Серце Шахтаря – найкращий асистент УПЛ, захисник збірної в Уралі: 1 травня – цей день в історії українського футболу

Переглядів 573
автор Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
3 голоси
Серце Шахтаря – найкращий асистент УПЛ, захисник збірної в Уралі: 1 травня – цей день в історії українського футболу
Даріо Срна. Фото: ФК Шахтар
«УФ» – часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

1 травня 1978 року у місті Нбене (Нігерія) народився Айзек Окоронкво – захисник тираспольського Шерифа, донецького Шахтаря та англійського Вулвергемптона, чемпіон України та бронзовий призер КАН.

Айзек Окоронкво. Фото: ФК Шахтар

Після початку кар’єри на батьківщині Окоронкво пограв за катарський Ар-Раян, після чого перебрався до Європи. Спершу захищав кольори тираспольського Шерифа, провівши 38 ігор у період з 1998 по 2000 рр.

Нове тисячоліття Айзек зустрів вже у футболці донецького Шахтаря. Разом з «гірниками» ставав переможцем чемпіонату України та двічі завойовував місцевий Кубок. Загалом за донеччан Окоронкво зіграв 84 матчі, відзначившись двома результативними передачами.

У 2003-му перейшов в англійський Вулвергемптон, за який провів вісім поєдинків у всіх турнірах. Останні роки своєї кар’єри провів у російському чемпіонаті, де виступав за Аланію, ФК Москва та Ростов.

За збірну Нігерії провів 26 матчів, двічі ставав бронзовим призером Кубка африканський націй – 2002 та 2004 роки. Також у складі національної команди провів усі три поєдинки групового етапу ЧС-2002.

Даріо Срна. Фото: Getty Images

1 травня 1982 року у місті Меткович (СФРЮ) народився Даріо Срна – легендарний захисник донецького Шахтаря та збірної Хорватії, нині спортивний директор «гірників», володар 29 трофеїв, серед яких присутній Кубок УЄФА.

Срна є вихованцем клубу Хайдук (Спліт), з яким він став переможцем чемпіонату та Кубка Хорватії (двічі). Влітку 2003 року за 1,2 млн євро Шахтар здійснив найкращий трансфер у власній історії, підписавши контракт з Даріо.

  • Що цікаво, колишній скаут Шахтаря, олімпійський чемпіон Олексій Чередник в ексклюзивному інтерв’ю FanDay.net заявив, що донеччани брали Срну у додаток до воротаря Стіпе Плетікоси.

У Шахтарі хорватський захисник затримався на цілих 16 років. За цей час Даріо став рекордсменом за кількістю проведених матчів за клуб (536) та найкращим асистентом УПЛ в історії – 89 результативних передач у 339 поєдинках чемпіонату.

Разом з донеччанами Срна 10 разів ставав чемпіоном України, вісім разів здобував Кубок країни та ще сім разів тріумфував у Суперкубку. У сезоні 2008/09 в статусі капітана «гірників» святкував перемогу в Кубку УЄФА.

У вересні 2017-го спільноту сколихнув допінговий скандал, в який потрапив Даріо. Зрештою хорват отримав піврічну дискваліфікацію. За рік до цього скандалу Срна був дуже близький до трансферу в каталонську Барселону, проте сам захисник вирішив лишитися у лавах «гірників».

Останній сезон у своїй кар’єрі провів у складі італійського Кальярі: 28 матчів, чотири результативні передачі. Про завершення виступів оголосив влітку 2019 року.

Срна займає друге місце серед гравців національної збірної Хорватії за кількістю проведених матчів, поступаючись лише Луці Модричу – 134 проти 172. За «шашкових» Даріо відзначився 22 голами та 30 результативними передачами, був капітаном команди. Також Срна брав участь на чотирьох чемпіонатах Європи та двох мундіалях.

Після завершення ігрової кар’єри працює в структурі рідного Шахтаря. За цей час змінив декілька посад: асистент, директор з футболу, в.о. головного тренера. На чолі «гірників» провів один матч, здобувши перемогу над черкаським ЛНЗ (3:0).

