Легендарний легіонер Металіста, перший матч Луніна за збірну: 23 березня — цей день в історії українського футболу

Переглядів 631
автор Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
4 голоси
Легендарний легіонер Металіста, перший матч Луніна за збірну: 23 березня — цей день в історії українського футболу
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

23 березня 1983 року у муніципалітеті Сан-Жозе-да-Тапера народився Клейтон Шав’єр – легендарний півзахисник та капітан харківського Металіста, чемпіон Бразилії та віцечемпіон України.

Клейтон Шав’єр. Фото: Металіст

Перш ніж влітку 2010 року Клейтон опинився у складі Металіста, хавбек встиг пограти на батьківщині за такі відомі клуби, як Інтернасьйонал, Спорт Ресіфі, Фігейренсе та Палмейрас.

У Харкові Шав’єр практично відразу став улюбленцем вболівальників та лідером команди, яку виводив на поле з капітанською пов’язкою. За п’ять років в складі Металіста півзахисник провів 141 матч, забив 59 голів та оформив 37 результативних передач. Разом з харків’янами Клейтон тричі ставав бронзовим призером УПЛ, а в сезоні 2012/13 здобув єдині срібні медалі чемпіонату України в історії клубу. Шав’єр посідає шосте місце в списку найрезультативніших гравців Металіста.

Взимку 2015-го півзахисник повернувся на батьківщину, підписавши контракт з Палмейрас, у складі якого став переможцем чемпіонату та Кубка Бразилії. Після виступів за Віторію догравав кар’єру в клубі бразильської Серії Б – КРБ. Через постійні травми у грудні 2018-го був вимушений завершити виступи на професійному рівні.

У 2009 році Клейтон був викликаний до національної збірної Бразилії на товариський матч проти команди Чилі (4:2), однак участь у самій грі так і не взяв, просидівши на лаві для запасних.

Після закінчення кар’єри Шав’єр зайнявся власною футбольною школою в Бразилії, яка пізніше уклала договір про співпрацю з харківським Металістом 1925, який на той момент очолював бізнес-партнер Клейтона – Едмар.

23 березня 1991 року у місті Дніпропетровськ (нині Дніпро) народився Антон Кравченко – захисник кам’янської Сталі, донецького Олімпіка, угорської Кішварди та Олександрії.

Розпочинав свій шлях в академії Дніпра, за який не провів жодного матчу. На правах оренди виступав за охтирський Нафтовик-Укрнафта та луцьку Волинь.

Після ігор за харківський Геліос та армянський Титан перейшов у дніпродзержинську (пізніше кам’янську) Сталь. За «сталеварів» Кравченко провів найбільше матчів серед українських клубів у своїй кар’єрі – 61 (три голи, два асисти). У сезоні 2014/15 захисник разом з командою здобув срібні нагороди Першої ліги.

У 2017-му став гравцем донецького Олімпіка, до якого після турецького Карабюкспора, повернувся вже за рік. У складі донеччан зіграв 33 поєдинки, забив чотири голи та оформив асист. 

З 2019 по 2023 рік Кравченко захищав кольори угорського клубу Кішварда: 72 матчі, п’ять голів та дві результативні передачі. У вересні 2023-го Антон повернувся до України, ставши гравцем Олександрії, за яку встиг вже провести сім матчів та забити один м’яч.

Старший брат Антона – Костянтин – колишній професійний футболіст, експівзахисник Дніпра, донецького Шахтаря та дворазовий чемпіон України.

З обома на сайті FanDay виходили вогняні інтерв’ю: з Антоном тут, з Костянтином – тут

23 березня 1991 року у місті Тернопіль народився Олександр Ільющенков – воротар тернопільської Ниви, ПФК Львів, та львівських Карпат.

Олександр Ільющенков. Фото: ФК Львів

Вихованець тернопільської школи футболу розпочав свою дорослу кар’єру в головній команді міста – Ниві. У її складі голкіпер провів 17 матчів, пропустив 29 голів та два рази лишив свої ворота у недоторканності.

