Бразильський чарівник Шахтаря, талант академії Динамо: 10 червня — цей день в історії українського футболу

Переглядів 508
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
2 голоси
Бразильський чарівник Шахтаря, талант академії Динамо: 10 червня — цей день в історії українського футболу
Франселіну Матузалем. Фото: Шахтар
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

10 червня 1973 року в місті Одеса народився Віталій Колесніченко – легендарний півзахисник одеського Чорноморця, абсолютний рекордсмен «моряків», володар Кубка України.

За першу команду одеситів Колесніченко дебютував у віці 18 років у листопаді 1991 року в рамках матчу Кубка СРСР. За Чорноморець півзахисник виступатиме аж до 2003 року, якщо не рахувати нетривалий період гри за СК Одеса.

Усього в складі «моряків» Колесніченко провів 224 матчі в чемпіонатах України – абсолютний рекорд в історії клубу. Разом з одеситами хавбек здобув Кубок України в сезоні 1993/94, а ще по два рази ставав срібним призером Вищої ліги.

Останні роки своєї кар’єри провів у казахському Жетису та Миколаєві. У листопаді 2004 року переїхав до Німеччини. Там Колесніченко виступав за напівпрофесійний місцевий клуб Готтфрідінг, де пізніше став граючим тренером. З 2014 по 2017 рр. півзахисник грав у складі німецького Ландсхут-Ауло.

Франселіну Матузалем. Фото: Шахтар

10 червня 1980 року в місті Натал (Бразилія) народився Франселіну Матузалем – один із найяскравіших легіонерів донецького Шахтаря, півзахисник Наполі, Парми та Лаціо, двічі чемпіон України, володар Кубка Італії.

Перед виступами в українському чемпіонаті атакувальний хавбек встиг пограти за низку клубів з різних країн: починав з бразильської Віторії, перейшов у швейцарський колектив Беллінцона, після чого на п’ять років осів у італійському футболі.

В Італії до Шахтаря Матузалем встиг пограти за Парму, Наполі, П’яченцу та Брешію. Після донецького клубу Франселіну повернувся у добре знайомий йому чемпіонат та вже захищав кольори Дженоа, Болоньї, Верони та Лаціо, з яким став володарем Кубка та Суперкубка Італії у 2009 році.

У Шахтар же бразилець перебрався влітку 2004-го з Брешії, яка отримала за свою зірку 14 млн євро – космічні гроші для українського футболу на той момент. У складі «гірників» Матузалем провів 112 матчів, забив 33 голи та оформив 23 результативні передачі. Франселіну був окрасою не лише Шахтаря, який тільки починав свій шлях у гранди, а й усього чемпіонату України. Як тут не згадати легендарний гол Матузалема у стилі скорпіона на донецькому РСК «Олімпійський» у ворота іспанської Севільї?

Колишні форварди Шахтаря Євген Селезньов та Еманнуель Окодува серед усіх зіркових легіонерів донецького клубу в інтерв’ю для «УФ» виділяли саме Матузалема.

«Я тоді був молодим, і коли Луческу кричав, то я просто забивався в кут і тихенько сидів. Але Мірча на Матузалема довго не ображався, бо бразилець робив результат. Він міг після ночі у клубі наступного дня вийти на поле та розривати суперників. Мегаталант!», - пригадував Селезньов.

Бразилець за часи в лавах «гірників» двічі поспіль здобував золоті медалі чемпіонату України. 

Враження від українського періоду кар’єри Франселіну були змазані його скандальним переходом до Реал Сарагоси влітку 2007 року. Іспанський клуб завчасно оголосив про трансфер бразильця, на що відразу ж відреагував Шахтар, який заявив, що жодних документів про перехід підписано ще не було. 

Діло дійшло до суду в Лозанні, який неочікувано ухвалив рішення на користь Реалу Сарагоси, змусивши іспанців заплатити 6,8 млн євро за трансфер Матузалема. В Іспанії Франселіну не заграв: 15 матчів, гол та асист, а його клуб тяжко переживав наслідки скандального трансферу та обвалився в нижчі ліги. Останні роки своєї кар’єри Мату провів у Маямі та клубі італійської Серії D – Монтерозі. 

Констянтин Вівчаренко. Фото: Динамо

10 червня 2002 року в місті Одеса народився Костянтин Вівчаренко – вихованець та захисник київського Динамо, бронзовий призер чемпіонату Європи, яким цікавляться європейські клуби.

Свій футбольний шлях розпочав у ДЮСШ-11 Чорноморець, звідки у 2015 році перебрався у столичний гранд. Виступав на позиції лівого та центрального захисника в юнацьких та молодіжних командах киян. У Юнацькій лізі УЄФА Костянтин провів 14 матчів, у яких оформив дві результативні передачі.

У складі першої команди біло-синіх дебютував у віці 20 років, вийшовши на заміну на 106-й хвилині в поєдинку другого кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів проти Фенербахче. І саме Вівчаренко асистував на Олександра Караваєва, який своїм влучним ударом вивів Динамо (2:1) до наступної стадії турніру.

Наразі в активі захисника 47 матчі у складі київського клубу: три голи та чотири результативні передачі. Разом з киянами Костянтин ставав лише срібним призером чемпіонату України. Про свої виступи Вівчаренко детально розповідав в інтерв’ю сайту sport-express.ua.

Разом з молодіжною збірною Руслана Ротаня оборонець дійшов до півфіналу чемпіонату Європи-2023, ставши бронзовим призером турніру. Усього у тому розіграші Вівчаренко взяв участь у всіх поєдинках української збірної, однак результативними діями не відзначався.

1943 — нар. Хенк Вері (Нідерланди) — зірка «Фейєноорду», переможець КЄЧ та Кубка УЄФА.

1959 — нар. Карло Анчелотті (Італія) — легенда італійського футболу, один із найтитулованіших гравців і тренерів світу.

1966 — нар. Девід Платт (Англія) — капітан збірної Англії 1990-х, півфіналіст ЧС і ЧЄ.

1969 — нар. Ронні Йонсен (Норвегія) — 4-разовий чемпіон Англії у складі «МЮ», переможець ЛЧ-1999.

1971 — нар. Бруно Н’Готті (Франція) — захисник, відомий за виступами в «Ліоні», ПСЖ, «Мілані» та «Болтоні».

1980 — нар. Матузалем (Бразилія) — найкращий футболіст ЧУ-2007. Залишивши зі скандалом «Шахтар», так і не зумів себе знайти в жодному клубі.