Денис Кулаков. Фото: ФК Металіст

1 травня 1986 року у місті Ізюм (Харківська область) народився Денис Кулаков – вихованець донецького Шахтаря, захисник Ворскли, Дніпра, Металіста та російського Уралу, володар Кубка України.

З 2002 по 2008 рр. перебував у системі Шахтаря. За першу команду «гірників» провів чотири матчі, оформивши 1+1 за системою гол плюс пас.

 На правах оренди Кулаков виступав за полтавську Ворсклу та маріупольський Іллічівець. У складі полтавців став володарем Кубка України в сезоні 2008/09. Загалом за ворсклян провів 115 поєдинків: шість голів, 21 асист.

З 2011 по 2014 рр. виступав за Дніпро, зігравши у 45 матчах та завоювавши срібні медалі чемпіонату України кампанії 2013/14. Останнім українським клубом в кар’єрі Кулакова став харківський Металіст: 24 матчі, два голи, два асисти.

Починаючи з 2015 року виступає в російському чемпіонаті, граючи за єкатеринбурзький Урал, є капітаном команди. Усього за уральців провів 259 матчів, забив один гол та віддав 28 результативних передач. Двічі доходив до фіналу Кубка Росії. Після початку повномасштабної війни в Україні з’явилася інформація, що Денис покинув клуб, проте згодом захисник повернувся в команду. Вибрав тактику замовчування війни, не висловлюючись про збройне вторгнення на його батьківщину.

В активі Кулакова є дві гри за національну збірну України, за яку він дебютував 4 вересня 2010 року в товариському матчі з Польщею (1:1).

Наджееб Якубу. Фото: ФК Ворскла

1 травня 2000 року у місті Аккра (Гана) народився Наджееб Якубу – захисник та півзахисник полтавської Ворскли, фіналіст Кубка України, гравець збірної Нігеру.

Свою професійну кар’єру Якубу розпочав в Україні, підписавши контракт з Ворсклою у 2018 році. Відтоді Наджееб провів 76 матчів за полтавців, оформивши 2+2 за системою гол плюс пас. У сезоні 2019/20 разом з командою дійшов до фіналу Кубка України.

Кампанію 2022/23 провів на правах оренди у клубі Ільвес, з яким став володарем Кубка Фінляндії. Усього ж за європейський колектив провів 19 ігор.

На юнацькому рівні виступав за збірну Гани, в 2021 році висловлював готовність грати за Україну, однак у вересні 2022-го дебютував за національну команду Нігеру. Наразі в активі універсала Ворскли вже п’ять поєдинків у складі цієї збірної.

1899 — створено клуб «Айнтрахт» (Франкфурт), Німеччина.

1927 — нар. Бернард Вукас (Хорватія) — віце-чемпіон ОІ 1948, 1952 рр., один із найкращих форвардів Європи того часу.

1927 — нар. Вальтер Земан (Австрія) — 8-разовий чемпіон Австрії у складі «Рапіду», легендарний воротар на прізвисько Віденський тигр.

1950 — нар. Денні Макграйн (Шотландія) — легенда «Селтика», 10-разовий чемпіон Шотландії, капітан команди впродовж 10 сезонів.

1966 — нар. Олаф Тон (Німеччина) — чемпіон світу-1990, срібний призер ЧС-1986 та ЧЄ-1992.

1968 — нар. Олівер Бірхофф (Німеччина) — чемпіон Європи-1996 (забив «золотий» м’яч у фіналі), віце-чемпіон світу-2002.

1973 — нар. Олівер Нойвілл (Німеччина) — срібний призер ЧС-2002 та ЧЄ-2008.

1981 — нар. Олександр Глеб (Білорусь) — лідер збірної Білорусі, виступав у складі «Арсеналу» та «Барселони».

1983 — нар. Даріо Срна (Хорватія) — легенда «Шахтаря», зіграв більше 130 матчів за збірну Хорватії.