Перемога збірної на Євро-2020, легенда, що здобула Кубок для Одеси: 17 червня – цей день в історії українського футболу

Переглядів 223
автор Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
1 голос
Перемога збірної на Євро-2020, легенда, що здобула Кубок для Одеси: 17 червня – цей день в історії українського футболу
Фото: Getty Images
«УФ» – часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому

17 червня 1929 року у місті Станіслав (тоді Польська Республіка) народився Мирослав Думанський – півзахисник Шахтаря та легенда івано-франківського Спартака, чемпіон Першої ліги СРСР.

Мирослав Думанський. Фото з відкритих джерел 

Перші кроки у футболі робив у станіславській команді Медик, яку покинув після її розформування, приєднавшись до місцевого Спартака, з яким пізніше став володарем Кубка області.

У 1950 році Думанський розпочав службу в армії – спершу був гравець станіславського клубу ГБО (Гарнізонного Будинку Офіцерів), але після зняття команди зі змагань приєднався до львівського ОБО.

Після демобілізації Мирослав протягом трьох років (1953-1956) виступав за донецький (тоді сталінський) Шахтар. Разом з «гірниками» ставав переможцем Першої ліги СРСР у 1954 році. Усього за донеччан близько 92 матчів, забивши шість голів. 

Однак більшість своєї кар’єри Думанський провів саме в лавах івано-франківського Спартака, за який виступав з 1957 по 1962 рр. За цей період півзахисник зумів стати улюбленцем місцевих вболівальником та лідером команди. Разом зі Спартаком ставав срібним призером у Першій лізі СРСР – 1957 рік. Усього ж за спаратківців провів близько 189 поєдинків, 15 разів відзначався забитими м’ячами.

Закінчував свою кар’єру Мирослав у ролі граючого тренера долинського Нафтовика, який виступав на чемпіонат Івано-Франківської області.

Свою тренерську кар’єру ексхавбек повністю провів у межах рідної області. Мирослав встиг потренувати місцеві Спартак та Електрон. А з 1976 по 1992 рр. (з перервами) був директором футбольної школи олімпійського резерву івано-франківського Спартака. Помер Думанський 1 квітня 1996-го у віці 66 років у рідному Івано-Франківську.

Син Мирослава – Ярослав – виступав за львівські Карпати, київське Динамо та Прикарпаття. Думанський-молодший двічі ставав чемпіоном Європи з молодіжною збірною СРСР, а з динамівцями тріумфував у Вищій лізі та Кубку країни.

Ілля Цимбалар. Фото з відкритих джерел

17 червня 1969 року у місті Одеса народився Ілля Цимбалар – легендарний півзахисник одеського Чорноморця та московського Спартака, шестиразовий чемпіон Росії та володар Кубка України.

Розпочинав з виступів за Чорноморець, проте через службу в армії протягом двох років (1987-1989) ніс службу в одеському СКА. Своєю яскравою грою Цимбалар знову звернув на себе увагу Чорноморця, який на той момент очолював відомий український тренер Віктор Прокопенко.

Повернувшись до рідного клубу Ілля практично відразу став гравцем стартового складу. За «моряків» півзахисник виступав до 1993 року та встиг завоювати бронзові нагороди чемпіонату та стати володарем першого Кубка незалежної України. Саме гол Цимбаларя в овертаймі приніс перемогу одеситам у фінальному поєдинку з харківським Металістом (1:0). Це взяття воріт стало першим для Іллі в розіграші того турніру. Загалом за Чорноморець Цимбалар провів 128 матчів, забивши 20 голів.

На початку 1993 року півзахисник перебрався до Москви, де виступав за місцевий гранд – Спартак. Разом зі столичним клубом Цимбалар шість разів ставав чемпіоном Росії, двічі здобував Кубок та ще двічі був півфіналістом єврокубків (Кубок УЄФА та Кубок володарів кубків). Усього за московський колектив Ілля зіграв у 204 матчах, забив 54 голи та віддав 40 результативних передач.

