Народження Чорноморця, дебют Ротаня на чолі національної збірної: 26 березня – цей день в історії українського футболу

Переглядів 369
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
3 голоси
Народження Чорноморця, дебют Ротаня на чолі національної збірної: 26 березня – цей день в історії українського футболу
Руслан Ротань Фото: УАФ
«УФ» – часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

26 березня 1936 року у місті Одеса було створено місцевий ФК Динамо, прямим нащадком якого є Чорноморець – бронзовий призер СРСР, чемпіон УРСР, дворазовий переможець Кубка України та віцечемпіон країни.

Основний склад новоствореного Чорноморця був складений з гравців одеського Динамо. Спочатку прото-Динамо – Спарта – виступав у другому дивізіону чемпіонату Одеси. Вже у 1928 році одесити стали грати на рівні з найкращими командами міста, а у 1933 році стали його чемпіоном.

Перша офіційна гра Динамо у чемпіонаті СРСР датується 24 травнем 1936 року, який пройшов на стадіоні імені Станіслава Косіора. Одеському клубу протистояв харківський Спартак, який і здобув перемогу над «моряками» з рахунком 1:0. Перший гол одеського Динамо було забито вже у другій зустрічі, його автором вважається Михайло Малхасов, що відправив м’яч у сітку воріт динамівців Ростова-на-Дону (3:4).

У тому ж році одеське Динамо вперше взяло участь у чемпіонаті УРСР, дійшовши до фіналу, де з розгромним рахунком (0:6) поступилося київським динамівцям. У першому Кубку СРСР одесити дійшли до 1/8 фіналу, але через неявку на матч з підмосковською командою Червоне Знамено їм була зарахована технічна поразка.

Найкращим результатом одеського клубу за часів СРСР були бронзові медалі у 1974 році. Також «моряки» двічі ставали чемпіонами УРСР (1941, 1961) та ставали володарями Кубка Федерації футболу Союзу (1990). Разом із тим одесити тричі перемагали у Першій лізі (1961, 1973, 1987).

У період незалежної України Чорноморець двічі ставав володарем Кубка України (1992, 1993/94). В активі «моряків» також двоє срібних нагород чемпіонату країни (1994/95, 1995/96). Також успіхи сучасного одеського клубу слід пов’язувати з фігурою головного тренера Романа Григорчука, який вже вдруге очолює цей клуб. За його керівництва команда демонструвала яскраву гру та гідно виступала на рівні плей-оф Ліги Європи

Наразі ж Чорноморець переживає не найкращі часи та посідає лише 10 місце в українській Прем’єр-лізі.

26 березня 1998 року у місті Київ народився Олександр Петрусенко – вихованець київського Динамо, півзахисник Миная, угорського Гонведа та хорватської Істри 1961.

Розпочинав кар’єру в київській ДЮСШ-15, звідки у 2016 перебрався до академії Динамо. За першу команду біло-синіх не зіграв, проте має три матчі за киян у Юнацькій лізі УЄФА: без результативних дій.

З 2019 по 2020 рік виступав за Гірник-Спорт, у складі якого провів 31 поєдинок та оформив дві гольові передачі. Після цього Петрусенко пішов на підвищення, підписавши контракт з клубом елітного дивізіону – Минаєм. За закарпатський клуб Олександр зіграв у 29 матчах, результативними діями не відзначався.

Починаючи з 2022 року, Петрусенко грає за кордоном. Спершу був гравцем угорського клубу Гонвед (там забив свій єдиний м’яч у дорослій кар’єрі), звідки перейшов у хорватську Істру 1961. У цьому сезоні провів 24 матчі, в яких здійснив два асисти.

Олександр Петрусенко. Фото: ФК Гонвед

26 березня 2008 року на стадіоні «Динамо» імені Валерія Лобановського пройшов контрольний матч, в якому збірна України приймала команду Сербії.

У першому таймі поєдинку команди обмінювалися моментами біля воріт суперників, але розмочити рахунок не зуміли. Вже у другій половині гри дебютний гол у зустрічі забив Андрій Шевченко, підставивши ногу під удар партнера по команді, таким чином дезорієнтувавши голкіпера Сербії.

Ще за три хвилини Сергій Назаренко подвоїв рахунок, який завдав точного удару з-поза меж штрафного майданчику. Пізніше українська команда мала ще чимало шансів відзначитися у воротах сербської збірної, однак більше голів у цьому матчі забито не було. 

Контрольний матч

Україна – Сербія – 2:0 (0:0)

Голи: Шевченко, 54, Назаренко, 57

  • Україна: Кернозенко, Допілка, Мандзюк, Чигринський, Несмачний, Гусєв (Гай, 55), Тимощук, Назаренко, Голайдо (Воробей, 88), Воронін (Мілевський, 76), Шевченко (Гладкий, 87).
  • Сербія: Стойкович, Рукавіна, Іванович, Відич (Рнич, 72), Лукович, Станкович (Янкович, 72), Смілянич (Ковачевич, 82), Кузманович, Сулеймані (Тошич, 82), Лазович (Йованович, 46), Жигич (Ілич, 69).