Після виступів за бурштинський Енергетик Ільющенков перейшов у львівські Карпати, кольори яких захищатиме до 2015 року, перш ніж повернутися в клуб у 2023-му. Загалом за «левів» Олександр взяв участь у 23 матчах, пропустивши 37 голів та три гри провів «на нуль».

Більше поєдинків у власній кар’єрі Ільющенков провів у двох інших клубах Львову – Рух та ПФК Львів. Ворота перших Олександр захищав у 46 матчах: 47 пропущених голів, 17 «сухих» ігор. А ось за ПФК Львів воротар провів 33 поєдинків.

Також Ільющенков встиг пограти у таких клубах, як Тирасполь (Молдова), Металіст, Сіоні (Грузія) та Верес. У цьому сезоні голкіпер взяв участь у трьох поєдинках Карпат, пропустивши чотири голи та одного разу залишив свої ворота у недоторканності.

Наприкінці лютого 2017 року Олександр провів свій єдиний матч за молодіжну команду України, в якому пропустив чотири голи від ровесників з Ізраїлю U-21 (0:4).

23 березня 1997 року на НСК «Олімпійський» пройшов контрольний поєдинок, в якому збірна України приймала команду Молдову. Це був перший матч нашої збірної в амуніції від Puma.

Роком раніше ці команди провели дебютну зустріч в історії свого протистояння. Тоді виїзний поєдинок для синьо-жовтих закінчився нічиєю 2:2. Вже за рік українська команда знову зустрілася з Молдовою, однак цього разу здобула свою першу перемогу в історії протистоянь.

Автором єдиного та вирішального голу в складі команди Йожефа Сабо став ніхто інший, як нападник київського Динамо Сергій Ребров.

Сергій Ребров. Фото: УАФ

Вже у червні 2024 року ці команди вшосте зіграють між собою. На цей раз також в рамках контрольного поєдинку, що відбудеться напередодні Євро-2024. Станом на сьогодні в історії протистоянь з Молдовою зафіксовано три перемоги та дві нічиї української збірної.

Контрольний матч

Україна – Молдова – 1:0 (1:0)

Гол: Ребров, 56

  • Україна: Близнюк (Шовковський, 46), Дмитрулін, Беженар, Головко, Михайленко (Ващук, 46), Парфьонов (Старостяк, 46), Орбу (Косовський, 46), Зубов (Кардаш, 46), Гусейнов (Ребров, 46), Шевченко, Кривенцов (Калитвинцев, 46).
  • Молдова: Романенко (Іванов, 46), Фістікан, Толоконніков, Шишкін, Кулібаба (Філіп, 46), Гайдамащук (Ребеже, 55), Епуряну (Мітерєв, 62), Чеботару (Секу, 51), Попович (Спину, 55), Сухарєв (Рогачов, 53), Клещенко.

23 березня 2018 року в іспанській Марбельї та стадіоні «Мунісіпаль» пройшов контрольний поєдинок, в якому команда Саудівської Аравії на виїзді зустрічалась зі збірною України.

У цей день шість років тому команда Андрія Шевченка відкрила новий рік для української збірної протистоянням з саудитами.

Рахунок було відкрито під кінець першого тайму – у воротах учасників ЧС-2018 з подачі Євгена Коноплянки влучним ударом головою відзначився Артем Кравець.

Вже за шість хвилин Саудівська Аравія відновила паритет, скориставшись метушнею в карному майданчику української команди. Гол на рахунку Фахада Аль-Муваллада, якого не встиг накрити Олександр Караваєв.

Після обміну моментами підопічні Шевченка мали реальний шанс вирвати перемогу, однак на останніх хвилинах гри після подачі Руслана Малиновського в штрафний майданчик Артем Бєсєдін, пробиваючи впритул, поцілив прямісінько у голкіпера.

Зазначимо, що цей матч був першим для Андрія Луніна у воротах національної збірної України. Вже за декілька місяців дебютант синьо-жовтих за 8,5 млн євро перейде з луганської Зорі в мадридський Реал.

Контрольний матч

Саудівська Аравія – Україна – 1:1 (1:1)

Гол: Кравець, 32 – Аль-Муваллад, 38