболівальниками на матчі «Динамо» — «Челсі». Тим паче, не факт, що вона набуде чинності просто сьогодні, коли справа розглядатиметься у CEDB (Контрольна, етична та дисциплінарна структура). Адже в разі незгоди, ФК «Динамо» може скористатися апеляцією.
Нам же з вами важливо збагнути, чому подібні прикрі події тривають і тривають на вітчизняних аренах? Читачі «УФ» загалом у курсі того, що сталося в 19-му секторі НСК «Олімпійський» рівно тиждень тому. Деталі, щоправда, оприлюднювалися й пізніше. Зокрема, ГУ МВС України в м. Києві визнало, що кримінальне провадження було відкрито тільки слідом за інтернет-повідомленнями. Тому що впродовж гри жодної інформації щодо побиття іноземців до органів внутрішніх справ не надходило.
І найскоріше тому, що потерпілі не виглядали зарубіжними гостями, зокрема, шанувальниками лондонської команди. Тим не менше, виконавчий директор FARE (організація «Футбол проти расизму в Європі») Піара Повар заявив не мало не багато: «Ця жахлива пригода відображає реалії того, що відбувається на трибунах стадіонів у Центральній та Східній Європі… Ми лобіюватимемо застосування якомога жорсткіших санкцій».
Стоп. Аби УЄФА скористалася статтею 14 «Дисциплінарного регламенту», мають фігурувати докази расистської поведінки. Гірше, що пред’явили господарям і блокування проходів. Начебто, наступ розпочався із сектора № 21, а сторонні глядачі, котрі спробували було вступитися за потерпілих, також потрапили «під роздачу». Правопорушникам (якщо відеоспостереження допоможе ідентифікувати) загрожує до чотирьох років позбавлення волі. Частина 2 статті 296 Карного кодексу — це насамперед «хуліганство».
Виникає ключове питання: розслідування веде міліція, якої… не було в момент розбірок на конкретному місці, так скільки ж справа безпеки любителів футболу страждатиме через мінімальні можливості стюардів? На них і кивають чини МВС, наголошуючи, що його особовий склад забезпечує охорону громадського порядку винятково на прилеглих до стадіонів територіях, транспортних розв’язках тощо. Логіка банальна: ви нас на догоду публіці вивели за межі трибун — чого ж дивуєтеся, що хтось бешкетує?
… Загалом, посилатися на власний досвід — метод суперечливий, але я ризикну. Деякі колеги пам’ятають, що досить довго мені випадало працювати диктором на календарних матчах основи та молодіжки столичного «Арсеналу». Так ось, хвилин за сім до виходу команд зачитував з дюжину пунктів «Правил поведінки глядачів». Коли мене запитували, навіщо це повторюється щоразу, мав залізобетонну відповідь: аби потім не висловлювали претензій до клубу за відсутність профілактики. Колись неперевершений міні-вірш написав видатний актор Лев Дуров: «Я негодяй, но вас предупреждали».
Між іншим, наприкінці свого спічу, ваш кореспондент неодмінно зазначав: «Ми підтримуємо гасло ФІФА «Ні — расизму!». І це при тому, що в родині «канонірів» ніколи не виникало проблем із етнічним походженням футболістів, а, приміром, Жоземар і Домінік Адійя були загальними улюбленцями. Мені складно коментувати відсутність подібних вигуків (або навпаки) на поєдинку проти англійців 20 жовтня. Та чомусь BBC Sport наголошує на попередніх звинуваченнях на динамівську адресу, що призвело до вимоги закрити для відвідання кілька секторів НСК. Отже, сигнал до УЄФА кимось дублюється й тепер.
Товариство вболівальників «РОДИЧІ» у своїй спеціальній заяві
заперечило будь-яке відношення до інциденту. Бійки справді виникали, але з боку глядачів напідпитку, котрі образами та врукопашну відповідали на зауваження сусідів по трибуні. Навіть більше, автори меморандуму перевели стрілки: «Недоброзичливці нашого клубу свідомо перекручують факти, щоби створити проблеми й негативну репутацію всередині країни та в очах міжнародної спільноти».
У цьому сенсі ще процитую відомого в минулому рефері та делегата УЄФА Костянтина Віхрова: «Якби «Динамо» зуміло аргументувати свою версію, що трапилося втручання «третьої сили», тоді покарання буде м’якшим». Поряд із порадою знайти відповідні контрдокази, експерт у своєму інтерв’ю сайту MatchDay слушно застерігає щодо минулих гріхів на вітчизняних аренах: «Як на футбольному полі арбітр ухвалює рішення про вилучення після попередження, такий же алгоритм може надійти від УЄФА і в даному контексті».
… Що ж, ми проходили таке ледь не вчора з «Дніпром» (аж проти «Русенборга» команду Мирона Маркевича підтримає публіка після двох вимушених днів тиші), так кому потрібний цей вакуум для «Динамо»? А, може, наші провідні клуби пожинають плоди загравання з фанатами, нехтування забороною на піротехніку? Тоді не дивуватимемося давньому прийому з поліцейських серіалів: якщо підозрюваних немає, то їх найчастіше… призначають.
Євген КАРЕЛЬСЬКИЙ.