Перша перемога збірної на ЧС, незарахований гол Девича і фінал Шеви: 19 червня — цей день в історії українського футболу

Переглядів 284
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
1 голос
Перша перемога збірної на ЧС, незарахований гол Девича і фінал Шеви: 19 червня — цей день в історії українського футболу
Марко Девич і Андрій Шевченко, фото: PA Images via Getty Images
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

19 червня 1983 року у місті Київ народився Євген Чеберячко – вихованець Динамо, легенда Дніпра, захисник Закарпаття та ФК Харків, срібний призер чемпіонату Європи, фіналіст Ліги Європи.

Євген Чеберячко, фото: ФК Дніпро

Після випуску з академії Динамо Чеберячко виступав за третю команду клубу, після чого перейшов у київський ЦСКА. Що цікаво, дебют Євгена у Вищій лізі України припав на поєдинок з рідним Динамо. Сталося це 20 липня 2004 року, а динамівці тоді здобули мінімальну перемогу (2:1) над Закарпаттям Чеберячка.

Далі в кар’єрі захисника був періоду складі харківського Арсеналу, який пізніше передав свої права ФК Харків. Там оборонець виступав до 2009 року та був причетний до повернення команди в елітний дивізіон.

У тому-таки 2009-му Чеберячко переходить у Дніпро, де проведе наступні вісім років своєї кар’єри, награвши за цей час 217 матчів (п’ять голів, два асисти). Разом з дніпрянами він ставав срібним та бронзовим призером чемпіонату України, а в сезоні 2014/15 став фіналістом Кубка УЄФА. Євген був основним захисником у команді Маркевича та взяв участь у 12/15 матчів того розіграшу турніру.

Останнім клубом в кар’єрі Чеберячка став Дніпро-1, за який він провів усього два матчі, після чого восени 2017-го завершив ігрову кар’єру.

За національну збірну України Євген зіграв два матчі, дебютувавши у товариській грі проти Нідерландів (1:1) влітку 2010 року.

Хосе Соса, фото: Getty Images

19 червня 1985 року у місті Каркаранья, (Аргентина) народився Хосе Соса – півзахисник мюнхенської Баварії, Наполі, мадридського Атлетіко, Мілану та харківського Металіста, чемпіон Аргентини, Іспанії, Німеччини та Туреччини, переможець Олімпіади.

До Харкова з Наполі влітку 2015-го за 2,2 млн євро Соса приходив у статусі справжньої зірки. Хабек до цього ставав переможцем двох чемпіонатів – аргентинського (Естудіантес) та німецького (Баварія). За мюнхенців Соса ж провів 53 матчі, забив два голи та оформив чотири асисти. Також з ними ставав переможцем Кубка ліги, Суперкубка та Кубка Німеччини.

За Наполі півзахсник виступав протягом одного сезону, взявши участь у 31 матчі (гол та чотири асисти). За Металіст аргентинець грав з 2011 по 2015 рр. Усі одноклубники відгукувалися про Сосу лише позитивно, розповідаючи про професіональний підхід зіркового хавбека. Загалом за харків’ян півзахисник провів 82 матчі – 18 голів та 30 результативних передач. За період в Україні чемпіоном не став, але здобував бронзові та срібні медалі УПЛ.

Після початку революції Гідності Соса разом з Крістальдо та Папу Гомесом відмовилися продовжувати грати в українському чемпіонаті. Розпочалися оренди: спершу він рушив до Іспанії, де разом з Атлетіком став чемпіоном, далі була Туреччина та золоті нагороди місцевої першості у складі Бешикташа, після якого хавбек опинився в італійському Мілані (вже на повноцінному контракті).

У Туреччині аргентинець також виступав за Трабзонспор та Фенербахче, однак найбільше матчів провів саме за рідний Естудіантес, де й досі грає у статусі живої легенди та капітана команди. За Естудіантес Соса зіграв 252 поєдинків, забив 20 голів та оформив 28 асистів.

За збірну Аргентини півзахисник провів 19 матчів (гол та два асисти) і так ні разу не зіграв за національну команду на серйозному міжнародному турнірі.

19 червня 2006 року у Гамбурзі пройшов матч другого туру чемпіонату світу, у якому зустрічалися збірна України та команда Саудівської Аравії.

Після розгрому від збірної Іспанії в першому турі, підпочіні Олега Блохіна зуміла реабілітуватися. Вже на четвертій хвилині гри з саудитами захисник Андрій Русол відкриває рахунок у матчі, що вписало його в історію вітчизняного футболу, як автора першого голу національної команди України на чемпіонатах світу.