Догравав свою кар’єру Цимбалар в Росії – спершу виступав за столичний Локомотив, після чого захищав кольори махачкалінського Анжі.

На міжнародному рівні дебютував за збірну України, взявши участь у першому в історії матчі національної команди. Загалом за синьо-жовтих провів три гри та результативними діями не відзначався. Вже у квітні 1994-го Цимбалар розпочав виступи за збірну Росії, брав участь на чемпіонаті світу-1994. У футболці російської збірної Ілля входив на поле 28 разів (чотири голи, п’ять асистів).

Свою постігрову кар’єру повністю провів у Росії. Спершу був віцепрезидентом Анжі, після чого взявся до тренерської діяльності. Очолював дубль Спартака, був асистентом Павла Яковенка у Хімках та тренував клуб Нижній Новгород. Останнє місце роботи Цимбаларя – Хімки, де він обіймав посаду помічника головного тренера до кінця березня 2011 року.

Помер у віці 44 років у рідній Одесі 28 грудня 2014-го від серцевого нападу.

Фото: УАФ

17 червня 2021 року на «Арена Націонале» в Бухаресті пройшов матч другого туру чемпіонату Європи, у якому Північна Македонія зустрічалася зі збірною України.

Після поразки у блискучому поєдинку першого туру від Нідерландів (2:3) команда Андрія Шевченка була зобов’язана перемагати Північну Македонію, аби мати шанси на вихід з групи. З цим завданням українська збірна впоралася. Спрацювала головна атакувальна зв’язка синьо-жовтих – Андрій Ярмоленко та Роман Яремчук. Обидва динамівці відзначилися забитими м’ячами.

Враження від гри підпсувала загальна гра команди у другому таймі. А інтриги цьому протистоянню надав гол Езджана Аліоскі, який протягом усієї гри тероризував оборону збірної України. Пороте підопічні Шевченка вистояли, здобувши свою другу перемогу в історії виступів на чемпіонатах Європи.

Чемпіонат Європи-2020, другий тур

Україна – Північна Македонія – 2:1 (2:0)

Голи: Ярмоленко, 29, Яремчук, 34 – Аліоскі, 57

  • Україна: Бущан, Миколенко, Матвієнко, Забарний, Караваєв, Степаненко, Зінченко, Шапаренко (Сидорчук, 78), Маліновський (Соболь, 90+2), Яремчук (Бесєдін, 70), Ярмоленко (Циганков, 69).
  • Північна Македонія: Дмитрієвські, Мусліу, Велкоські (Трічковскі, 85), С.Рістовскі, Аліоскі, Спіровскі (Чурлінов, 46), Адемі (Рістевскі, 85), Ніколов (Трайковскі, 46), Барді (Аврамовскі, 77), Ельмас, Пандєв.

1962 — фінал VII ЧС: Бразилія — Чехословаччина — 3:1 (Амарілдо, 17, Зіто, 69, Вава, 78 — Масопуст, 15).

1968 — нар. Михайло Єрьомін (СРСР) — перспективний голкіпер, який загинув у автокатастрофі зразу після переможного фіналу Кубка СРСР-1991.

1968 — пом. Хосе Назацці (Уругвай) — чемпіон ОІ 1924, 1928 рр., чемпіон світу-1930, капітан легендарної збірної Уругваю.

1969 — нар. Ілля Цимбалар (Росія) — вихованець одеського футболу, довгий час був лідером московського «Спартака», спочив минулого року.

1976 — форвард Дітер Мюллер зробив хет-трик у півфіналі ЧЄ, при тому, що вийшов на заміну на 79 хв. матчу.

1982 — нар. Алекс Родріго (Бразилія) — захисник, ставав чемпіоном 4 країн (Бразилія, Нідерланди, Англія та Франція).

1996 — засновано клуб «Металург» (Донецьк).