Наш Рамос, легенда Динамо, розгром Бешикташа: 17 лютого — цей день в історії українського футболу

Переглядів 105444
Аватар Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
6 голосів
Наш Рамос, легенда Динамо, розгром Бешикташа: 17 лютого — цей день в історії українського футболу
Денис Попов. Фото: Динамо
«УФ» — часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

17 лютого 1958 року у місті Жданов, нині Маріуполь (Донецька область) народився Сергій Балтача – легендарний оборонець Динамо та збірної СРСР, володар Кубка кубків УЄФА, який вже понад 20 років працює в англійському футболі.

Сергій Балтача. Фото: Google

Розпочинав кар’єру в харківському Металісті, однак вже за рік став гравцем київського Динамо. У складі біло-синіх виступав протягом 12 сезонів. 

За цей час провів понад 300 поєдинків, чотири рази ставав чемпіоном СРСР та володарем Кубка, тричі здобував Кубок сезону Союзу. 

У 1986 році у складі біло-синіх став переможцем Кубка кубків УЄФА. В тому розіграші турніру Балтача взяв участь у 8/9 матчах, двічі виводив команду на поле з капітанською пов’язкою. За часи своїх виступів у чемпіонаті СРСР сім разів потрапляв до списку 33 найкращих футболістів Союзу, чотири рази займав першу сходинку.

В 1988-му перебрався до англійського Іпсвіч Таун, за який грав до 1990-го. Останні чотири роки кар’єри провів у Шотландії, три з них у складі Сент-Джонстону, один – у Інвернессі. Саме там Балтача і розпочав свою тренерську кар’єру, однак про це згодом.

На рівні збірної СРСР динамівець також досяг чималих успіхів. Він ставав переможцем молодіжного ЧС-1977 та ЧЄ-1980, здобував бронзові медалі Літніх Олімійських ігор-1980. Також у 1988 році Балтача став віцечемпіоном Європи, зігравши на тому турнірі лише у фінальному матчі проти Нідерландів (0:2).

Загалом за збірну СРСР Сергій провів 46 поєдинків, забив два голи та оформив один асист. Крім ЧЄ-1988 брав участь у ЧС-1982: п’ять матчів, один гол.

Повертаючись до Інвернессу, то за нього Балтача виступав у ролі граючого тренера. Пізніше динамівець був асистентом головного тренера у київському Арсеналі, ЦСКА-Борисфен, ЦСКА (Київ) та шотландському Сент-Міррені. 

З 2001 року Балтача працює в англійському футболі. За цей час ексзахисник був тренером молодіжної команди Чарльтон Атлетік та очолював їхню команду U-18. Також протягом чотирьох років Балтача працював тренером в академії лондонського Челсі. З літа 2021-го ексоборонець є асистентом головного тренера Чарльтон Атлетік (U-18).

17 лютого 1974 року у селі Колбаєвичі (Львівська область) народився Ярослав Хома – півзахисник Поділля, Карпат та Шахтаря, володар Кубка України.

Ярослав Хома. Фото: Google

Протягом своєї кар’єри Хома змінив чимало українських клубів. За 12 років півзахисник встиг пограти за Промінь (Самбір), Волинь, Поділля, Карпати, Шахтар, Металург (Запоріжжя), Кривбас. 

Разом з донецьким Шахтарем Хома у сезоні 2000/01 став володарем Кубка України та бронзовим призером чемпіонату. Однак переважно сам півзахисник виступав за дубль «гірників».

За львівські Карпати провів понад 100 поєдинків у період з 1999-2000 та 2001-2004. У 2003 році був дискваліфікований за підозрою у вживанні допінгу, що підвищує тестостерон, на сім місяців. Сам Хома заявляв, що вважає себе невинним.

Також в активі хавбека є один матч за національну команду України, який він провів у рамках відбору на ЧС-2002 проти Грузії (0:0).

17 лютого 1975 року у місті Орджонікідзе, нині Покров (Дніпропетровська область) народився Сергій Лавриненко – легендарний захисник Зірки та видатний тренер в історії Інгульця, фіналіст Кубка України та переможець Першої ліги.

З ДЮСШ Орджонікідзе Лавриненко перебрався до Зірки-НІБАС, відгукнувшись на запрошення тренера Миколи Федоренка. 

Наступні сім років Сергій провів у складі кіровоградського клубу, у 1993 році виступав за ФК Сіріус (Кривий Ріг). Усього за Зірку захисник провів понад 175 матчів, ставав бронзовим призером Другої ліги (1993/94) та завойовував срібні медалі Першого дивізіону (1994/95).

Після Зірки Лавриненко виступав за Металург (Запоріжжя), який на момент його приходу очолював Мирон Маркевич. Після зміни головного тренер Сергій більше грав за дубль та по орендах. Завершив кар’єру в 2004 році у віці 29 років через постійні травми.

