Скандальний бомбардир Динамо й Шахтаря, фіналіст Ліги Європи: 4 квітня — цей день в історії українського футболу

Переглядів 1693
Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
5 голосів
Скандальний бомбардир Динамо й Шахтаря, фіналіст Ліги Європи: 4 квітня — цей день в історії українського футболу
Жуніор Мораєс. Фото: Google
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

4 квітня 1987 року у місті Сантус народився Жуніор Мораес – нападник донецького Металурга, Шахтаря та київського Динамо, триразовий чемпіон України, двічі найкращий бомбардир УПЛ. 

До свого переїзду в український чемпіонат пограв за декілька клубів на батьківщині – Сантус (переможець Ліги Пауліста-2007), Понте-Прета та Санту-Андре.

На початку 2010-го переїхав у Європу – в румунську Глорію (Бистріца). У другій половині сезону 2009/10 забив 10 голів у 17 матчах, ставши найкращим бомбардиром команди. За підсумками опитування газети Gazeta Sporturilor був визнаний найкращим легіонером чемпіонату Румунії в 2010 році.

У лютому 2011-го Мораес за 1,25 млн євро перебрався у донецький Металург. Проте провів наступний сезон бразильський форвард за софійський ЦСКА, де став найкращим бомбардиром чемпіонату Болгарії, забивши 16 голів.

Влітку 2012-го Мораес повертається у Металург, де гратиме наступні три роки своєї кар’єри. Загалом за донеччан Жуніор провів 70 поєдинків, у яких забив 37 голів.

Наприкінці травня 2015 року стало відомо, що Мораес продовжить кар’єру в київському Динамо. У складі біло-синіх забив 34 голи та оформив сім результативних передач у 85 матчах. Разом з киянами ставав чемпіоном України та завойовував Суперкубок країни. У 2017 році на правах оренди виступав у китайському чемпіонаті за Тяньцзінь Цюаньцзянь: чотири матчі, два голи.

Влітку 2018-го відбувся скандальний перехід Жуніора з київського Динамо у стан принципових суперників – донецький Шахтар. Сам Мораес до останнього заперечував чутки про свій трансфер до «гірників». Згодом з’ясувалося, що нападник ще взимку підписав попередню угоду з донеччанами. Таке рішення Жуніора викликало негатив серед вболівальників біло-синіх, тому наступні матчі між Шахтарем та Динамо отримали додаткову напругу.

У складі ж «гірників» Мораес ще двічі став чемпіоном України та завоював Кубок. Загалом у футболці Шахтаря Жуніор провів 106 матчів, забивши 62 голи та оформивши 25 результативних передач. 

У сезонах 2018/19 та 2019/20 ставав найкращим бомбардиром УПЛ, забиваючи по 19 та 20 м’ячів відповідно. В історичному реєстрі чемпіонатів України бразильський нападник зі 103 голами займає шосту сходинку рейтингу.

З березня 2022 по липень 2023 року Мораес був гравцем Корінтіансу, за який забив лише один гол у 21 матчах. Наразі форвард перебуває у статусі вільного агента.

У березні 2019 Жуніор отримав українське громадянства та відповідно змогу виступати за збірну синьо-жовтих, яку на той момент очолював Андрій Шевченко. Усього за українську команду №1 Мораес провів 11 матчів, забивши лише один гол у ворота збірної Фінляндії (1:1). Жуніор став найстаршим гравцем, який відзначався дебютним голом за збірну України – 33 роки 358 днів.

4 квітня 1990 року у місті Сан-Паулу народився Дуглас – перш за все відомий, як захисник Дніпра, віцечемпіон України, фіналіст Ліги Європи та володар Кубка Бразилії.

Розпочав кар’єру на дорослому рівні у 2008 році в складі Жувентуде. За п’ять років також встиг пограти за такі клуби, як Амеріка (Натал) та Васко да Гама.

Взимку 2013 за 2,5 млн євро Дуглас перебрався в український чемпіонат, ставши гравцем Дніпра. За три роки в команді провів 84 поєдинки, забивши один гол. Разом з дніпрянами двічі ставав бронзовим призером чемпіонату України, одного разу здобував срібні медалі першості.

