Переможець ЧС з Олімпіка, легенда Карпат, голеадор Буковини: 7 березня – цей день в історії українського футболу

Переглядів 1251
автор Владислав Лютостанський Владислав Лютостанський
6 голосів
Переможець ЧС з Олімпіка, легенда Карпат, голеадор Буковини: 7 березня – цей день в історії українського футболу
Андрій Тлумак. Фото: ФК Карпати
«УФ» – часопис, який кожен день представляє вам найкращих українських футболістів і тренерів, пригадує пам'ятні події та матчі. Отже, хто святкує сьогодні день народження, що цікавого сталося в цей день в минулому?

7 березня 1973 року на Центральному стадіоні «Чорноморського морського пароплавства» пройшов матч 1/4 фіналу Кубок європейських чемпіонів, в якому київське Динамо приймало мадридський Реал.

Поєдинок для підопічних Олександра Севідова виявився досить нефартовим. Кияни неодноразово могли забивати гостям з Мадриду, однак «вершковим» все ж вдалося вистояти. 

Наприклад, під час однієї з атак динамівці двічі влучили в каркас воріт Реалу! Спершу м’яч після удару Анатолія Пузача попав у поперечину, після чого відскочив до Олега Блохіна, який впритул пробив у стійку.

Зрештою, в Одесі, яка приймала цей поєдинок замість морозного Києва, була зафіксована нульова нічия.

Кубок європейських чемпіонів, 1/4 фіналу

Динамо – Реал (Мадрид) – 0:0

  • Динамо: Самохін, Дамін, Фоменко, Доценко, Решко, Трошкін, Мунтян, Пузач, Колотов, Веремєєв, Блохін (Семенов, 82).
  • Реал Мадрид: Ремон, Хосе Луїс, Тоуріньо (Вертуго, 70), Гранде, Беніто, Зокко, Амансіо, Піррі, Сантільяна, Веласкес, Агілар (Гонсалес, 82).

7 березня 1979 року у місті Стрий (Львівська область) народився Андрій Тлумак – легендарний воротар та львівських Карпат, головний тренер луцької Волині та виконавчий директор зелено-білих.

Розпочинав свою кар’єру Тлумак у складі друголігового клубу Газовик (Комарно), після чого у 1997 році долучився до лав львівських Карпат. Спочатку грав за фарм-клуб «левів», а вже у сезоні 1999/00 дебютував за першу команду зелено-білих. 

Згодом він став не лише основним голкіпером Карпат, а й капітаном команди та улюбленцем місцевої публіки. Загалом до «левів» Тлумак приходив тричі. Між виступами за львівський клуб воротар встиг пограти за запорізький Металург, харківський Металіст та луганську Зорю.

У складі ж Карпат за увесь час він провів близько 194 поєдинків: 231 пропущений гол, 64 гри «на нуль». Брав участь у знаменитому єврокубковому сезоні «левів» – 2010/2011. Провів у тій кампанії Ліги Європи чотири гри на груповому етапі та п’ять матчів у кваліфікації до турніру. На обидва матчі з ПСЖ Тлумак виводив гравців Карпат, маючи капітанську пов’язку на руці.

Після закінчення ігрової кар’єри став тренером. Працював з молодіжними колективами Карпат, пізніше був помічником Олега Дулуба та Сергія Зайцева у першій команді «левів». 

Протягом двох років (2018-2020) був наставником луцької Волині: 36 перемог, 14 нічиїх, 14 поразок. 

Згодом очолив і рідні Карпати, провівши біля керма команди 28 поєдинків: 18 перемог, чотири нічиї, шість поразок. Маючи всі ресурси та можливості, не зумів вивести зелено-білих до елітного дивізіону за підсумками сезону 2022/23 у Першій лізі, після чого був звільнений з посади головного тренера.

З літа 2023-го Тлумак обіймає посаду виконавчого директора львівських Карпат.