Далі був неймовірно потужний та точний удар від Сергія Реброва – 2:0. Третій гол прийшов після подачі від Максима Калініченка на Андрія Шевченка, який забив свій перший м’яч на чемпіонаті світу. Наостанок вже сам Калініченко скористався помилкою саудитів, записавши гол на свій рахунок.

Чемпіонат світу-2006, другий тур

Саудівська Аравія – Україна – 0:4 (0:3)

Голи: Русол, 4, Ребров, 36, Шевченко, 46, Калініченко, 84

  • Саудівська Аравія: Заід, Духі (Муат, 55), Такар, аль-Мунташарі, Сулеймані, аль-Гамді, Амін (аль-Хатран, 55), Азіз (аль-Джабер, 77), Нур, Харірі, аль-Кахтані.
  • Україна: Шовковський, Свідерський, Русол, Несмачний, Гусєв, Ребров (Ротань, 71), Тимощук, Шелаєв, Калініченко, Шевченко (Мілевський, 86), Воронін (Гусін, 79).

19 червня 2012 року на «Донбас-Арені» пройшов матч третього туру чемпіонату Європи, у якому Англія протистояла збірній України.

Задля виходу з групи команді Олега Блохіна вкрай необхідно було перемагати англійців. У першому таймі гра синьо-жовтим давалася, що вселяло надію у вболівальників. Проте вже на початку тайму другого Андрій Пятов не зумів зафіксувати м’яч після прострілу, а Вейн Руні відправив шкіряний у ворота.

А далі стався той самий незарахований гол Марко Девича, коли головний арбітр матчу Віктор Кашшаї ухвалив рішення, що м’яч не перетнув лінію, а Джон Террі врятував команду «трьох левів». Пізніше виявилося, що перед незарахованим м’ячем в цьому ж епізоді офсайд був у Артема Мілевського. Осад, проте, лишився назавжди.

Таким чином Україна вилетіла з домашнього чемпіонату Європи, ставши третьою командо у групі. Цей матч став останнім у великій кар’єрі легендарного Андрія Шевченка – володаря «Золотого м’яча» 2004 року.

Чемпіонат Європи-2012, третій тур

Англія – Україна – 1:0 (0:0)

Голи: Руні, 48

  • Англія: Харт,  Лескотт Джонсон, Террі, Коул, Янг., Паркер, Мілнер (Волкотт, 68), Джеррард, Велбек (Керолл, 81), Руні.
  • Україна: Пятов, Селін, Хачеріді, Ракицький, Тимощук, Гармаш (Назаренко, 77), Девич (Шевченко, 69), Гусєв, Ярмоленко, Коноплянка, Мілевський (Бутко, 76).

19 червня 2023 року у словацькій Трнаві пройшов матч відбору на чемпіонат Європи, у якому Україна номінально приймала команду Мальти.

Гра, яка мала принести три залікові пункти і нічого більше. Загалом так і сталося. Команда під керівництвом Сергія Реброва знову мала чималі труднощі, створювала їх і супернику, проте долю поєдинку вирішив гол Віктора Циганкова з пенальті вже на 72-й хвилині гри. Ще раніше свій удар з 11-метрової позначки не реалізував Андрій Ярмоленко.

Відбір на чемпіонат Європи, третій тур

Україна – Мальта – 1:0 (0:0)

Голи: Циганков, 72 (пенальті)

Нереалізований пенальті: Ярмоленко, 52 (поперечина)

  • Україна: Трубін, Конопля, Кривцов, Забарний, Матвієнко (Миколенко, 46), Ярмоленко (Сидорчук, 81), Степаненко, Малиновський (Буяльський, 63), Судаков, Циганков (Сваток, 90+5), Ванат (Довбик ,63).
  • Мальта: Бонелло (М. Грех, 45+3), Мускат, С. Борг, Ж. Борг (Дегабріел, 87), Мбонг, Янкам, Гійомьє, Теума (Дж. Грех, 87), Камензулі, Джонс (Дімек, 62), Нвоко (Сатаріано, 46).

1932 — нар. Зозімо (Бразилія) — чемпіон світу 1958, 1962 рр., один із тих, кому доводилося «носити рояль» у збірній чарівників футболу.

1938 — фінал III ЧС: Італія — Угорщина — 4:2 (Колауссі, 6, 35, Піола, 19, 82 — Тіткош, 8, Шароші, 70).

1942 — нар. Бернар Боск’є (Франція) — один із найкращих захисників 1960-х, тричі його визнавали найкращим футболістом Франції.

1994 — закінчилася найдовша безпрограшна серія в історії світового футболу. Івуарійський клуб АСЕК не програвав у національних чемпіонатах 108 матчів (!) — 3,5 роки.