Закінчивши факультет фізичного виховання Кіровоградського педагогічного університету ім. В. Винниченка, працював тренером в академії Зірки, очолював місцеве ДЮСШ №2. У 2014 році був асистентом головного тренера Зірки, після чого протягом двох сезонів очолював команду: 31 перемога, 10 нічиїх, 10 поразок. У сезоні 2015/16 разом з кіровоградським клубом став переможцем Першої ліги.

У 2016 році став головним тренером Інгульця. За час своєї роботи вивів клуб з Кіровоградщини не тільки до елітного дивізіону, а й до фіналу Кубка України в сезоні 2018/19. У фінальному поєдинку команді Першої ліги протистояв зірковий донецький Шахтар, який доволі впевнено обіграв підопічних Лавриненка – 4:0. Ніколи ні до, ні після представник нижчих ліг не діставався фіналу Кубка України.

Загалом на чолі Інгульця провів 188 ігор: 76 перемог, 50 нічиїх, 62 поразки. З липня по грудень 2023-го був головним тренером рівненського Вересу. Під його керівництво команда здобула лише три перемоги за 18 матчів, внаслідок чого Лавриненка було звільнено.

17 лютого 1988 року у місті Київ народився Дмитро Непогодов – воротар Марселя, Ворскли, молодіжної збірної України та національної команди Казахстану.

Дмитро Непогодов. Фото: Google

На дитячо-юнацькому рівні пограв за Динамо, Зміну-Оболонь та Відрадний. У 2006 році 18-річного голкіпера запросили до Марселя. За першу команду французького клубу Непогодов так і не дебютував, виступаючи за дубль у п’ятому за силою дивізіоні.

Після повернення до України виступав за донецький Металург, у складі якого за три роки провів 16 поєдинків. На правах оренди в 2011-му грав за вірменський Бананц. З 2012 по 2016 рік був воротарем полтавської Ворскли. За увесь час в її складі взяв участь у 61 поєдинку: 71 пропущений гол, 16 матчів «на нуль».

Покинувши Ворсклу, протягом п’яти років грав у чемпіонаті Казахстану за такі клуби, як Тобол, Астана та Ордабаси. У складі Тоболу та Астани ставав переможцем місцевого Суперкубку.

Влітку 2022-го повернувся до України, підписавши контракт з одеським Чорноморцем, у складі якого провів один сезон. У нинішньому сезоні Непогодов провів у складі першолігового Поділля з Хмельницького 13 матчів, у яких пропустив 13 голів та чотири рази зберіг свої ворота у недоторканності.

На юнацькому та молодіжному рівні виступав за українську збірну, однак у 2018 році став громадянином Казахстану, отримавши дозвіл грати за цю національну команду. 

У її складі провів 13 поєдинків, зокрема Непогодов був основним голкіпером Казахстану у кваліфікації на ЧЄ-2020. У тому відбірковому циклі його збірна посіла передостаннє місце у групі з Сан-Марино, Кіпром, Шотландією, Казахстаном, Росією та Бельгією. 

17 лютого 1997 року у місті Умань (Черкаська область) народився Максим Прядун – нападник Зірки, Металісту та ЛНЗ, один з найкращих бомбардирів УПЛ в сезоні 2022/23. 

Максим Прядун. Фото: Металіст

Свій футбольний шлях розпочинав у кіровоградському Олімпіку, звідки пізніше перебрався до маріупольського Іллічівця. За приазовський клуб виступав лише на юнацькому та молодіжному рівні, а перейшовши до полтавської Ворскли ситуація для нападника не змінилася.

У дорослому футболі дебютував вже у складі кіровоградської Зірки у травні 2017 року, вийшовши на заміну в матчі УПЛ проти Волині (1:0). Загалом за цей клуб Прядун провів 24 гри, забив п’ять голів, оформив один асист. Після цього був гравцем Арсеналу-Київ, Металіста 1925, Локомотива (Єреван), МФК Миколаїв та донецького Олімпіка.

Знову заявив про себе Прядун вже в ролі нападника харківського Металіста. У сезоні 2022/23 Максим забив дев’ять м’ячів та оформив чотири асисти у 28 матчах, увійшовши до топ-6 найкращих бомбардирів УПЛ.

Влітку 2023-го за 150 тисяч євро перейшов до команди з рідного регіону – ЛНЗ. У нинішньому сезоні відзначився трьома голами та одним асистом за 16 поєдинків.

17 лютого 1998 року у місті Миколаїв народився Олег Кожушко – вихованець Дніпра, нападник Олександрії та Кривбасу, один з найкращих бомбардирів нинішнього сезону УПЛ.

Розпочинав займатися футболом у миколаївському Торпедо, після чого перейшов до школи Дніпра. За першу команду дніпрян провів 16 матчів, оформив одну гольову передачу. Став переможцем Першої ліги в складі Дніпра-1 (19 матчів, два голи, два асисти).

Після цього виступав за Колос, Чорноморець та вірменський Пюнік. З 2021 по 2023 рік захищав кольори Олександрії. У складі містян і провів (наразі) найбільше матчі у власній кар’єрі – 44 (три голи, п’ять асистів).