Андрій Тлумак. Фото: ФК Карпати

7 березня 1991 року у селі Киселів (Чернівецька область) народився Василь Палагнюк – нападник, найкращий бомбардир в історії чернівецької Буковини за період незалежності України.

За свою кар’єру Палагнюк змінив чимало клубів: розпочинав в алчевській Сталі, пробував свої сили в академії київського Динамо, захищав кольори Кримтеплиці, молдавської Дачії та вірменського Гандзасара. 

Однак найбільше прославитися Василю вдалося у лавах рідної Буковини. З 2019 року і по цей день форвард грає у складі чернівецького клубу. До цього він ще двічі (не враховуючи роки в академії) виступав за буковинців – 2013-2014, 2015-2016.

У вересні 2023 року Палагнюк, відзначившись голом в рамках Першої ліги у воротах хмельницького Поділля (1:1), увійшов до історії Буковини як найкращий в історії клубу в український період. 

Таким чином, забивши тоді свій 57-й гол за чернівецький колектив, Василь перевершив показник результативності Бориса Фінкеля, який тримався понад 24 роки.

Наразі в активі Палагнюка 62 голи за Буковину в усіх турнірах – сьоме місце серед голеадорів в історії клубу за увесь час.

Василь Палагнюк. Фото: ФК Буковина

7 березня 1992 року у місті Київ народився Артем Шабанов – захисник луцької Волині, київського Динамо та житомирського Полісся, чемпіон України та Польщі.

Перші кроки у футболі Шабанов робив в академії київського Динамо, звідки за два роки перебрався до школи столичного Арсеналу.

Дебютував у дорослому футболі Артем у складі «гармашів», загалом провівши за цю команду усього два поєдинки.

Наступні два роки своєї кар’єри Шабанов захищав кольори луцької Волині, де відомий український тренер Віталій Кварцяний використовував його навіть на позиції опорного півзахисника. Загалом за «хрестоносців» Артем зіграв у 69 матчах та забив один гол.

Пізніше погравши за кам’янську Сталь та донецький Олімпік, у січні 2018 року Шабанов повернувся в київське Динамо, з яким підписав чотирирічну угоду. Вже у наступному сезоні Артем став основним захисником біло-синіх, яких покинув лише відпрацювавши свій контракт з ними. 

Загалом за Динамо Шабанов провів 77 матчів, забив чотири голи та оформив одну результативну передачу. Разом з киянами Артем ставав чемпіоном, володарем Кубка та Суперкубка України.

Другу половину сезону 2020/21 провів на правах оренді у варшавській Легії, з якою завоював золоті медалі чемпіонату Польщі. З 2022 по 2023 рік Шабанов виступав за угорський Фехервар: 22 матчі, один асист. 

Влітку 2023 Артем повернувся до України, підписавши дворічну угоду з житомирським Поліссям. Цього сезону захисник вже провів 18 матчів у складі «вовків»: без результативних дій.

Також в активі Шабанова є дві гри за національну збірну України. Дебют у футболці синьо-жовтих стався у листопаді 2017-го під час контрольної гри команди Андрія Шевченка проти Словаччини (2:1).

Артем Шабанов. Фото: ФК Полісся

7 березня 1996 року у місті Дніпропетровськ, нині Дніпро народився Ігор Когут – багаторічний півзахисник Дніпра-1, срібний призер чемпіонату України, переможець Першої ліги.

Практично уся кар’єра Когута проходить в командах рідного міста. Закінчивши академію дніпровського клубу, Ігор встиг провести 23 матчі та забити два голи у складі того славетного Дніпра.

У 2017 році півзахисник став виступати за Дніпро-1, пройшовши з цією командою шлях від Другої ліги до срібних медалей української Прем’єр-ліги та ігор у єврокубках.

Загалом за «спортклубівців» Когут провів понад 150 поєдинків у всіх турнірах, забивши під три десятки голів. У жовтні минулого року Ігор отримав важку травму коліна, через яку пропустив вже 13 поєдинків цього сезону.

