Ювілеї «далекобійника» з Динамо та легендарного хавбека Шахтаря: 25 червня — цей день в історії українського футболу

Переглядів 270
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
2 голоси
Ювілеї «далекобійника» з Динамо та легендарного хавбека Шахтаря: 25 червня — цей день в історії українського футболу
Олександр Андрієвський, фото: ФК Динамо Київ
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

25 червня 1959 року у місті Костянтинівка (Донецька область) народився Сергій Ященко – легендарний півзахисник донецького Шахтаря, володар Кубка СРСР та України.

Сергій Ященко, фото: з відкритих джерел

Футболом розпочинав займатися в рідному місті, проте вже у 1981 році Ященко виступав за московський ЦСКА. У першій команді «армійців» Сергій провів 96 хвилин у трьох поєдинках.

Вже за рік півзахисник повертається до рідної Донеччини, де до кінця своєї кар’єри захищатиме помаранчево-чорні кольори Шахтаря. За увесь час в лавах «гірників» (1982-1999) Ященко зіграв у 443 матчах за клуб – четвертий в історії показник за кількістю проведених матчів. У цей період Сергій забив близько 41 голу.

Разом з донеччанами півзахисник здобув три трофеї – Кубок та Суперкубок СРСР та Кубок України. У 1994 році Шахтар разом із Ященком також ставав срібним призером чемпіонату України. Останні роки своєї кар’єри провів, виступаючи за Шахтар-2 у ролі граючого тренера. Також в активі Сергія є два матчі за олімпійську збірну СРСР у 1986 році.

Після завершення ігрової кар’єри ексхавбек повноцінно зайнявся тренерською діяльністю, яку розпочав з роботи в донецькому Металурзі. Пізніше була алчевська Сталь та ФК Львів, де він працював асистентом. Першою командою, яку очолив Ященко став запорізький Металург у сезоні 2006/07. Пізніше фахівець також був головним тренером Кременя та юнацької команди краматорського Авангарду. Наразі ж Сергій працює в академії закарпатського клубу Мункач, очолюючи команду U-16. 

25 червня 1993 року у селі Шевченкове (Одеська область) народився Євген Мартиненко – захисник одеського Чорноморця та полтавської Ворскли, що нині грає у четвертій за силою лізі Норвегії.

Більшу частину своєї кар’єри Мартиненко провів у рідному Чорноморці. За увесь час за «моряків» Євген провів 90 поєдинків, забивши п’ять голів. З 2018 по 2020 рр. оборонець захищав кольори полтавської Ворскли. За два роки в клубі Мартиненко взяв участь у 25 матчах, відзначившись двома червоними картками.

На початку осені 2022-го українець переїхав до Норвегії. Відтоді Євген виступає у четвертій за силою лізі Норвегії, представляючи клуб Фама – наразі п’ята команда у турнірній таблиці. Цього сезону Мартиненко провів дев’ять поєдинків та двічі забивав голкіперам суперників.

Олександр Андрієвський, фото: ФК Динамо Київ

25 червня 1994 року у місті Київ народився Олександр Андрієвський – вихованець київського Динамо, півзахисник харківського Металіста, одеського Чорноморця та луганської Зорі, дворазовий чемпіон України.

Футбольні ази осягав у столичних школах Динамо та Атлету, після чого у 2009 році перебрався до академії харківського Металіста. Саме в цьому клубі й розпочав свій шлях у дорослому футболі. За першу команду харків’ян Андрієвський провів лише два матчі, також виступав за Гірник-Спорт на правах оренди (16 матчів, п’ять голів, три асисти). 

У березні 2015-го Олександр повернувся до рідного Динамо. Закріпитися в столичному гранді вийшло не відразу – довелося поїздити по орендах. Два сезони поспіль півзахисник виступав за інші клуби УПЛ: спершу за одеський Чорноморець (25 матчів, три голи, три асисти), а потім і за луганську Зорю (25 матчів, три голи).

Від сезону 2018/19 Андрієвський не покидав київський клуб. За увесь час у складі біло-синіх Олександр зіграв у 110 поєдинках: п’ять голів та 11 результативних передач. Вболівальникам Динамо хавбек точно запам’ятається, як володар відмінного удару злівої ноги з дальніх дистанцій. Також Андрієвський добре проявив себе під час виконання стандартів, чого вартий лише його гол у ворота донецького Шахтаря (1:1) зі штрафного удару позаминулого сезону:

Разом із киянами Андрієвський здобув сім трофеїв – два чемпіонства та два Кубки України + три перемоги в Суперкубку. У складі національної збірної України провів лише один матч, дебютувавши в товариському матчі проти Словаччини (2:1) у листопаді 2017-го.

1978 — фінал XI ЧС: Аргентина — Нідерланди — 3:1 (Кемпес, 38, 105, Бертіоні, 116 — Наннінга, 82).

1982 — нар. Фернандо Наварро (Іспанія) — чемпіон Європи-2008, лівий бек «Севільї».

1988 — фінал VII ЧЄ: Нідерланди — СРСР — 2:0 (Гулліт, 33, ван Бастен, 54).