Легенда та рекордсмен Чорноморця, легіонер Карпат: 25 травня – цей день в історії українського футболу

Переглядів 564
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
1 голос
Легенда та рекордсмен Чорноморця, легіонер Карпат: 25 травня – цей день в історії українського футболу
Хорхе Карраскаль. Фото: ФК Карпати
«УФ» – часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

25 травня 1963 року у селі Вербиця (Львівська область) народився Ярослав Ватаманюк – легендарний капітан і захисник івано-франківського Спартака (Прикарпаття), срібний та бронзовий призер чемпіонату УРСР.

Ярослав Ватаманюк. Фото: ФК Прикарпаття

Розпочав свої виступи за івано-франківський колектив у 1985 році. Спершу діяв  на позиції флангового захисника, однак згодом перекваліфікувався у ліберо. Саме у Прикарпатті Ватаманюк і провів всю свою ігрову кар’єру. За весь час захисник взяв участь у близько 496 поєдинків – абсолютний рекорд в історії клубу. 

Разом з Прикарпаттям Ватаманюк ставав срібним та бронзовим призером першості УРСР. У Вищій лізі України захисник провів 150 поєдинків. Свій єдиний матч за національну збірну України Ватаманюк зіграв 27 червня 1992 року проти команди США на виїзді (0:0).

Кар’єра захисника могла скластися зовсім інакше, адже у 1993 році він отримав запрошення на перегляд у київське Динамо Михайла Фоменка. Проте після двох проведених товариських матчів покинув клуб за сімейними обставинами, повернувшись в Івано-Франківськ.

Після завершення ігрової кар’єри став тренером. Працював у тренерському штабі Прикарпаття, після чого очолював різні аматорські клуби Івано-Франківщини.

Володимир Плоскина. Фото: Google

25 травня 1968 року у селищі Чинадійово (Закарпатська область) народився Володимир Плоскина – рекордсмен одеського Чорноморця за кількістю проведених матчів, переможець Першої ліги СРСР.

До свого приходу в Чорноморець у 1975 році Плоскина змінив низку команд: Карпати (Мукачево), Говерла (Ужгород) та Динамо (Київ). Раніше оборонець в жодному клубі надовго не затримувався, а ось в Одесі Володимир осів на 15 сезонів. 

За цей час Плоскина провів 473 матчі у складі одеситів – більше, ніж будь-хто за всю історію клубу. Також захисникові «моряків» належить унікальна серія – 23 реалізованих ударів з пенальті поспіль. Плоскина вирізнявся своєю універсальністю (міг зіграти у півзахисті), був капітаном команди та разом з одеським клубом здобув золоті нагороди Першої ліги СРСР у 1987 році.

 Протягом виступів за Чорноморець універсал забив понад 50 голів та саме на його честь назвали символічний голеадорськи клуб «моряків». Плоскина провів 371 матч у Вищій лізі СРСР – третій показник за кількістю ігор за українські клуби колективи українців після легенд Динамо та Шахтаря – Олега Блохіна та Михайла Соколовського відповідно.

На роботі у селекції одеського клубу знайшов для команди Тимерлейна Гусейнова (найкращий бомбардир Чорноморця в історії), Івана Гецка (автор першого голу збірної України) та багаторічного лідера колективу Ігоря Жабченка.

Пізніше Плоскина обіймав посаду начальника команди Чорноморця, а потім перейшов на роботу в селекційний відділ донецького Шахтаря. Там Володимир Іванович теж був дотичний до запрошення в лави «гірників» таких виконавців, як Даріо Срна, Олександр Гладкий та Дмитро Чигринський.

У віці 55 років 10 травня 2010-го Плоскина помер у лікарні Мюнхена після боротьби з тяжкою хворобою.

Хорхе Карраскаль. Фото: ФК Карпати

25 травня 1998 року у місті Картахена (Колумбія) народився Хорхе Карраскаль – атакувальний півзахисник Севільї, львівських Карпат, Рівер Плейта, московських Динамо та ЦСКА, володар Кубка Росії.

Першим клубом колумбійського креативного хавбека був Мільйонаріос, за який він встиг зіграти чотири поєдинки, після чого отримав запрошення до іспанської Севільї. За першу команду андалусійців жодного матчу так і не провів. 