Ігор Когут. Фото: СК Дніпро-1

7 березня 1999 року у місті Житомир народився Владислав Наумець – вихованець київського Динамо, півзахисник грецького ПАС Яніна та черкаського ЛНЗ.

За часи виступів на дитячо-юнацькому рівні Наумець встиг змінити три клуби – житомирське Полісся, луганська Зоря та київське Динамо. У складі біло-синіх Владислав провів три гри в Юнацькій лізі УЄФА, в яких оформив одну результативну передачу. За першу команду киян жодної гри так і не провів.

Після цього Наумець протягом трьох років грав у Греції за ПАС Яніна: шість голів, одна результативна передача. 

У 2022 році Владислав повернувся до України, де встиг пограти за Минай, одеський Чорноморець та харківський Металіст.

Влітку 2023-го Наумець підписав контракт з новачком УПЛ – черкаським ЛНЗ. Саме в складі цієї команди півзахисник провів найбільше матчів у своїй кар’єрі серед українських колективів – 16 (три голи).

Владислав Наумець. Фото: ФК ЛНЗ

7 березня 2000 року у місті Докучаєвськ (Донецька область) народився Ігор Снурніцин – захисник донецького Олімпіка та луганської Зорі, переможець молодіжного чемпіонату світу, бронзовий призер УПЛ.

Розпочинав займатися футболом у школі донецького Олімпіка, звідки наприкінці ДЮФЛ перебрався до академії миколаївського Торпедо.

Саму ж кар’єру у дорослому футболі розпочав в рідному Олімпіку. За чотири роки у складі команди провів 49 поєдинків: без результативних дій.

Влітку 2021-го став гравцем луганської Зорі, підписавши контракт на три роки. У складі луганців зіграв у 52 матчах та оформив дві результативні передачі. Разом з Зорею у сезоні 2022/23 завоював бронзові нагороди української Прем’єр-ліги.

Повідомлялося, що Снурніцин підписав попередній контракт з Кривбасом. Такі дії захисника не сподобалися керівництву луганського клубу – відтоді Ігор тренується у Зорі U-19 та пропустив поїздку на зимові збори.

У 2019 році Снурніцин став переможцем молодіжного чемпіонату світу в складі збірної України Олександра Петракова. На самому турнірі Ігор взяв участь лише в одному поєдинку, відігравши тайм у поєдинку з командою Нігерії (1:1).

Ігор Снурніцин. Фото: ФК Зоря

7 березня 2019 року на «Стемфорд Бридж» пройшов матч 1/8 фіналу Ліга Європи, в якому київське Динамо зустрічалося з лондонським Челсі.

Підопічні Мауріціо Саррі доволі легко переграли молоду команду Олександра Хацкевича. Вже в першому таймі гравці Челсі провели чудову атаку, кульмінацією якої став гольовий пас Олів’є Жиру на Педро, який відправив м’яч у сітку Дениса Бойка, пробивши з меж воротарського майданчика.

У другому таймі лондонці забили ще двічі. Спершу колишній вінгер донецького Шахтаря Вілліан виконав чудовий удар зі штрафного – без шансів для голкіпера Динамо.

А вже наприкінці гри голом відзначився юний талант Челсі Каллум Хадсон-Одой, встановивши таким чином фінальний рахунок у поєдинку.

Ліга Європи, 1/8 фіналу

Челсі – Динамо – 3:0 (1:0)

Голи: Педро, 17, Вілліан, 65, Хадсон-Одой, 90

  • Челсі: Кепа, Алонсо, Жоржиньо (Канте, 62), Барклі (Лофтус-Чік, 62), Педро, Ковачич, Жиру, Дзаппакоста, Вілліан (Хадсон-Одой, 78), Крістенсен, Луїс.
  • Динамо: Бойко, Кенджора, Миколенко, Бурда, Шабанов, Сидорчук, Буяльський (Сідклей, 71), Циганков, Шепелєв, Шапаренко, Русин (Гармаш, 66).