Динамо громить ПСВ у півфіналі Кубка Кубків, Шахтар долає Марсель: 9 квітня — цей день в історії українського футболу
9 квітня 1975 року на стадіоні «Центральний» (нинішній НСК «Олімпійський») пройшов матч півфіналу Кубка володарів Кубків, у якому київське Динамо приймало нідерландський ПСВ.
Рахунок у поєдинку було відкрито вже на 17-й хвилині гри. Трошкін отримав передачу від Мунтяна, промчався правим флангом та подав на дальню стійку, де м’яч головою у ворота переправив Колотов.
Другий гол було забито на добиванні після штрафного удару. Голкіпер ПСВ Ван Беверен не зумів зафіксувати м’яч після удару Мунтяна, після чого той відскочив до Онищенка, який з близької відстані розстріляв ворота нідерландського клубу.
Розгромним рахунок у протистоянні зробив Блохін, який скористався помилкою Ван Беверена на виході після прострілу з правого флангу від Трошкіна, та увігнав м’яч у сітку, встановивши підсумковий рахунок.
Кубок володарів Кубків, 1/2 фіналу
Динамо – ПСВ – 3:0 (2:0)
Голи: Колотов, 17, Онищенко, 31, Блохін, 56
- Динамо: Рудаков, Коньков, Матвієнко, Фоменко, Решко, Трошкін, Мунтян, Онищенко (Кузнецов, 74), Колотов, Буряк, Блохін.
- ПСВ: Ван Беверен, Дейкерс, Нордквіст, Едстрем, Лубсе, Куарс, Ван де Керкхоф Р., Ван де Керкхоф В., Ван Краай, Крейх, Ван дер Кюйлен.
9 квітня 1980 року у місті Загреб народився Єрко Леко – півзахисник київського та загребського Динамо, гравець французького Монако, двічі чемпіон України та Хорватії.
До переїзду в український чемпіонат Леко на батьківщині захищав кольори таких клубів, як Кроація (Сесвете) та Динамо (Загреб). Разом зі столичним клубом став переможцем чемпіонату та Кубка Хорватії.
Влітку 2002-го за 5,5 млн євро Леко перейшов у київське Динамо. За чотири сезони у складі біло-синіх Єрко провів 96 поєдинків, забивши дев’ять голів. За цей час хорватський півзахисник двічі став чемпіоном України, тричі завоював Кубок країни та одного разу ставав переможцем Суперкубка.
Єрко Леко, фото: Getty Images
Наступним клубом Леко стало французьке Монако, за який він виступав до 2010 року. Усього в складі «монегасків» зіграв 94 матчі: чотири голи, три асисти.
Після виступів за турецький Буджаспор повернувся догравати кар’єру на батьківщину. Загалом разом із загребським Динамо Єрко шість разів ставав чемпіоном Хорватії та тричі здобував місцевий Кубок. Усього ж за динамівців Загреба хавбек провів 95 ігор: шість голів, 11 асистів. Закінчив кар’єру в статусі гравця столичного клубу Локомотива влітку 2016 року.
У складі національної збірної Хорватії Леко провів 59 поєдинків, забивши два голи. Єрко брав участь на двох чемпіонатах Європи (2004, 2008) та чемпіонаті світу-2006.
Після завершення кар’єри став тренером. У 2021 році очолював загребську Локомотиву, після чого став біля керма хорватського клубу Ярун: 34 перемоги, 19 нічиїх, 35 поразок.
9 квітня 1996 року на стадіоні «Республіканський» у місті Кишинів пройшов товариський поєдинок, у якому збірна Молдови приймала команду України.
За підопічних Йожефа Сабо дублем у другому таймі відзначився нападник Тимерлан Гусейнов. Все йшло до перемоги української збірної, однак Молдова продемонструвала характер, відігравши два м’ячі вже наприкінці поєдинку. У складі молдовської команди забивали Іон Тестиміцану та Олександр Попович.
Цей матч став примітним через те, що у складі національної збірної України того дня дебютували одразу чотири відомі футболісти – Владислав Ващук, Дмитро Парфьонов, Василь Кардаш та Олексій Антюхін.
Контрольний матч
Молдова – Україна – 2:2 (0:0)
Голи: Тестиміцану, 72, Попович, 84 – Гусейнов, 49, 66
- Молдова: Романенко, Секу, Кулібаба, Тестиміцану, Білоус (Кучук, 46), Шишкін (Пархоменко, 46), Ребежа (Попович, 46), Гайдамащук, Мітерєв (Кирилов, 62), Куртіяну, Єпуряну (Спину, 8).
- Україна: Суслов, Лужний (Михайленко, 66), Кардаш, Головко (Ващук, 66), Шматоваленко, Парфьонов, Орбу, Жабченко (Похлєбаєв, 66), Антюхін (Беженар, 66), Кривенцов, Гусейнов (Шевченко, 72).
9 квітня 2009 року відбулися перші матчі 1/4 фіналу Кубка УЄФА українських грандів – донецького Шахтаря та київського Динамо. Біло-синім протистояв французький ПСЖ. Команди за 90 хвилин гри так і не зуміли розмочити рахунок, тому доля путівки до півфіналу вирішувалася у матчі-відповіді, який пройшов у Києві.
Кубок УЄФА, 1/4 фіналу
ПСЖ – Динамо – 0:0
- ПСЖ: Ландро, Сеара, Луїндула (Кежман, 61), Оаро (Моріс, 75), Сессеньон (Панкрат, 88), Траоре, Камара, Шантом, Клеман, Ротен, Маконда.
- Динамо: Богуш, Бетао, Вукоєвич, Саблич, Корреа (Гусєв, 84), Алієв (Чернат, 73), Єременко, Мілевський, Ель-Каддурі, Нінкович, Юссуф.
Того ж дня «гірники» вдома приймали інший французький клуб – Марсель. На відміну від матчу столичних клубів, у матчі донеччан та провансальців голи були. Рахунок у грі відкрив Томаш Хюбшман, який розстріляв ворота Марселя з близької відстані після прострілу від Даріо Срни.
Подвоїв перевагу команди Мірчі Луческу та, як з’ясувалося, поставив крапку у грі Жадсон, якому асистував Луїс Адріано, котрий завдяки стіночці з Фернандінью увірвався у штрафний майданчик Марселя.
Кубок УЄФА, 1/4 фіналу
Шахтар – Марсель – 2:0 (2:0)
Голи: Хюбшман, 39, Жадсон, 65
- Шахтар: Пятов, Хюбшман, Рац, Чигринський, Іщенко, Фернандінью (Левандовський, 80), Жадсон, Ілсінью (Вілліан, 63), Гай, Срна, Луїс Адріано (Гладкий, 89).
- Марсель: Манданда, Сівельї, Тайво, Хілтон, Мірз, Шейру, Зенден (Самасса, 78), Цана, Мбамі (Вальбуена, 68), Ньянг, Коне.
1975 — нар. Роббі Фаулер (Англія) — володар Кубка та Суперкубка УЄФА-2001, найкращий молодий футболіст Англії 1995-96 рр.
1980 — нар. Йєрко Леко (Хорватія) — чемпіон Хорватії та України, пізніше непогано грав за «Монако».