26 березня 2013 року на стадіоні «Чорноморець» в Одесі пройшов матч сьомого туру відбору на ЧС-2014, в якому збірна України приймала команду Молдови.

Підопічні Михайла Фоменка лише в другому таймі зуміли відкрити рахунок у матчі – це Ярмоленко влучно пробив у один дотик після скидання Романа Зозулі. За дев’ять хвилин Євген Хачеріді після подачі з кутового від Олега Гусєва «вбив цвях» у ворота Станіслава Намашка.

Молдова зуміла відповісти одним голом вже наприкінці матчу. Забитим м’ячем відзначився Александру Суворов, який наважився на удар з дальньої дистанції.

Вже у компенсований арбітром час Тарас Степаненко влетів ногою у голову Віталіє Бордіяну, за що отримав справедливе покарання у вигляді прямої червоної картки.

Відбір на чемпіонат світу, сьомий тур

Україна – Молдова – 2:1 (0:0)

Голи: Ярмоленко, 61 Хачеріді, 70 – Суворов, 80

Вилучення: Степаненко, 90+2

Україна: Пятов, Хачеріді, Федецький, Кучер, Шевчук, Степаненко, Тимощук, Зозуля, Гусєв (Гречишкін, 90), Ярмоленко, Селезньов (Безус, 62).

Молдова: Намашко, Головатенко, Булгару, Бордіян, Епуряну, Іоніца, Георгієв, Пащенко (Оніке, 67), Дєдов (Суворов, 78), Бугайов (Дорош, 69), Сидоренко.

26 березня 2023 року на стадіоні «Вемблі» пройшов матч першого туру відбору на ЧЄ-2024, в якому команда Англії приймала збірну України.

Сага з призначенням головного тренера нашої національної збірної тривала, і поки спільнота чекала на призначення Сергія Реброва, хтось мав виводити команду на дебютний поєдинок відбору на Євро-2024. Таким чином саме наставник Олександрії й молодіжної збірної Руслан Ротань провів один офіційний поєдинок на чолі національної команди.

Українці стримували натиск англійців, однак до кінця першого тайму все ж пропустили двічі. Спершу в ворота Анатолія Трубіна забив Гаррі Кейн, а вже за три хвилини другий м’яч у сітку відправив Букайо Сака.

Таким чином українська команда зазнала чергової поразки від Англії, однак у підсумку продовжила боротьбу за вихід на Євро-2024. Зараз вже на підопічних Сергія Реброва чекає фінальний поєдинок за путівку проти Ісландії.

Відбір на чемпіонат Європи, перший тур

Англія – Україна – 2:0 (2:0)

Голи: Кейн, 37, Сака, 40

  • Англія: Пікфорд, Вокер, Стоунз, Магвайр, Чілвелл, Беллінгем (Галлахер, 86), Хендерсон, Райс, Сака, Кейн (Тоуні, 81), Меддісон (Гріліш, 85).
  • Україна: Трубін, Караваєв (Буяльський, 61), Сваток, Матвієнко, Миколенко (Соболь, 62), Степаненко (Коноплянка, 90), Зінченко, Судаков, Малиновський, Мудрик (Циганков, 61), Яремчук (Довбик, 74).

1904 — нар. Аттіліо Ферраріс (Італія) — чемпіон світу-1934, бронзовий призер ОІ-1936, перший капітан «Роми».

1920 — нар. Серхіо Лівінгстон (Чилі) — найкращий воротар у історії чилійського футболу на прізвисько Жаба.

1934 — нар. Діда (Бразилія) — чемпіон світу-1958, саме він поступився своїм місцем в атаці таланту на ім’я Пеле.

1951 — нар. Костіца Штефанеску (Румунія) — рекордсмен країни за кількістю матчів у чемпіонаті Румунії — 490.

1960 — УЄФА ухвалив рішення про проведення Кубка володарів кубків.

1974 — нар. Тарібо Уест (Нігерія) — олімпійський чемпіон-1996, запам’ятався незвичайною зачіскою із фірмовими світло-зеленими косичками.

1979 — нар. П’єр Вома (Камерун) — олімпійський чемпіон-2000, чемпіон Африки 2000, 2002 рр.

2002 — пом. Ежен Майєр (Швейцарія) — зірка швейцарського «Янг Бойз», за який забив 249 м’ячів.

2006 — пом. Оле Мадсен (Данія) — найкращий бомбардир ЧЄ-1964, всього за збірну забив 42 м’ячі в 51 матчі.

X