Влітку 2023-го став гравцем Кривбасу. За першу частину чемпіонату забив сім голів та оформив дві результативні передачі за 16 ігор. Кожушко разом з динамівцем Владиславом Ванатом ділить першу сходинку рейтингу бомбардирів УПЛ цього сезону.

17 лютого 1999 року у селі Мигія (Миколаївська область) народився Денис Попов – захисник Динамо та збірної України, переможець молодіжного чемпіонату світу.

Денис Попов проти Жуніора Мораєса. Фото: Динамо

На дитячо-юнацькому рівні спершу виступав за РВУФК (нині ОФКІП-Полісся), а у 2015 році приєднався до академії київського Динамо. Був з одним лідерів біло-синіх у юнацькій та молодіжній команді. На рахунку Попова 12 матчів у Юнацькій Лізі УЄФА: два голи, один асист.

Дебют за першу команду киян стався 19 квітня 2019 в поєдинку УПЛ проти Маріуполя (1:0). Поступово з перспективного гравця оборони перетворився на основного захисника Динамо. 

Через травму хрестоподібної зв’язки Денис фактично пропустив кампанію 2021/22. Попри свої видатні антропометричні дані Попов є досить травматичним гравцем. Серед своїх кумирів із захисників світового рівня Денис виділяв легенду Реалу та збірної Іспанії Серхіо Рамоса. Самого Попова теж порівнювали з ним за манерою гри, прозвавши українським Рамосом.

На сьогодні в активі Дениса 85 матчів за Динамо, в яких він забив сім голів. Разом з киянами ставав чемпіоном України, здобував Суперкубок та двічі Кубок країни.

У складі молодіжної збірної України став переможцем чемпіонату світу 2019 року. Взяв участь у шести матчах мундіалю, відзначився трьома забитими м’ячами. У фінальному поєдинку проти Південної Кореї (3:1) не грав, оскільки у грі 1/2 фіналу проти італійців (1:0) був вилучений з поля, отримавши дві жовті картки.

За національну команду Попов наразі провів лише три гри, результативними діями не відзначався. 

17 лютого 2005 року у Києві на стадіоні «Динамо» імені Валерія Лобановського пройшов матч 1/16 фіналу Кубка УЄФА, в якому біло-сині приймали Вільярреал.

За 90 хвилин матчу підопічні Йожефа Сабо та Мануеля Пеллегріні так і не спромоглися забити бодай один гол на двох. Доля протистояння вирішилися в Іспанії на «Естадіо Ель Мадригаль» рівно за тиждень.

Кубок УЄФА, 1/16 фіналу

Динамо – Вільярреал – 0:0 (0:0)

  • Динамо: Шовковський, Родольфо, Сабліч, Юссуф, Несмачний, Лєко, Чернат (Нінкович, 70), Рінкон, Гусєв, Шацьких (Верпаковскіс, 55), Клебер.
  • Вільярреал: Пепе Рейна, Альварес, Пенья, Родрігес, Арруабаррена, Сорін, Са (Вента, 90), Сенна, Касорла (Фонт, 83), Фігероа (Рікельме, 73), Марі.

17 лютого 2011 року у Стамбулі на стадіоні «Іненю» пройшов матч 1/16 фіналу Ліги Європи, в якому Динамо зустрічалося з Бешикташем.

На перерву команди йшли за нічийного рахунку: за турецький клуб відзначився Рікардо Куарежма, за український – Огнєн Вукоєвич. 

Найцікавіше припало на другий тайм. Протягом шести хвилин динамівці забили два голи: спочатку Андрій Шевченко, потім Аїла Юссуф. 

Андрій Шевченко. Фото: Динамо

Наприкінці матчу Олег Гусєв був збитий у штрафному майданчику воротарем Бешикташа Хаканом Ариканом, внаслідок чого динамівці отримали право на виконання пенальті. Сам 20-й номер і підійшов до 11-метрової позначки та своїм влучним ударом поставив крапку у грі.

Ліга Європи, 1/16 фіналу

Бешикташ – Динамо – 1:4 (1:1)

Голи: Куарежма, 37 – Вукоєвич, 27, Шевченко, 50, Юссуф, 56, Гусєв, 90 (пенальті)

  • Бешикташ: Арикан, Кейбаші, Сівок, Куарежма, Хільберт, Нобре (Алмейда, 69), Бобо, Гуті, Феррарі, Ернст (Гювен, 55), Ауреліо (Уйсал, 80).
  • Динамо: Шовковський, Сілва, Юссуф, Алмейда, Гусєв, Михалик (Попов, 72), Вукоєвич, Єременко, Шевченко (Кравець, 84), Ярмоленко (Гармаш, 89), Мілевський.

Найкращі букмекери
рейтинг 9.9
Перейти 150000 грн
Перейти
рейтинг 9.8
Перейти 250000 грн
Перейти
рейтинг 9.7
Перейти 100000 грн
Перейти