У сезоні 2014/15 у складі команди Мирона Маркевича дійшов до фіналі Ліги Європи, де дніпровський колектив поступився іспанській Севільї (2:3). Дуглас взяв участь у всіх 15 матчах того турніру, відігравши усі повні поєдинки. Увійшов до символічної збірної Ліги Європи тієї кампанії.

Влітку 2016-го вільним агентом перейшов у бразильський Сан-Паулу. Пізніше на правах оренди виступав за Шапакоенсе.

У вересні 2020 року Дуглас повернувся до українського чемпіонату, підписавши контракт з Дніпром-1. У складі спортклубівців захисник провів 19 матчів, забив два гол та оформив одну результативну передачу.

Після виступів за турецький Гіресунспор повернувся на батьківщину, де спершу захищав кольори клубу Інтернасьонал Лімейра, а нині є гравцем Аваї.

4 квітня 1994 року у місті Єкатеринбург народився Олексій Хобленко – вихованець київського Динамо, форвард одеського Чорноморця, Дніпра-1, Кривбасу та черкаського ЛНЗ, чемпіон та володар Суперкубка Білорусі.

З 2009 по 2016 рік нападник перебував у структурі Динамо, проте за першу команду так і не зіграв. Натомість за Динамо-2 Олексій провів 72 поєдинки, в яких забив 11 голів та оформив дві результативні передачі. Також на правах оренди виступав за ФК Полтава, Говерлу та Чорноморець.

У складі одеситів продовжив свою кар’єру, підписавши з ними повноцінний контракт у 2016 році. Усього за «моряків» зіграв у 54 матчах: 11 голів, три результативні передачі. У 2018-му на правах оренди виступав за польський Лех.

Наступним клубом Хобленка стало Динамо (Брест), де він разом з Артемом Мілевським став чемпіоном Білорусі та завоював місцевий Суперкубок. Загалом за брестську команду Олексій провів 44 гри: 13 голів, чотири асисти.

У 2020-му Хобленко став гравцем Дніпра-1, за який забив дев’ять голів у 30 матчах. На правах оренди виступав за норвезький Стабек та Кривбас. У складі криворіжців став лідером атаки та головним бомбардиром, тому саме там Олексій і продовжив свою кар’єру. 

Після виступів за естонську Левадію Хобленко повернувся у Кривбас, однак свою результативність часів Першої ліги (19 матчів, 11 голів) повторити не зумів та був відправлений в оренду в львівські Карпати, де також не зумів проявити себе.

Від початку лютого 2024 року контракт Хобленка належить ЛНЗ. До цього він виступав за черкаський клуб на правах оренди. У сезоні 2023/24 Олексій оформив 1+1 за системою гол плюс пас у 16 поєдинках УПЛ.

4 квітня 1995 року у місті Одеса помер Юрій Заболотний – захисник, начальник команди, головний тренер та президент одеського Чорноморця.

Розпочинав у юнацькій команді місцевого Спартака, після чого став грати за перший склад Чорноморця. У свій перший прихід до «моряків» (1959-1962) провів близько 112 матчів, забивши два голи та ставши чемпіоном УРСР (1961). 

У 1963 році виступав за київське Динамо, яке у тому сезоні посіло дев’яту сходинку турнірної таблиці чемпіонату СРСР.

Вже наступну кампанію Заболотний проводив у футболці рідного Чорноморця. Цього разу з 1964 по 1967 рік захисник взяв участь у 95 поєдинках. Завершував свою кар’єру оборонець у складі миколаївського Суднобудівника.

Після закінчення виступів Заболотний продовжив працювати на благо Чорноморця. Тричі був начальником одеського клубу (1971-1973, 1982-1983, 1987-1988), очолював команду (1988) та був президентом «моряків» (1989-1995).

У 1999 році Заболотного було визнано найкращим правим захисником у 40-річній історії Чорноморця. До речі, він – дядько захисників Чорноморця Олександра та Юрія Нікіфорова. Останній пізніше грав за Спартак і збірну росії.

X