Влітку 2017-го перейшов у львівські Карпати – спершу на правах оренди. У свій дебютний сезон в українському чемпіонаті провів 22 матчі: шість голів, чотири результативні передачі. Вже літом 2018 року Карпати викупили контракт Карраскаля у Севільї за 2 млн євро. Проте попередня яскрава гра Хорхе поступово почала згасати, особливо на тлі чуток про проблеми з дисципліною у колумбійського півзахисника. Усього ж в складі зелено-білих Карраскаль зіграв 41 матч: шість голів, п’ять результативних передач.

Взимку 2019 року на правах оренди Хорхе перейшов у Рівер Плейт за 500 тисяч євро. Пізніше аргентинський гранд викупив контракт колумбійця у Карпат за 2,5 млн євро. Загалом за Рівер Плейт Карраскаль провів 81 матч: дев’ять голів, шість результативних передач.

У лютому 2022-го Карраскаль відправився в оренду у московський ЦСКА. Відтоді колумбієць виступає у російському чемпіонаті. Свої дописи про любов до України з гаслом «Слава Україні!» Хорхе спішно з інстаграму видалив. За «армійський» клуб півзахисник провів 47 матчів, оформивши 7+7 за системою гол плюс пас. Разом із ЦСКА завоював Кубок Росії.

Сезон 2023/24 розпочав у складі московського Динамо, за яке встиг провести вже 28 поєдинків: гол та сім результативних передач. У цій кампанії Карраскаль ризикує ще й стати переможцем першості Росії, оскільки динамівці випереджають Зеніт на два бали за тур до кінця чемпіонату.

Олег Очеретько. Фото: СК Дніпро-1

25 травня 2003 року у місті Макіївка (Донецька область) народився Олег Очеретько – талановитий вихованець донецького Шахтаря, півзахисник Маріуполя та Дніпра-1, двічі чемпіон України та бронзовий призер молодіжного Євро.

Перші кроки у футболі робив у системі «гірників». У Юнацькій лізі УЄФА в складі донеччан провів п’ять поєдинків: без результативних дій. За першу команду Шахтаря зіграв у 18 матчах, забивши гол та оформивши асист. Разом з «гірниками» двічі ставав чемпіоном України та здобував Кубок.

На правах оренди виступав за Маріуполь з 2020 по 2022 рр. Протягом цього періоду взяв участь у 30 поєдинках приазовців: три голи, дві результативні передачі.

Весняну частину сезону 2023/24 проводить в оренді у Дніпрі-1. За «спортклубівців» Очеретько провів 12 ігор, результативними діями не відзначався. 

На молодіжному чемпіонаті Європи-2023 став бронзовим призером у складі команди Руслана Ротаня. На турнірі Олег взяв участь у чотирьох з п’яти поєдинків. Також Очеретько був викликаний до лав олімпійської збірної України.

1901 — засновано клуб «Рівер Плейт» Аргентина.

1912 — нар. Ісідро Лангара (Іспанія) — забив більше 100 м’ячів у ТРЬОХ (!) чемпіонатах (Іспанії, Аргетини та Мексики).

1953 — нар. Даніель Пасарелла (Аргентина) — легендарний футболіст і тренер, чемпіон світу 1978, 1986 рр.

1953 — нар. Гаетано Ширеа (Італія) — чемпіон світу-1982, багаторічний капітан «Ювентуса».

1954 — нар. Володимир Плоскина (Україна) — рекордсмен «Чорноморця» за кількістю проведених матчів — 419.

1967 — нар. Люк Ніліс (Бельгія) — один із найкращих бельгійських форвардів 1990-х.

1967 — фінал 12 КЄЧ: «Селтик» (Шотландія) — «Інтер» (Італія) — 2:1.

1971 — пом. Армандо Піккі (Італія) — капітан «Інтера» — переможець КЄЧ 1964, 1965 рр.

1977 — фінал 22 КЄЧ: «Ліверпуль» (Англія) — «Боруссія» М (Німеччина) — 3:1.

1983 — фінал 28 КЄЧ: «Гамбург» (Німеччина) — «Ювентус» (Італія) — 1:0.

1988 — фінал 33 КЄЧ: ПСВ (Нідерданди) — «Бенфіка» (Португалія) — 0:0, по пен. — 6:5.

2005 — фінал 14 ЛЧ: «Ліверпуль» (Англія) — «Мілан» (Італія) — 3:3, по пен. — 3:2.